czwartek, 22 marca 2018 r.

Lublin

„Ty Żydówo”: Postępowanie ostatecznie umorzone

  Edytuj ten wpis
Dodano: 1 lipca 2011, 14:36

 (Archiwum)
(Archiwum)

Lubelska Prokuratura Rejonowa ostatecznie umorzyła postępowanie w sprawie słów „Ty żydówo”, których wykładowczyni UMCS miała użyć wobec swojej młodszej koleżanki z uczelni.

Chodzi o sprawę z października ub. roku. Prof. Barbara Jedynak przedłużyła zajęcia z historii literatury i kultury. Przed salą czekała ze studentami dr Marzena Zawanowska, która miała tam prowadzić zajęcia z judaistki. Po zakończeniu miała zwrócić uwagę pani profesor, by kończyła wykłady zgodnie z czasem. Studenci usłyszeli, jak prof. Jedynak odpowiedziała dr Zawanowskiej: „Ty żydówo! Jak pani śmie zwracać mi uwagę?!”.

Gdy sprawa wyszła na jaw, władze UMCS zawiesiły prof. Jedynak w pełnieniu obowiązków nauczyciela akademickiego. A rzecznik dyscyplinarny UMCS wszczął postępowanie dyscyplinarne w tej sprawie. Postępowanie zostało umorzone. Świadkowie stwierdzili, że nie słyszeli dokładnie, co prof. Jedynak powiedziała. A sama Zawanowska przyznała przed rzecznikiem, że nie usłyszała dobrze wypowiedzi pani profesor. Prof. Jedynak została przywrócona do pracy na uczelni.

Sprawą miała się też zająć prokuratura. Ale w listopadzie ub. roku śledczy uznali, że pracownica UMCS nie jest narodowości żydowskiej, więc zwrócenie się do niej „Ty żydówo” nie jest przestępstwem. I odmówili wszczęcia postępowania.

Jak pisaliśmy kilka dni temu, po kilku miesiącach śledczy jednak zmienili zdanie. Wpływ na wznowienie śledztwa mogły mieć słowa prokuratora generalnego. Andrzej Seremet na początku roku ocenił, że prokuratorzy zbyt pochopnie podejmują decyzje o umorzeniu tego typu śledztw. I zaapelował, żeby poważniej zajęli się ksenofobicznymi incydentami.

Lubelscy prokuratorzy przesłuchali kilkunastu świadków, w tym obie zainteresowane panie i świadków zajścia. Przeanalizowali też akta postępowania dyscyplinarnego prowadzonego na uczelni. Efekt? Z powodu braku dostatecznych danych uzasadniających podejrzenie popełnienia przestępstwa śledztwo zostało umorzone.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
językoznawca.
Maniek_LKR
Ania
(14) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

językoznawca.
językoznawca. (2 lipca 2011 o 15:37) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
[quote name='Gość' timestamp='1309537514' post='496607']
czy zwrot ty POLKO jest obraźliwy , żydokomuna rządzi
[/quote]
Ale tam nie było zwrotu "ty Żydówko" tylko ty Żydówo.Chyba widzisz i słyszysz różnicę w nazwie,że nie brzmi to kulturalnie w ustach wykształconych osób.
Rozwiń
Maniek_LKR
Maniek_LKR (2 lipca 2011 o 07:33) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
ŻENADA ! ! !
Rozwiń
Ania
Ania (1 lipca 2011 o 22:37) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
No to w naszym sejmie same takie GWIAZDY.
Rozwiń
szmalcownik
szmalcownik (1 lipca 2011 o 21:26) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Kazdy zyd winien miec gwiazde Dawida przed nazwiskiem i spoko-wszystko jasne.
Rozwiń
prawda nas wyzwoli
prawda nas wyzwoli (1 lipca 2011 o 19:21) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
[quote name='ateista' timestamp='1309527101' post='496529']
Katolik-antysemita to idiota jakich mało - nienawidzi Żydów, a modli się do Jezusa i Maryi, czyli Żydów. I swojego boga, który jest przecież w trzech osobach, a więc też jest Żydem
[/quote]

Z całym szacunkiem dla twoich poglądów,ale nie jestem antysemitą.Chociaż jestem katolikiem to uczono mnie,że Boga nikt nie widział,Jezus to syn boży,a duch święty to czynna moc boża więc nie jest osobą.To dogmaty papieskie i tradycja mówią o Bogu w trzech osobach wypaczając tym samym prawdy biblijne.
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (14)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!