czwartek, 22 lutego 2018 r.

Lublin

Umowa na przeprowadzkę Teatru Andersena w ciągu dwóch tygodni. Burza na sesji

Dodano: 15 kwietnia 2016, 09:26
Autor: Dominik Smaga

Od nowego sezonu spektakle Teatru Andersena będziemy oglądać w tymczasowej siedzibie w budynku Centrum Spotkania Kultur
Od nowego sezonu spektakle Teatru Andersena będziemy oglądać w tymczasowej siedzibie w budynku Centrum Spotkania Kultur

W ciągu dwóch tygodni podpisana ma być umowa, która pozwoli na przeprowadzkę Teatru Andersena do tymczasowej siedziby. Obecna ma posłużyć innej instytucji kultury, a o docelową siedzibę teatru radni mocno się wczoraj kłócili, choć debatowali nad uchwałą, która nie ma żadnej mocy sprawczej

Przeprowadzka planowana jest na sierpień. Od nowego sezonu teatr ma działać w tymczasowej siedzibie w budynku CSK. Taki scenariusz nakreślono jeszcze w marcu, a wczoraj Ratusz ogłosił, że wszystko jest na dobrej drodze. – Umowa jest gotowa, w ciągu dwóch tygodni powinna być podpisana – mówi Krzysztof Komorski, zastępca prezydenta Lublina.

Przy Al. Racławickich warunki mają być lepsze od tych w siedzibie wynajmowanej od oo. dominikanów, która wymaga remontu i nie spełnia norm przeciwpożarowych. Ale Ratusz nadal chce ją wynajmować, choć nie dla teatru, ale Warsztatów Kultury. – Ten budynek jest dla nas istotny z punktu widzenia potencjału turystycznego i dziedzictwa kulturowego – deklaruje Komorski.

A Warsztaty przyznają, że przydałaby się im sala widowiskowa. – Mamy taką potrzebę – potwierdza Grzegorz Rzepecki, dyrektor Warsztatów Kultury. – Sala, którą posiadamy jest salą niewielką, na 80-90 osób – dodaje.

W sprawie pozostawienia kultury u dominikanów kluczowe będą wyniki ekspertyzy co do możliwości dostosowania obiektu do norm przeciwpożarowych. – Dokumentacja jest już przygotowywana – mówi Krzysztof Żuk, prezydent miasta.

Gotowy jest za to projekt docelowej siedziby Teatru Andersena. – Jesteśmy gotowi w każdej chwili ogłosić przetarg – deklaruje Marzena Szczepańska, zastępca dyrektora Wydziału Inwestycji i Remontów w Urzędzie Miasta.

Problemem są pieniądze, których nie ma. A potrzeba niemało, bo koszt oszacowany jest na 45 mln zł. O te pieniądze aż dwa razy kłóciła się wczoraj Rada Miasta, aż w końcu przyjęła „uchwałę intencyjną”. Mówi ona o tym, że „postanawia się” wykonać docelową siedzibę, ale nie jest to dla nikogo wiążące. Pierwszy projekt takiej uchwały złożyli radni PiS. Ze strony PO padła propozycja, by do projektu dopisać, że na przygotowanie nowej siedziby teatru miasto zaciągnie dług.

– Chcielibyśmy, żebyście nam nie wypominali za pół roku, czy rok, ze inwestycje finansowane są z kredytu – tłumaczy Michał Krawczyk (PO).

Radni PiS uznali, że to polityczna zagrywka. – Nie chodzi nam o to, żeby brać kredyt – odpowiada Tomasz Pitucha, szef klubu PiS.

Ostatecznie wycofał projekt, a klub PO złożył własny, mówiący o zaciąganiu długu i w takim też kształcie uchwała została przyjęta przy sprzeciwie PiS.

Czytaj więcej o: Lublin Teatr Andersena
Gość
Gość
Gość
(8) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (15 kwietnia 2016 o 19:22) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Warsztaty Kultury przejmą stary-dotychczasowy budynek po Andersenie na Dominikańskiej co niby Andersen nie może być bo przepisy p.poż itd, BHP, HCCP, ZSRR, ale warsztaty już tak i to Warsztaty Kultury dla dzieci zrealizują kilka bajek i są zarobieni. Aktorzy Andersena przejdą do CSK i tam dużo nie pograją bo warunków tam pewnie nie będzie , bo i widz nauczony na dominikańską to i tam dalej będzie chodził do Warszt.Kult. :-) Andersen za to będzie grać gościnnie codziennie w Chatkach Żaka, muszli,remizach,LeClerkach itp. Budynku na Kunickiego nie będzie bo jak już mówią że może w przyszłym roku będą szukać finansowania co nie jest wiążące że będą, z góry juz założyli, a i że przez 6 lat budowy to już wiemy jak to było z teatrem w budowie.Powodzenia.Więc widzę powolny koniec Teatru im.Andersena, którego rolę i miejsce przeją Warsztaty Kultury w pięknym strategicznym miejscu jak to powiedział pan prezydent.
Rozwiń
Gość
Gość (15 kwietnia 2016 o 12:34) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Bardzo dobrze, że Żuk wziął sprawy w swoje ręce. Teatr Andersena nie może dłużej czekać. Brawo panie prezydencie. Mieszkańcy na pewno docenią te starania.
Rozwiń
Gość
Gość (15 kwietnia 2016 o 11:01) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Andersen to perełka i to perełka która przynosi zyski, trzeba im zapewnić nową siedzibę jak najszybciej...
Rozwiń
Gość
Gość (15 kwietnia 2016 o 10:55) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

A dłuższy okres budowy oznacza mniejsze obciążenie dla budżetu miasta bo będą mniejsze raty.

Rozwiń
Gość
Gość (15 kwietnia 2016 o 10:53) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Koszty wzrosły bo obok teatru ma być też świetlica dla dzieciaków, Biuro Obsługi Mieszkańców, filia Biblioteki Miejskiej oraz siedziba rady dzielnicy.

Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (8)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!