czwartek, 22 marca 2018 r.

Lublin

UMCS sprzedał budynek Wydziału Politologii z 10,7 mln zł

Dodano: 22 grudnia 2017, 12:13

Ostatnia aktualizacja: 22 grudnia 2017, 14:21
Pałac Lubomirskich przy pl. Litewskim
Pałac Lubomirskich przy pl. Litewskim

Ponad 10 mln 700 tys zł otrzymał Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej za siedzibę Wydziału Politologii przy pl. Litewskim 3. Zajęcia dydaktyczne w budynku będą odbywać się do końca sierpnia 2019 roku. Potem powstanie tu Muzeum Ziem Wschodnich Dawnej RP

O powstaniu takiej instytucji w Lublinie mówiło się od dłuższego czasu. Kilka miesięcy temu poinformowano, że rozważana lokalizacja to Pałac Lubomirskich, który na początku tego roku został wystawiony na sprzedaż przez UMCS. W piątek wicepremier i minister kultury i dziedzictwa narodowego ogłosił, że transakcja została sfinalizowana. Ministerstwo dotację na zakup nieruchomości w wysokości 10 mln 985 tys. zł przekazało Muzeum Lubelskiemu. Lubelski uniwersytet otrzyma 10 mln 754 tys. zł, taka kwota wynika z wykonanego przez uczelnię operatu szacunkowego.

- Chcemy, żeby placówka była powołana jako oddział Muzeum Lubelskiego i współprowadzona przez nasz resort. W przyszłości będzie samodzielną instytucją kultury – zapowiada wicepremier Gliński.
Jak podkreślają przedstawiciele resortu, Lublin uznano za najwłaściwsze miejsce na utworzenie muzeum, o którego powstanie zabiegało wiele środowisk.

- Za dwa lata przypada rocznica 450-lecia Unii Lubelskiej, czyli politycznego aktu, który spowodował, że polska kultura wlała się na kresy wschodnie. Również z tego względu warto budować to muzeum właśnie w Lublinie – mówi Jarosław Sellin, wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego.– To jest cud, że powstanie ono w miejscu tak symbolicznym. Nie dość, że będziemy opowiadać o kresach wschodnich, to w dodatku w budynku z końca XVII w., zbudowanym przez zasłużoną w historii polskich kresów rodzinę Lubomirskich, mieszczącym się przy placu Litewskim. Dodatkowo, jak się dowiedziałem, ok. 80 metrów znajduje się pomnik Unii Lubelskiej.

Wkrótce rozpoczną się prace zmierzające do określenia dokładnych zasad, na jakich będzie funkcjonowało muzeum. - Nasza rola w tym projekcie będzie przejściowa, ale już w przyszłym roku postaramy się przedstawić plan funkcjonalno-użytkowy – zapowiada Katarzyna Mieczkowska, dyrektor Muzeum Lubelskiego.

Placówka przy pl. Litewskim zagości jednak dopiero w 2019 roku. Do końca sierpnia z budynku wciąż będzie korzystał UMCS. Od początku roku akademickiego 2019/2020 Wydział Politologii ma przenieść się na teren tzw. kampusu zachodniego u zbiegu ulic Pagi i Głębokiej oraz al. Kraśnickiej.

- My ten budynek i tak byśmy sprzedali – podkreśla prof. Stanisław Michałowski, rektor największego lubelskiego uniwersytetu. - Bardzo się cieszę, że w pewnym momencie pojawiła się inicjatywa przeznaczenia go na Muzeum Ziem Wschodnich Dawnej RP. Przyklasnąłem temu pomysłowi z powodów, o których tu wspomniano. To doskonałe miejsce na siedzibę tej instytucji, bardziej godnego byśmy nie znaleźli.

Uczelnia wystawiła na sprzedaż także zlokalizowany po sąsiedzku, przy pl. Litewskim 5 budynek dawnego Rządu Gubernialnego, w którym mieści się Instytut Psychologii. Jego pracownicy i studenci także przeniosą się do obiektu, który powstanie na kampusie zachodnim.

O transakcji poinformował podczas czwartkowej sesji Rady Miasta prezydent Krzysztof Żuk. Na jego wniosek Rada Miasta zgodziła się, by samorząd Lublina wziął część odpowiedzialności za Muzeum Lubelskie.

– Chcemy być współprowadzącym i współfinansującym to muzeum – mówi prezydent Lublina. Tłumaczy, że zależy mu szczególnie na dwóch częściach Muzeum Lubelskiego: tej, która powstanie w obecnej siedzibie Wydziału Politologii UMCS oraz na Muzeum Historii Miasta Lublina.

 
 
 
Czytaj więcej o: Wydział Politologii UMCS
Użytkownik niezarejestrowany
.
Użytkownik niezarejestrowany
(8) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (22 grudnia 2017 o 19:02) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
A kiedy muzea ziem zachodnich, poludniowych i polnocnych?
Rozwiń
.
. (22 grudnia 2017 o 16:53) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
undefined napisał:
Czy Będzie jak z historyczną kręgielnia gestapo???  Który deweloper juz się cieszy???
 Przecież Żuk powiedział, że będzie burzenie kręgielni bo trupów nie ma. Dla PO historia bez trupów nie istnieje.
Rozwiń
Gość
Gość (22 grudnia 2017 o 13:42) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
BRAWO!
Rozwiń
Gość
Gość (22 grudnia 2017 o 13:38) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Czy Będzie jak z historyczną kręgielnia gestapo??? Który deweloper juz się cieszy???
Rozwiń
Gość
Gość (22 grudnia 2017 o 13:01) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
przeciaz miło byc Muzeum Kresów a nie II RP
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (8)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!