środa, 21 marca 2018 r.

Lublin

Unieważniona matura w liceum Paderewskiego w Lublinie. Powtórzą angielski

Dodano: 7 maja 2015, 12:26

Maturzyści będą musieli powtórzyć egzamin
Maturzyści będą musieli powtórzyć egzamin

28 maturzystów z lubelskiego „Paderewskiego” będzie jeszcze raz pisać egzamin z języka angielskiego na poziomie podstawowym. Ten, który pisali w środę będzie unieważniony, bo na sali były słowniki. Szkoła przeprasza za błąd

– Otrzymaliśmy anonimową informację od rodzica jednego z maturzystów, że podczas egzaminu z języka angielskiego na sali były słowniki. To niezgodne z przepisami – przyznaje Krzysztof Babisz, lubelski kurator oświaty.

Egzamin z języka angielskiego na poziomie podstawowym maturzyści pisali w środę. Test rozpoczął się o godz. 9. To podczas tego egzaminu doszło do naruszenia procedur. Potwierdza to Adam Kalbarczyk, dyrektor Międzynarodowego Gimnazjum i Liceum Ogólnokształcącego im. I. J. Paderewskiego w Lublinie.

– Stało się nieszczęście – ubolewa Kalbarczyk. – Pani wicedyrektor i członkowie zespołu nadzorującego popełnili błąd, za który szkoła bierze pełną odpowiedzialność. Podczas egzaminu na sali były cztery słowniki. Pani wicedyrektor poleciła je przynieść. Nie wiem, dlaczego. Może powodem takiego zachowania był stres? Po stwierdzeniu tego błędu zawiadomiłem OKE w Krakowie i wystąpiłem z wnioskiem o unieważnienie tego egzaminu.

Szkoła przeprasza za błąd. – Z powodu zaistniałej sytuacji jest mi niezmiernie przykro – podkreśla Kalbarczyk.

Bo słowników na sali być nie powinno. – Mówi o tym komunikat dyrektora CKE z 4 marca 2015 roku w sprawie materiałów i przyborów pomocniczych, z których mogą korzystać zdający w części pisemnej egzaminu maturalnego – informuje Renata Janicka z lubelskiego biura OKE w Krakowie. – Słowniki – ortograficzny i poprawnej polszczyzny – nie mniej niż 1 na 25 osób jest obowiązkowy na egzaminie z języka polskiego. W przypadku języków obcych nowożytnych w spisie w ogóle nie ma jakichkolwiek materiałów czy przyborów.

Dwudziestu ośmiu maturzystów z „Paderewskiego” będzie pisać egzamin z języka angielskiego na poziomie podstawowym po raz kolejny. – Egzamin w tej szkole będzie unieważniony przez to, że na sali były wyłożone słowniki – potwierdza Janicka. – Uczniowie będą powtarzali egzamin 3 czerwca, w terminie dodatkowym.

Abiturienci otrzymają nowe zadania, arkusze egzaminacyjne są już przygotowane. W „Paderewskim” w tym roku polską maturę zdaje w sumie 36 osób, zaś międzynarodową 42.

Błąd podczas egzaminu w „Paderewskim” to pierwsza tego typu sytuacja podczas tegorocznej matury w szkołach w województwie lubelskim. Czy w szkole będzie kontrola z Kuratorium Oświaty?

– Trwają egzaminy. Z tego też powodu nie będziemy w tym momencie robić kontroli w liceum im. J.I. Paderewskiego. Zrobimy to w przyszłym tygodniu – zapowiada lubelski kurator oświaty.

 

Uczniowie po maturze z języka polskiego:

WIDEO

Gość
ddss
guest
(52) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (28 sierpnia 2015 o 10:59) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Dla tych maturzystów to prawdziwa tragedia...egzamin zdawany jeszcze raz, ponowny stres, przez błąd osoby, która powinna być kompetentna. Współczuję zwłaszcza tym uczniom. Sama pamiętam swój stres przed maturą. Najgorszy był przed maturą ustną z angielskiego. Na szczęście ćwiczyłam ćwiczyłam wcześniej z kursem Emila Krebsa i to mi dało większy komfort i pewność siebie. Mam nadzieję, że Ci uczniowie dostali się teraz na wymarzone studia :)
Rozwiń
ddss
ddss (12 maja 2015 o 17:53) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

W państwowej szkole nie byłby już dyrektorem, po takiej wpadce...

Rozwiń
guest
guest (8 maja 2015 o 22:56) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

A Pani "Vice" nie jest przypadkiem żoną dyrektora :)

nie, nie jest.

Rozwiń
były uczeń
były uczeń (8 maja 2015 o 19:26) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Najwiecej do powiedzenia maja zaskakujaco zawsze Ci, ktorzy o tej szkole lub ogolnie o szkolach prywatnych maja gowniane pojecie... Tkwijcie sobie w tych swoich kolhozowych przekonaniach ze prywatne gorsze a publiczne najlepsze, bo gdyby polowa z was miala mozliwosc, to by swoje dzieci do dtakich szkol poslala.

Kołchoz, tak lekceważysz innych i wystawiasz SOBIE opinię, ale w Paderewskim Cię tego nie naucżą. Oczywiście testy zdasz na 100% (pewnie - chyba, że jesteś na pograniczu normy intelektualnej). Normy moralnej niestety nie uczą? - dyrekcja daje inny przykład ?. No i klozetowe słownictwo też mówi o tobie....

Rozwiń
były uczeń
były uczeń (8 maja 2015 o 19:16) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

 Masz jakieś przesłanki ku temu? To że Pader zaliczył wtopę, nie znaczy że na wszystkich innych maturach sa słowniki. Ta szkoła po prostu przygotowuje ludzi dobrze do matury. nauczyciele wkładają w to serce i emocje. Co prawda program polski jest traktowany neico po macoszemu, ale IB to pierwsza klasa. Polecam każdemu.

Po macoszemu to są traktowani uczniowie. Nikt nie myśli co mógłby osiągnąć uczeń, tylko jak zrobić z niego maszynę do dobrego zdania testu. Tyle. Wypowiadać już nie musi się umieć.

Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (52)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!