wtorek, 20 marca 2018 r.

Lublin

Ustawiony przetarg na rozbudowę systemu miejskich rowerów? Zapadł wyrok

Autor: Dominik Smaga

(fot. AS)
(fot. AS)

Nie będzie opóźnień w przetargu na rozbudowę systemu miejskich rowerów. Krajowa Izba Odwoławcza nie stwierdziła, by miejscy urzędnicy ustawili warunki zamówienia pod obecnego operatora systemu. A taki zarzut miała firma, która chce wejść na nasz rynek.

Zastrzeżenia do warunków przetargu zgłosiła warszawska firma BikeU, której nie podobał się stawiany przez miasto warunek, by nowe stacje rowerowe były „w pełni kompatybilne” z już istniejącymi. – W praktyce zupełną kompatybilność systemu może zapewnić tylko pierwotny wykonawca – pisał w oficjalnym odwołaniu Maciej Maciejewski, prawnik spółki.

Na poparcie tej tezy spółka wskazywała, że miasto określiło takie same wymiary terminalu do wypożyczania rowerów jak te, które mają urządzenia firmy Nextbike, czyli obecnego operatora systemu. Kolejnym dowodem miał być fakt zamówienia dwóch stacji z rowerami dziecięcymi, które – zdaniem BikeU – oferuje wyłącznie operator Lubelskiego Roweru Miejskiego. Miało to być dowodem tego, że miasto „oczekuje oferty tylko od wykonawcy Nextbike”.

Po tej skardze dokumentację przetargu musiała zbadać Krajowa Izba Odwoławcza działająca przy Urzędzie Zamówień Publicznych w Warszawie. A tu zapadł w piątek korzystny dla miasta wyrok.

– W naszej ocenie odwołujący się nie wykazał, by złożenie oferty było możliwe tylko przez jeden podmiot – mówi Justyna Tomkowska, rzecznik Krajowej Izby Odwoławczej. Podkreśla też, że sformułowanie „w pełni kompatybilny” zostało przez miasto wystarczająco sprecyzowane w dokumentach, a zarzuty były „ogólnikowe” i „niedookreślone”.

Orzeczenie pozwala miastu kontynuować przetarg bez żadnej zmiany wymogów. – Otwarcie ofert ma nastąpić 19 października – zapowiada Karol Kieliszek z Urzędu Miasta.

Zamówienie dotyczy montażu na terenie Lublina 42 stacji (w tym 2 dziecięcych) i dostarczenia 420 rowerów (w tym 20 dla dzieci). W ramach tego samego zlecenia powstanie też 5 stacji z 21 rowerami w Świdniku, za które zapłacą władze Świdnika i powiatu świdnickiego.

Ratusz wymaga, by wszystkie urządzenia były zamontowane do końca marca przyszłego roku. Jeśli termin zostanie dotrzymany, będzie to oznaczać, że 1 kwietnia, po zimowej przerwie sieć wypożyczalni będzie dwa razy większa niż obecnie.

Lokalizacja nowych wypożyczalni

Lublin: Zakopiańska 5, Kiepury (dom kultury), Spokojna (Urząd Wojewódzki), Krakowskie Przedmieście/Kościuszki, Łopacińskiego (KUL), Hempla/Peowiaków, Gębal (szpital dziecięcy), Elsnera (rondo), Głęboka (Uniwersytet Przyrodniczy), Gospodarcza/Hutnicza, Cukrownicza (Arena Lublin), Dziewanny 21/Różana, Nadbystrzycka/Pozytywistów, Wojciechowska (szkoła), Węglarza/Walecznych, Nałkowskich/Fulmana, Niepodległości 12, Jana Pawła II/Jantarowa, Jana Pawła II/Gęsia, Jana Pawła II/Nadbystrzycka, Godebskiego (I LO), Walecznych/Unicka, Nałęczowska/Slawin, Zbożowa (pętla), al. Warszawska/Bohaterów Monte Cassino, Radości (szkoła), Diamentowa/Medalionów, Kruczkowskiego/Dunikowskiego, Abramowicka/Sierpińskiego, Kunickiego/Oboźna, Nowy Świat 36, Długa (poczta), Łęczyńska/Przyjaźni, Zana (komisariat), Filaretów/Rymwida, Ruska (skarpa), al. Kompozytorów Polskich/Paganiniego, Braci Wieniawskich/Kaprysowa, Smorawińskiego/Szeligowskiego, Dożynkowa/Cynamonowa, Leszczyńskiego (dla dzieci), al. Długosza (dla dzieci)

Świdnik: Racławicka/Wyszyńskiego, gen. Góry, Niepodległości, Centrum Kultury, Brzeziny

Gość
Gość
Gość
(6) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (10 października 2015 o 09:23) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Rzetelność "pseudo" dziennikarzyny Sztandaru Ludu! Perfekcjonista w każdym calu - Smaga!

Rozwiń
Gość
Gość (9 października 2015 o 19:41) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
PISuary już chciały przepuścić atak.., ciekawe jak oni rządzą np. w Białej Podlaskiej to dopiero tam przekręty robią... Głośno było o ich prezydencie w ostatnich miesiącach.. i co nic... PIS to najbardziej zakłamana partia jaką znam..
Rozwiń
Gość
Gość (9 października 2015 o 19:11) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Ratusz chwali się, że 500 tys Lublinian korzystało z wypożyczenia rowerków. To kiego grzba to tego nasiego interesu Gmina Lublin dopłaca. Niejeden powie:" Gmina dopłaca i do MPK i buduje czy remontuje szosy dla posiadaczy aut". Ale czy przetarg nie mógł wybrać takiej firmy , która sama zainwestuje w te rowerki i przy takiej frekwncji jak w Lublinie ( na papierz ) sama będzie zgarniać zysk a Miastu buliłaby podatek od nieruchomości za zajęty grunt pod stacje rowerków. Znów Musztardówa nie popisała się. Chodzi mi o tego Pana co nazywa się finezyjnie kieliszek. No kieliszek jest delikatny a nie taki toPOrny.
Rozwiń
Gość
Gość (9 października 2015 o 17:20) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
co to za żal, że miasto chce stawiać także stacje z rowerami dziecięcymi? Jak nie umiesz ich robić to się naucz albo nie startuj do takich przetargów. Kompatybilność z obecnie istniejącym systemem to warunek konieczny, inaczej można by oskarżyć urzędników o niegospodarność. Liczy się funkcjonalność systemu a nie robienie dobrze konkurencji. Jak sobie wyobraża ten pożal się Boże przedsiębiorca funkcjonowanie rowerów miejskich w dwóch różnych systemach?
Rozwiń
Gość
Gość (9 października 2015 o 17:06) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
jak treść artykułu ma się do jego tytułu?
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (6)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!