Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

1 września 2015 r.
11:04

Tylko zdrowa żywność w szkołach? "Zarobią sklepy, my zbankrutujemy"

0 15 A A

- Efektem potrzebnej, ale nieprzemyślanej reformy będzie więc to, że dzieci będą zachodzić po słodkie napoje po drodze do szkoły. Właściciel sklepu się wzbogaci, my zbankrutujemy, a dzieci będą jadły byle co - mówi Tomasz Machoń, przedsiębiorca prowadzący sklepik i stołówkę w szkole

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Rozmowa z Tomaszem Machoniem, przedsiębiorcą prowadzącym sklepik i stołówkę w Szkole Podstawowej nr 21 w Lublinie.

• Ma pan opinię osoby starającej się promować u uczniów zdrowe nawyki żywieniowe.

– W szkole przy ul. Zuchów pracuję od dwóch lat. Od samego początku postawionym mi celem było promowanie zdrowej żywności. Robiłem to w mądry sposób. Zamiast walczyć z tym, co dzieci jedzą w domu, staraliśmy się stosować mądre zamienniki. Zamiast wyrobów czekoladopodobnych sprzedawaliśmy 70 proc. gorzką czekoladę stanowiąca doskonałe źródło magnesu i minerałów. Zamiast batonów z dodatkiem szkodliwego tłuszczu palmowego sami produkowaliśmy batony z dodatkiem bogatych w składniki odżywcze orzechów.

• Dobrze się sprzedawały?

– Wszystko zależało od reklamy. Na kubeczek surowych pokrojonych w kostki owoców, który nazwaliśmy „Deserem owocowym” chętnych nie było. Kiedy nazwaliśmy go „Shake z kawałkami owoców” zaczęły być trendy.

• Reforma dotycząca sklepików szkolnych nie będzie więc dla pana problemem.

– Obawiam się, że nie ma pani racji. Po pierwsze wciąż dobrze nie wiem, co można sprzedawać, a co nie. Wielu moich pytań nie udało mi się rozwiać nawet w sanepidzie, do którego zwróciłem się o wykładnie prawa. Podam przykład. W sklepikach nie można sprzedawać drożdżówek, bo są zbyt słodkie. Ale ja mógłbym wypiekać drożdżówki z bogatym w białko serem, które będą miały mniej niż 10 proc. cukru i 10 proc tłuszczu. Czy będzie to zgodne z prawem? Wiążącej odpowiedzi nie otrzymałem, ale odradzono mi to.

• Podobno to samo dotyczy cebularzy.

– Tak, bo wprawdzie nie mają tłuszczy i cukru, ale mają za to zakazaną białą mąkę. To absurd, aby zakazać produktu lokalnego, po który dzieci sięgały bardzo często. Mogę za to zrobić kanapki z chudą wędliną. Też teoretycznie, bo na opakowaniach nie ma informacji ile procent tłuszczu zawiera szynka. Jeśli niechcący kupię produkt mający więcej niż 10 proc. mogę dostać nawet 5 tys. zł. kary. Przedsiębiorców, takich jak ja, to zniszczy. Efektem potrzebnej, ale nieprzemyślanej reformy będzie więc to, że dzieci będą zachodzić po słodkie napoje po drodze do szkoły. Właściciel sklepu się wzbogaci, my zbankrutujemy, a dzieci będą jadły byle co.

Przeczytaj także: 

Szkoły gotowe na uczniów. Nauczyciele gotowi na strajk

 

Komentarze 15

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 14 września 2015 o 12:35
Biedne dzieci. Czekolada z magneSem ;(((
Avatar
Gość / 3 września 2015 o 20:54
Czekolada jest źródłem magneZu.
Avatar
Gość / 3 września 2015 o 20:12
A ja myślę, że nie warto się wkurzać nic na to nie poradzimy, nie mamy wpływu. Ja już się rozglądam za jedzeniem dla mojego dziecka, żeby było zdrowe i w miarę tanie i znalazłam super sklep internetowy - biovitaland.pl super rzeczy tam mają i to BIO, a ostatnio to jedzenie jest nie do zniesienia. Polecam.
Avatar
TenCoMyśli / 2 września 2015 o 22:00

co za pomysł, można zaprowadzić konia do wodopoju, ale można go zmusić aby pił. Nikt nie ma prawa decydować za innych, każdy żyję na własny rachunek.

Popieram.

Avatar
TenCoMyśli / 2 września 2015 o 21:58

A po co dziecku codziennie pieniądze do szkoły? Żeby poszpanować wśród innych na co mnie stać a ciebie nie? Pomyślał ktoś, że drugie dziecko może stać z boku i patrzeć jak inni jedzą bo go nie stać ? Mądrzy rodzice przygotują śniadanie dla dziecka, dadzą jabłko i tyle. A nie tylko uczenie: masz kasę kup sobie co chcesz.

Ale ty masz prostackie myślenie.. że jak rodzic rano nie ma czasu i woli dać dziecku pieniądze, bo na tyle dobrze go wychował i mu ufa, że wie co dziecko kupi to źle? Jedni mają hajs drudzy nie taka kolej rzeczy ale to, że druga osoba nie ma nie znaczy, że mam głodować czy brać jedzenie z domu bo jakiemuś lewackiemu prostakowi to przeszkadza. Cała ta ustawa jest o kant d..y roztrzaskać, ponieważ tak jak pewien mądry sklepikarz powiedział dziecko zamiast kupić zwykła bułkę czy drożdżówkę w szkole pójdzie do sklepu i kupi tam. Nie dziwcie się później, że polak taki dobry w kombinowaniu jak wszystkie te ustawy nie dają innego wyjścia..

Ale ty masz prostackie myślenie.. że jak rodzic rano nie ma czasu i woli dać dziecku pieniądze, bo na tyle dobrze go wychował i mu ufa, że wie co dziecko kupi to źle? Jedni mają hajs drudzy nie taka kolej rzeczy ale to, że druga osoba nie ma nie znaczy, że mam głodować czy brać jedzenie z domu bo jakiemuś lewackiemu prostakowi to przeszkadza. Cała ta ustawa jest o kant d..y roztrzaskać, ponieważ tak jak pewien mądry sklepikarz powiedział dziecko zamiast kupić zwykła bułkę czy drożdżówkę w szkole pójdzie do sklepu i kupi tam.... rozwiń

Avatar
Gość / 2 września 2015 o 21:41
co za pomysł, można zaprowadzić konia do wodopoju, ale można go zmusić aby pił. Nikt nie ma prawa decydować za innych, każdy żyję na własny rachunek.
Avatar
sklepikarz szkolny / 1 września 2015 o 17:23

Do Guest i innych mądrali. Zapoznajcie się z rozporządzeniem http://dziennikustaw.gov.pl/du/2015/1256/1 i odżywiajcie zgodnie z nim swoje dzieci chociaż przez miesiąc. Jeśli nie dacie rady to powinno powstać drugie rozporządzenie: zabierać takim rodzicom dzieci.

Avatar
Gość / 1 września 2015 o 17:19
Guest rozumiem ,ze jesteś właścicielem sklepu przy szkole i cały hapy. Teraz chipsy, energetyki i inne badziewia będziesz mógł swobodnie opychać dzieciakom.
Avatar
Gość / 1 września 2015 o 16:25
A po co dziecku codziennie pieniądze do szkoły? Żeby poszpanować wśród innych na co mnie stać a ciebie nie? Pomyślał ktoś, że drugie dziecko może stać z boku i patrzeć jak inni jedzą bo go nie stać ? Mądrzy rodzice przygotują śniadanie dla dziecka, dadzą jabłko i tyle. A nie tylko uczenie: masz kasę kup sobie co chcesz.
Avatar
Gość / 1 września 2015 o 15:15
A niech bankrutują! Jeżeli w sklepikach będą tylko zdrowe rzeczy to sprzedawcy aby móc w nich zaistnieć będą musieli zejść z ceny! Chcę żeby moje dziecko było zdrowe! A jeśli sklepikarz ma to w d... to jego problem, nie mój!
Avatar
Gość / 14 września 2015 o 12:35
Biedne dzieci. Czekolada z magneSem ;(((
Avatar
Gość / 3 września 2015 o 20:54
Czekolada jest źródłem magneZu.
Avatar
Gość / 3 września 2015 o 20:12
A ja myślę, że nie warto się wkurzać nic na to nie poradzimy, nie mamy wpływu. Ja już się rozglądam za jedzeniem dla mojego dziecka, żeby było zdrowe i w miarę tanie i znalazłam super sklep internetowy - biovitaland.pl super rzeczy tam mają i to BIO, a ostatnio to jedzenie jest nie do zniesienia. Polecam.
Avatar
TenCoMyśli / 2 września 2015 o 22:00

co za pomysł, można zaprowadzić konia do wodopoju, ale można go zmusić aby pił. Nikt nie ma prawa decydować za innych, każdy żyję na własny rachunek.

Popieram.

Avatar
TenCoMyśli / 2 września 2015 o 21:58

A po co dziecku codziennie pieniądze do szkoły? Żeby poszpanować wśród innych na co mnie stać a ciebie nie? Pomyślał ktoś, że drugie dziecko może stać z boku i patrzeć jak inni jedzą bo go nie stać ? Mądrzy rodzice przygotują śniadanie dla dziecka, dadzą jabłko i tyle. A nie tylko uczenie: masz kasę kup sobie co chcesz.

Ale ty masz prostackie myślenie.. że jak rodzic rano nie ma czasu i woli dać dziecku pieniądze, bo na tyle dobrze go wychował i mu ufa, że wie co dziecko kupi to źle? Jedni mają hajs drudzy nie taka kolej rzeczy ale to, że druga osoba nie ma nie znaczy, że mam głodować czy brać jedzenie z domu bo jakiemuś lewackiemu prostakowi to przeszkadza. Cała ta ustawa jest o kant d..y roztrzaskać, ponieważ tak jak pewien mądry sklepikarz powiedział dziecko zamiast kupić zwykła bułkę czy drożdżówkę w szkole pójdzie do sklepu i kupi tam. Nie dziwcie się później, że polak taki dobry w kombinowaniu jak wszystkie te ustawy nie dają innego wyjścia..

Ale ty masz prostackie myślenie.. że jak rodzic rano nie ma czasu i woli dać dziecku pieniądze, bo na tyle dobrze go wychował i mu ufa, że wie co dziecko kupi to źle? Jedni mają hajs drudzy nie taka kolej rzeczy ale to, że druga osoba nie ma nie znaczy, że mam głodować czy brać jedzenie z domu bo jakiemuś lewackiemu prostakowi to przeszkadza. Cała ta ustawa jest o kant d..y roztrzaskać, ponieważ tak jak pewien mądry sklepikarz powiedział dziecko zamiast kupić zwykła bułkę czy drożdżówkę w szkole pójdzie do sklepu i kupi tam.... rozwiń

Avatar
Gość / 2 września 2015 o 21:41
co za pomysł, można zaprowadzić konia do wodopoju, ale można go zmusić aby pił. Nikt nie ma prawa decydować za innych, każdy żyję na własny rachunek.
Avatar
sklepikarz szkolny / 1 września 2015 o 17:23

Do Guest i innych mądrali. Zapoznajcie się z rozporządzeniem http://dziennikustaw.gov.pl/du/2015/1256/1 i odżywiajcie zgodnie z nim swoje dzieci chociaż przez miesiąc. Jeśli nie dacie rady to powinno powstać drugie rozporządzenie: zabierać takim rodzicom dzieci.

Avatar
Gość / 1 września 2015 o 17:19
Guest rozumiem ,ze jesteś właścicielem sklepu przy szkole i cały hapy. Teraz chipsy, energetyki i inne badziewia będziesz mógł swobodnie opychać dzieciakom.
Avatar
Gość / 1 września 2015 o 16:25
A po co dziecku codziennie pieniądze do szkoły? Żeby poszpanować wśród innych na co mnie stać a ciebie nie? Pomyślał ktoś, że drugie dziecko może stać z boku i patrzeć jak inni jedzą bo go nie stać ? Mądrzy rodzice przygotują śniadanie dla dziecka, dadzą jabłko i tyle. A nie tylko uczenie: masz kasę kup sobie co chcesz.
Avatar
Gość / 1 września 2015 o 15:15
A niech bankrutują! Jeżeli w sklepikach będą tylko zdrowe rzeczy to sprzedawcy aby móc w nich zaistnieć będą musieli zejść z ceny! Chcę żeby moje dziecko było zdrowe! A jeśli sklepikarz ma to w d... to jego problem, nie mój!
Zobacz wszystkie komentarze 15

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Klub Obywatelski: Były prezydent spotka się z mieszkańcami regionu

Klub Obywatelski: Były prezydent spotka się z mieszkańcami regionu 3 2

Lech Wałęsa odwiedzi Puławy i Zamość. Spotka się z mieszkańcami w ramach Klubu Obywatelskiego.

Koziołki rządzą na zapleczu Ekstraligi. Wanda zdemolowana w Lublinie

Koziołki rządzą na zapleczu Ekstraligi. Wanda zdemolowana w Lublinie 0 0

Żużlowcy Speed Car Motoru Lublin zgodnie z przewidywaniami wygrali po raz piąty w sezonie i umocnili się na pozycji lidera Nice Pierwszej Ligi Żużlowej.

Wykład: o czym myśli pies
26 maja 2018, 16:00

Wykład: o czym myśli pies 3 0

Co Gdzie Kiedy. 26 maja o godz. 16 w Centrum Kultury (ul. Peowiaków 12) odbędzie się wykład O czym myśli pies. Przeprowadzona zostanie także zbiórka na rzecz schroniska.

Polonista wydał nową książkę. "Podróż do XVI-wiecznego Lublina"
Magazyn

Polonista wydał nową książkę. "Podróż do XVI-wiecznego Lublina" 1 0

Ze Sławomirem Błażewiczem, nauczycielem języka polskiego i autorem wydanej właśnie książki „Tajemnice XI gimnazjum. Unia” rozmawiamy o magicznej podróży w czasy renesansu

Puławy dostarczą bąbelki dla znanej firmy

Puławy dostarczą bąbelki dla znanej firmy 9 4

Zakłady Azotowe „Puławy” otrzymały akredytację na dostarczanie dwutlenku węgla dla amerykańskiej korporacji PepsiCo. To kolejny, po Coca Coli, gigant spożywczy, który będzie korzystał produkowanych nad Wisłą bąbelków.

Speed Car Motor - Wanda Kraków 69:21 [WYNIK KOŃCOWY]

Speed Car Motor - Wanda Kraków 69:21 [WYNIK KOŃCOWY] 20 0

O godzinie 19:30 lubelscy żużlowcy podejmą na swoim torze outsidera Nice 1 Ligi Żużlowej - drużynę Wandy Kraków. Fani zgromadzeni na stadionie liczą więc na kolejne zwycięstwo ekipy trenera Dariusza Śledzia

Orion - Olimpiakos 1:1. Pozostałe wyniki zamojskiej klasy okręgowej

Orion - Olimpiakos 1:1. Pozostałe wyniki zamojskiej klasy okręgowej 2 1

ZAMOJSKA KLASA OKRĘGOWA Orion Dereźnia po nieudanej jesieni wiosną zdecydowanie poprawił grę i wciąż liczy się w walce o utrzymanie. Tym razem zespół trenera Artura Czerwa urwał na własnym boisku punkt Olimpiakosowi Tarnogród strzelając gola w 94 minucie

Skatepark w Łęcznej zostanie odnowiony. Za 230 tysięcy złotych

Skatepark w Łęcznej zostanie odnowiony. Za 230 tysięcy złotych 1 0

Skatepark w Łęcznej czeka duża modernizacja. Rozebrane zostaną żelbetonowe fundamenty, wykonana nowa konstrukcja nawierzchni w postaci nowej płyty. Nowy bieg będą miały schody łączące jej dwie części.

Puszcza - Górnik 2:0. Wrócili do strefy spadkowej

Puszcza - Górnik 2:0. Wrócili do strefy spadkowej 0 3

PIŁKARSKA NICE I LIGA Górnik Łęczna uległ na wyjeździe drużynie Puszczy Niepołomice 0:2 i na dwie kolejki przed zakończeniem sezonu mocno skomplikował sobie szansę na zachowanie miejsca na zapleczu Lotto Ekstraklasy

Igros – Victoria 0:2. Grali tylko 55 minut

Igros – Victoria 0:2. Grali tylko 55 minut 2 0

ZAMOJSKA KLASA OKRĘGOWA Victoria Łukowa Chmielek prowadziła po niespełna na wyjeździe 2:0 po niespełna godzinie gry z Igrosem Krasnobród, ale więcej bramek w tym meczu nie padło bo jeden z zawodników gospodarzy naruszył nietykalność arbitra

Wschodnie rysy Maryi. Wystawa artysty z Szanghaju w Chełmie

Wschodnie rysy Maryi. Wystawa artysty z Szanghaju w Chełmie 1 0

W Chełmskiej Bibliotece Publicznej można oglądać wystawę obrazów Garego Chu Kar Kui. To artysta z Szanghaju, kilka lat temu ochrzczony w kościele katolickim

Nie żyje prezes OSP w Kurowie. Pracował przy wypadku, potrącił go samochód

Nie żyje prezes OSP w Kurowie. Pracował przy wypadku, potrącił go samochód 106 3

Nie żyje Witold Drążkiewicz, prezes Ochotniczej Straży Pożarnej w Kurowie (powiat puławski). 55-letni strażak zmarł dzisiejszej nocy. Był jedną z dwóch rannych osób w sobotnim wypadku w Bogucinie, kiedy to w pracowników służby drogowej wjechał kierowca audi.

Mają długą tradycję i wyjątkowy smak. Pączki ziemniaczane z różą

Mają długą tradycję i wyjątkowy smak. Pączki ziemniaczane z różą 0 0

Pączki ziemniaczane z nadzieniem różanym w wykonaniu Urszuli Bartoszcze z Gminnego Ośrodka Kultury, Sportu i Rekreacji w Niedrzwicy Dużej wygrały konkursu na „Najlepszy wypiek regionalny” o Puchar Prezesa Targów Lublin. Konkurs odbył się w ramach projektu Lubelska Majówka - Festiwal Aktywności Lokalnej. Miło było w jury pracować, słodkie dania były wyjątkowo udane.

W szczerym polu uprawiał konopie. Był zaskoczony wizytą policji

W szczerym polu uprawiał konopie. Był zaskoczony wizytą policji 36 2

Kryminalni z Parczewa zlikwidowali uprawę konopii indyjskich w gminie Siemień. Na jednym z pól znaleźli ponad 30 krzaków tej rośliny.

Premiera Teatru ITP - "Niebieski Ptak"
24 maja 2018, 21:00

Premiera Teatru ITP - "Niebieski Ptak" 1 0

Co Gdzie Kiedy. W czwartek, 24 maja o godz. 21 na dziedzińcu KUL (al. Racławickie 14) odbędzie się premiera spektaklu Niebieski Ptak, będącego nową odsłoną widowiska plenerowego z 2005 roku.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!