środa, 24 stycznia 2018 r.

Lublin

Ukwiecą centrum Lublina. Stojaki z kwiatami przy Krakowskim Przedmieściu

Dodano: 27 lutego 2016, 17:03
Autor: Dominik Smaga

Nowe kompozycje kwiatowe mają stanąć tej wiosny przy Krakowskim Przedmieściu. Do opieki nad stojakami miasto ma zachęcać właścicieli działających obok sklepów i lokali. Ozdobne krzewy mają za to zaznaczać granice miasta przy drogach wjazdowych.

W mieście ma być czerwono i różowo od kwiatów (fot. Maciej Kaczanowski)
W mieście ma być czerwono i różowo od kwiatów (fot. Maciej Kaczanowski)

Kwietne stojaki pojawią się między ul. Lipową a skrzyżowaniem z ul. 3 Maja i Kołłątaja. – Pracujemy już nad szczegółowym określeniem lokalizacji – mówi Hanna Pawlikowska, miejski architekt zieleni. Wzdłuż Krakowskiego Przedmieścia ma stanąć 30 takich stojaków, dzięki którym ma być czerwono i różowo od kwiatów.

– To trzystopniowe konstrukcje, o wysokości 70 cm, będą w całości obsadzone kwiatami. Będą to pelargonie i wilce. Właścicieli nieruchomości, przy których staną kwiaty będziemy próbowali zachęcić do opieki nad roślinami – dodaje Pawlikowska.

Formalnie odpowiedzialność za stan roślin spoczywać ma jednak na Zarządzie Dróg i Mostów. Kwiatowe konstrukcje pojawią się również w innych miejscach: sześć obok Zamku, dwie przed Ratuszem i dwie przed Trybunałem Koronnym.

Ratusz zapowiada też ozdobienie głównych arterii. – Trwa projektowanie terenów zielonych przy węzłach drogowych – informuje Olga Mazurek z Urzędu Miasta. – Aranżacje z krzewów ozdobnych sadzonych w gruncie pojawią się również przy drogach wjazdowych do Lublina. Kompozycje zaznaczą początek granic administracyjnych miasta. Będą to nasadzenia trwałe, wieloletnie – dodaje. W taki sposób ozdobione mają być wjazdy od strony Warszawy, Zamościa, Mełgwi i Przemyśla.

– Jak co roku wykonana zostanie również obsada wiosenna w Ogrodzie Saskim, parku Bronowickim, parku na Czechowie, przy ul. Krańcowej, Lotniczej i Betonowej. Będą to nasadzenia z różnokolorowych bratków, które pojawią się na przełomie marca i kwietnia – zapowiada Mazurek.

Już wkrótce kwiatami powinny się pokryć pasy zieleni w al. Solidarności, gdzie na dwóch skrzyżowaniach (z ul. Dolną 3 Maja i Prusa oraz z al. Kompozytorów Polskich i ul. Lubomelską) na zlecenie miasta posadzone były kwiaty cebulkowe: krokusy i narcyzy. W ziemi znalazło się tu łącznie 33 tys. cebulek. Do części z nich dobrały się kawki, dlatego wynajęta przez miasto firma ogrodnicza będzie musiała teraz uzupełnić te ubytki. Kwiaty cebulkowe powinny zakwitnąć wczesną wiosną także na zboczach wzgórza zamkowego od strony placu.

Czytaj więcej o: kwiaty
Gość
Gość
Gość
(3) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (28 lutego 2016 o 10:49) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Czy doniczki znowu będą zwrócone w stronę jezdni? Kierowców w korku mało obchodzą kwiatki, przy szybkiej jeździe też się ich nie zauważa. A od strony chodnika widać przede wszystkim czarną konstrukcję, które nie jest specjalnie ładna. To dla pieszych żadna atrakcja. Tak to przynajmniej wygląda na ul. Lubartowskiej.
Rozwiń
Gość
Gość (27 lutego 2016 o 17:50) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Wiadomo, że policją kierują zdrajcy narodowości polskiej i Polaków, co mogę udowodnić!!!! Wystarczy, że jakaś włoska świnia zastraszy cymbałów ze służb specjalnych. Wtedy te gnoje tracą zmysły i dokonują spustoszenia w policji, która prowadzi zupełnie oderwane od rzeczywistości działnia przeciwko uczciwym ludziom.
Rozwiń
Gość
Gość (27 lutego 2016 o 17:38) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Dobrze, niech będą kwiaty. Nie dopuśćmy do wojny domowej. Trzeba poprzeć PIS. "Kto pana upoważnił do pytania o wysokość świadczenia?" Odpwiadam wielu zdrajcom narodowości polskiej i Polaków. Każdy obywatel RP ma prawo znać wysokość renty MOPR z tytułu całkowitej niezdolności do pracy. Chodzi o odpowiednik drugiej grupy inwalidzkiej ZUS, tj. o niepełnosprawność w stopniu umiarkowanym. Nie było Polski wolnej i jeszcze jej nie ma. Niestety nie mam danych. Jeżeli np. sprzedawane były zarodki od najlepszych koni, to tragedia. Trzeba było zwolnić takich ludzi. Wiadomo, że wszystkie sądy w RP są antypolskie. PIS to zmieni.
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (3)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!