Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

1 sierpnia 2016 r.
8:00

Ursus chce zbudować autobus wodorowy. Para wodna zamiast spalin

Autor: Zdjęcie autora Paweł Puzio
817 25 A A
Ursus chce, aby nowy elektryczny autobus obsługiwał lotnisko Lublin (fot. Maciej Kaczanowski)
Ursus chce, aby nowy elektryczny autobus obsługiwał lotnisko Lublin (fot. Maciej Kaczanowski)

Zamiast spalin z rury będzie wydobywać się para wodna – Ursus zapowiada pierwszy międzymiastowy autobus wodorowy. To nie jedyna nowość. Firma walczy o kontrakt na dostawę do wojska 841 pojazdów terenowych, następców honkera.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Ursus to nie tylko ciągniki rolnicze, ale także autobusy znane z ulic Lublina. – Trwają prace nad naszym pierwszym międzymiastowym autobusem wodorowym o zasięgu 400 km. Chcemy go pokazać pod koniec września, na największych w Europie targach pojazdów użytkowych w Hanowerze – powiedział w piątek Jan Wielgus, członek zarządu Ursusa. Będzie to pierwszy pojazd Ursusa, który zamiast spalin wydziela parę wodną. Obecnie trwa produkcja karoserii.

To nie koniec nowości. – Staramy się, aby nasz nowy elektryczny autobus, o zwiększonym zasięgu do 180 kilometrów bez ładowania, obsługiwał lotnisko Lublin. Już zaprezentowaliśmy ten pojazd w porcie lotniczym – dodaje Jan Wielgus. Ursus startuje także w przetargu na dostawę autobusów dla Warszawy.

Lubelska firma stara się też o wojskowy kontrakt na dostawę 841 samochodów dla armii, następców honkera. Jest to strategiczny projekt dla spółki. Lublin oferuje pojazd na bazie jeepa, przystosowany do przewozu 9 osób. – Wkład polskich części w ten samochód wynosi aż 70 proc. – dodaje Jan Wielgus. Fabryka kupuje kompletną ramę, 194-konny silnik ze skrzynią biegów włoskiej firmy VM oraz skrzynkę rozdzielczą Borg-Warner. Reszta powstaje w Lublinie i u krajowych kooperantów.

Auto jest oferowane w dwóch wersjach – nieopancerzonej i opancerzonej. – Tę drugą przygotowuje członek naszego konsorcjum AMZ-Kutno – dodaje Jan Wielgus. 8 sierpnia rusza II tura dialogu technicznego z MON. Ursus ma 8 konkurentów. Pojazdy z Lublina biorą także udział w przetargu ogłoszonym przez Straż Graniczną.

Polityczne wsparcie

O planach Ursusa zarząd poinformował podczas piątkowego briefingu w fabryce w obecności Przemysława Czarnka, wojewody lubelskiego. Przypomniano interwencję wicepremiera Mateusz Morawieckiego w sprawie dostępu ciągników Ursus do niemieckiego rynku, o czym już pisaliśmy.
– Niemcy blokowali możliwość rejestracji naszych ciągników. Według niemieckich urzędów nasze ciągniki nie spełniały norm czystości spalin (Ursus posiada certyfikat TIER I, a Niemcy żądali TIER II – przyp. red.). Niemcy nie honorowali polskiej homologacji, ważnej na terenie całej Unii. Te działania były niezgodne z unijnym prawem – mówi Jan Wielgus.

Podczas wizyty w Lublinie wicepremier Morawiecki obiecał zająć się sprawą. Po interwencji u Sigmara Gabriela, wicekanclerza Niemiec efekt był natychmiastowy. Kilka dni później zniknęły wszystkie bariery. Liczba zamówień w Niemczech wzrosła trzykrotnie.

– To nie jest tak, że Czarnek chwali się – mówił w piątek wojewoda lubelski. – Podczas wizyty w Lublinie zaprosiłem różnych przedsiębiorców na śniadanie z wicepremierem. Jednym z poruszonych tematów były problemy Ursusa w Niemczech – powiedział Przemysław Czarnek.

Czytaj więcej o:

Komentarze 25

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 12 października 2016 o 16:58
CO TO JESZCZE BĘDZIE PRODUKOWAŁ URSUS ???? RAKIETY ? PROMY KOSMICZNE ? Jest tam dobry specjalista od baśni i bajek i wymyśla pierdoły i bajki a Żuk wierzy a gazety piszą ! Ursus zaleje świat ELEKTRYCZNYMI AUTOBUSAMI ...... i co ? Teraz AUTOBUSY wodorowe, następnie ..... co tam wyczytają w komiksach sinice fiction .... ALE BZDURY, ŻE AŻ WSTYD CZYTAĆ
Avatar
Gość / 7 września 2016 o 08:38
dobrze, że te nowe honkery mają wersję opancerzoną. W kilku książkach nt. działań w Iraku i Afganie autorzy wskazywali brak ochrony żołnierzy w Honkerach. Amerykanie mieli nabitę kiedy Polacy sztukowali dodatkowe blachy i wieszali na karoserii kamizelki i worki z piaskiem
Avatar
Misiek / 23 sierpnia 2016 o 17:02
Czego się czepiasz ? Choćbyśmy "zasponsorowali " Nigeryjczykom czy innym Afrykanom te ciągniki to i tak pieniądze zostają w Polsce, firma dostaję kase i może się rozwijać, tak ? Dobrze, że nasze ciągnik chcą kupować na Zachodzie, może na razie nie ma tam dużego potpytu na Nasz sprzęt, ale miejmy nadzieję , że będzie się to zmieniać ;) Nie narzekajmy, ale doceńmy to że wreszcie po tylu latach przestoju Ursusa coś się zaczyna dziać i oby dawna śwetność, już niestety nie warszawskiego, ale wciąż polskiego Ursusa powróciła.
Avatar
lolo / 1 sierpnia 2016 o 20:27
Ile energii pochłania wyprodukowanie wodoru? Ile węgla ropy lub gazu trzaba spalić aby uzyskać ilość prądu potrzebną do produkcji H. Nie trzeba było wagarować z lekcji chemi nieuki.
Avatar
Gość / 1 sierpnia 2016 o 19:44
słuszna droga rozwoju , początek autobusu na wodór od blach :)
Avatar
Gość / 1 sierpnia 2016 o 15:50
Mam nadzieję że ciągniki są lepszej jakości niż trolejbusy, którymi muszę się męczyć po 10 godzin...
Avatar
Gość / 1 sierpnia 2016 o 14:02
A jak coś takiego pie..rznie, tp 1/2 miasta znajdzie się w gronie aniołków.
Avatar
Gość / 1 sierpnia 2016 o 13:21
wojewoda ma tupet żeby chwalić się sukcesami prezydenta Żuka :)))))))))))))) wojewodo Czarnek nie kompromituj się :))))))))))) wszyscy wiedzą komu zawdzięczamy fakt, że Ursus jest w Lublinie :)))))))))))))
Avatar
B. Kiwanowska / 1 sierpnia 2016 o 12:45
ja napisał:
Użytkownik niezarejestrowany napisał:
Za ściągnięciem do Lublina Ursusa stoi Żuk. Niezła propaganda z tym wojewodą. Robicie mu kampanię wyborczą?
Proste, że Żuk ale to nie pierwszy raz gdy Pisowcy próbują przypisywać sobie nieswoje sukcesy.
Dokładnie! To wyłącznie sukces naszego Pana Żuka, osobiście pofatygował się do Niemiec i załatwił sprawę korzystnie dla Ursusa!
Dokładnie! To wyłącznie sukces naszego Pana Żuka, osobiście pofatygował się do Niemiec i załatwił sprawę korzystnie dla Ursusa! rozwiń
Avatar
ja / 1 sierpnia 2016 o 11:59
Użytkownik niezarejestrowany napisał:
Za ściągnięciem do Lublina Ursusa stoi Żuk. Niezła propaganda z tym wojewodą. Robicie mu kampanię wyborczą?
Proste, że Żuk ale to nie pierwszy raz gdy Pisowcy próbują przypisywać sobie nieswoje sukcesy.
Avatar
Gość / 12 października 2016 o 16:58
CO TO JESZCZE BĘDZIE PRODUKOWAŁ URSUS ???? RAKIETY ? PROMY KOSMICZNE ? Jest tam dobry specjalista od baśni i bajek i wymyśla pierdoły i bajki a Żuk wierzy a gazety piszą ! Ursus zaleje świat ELEKTRYCZNYMI AUTOBUSAMI ...... i co ? Teraz AUTOBUSY wodorowe, następnie ..... co tam wyczytają w komiksach sinice fiction .... ALE BZDURY, ŻE AŻ WSTYD CZYTAĆ
Avatar
Gość / 7 września 2016 o 08:38
dobrze, że te nowe honkery mają wersję opancerzoną. W kilku książkach nt. działań w Iraku i Afganie autorzy wskazywali brak ochrony żołnierzy w Honkerach. Amerykanie mieli nabitę kiedy Polacy sztukowali dodatkowe blachy i wieszali na karoserii kamizelki i worki z piaskiem
Avatar
Misiek / 23 sierpnia 2016 o 17:02
Czego się czepiasz ? Choćbyśmy "zasponsorowali " Nigeryjczykom czy innym Afrykanom te ciągniki to i tak pieniądze zostają w Polsce, firma dostaję kase i może się rozwijać, tak ? Dobrze, że nasze ciągnik chcą kupować na Zachodzie, może na razie nie ma tam dużego potpytu na Nasz sprzęt, ale miejmy nadzieję , że będzie się to zmieniać ;) Nie narzekajmy, ale doceńmy to że wreszcie po tylu latach przestoju Ursusa coś się zaczyna dziać i oby dawna śwetność, już niestety nie warszawskiego, ale wciąż polskiego Ursusa powróciła.
Avatar
lolo / 1 sierpnia 2016 o 20:27
Ile energii pochłania wyprodukowanie wodoru? Ile węgla ropy lub gazu trzaba spalić aby uzyskać ilość prądu potrzebną do produkcji H. Nie trzeba było wagarować z lekcji chemi nieuki.
Avatar
Gość / 1 sierpnia 2016 o 19:44
słuszna droga rozwoju , początek autobusu na wodór od blach :)
Avatar
Gość / 1 sierpnia 2016 o 15:50
Mam nadzieję że ciągniki są lepszej jakości niż trolejbusy, którymi muszę się męczyć po 10 godzin...
Avatar
Gość / 1 sierpnia 2016 o 14:02
A jak coś takiego pie..rznie, tp 1/2 miasta znajdzie się w gronie aniołków.
Avatar
Gość / 1 sierpnia 2016 o 13:21
wojewoda ma tupet żeby chwalić się sukcesami prezydenta Żuka :)))))))))))))) wojewodo Czarnek nie kompromituj się :))))))))))) wszyscy wiedzą komu zawdzięczamy fakt, że Ursus jest w Lublinie :)))))))))))))
Avatar
B. Kiwanowska / 1 sierpnia 2016 o 12:45
ja napisał:
Użytkownik niezarejestrowany napisał:
Za ściągnięciem do Lublina Ursusa stoi Żuk. Niezła propaganda z tym wojewodą. Robicie mu kampanię wyborczą?
Proste, że Żuk ale to nie pierwszy raz gdy Pisowcy próbują przypisywać sobie nieswoje sukcesy.
Dokładnie! To wyłącznie sukces naszego Pana Żuka, osobiście pofatygował się do Niemiec i załatwił sprawę korzystnie dla Ursusa!
Dokładnie! To wyłącznie sukces naszego Pana Żuka, osobiście pofatygował się do Niemiec i załatwił sprawę korzystnie dla Ursusa! rozwiń
Avatar
ja / 1 sierpnia 2016 o 11:59
Użytkownik niezarejestrowany napisał:
Za ściągnięciem do Lublina Ursusa stoi Żuk. Niezła propaganda z tym wojewodą. Robicie mu kampanię wyborczą?
Proste, że Żuk ale to nie pierwszy raz gdy Pisowcy próbują przypisywać sobie nieswoje sukcesy.
Zobacz wszystkie komentarze 25

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Rzeczywiście niezła sztuka. Po festiwalu w Chełmie
galeria

Rzeczywiście niezła sztuka. Po festiwalu w Chełmie 1 0

Koncerty, wystawy fotografii i malarstwa, street art., popisy taneczne, body painting i fire show połączony z występem „Słomy” Słonimskiego i bębniarzy. To tylko fragment tegorocznej oferty zakończonego w niedzielę trzydniowego II Festiwalu Niezła Sztuka.

Gigant z branży spożywczej inwestuje w Lubelskiem

Gigant z branży spożywczej inwestuje w Lubelskiem 1 0

50 milionów złotych zainwestuje w Łukowie gigant z branży spożywczej firma SuperDrob. Znajdzie tam pracę 40–50 osób. Będzie to jeden z trzech zakładów tej firmy działających w Lubelskiem

Lublin: Plac zabaw zniknął z dnia na dzień. Mieszkańcy są oburzeni

Lublin: Plac zabaw zniknął z dnia na dzień. Mieszkańcy są oburzeni 0 4

Rozebrany został miejski plac zabaw stojący w wąwozie obok osiedla Konopnickiej. – Nie było innego wyjścia – mówią urzędnicy, którzy zlecili rozbiórkę i tłumaczą, że urządzenia były zniszczone przez wandali i stwarzały zagrożenie dla dzieci. Mieszkańcy są oburzeni, a rada dzielnicy twierdzi, że wystarczyłaby naprawa.

Lubelskie: Okaleczone zwłoki znaleziono w lesie, w pobliżu drogi krajowej nr 19

Lubelskie: Okaleczone zwłoki znaleziono w lesie, w pobliżu drogi krajowej nr 19 12 4

Śledczy ustalają dokładne okoliczności śmierci mężczyzny, którego ciało odnaleziono w lesie, niedaleko Radzynia Podlaskiego. Wstępne ustalenia wskazują, że został zamordowany.

Lublin: Narasta konflikt w szpitalu przy ul. Staszica. Będzie protest pielęgniarek?

Lublin: Narasta konflikt w szpitalu przy ul. Staszica. Będzie protest pielęgniarek? 7 9

Pielęgniarki ze szpitala przy Staszica gotowe są strajkować, jeśli dyrekcja nie zgodzi się na podwyżki. W ramach protestu już 170 osób poszło na zwolnienia lekarskie.

Urlop ojcowski staje się modny. Korzysta coraz więcej mężczyzn w woj. lubelskim

Urlop ojcowski staje się modny. Korzysta coraz więcej mężczyzn w woj. lubelskim 0 1

Coraz więcej mężczyzn decyduje się na skorzystanie z urlopów ojcowskich. W woj. lubelskim skorzystało z niego w zeszłym roku już 7,8 tys. ojców. To o jedną piątą więcej niż w roku 2016.

Lublin: Mama u fryzjera, trzylatka wybrała się na spacer po galerii handlowej

Lublin: Mama u fryzjera, trzylatka wybrała się na spacer po galerii handlowej 9 2

W sobotę przed południem dyżurny II komisariatu policji w Lublinie odebrał zgłoszenie dotyczące zaginięcia trzyletniego dziecka.

Nieudany początek sezonu na Słonecznym Wrotkowie

Nieudany początek sezonu na Słonecznym Wrotkowie 1 6

Nie można zaliczyć do udanych tegorocznego otwarcia ośrodka Słoneczny Wrotków nad Zalewem Zemborzyckim, gdzie sezon zaczął się w sobotę.

Nowa atrakcja dla miłośników jazdy na rolkach i wrotkach w Lublinie

Nowa atrakcja dla miłośników jazdy na rolkach i wrotkach w Lublinie 0 0

Działa już hala do jazdy na wrotkach i rolkach otwarta w miejscu lodowiska przy Al. Zygmuntowskich. W piątek była darmowa i tego dnia odwiedziło ją 250 osób.

MUNDIAL 2018. Polska - Kolumbia 0:3 [ZAPIS RELACJI NA ŻYWO]
galeria

MUNDIAL 2018. Polska - Kolumbia 0:3 [ZAPIS RELACJI NA ŻYWO] 16 14

O godzinie 20 reprezentacja Polski w Kazaniu zmierzy się z Kolumbią i jeśli chce zachować szansę na wyjście z grupy musi wygrać

Po roku wyciągnęli wnioski. Podsumowanie zamojskiej klasy okręgowej

Po roku wyciągnęli wnioski. Podsumowanie zamojskiej klasy okręgowej 1 0

Sezon 2017/2018 przeszedł do historii. Awans po bardzo zaciętym boju wywalczyła Huczwa Tyszowce, która zostawiła w pokonanym polu Unię Hrubieszów i inny zespół z aspiracjami do awansu – Victorię Łukową Chmielek

Zamość: Zdjęcia ze starego, zniszczonego albumu
2 lipca 2018, 15:00

Zamość: Zdjęcia ze starego, zniszczonego albumu 1 0

Od 2 lipca w Centrum „Synagoga” Fundacji Ochrony Dziedzictwa Żydowskiego będzie prezentowana wystawa Judith Aizen pt. „Zdjęcia ze starego, zniszczonego albumu. 1900-1942”.

Dla wyjątkowych projektantów i przedsiębiorców. Nagrody „Lubelski Wzór 2018” przyznane
Zdjęcia
galeria
film

Dla wyjątkowych projektantów i przedsiębiorców. Nagrody „Lubelski Wzór 2018” przyznane 0 0

W tym roku statuetki Lubelski Wzór 2018, honorujące wyjątkowych projektantów i przedsiębiorców z woj. lubelskiego, otrzymała drukarnia Petit oraz Kolektyw kilku.com. Organizatorzy przyznali także nagrodę specjalną, która trafiła do Bartłomieja Pniewskiego za 50-lecie pracy twórczej.

Mundial 2018. Japonia - Senegal 2:2. Honda ratuje remis

Mundial 2018. Japonia - Senegal 2:2. Honda ratuje remis 1 0

Po bardzo zaciętym i wyrównanym meczu Japonia zremisowała z Senegalem 2:2. Co prawda to zespół z Afryki dwa razy wychodził w tym starciu na prowadzenie, ale bliżej wygranej był zespół z Azji, który stworzył więcej sytuacji pod bramką rywala

Ostry zgrzyt pomiędzy wojewodą i prezydentem Lublina. Poszło o pieniądze dla nauczycieli

Ostry zgrzyt pomiędzy wojewodą i prezydentem Lublina. Poszło o pieniądze dla nauczycieli 16 35

„Ohydną insynuację i manipulację” zarzucił wojewoda prezydentowi Lublina. Tak zareagował na list rozesłany do szkół przez prezydenta z okazji zakończenia roku szkolnego. Wojewodę oburzyły słowa dotyczące dodatków motywacyjnych dla nauczycieli.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!