wtorek, 20 lutego 2018 r.

Lublin

Uniwersytet. Ale jaki?

  Edytuj ten wpis
Dodano: 23 marca 2007, 16:36

Nic nie stoi na przeszkodzie, żeby Akademia Rolnicza w Lublinie została przekształcona w uniwersytet. Tak stwierdził minister nauki i szkolnictwa wyższego.

Ale zastrzegł, że uczelnia powinna otrzymać przymiotnik "rolniczy”, a nie "przyrodniczy”. A to lubelskim naukowcom nie w smak.

Akademia Rolnicza chce się przekształcić w uniwersytet ponieważ w całej Unii Europejskiej nie ma takiego rodzaju szkół wyższych jak akademie. - Jako uniwersytet będziemy traktowani na równi z najlepszymi uczelniami na świecie - wyjaśnia prof. Zdzisław Targoński, rektor AR rektor.
Po kilku miesiącach starań resort nauki odpowiedział na wniosek uczelni o nadanie jej statusu tzw. uniwersytetu przymiotnikowego. Mogą się o to starać szkoły wyższe, które mają prawa do nadawania stopnia doktora w minimum sześciu dyscyplinach naukowych. - Mamy takie prawa w siedmiu dyscyplinach, więc spełniamy wymogi - mówi prof. Targoński.
Gorzej z nazwą. Z siedmiu uprawnień do doktoryzowania, 6 dotyczy na lubelskiej uczelni nauk rolniczych, a tylko jedno weterynarii. Stąd stanowisko ministra. - Ale prowadzimy badania w wielu dyscyplinach naukowych, kształcimy studentów na 12 kierunkach, nie tylko związanych z rolnictwem. Przymiotnik "przyrodniczy” jest w naszym przypadku w pełni uzasadniony - dodaje rektor. - To bardzo ważne zwłaszcza w kontaktach międzynarodowych, gdzie Uniwersytet Przyrodniczy ma zupełnie inną rangę niż Uniwersytet Rolniczy.
Senat AR na ostatnim posiedzeniu jednogłośnie przyjął takie stanowisko. - Przesłaliśmy je do ministerstwa - wyjaśnia rektor. - Będziemy się chcieli także spotkać z ministrem. Wybieramy się do niego razem z rektorami akademii ze Szczecina i Poznania, które są w identycznej sytuacji.
Co ciekawe, w zeszłym roku resort zgodził się na przekształcenie w Uniwersytet Przyrodniczy Akademii Rolniczej we Wrocławiu, która ma identyczny profil nauczania jak lubelska. - Liczymy, że dojdziemy z ministrem do porozumienia jak najszybciej - podkreśla prof. Targoński. - Tak, żeby ten mógł wystąpić do Sejmu w naszej sprawie w ciągu miesiąca. Wtedy nowy rok akademicki rozpoczęlibyśmy pod szyldem uniwersytetu.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!