Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

28 listopada 2012 r.
14:41
Edytuj ten wpis

W długi weekend lekarze nie leczyli. 20 tys. zł zadośćuczynienia

0 23 A A
Wiedza medyczna nie zna pojęcia "długi weekend” – uznał sąd (Jacek Świerczyński)
Wiedza medyczna nie zna pojęcia \"długi weekend” – uznał sąd (Jacek Świerczyński)

Rodzice pacjenta domagali się od szpitala 250 tys. zł. W środę lubelski sąd przyznał zadośćuczynienie, ale znacznie mniejsze - 20 tys. złotych

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Przez blisko tydzień na jednym z oddziałów Dziecięcego Szpitala Klinicznego 14-letni pacjent wił się z bólu. Ale lekarze w zasadzie się nim nie zajmowali. Akurat był długi weekend. Wczoraj Sąd Okręgowy w Lublinie zasądził od szpitala 20 tys. zł zadośćuczynienia.

Proces wytoczyli rodzice 14-latka, który 26 kwietnia 2007 roku trafił na oddział pediatrii DSK w Lublinie. Pacjent skarżył się na silne bóle brzucha. Miał pecha, bo wielu pracujących tam lekarzy wybierała się na wolne.

– Lekarz prowadzący powiedział do syna "Trzymaj się chłopie, wracam za tydzień i zaczynamy leczenie” – opowiadała na pierwszej rozprawie jego matka.

Lekarz rzeczywiście wyjechał na tydzień. Od 27 kwietnia do 4 maja nawet nie przebadano chłopca, choć jego stan pogarszał się z każdym dniem. Dziecko wręcz wiło się z bólu. Badanie kolonoskopijne zostało zaplanowane dopiero na pierwszy dzień roboczy po weekendzie - na 4 maja. Ostatecznie go nie wykonano, bo pacjent był wówczas w tak złym stanie, że wymagał natychmiastowej operacji. Doszło do rozlania się wyrostka.

Chłopiec wyszedł ze szpitala na początku lipca 2007 roku. Wciąż czuł się źle. Rodzice zawieźli go do Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie. Tam specjaliści postawili diagnozę: nowotwór złośliwy jelita grubego. 14-latek przeszedł kolejną operację, a potem chemioterapię.

Rodzice chłopca domagali się od szpitala 250 tys. zł zadośćuczynienia i 1,5 tys. zł comiesięcznej renty. Twierdzili, że ich syn w DSK był źle leczony, przez co nowotwór został wykryty dopiero kilka miesięcy później.

Jednak powołani przez sąd biegli stwierdzili, że szpital nie popełnił błędu medycznego, bo po przyjęciu pacjenta na oddział nic nie wskazywało, że chłopiec ma nowotwór jelita grubego. To niezwykle rzadka choroba u dzieci. Uznali też, że po zabiegu chłopiec był leczony właściwie.

Sąd doszedł jednak do wniosku, że dziecko powinno mieć zapewnioną właściwą opiekę także przez pierwszy tydzień pobytu w szpitalu. Zasługuje więc na rekompensatę.

– Opieka była niewystarczająca, zabrakło badań, nieuzasadnione było ustalenie późnego terminu badania kolonoskopi, bo był długi weekend – stwierdził sędzia Piotr Jakubiec. – Wiedza medyczna nie zna pojęcia "długi weekend”, dziecko powinno uzyskać w szpitalu opiekę jak najszybciej.

Wyrok nie jest prawomocny. Agnieszka Osińska, rzecznik DSK, zapowiedziała w środę, że szpital ustosunkuje się do orzeczenia po konsultacjach z prawnikiem, który prowadził tą sprawę.

Komentarze 23

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
0987654321 / 29 listopada 2012 o 23:05
[quote name='m.ak.s' timestamp='1354172829' post='701852']Mnie ZUS nie zwalnia z płacenia składki na służbę zdrowia gdy jest długi weekend.[/quote]
Tu również masz rację. Jako płatnik składek masz prawo oczekiwać, że za Twoje pieniądze otrzymasz odpowiednią opiekę zdrowotną. Jednak zastanów się:
1) czy te składki są właściwie rozdysponowywane,
2) czy wszyscy płacą takie same składki,
3) czy może jest tak, że ty płacisz, a są tacy, którzy nie płacą wcale i są leczeni za Twoje pieniądze
4) czy odpowiada Ci sytuacja, że państwo zmusza Ciebie do płacenia na niewydolny system opieki zdrowotnej i nie pozwala Ci wydać Twoich ciężko zarobionych pieniędzy na usługę medyczną tam gdzie chcesz, bez kolejki?

I na koniec zastanów się czy to wina lekarzy. oczywiście zawsze najłatwiej jest wskazać kozła ofiarnego. Za komuny to Amerykanie zrzucali nam stonkę z samolotów ...

[quote name='m.ak.s' timestamp='1354172829' post='701852']A lekarze jakoś nie potrafią zrozumieć, że to my, pacjenci, płacimy kasę na ich pensyjki. A niby tacy wykształceni....[/quote]
Podobnie jak "pensyjki" urzędników i całego aparatu państwa, które wszyscy utrzymujemy z naszych podatków. A co do wykształcenia, nikt nie bronił Tobie zostać lekarzem, studia są jak dotąd bezpłatne, zmieniłbyś system od środka. Zrezsztą po co ten przekąs ... jak kiedyś zachorujesz, czego oczywiście nie życzę, to właśnie "niby tacy wykształceni" będą Cię leczyć i być może nawet przypadkiem uratują Ci życie. Bo wyobraź sobie, że "niby tacy wykształceni" nawet od czasu do czasu komuś pomogą ... ale co z tego ... haters gonna hate ...
[quote name='m.ak.s' timestamp='1354172829' post='701852']Mnie ZUS nie zwalnia z płacenia składki na służbę zdrowia gdy jest długi weekend.[/quote]
Tu również masz rację. Jako płatnik składek masz prawo oczekiwać, że za Twoje pieniądze otrzymasz odpowiednią opiekę zdrowotną. Jednak zastanów się:
1) czy te składki są właściwie rozdysponowywane,
2) czy wszyscy płacą takie same składki,
3) czy może jest tak, że ty płacisz, a są tacy, którzy nie płacą wcale i są leczeni za Twoje pieniądze
4) ... rozwiń
Avatar
0987654321 / 29 listopada 2012 o 23:04
[quote name='m.ak.s' timestamp='1354172829' post='701852']
szpital to nie warsztat produkcyjny gdzie robi się od 8 do 16-stej. To jest zakład opieki całodobowej.[/quote]
Prawda.

[quote name='m.ak.s' timestamp='1354172829' post='701852']
I pacjenta g..no obchodzi że lekarz idzie na urlop.[/quote]
Lekarza to również g...no obchodzi, bo ma takie same prawa jak każdy inny pracownik - szewc, murarz, piekarz, pilot samolotu, maszynista kolejowy, dziennikarz, hydraulik, urzędnik, dozorca - w tym prawo do odpoczynku po pracy i prawo do urlopu.


[quote name='m.ak.s' timestamp='1354172829' post='701852']
Na jego miejscu powinien być ktoś kto go zastąpi.[/quote]
Prawda, tylko co do tego ma lekarz? Za zapewnienie obsady dyżurów odpowiada dyrekcja zakładu opieki zdrowotnej, wszystko w tym temacie.

[quote name='m.ak.s' timestamp='1354172829' post='701852']A jeśli takiej osoby nie bylo, to odpowiada ten co takiego zastępstwa nie zorganizował.[/quote]
Otóż to, tylko co do tego ma lekarz?
[quote name='m.ak.s' timestamp='1354172829' post='701852']
szpital to nie warsztat produkcyjny gdzie robi się od 8 do 16-stej. To jest zakład opieki całodobowej.[/quote]
Prawda.

[quote name='m.ak.s' timestamp='1354172829' post='701852']
I pacjenta g..no obchodzi że lekarz idzie na urlop.[/quote]
Lekarza to również g...no obchodzi, bo ma takie same prawa jak każdy inny pracownik - szewc, murarz, piekarz, pilot samolotu, maszynista kolejowy, dziennikarz, hydra... rozwiń
Avatar
Kalik / 29 listopada 2012 o 11:38
[color=#282828][font=arial, tahoma, sans-serif]Dlaczego Sąd Okręgowy w Lublinie zasądził od szpitala 20 tys. zł zadośćuczynienia a nie od tych leniwych lekażżżży??[/font][/color]


Bo to szpital ma zorganizować obsadę medyczną a nie lekarz.Jak wie że nie będzie komu leczyć to nie puszcza na wolne.
Avatar
m.ak.s / 29 listopada 2012 o 08:07
Zapewne, gdyby to był syn jakiegoś znanego polityka lub sportowca, to już pewnie ordynator i lekarz prowadzący do tej pory nie pracowali by w tym szpitalu.
A wszystkim lekarzam, którzy na forum próbują bronić tego szpitala przypomnę, że szpital to nie warsztat produkcyjny gdzie robi się od 8 do 16-stej. To jest zakład opieki całodobowej. I pacjenta g..no obchodzi że lekarz idzie na urlop. Na jego miejscu powinien być ktoś kto go zastąpi. A jeśli takiej osoby nie bylo, to odpowiada ten co takiego zastępstwa nie zorganizował.
Mnie ZUS nie zwalnia z płacenia składki na służbę zdrowia gdy jest długi weekend. A lekarze jakoś nie potrafią zrozumieć, że to my, pacjenci, płacimy kasę na ich pensyjki. A niby tacy wykształceni....
Zapewne, gdyby to był syn jakiegoś znanego polityka lub sportowca, to już pewnie ordynator i lekarz prowadzący do tej pory nie pracowali by w tym szpitalu.
A wszystkim lekarzam, którzy na forum próbują bronić tego szpitala przypomnę, że szpital to nie warsztat produkcyjny gdzie robi się od 8 do 16-stej. To jest zakład opieki całodobowej. I pacjenta g..no obchodzi że lekarz idzie na urlop. Na jego miejscu powinien być ktoś kto go zastąpi. A jeśli takiej osoby nie bylo, to odpowiada ten co takiego zastępstwa nie zorganizował.
Mnie ... rozwiń
Avatar
bogu / 29 listopada 2012 o 07:35
ZWYRODNIALCY !
Avatar
Adrian / 28 listopada 2012 o 23:10
"Żadkością"" - naucz sie pisać a potem wij te swoje baje.
Avatar
0987654321 / 28 listopada 2012 o 21:31
[quote name='k' timestamp='1354112012' post='701524']
Sku***syna bym złapał i powiesił tego lekarza. Moim zdaniem lekarz powinien zapłacić pół miliona sam i miec zakaz wykonywania zawodu do końca życia.
[/quote]
Lekarz skończył swój dyżur i poszedł do domu, za co go chcesz wieszać? Jedyna sytuacja w której miałby obowiązek zostać po dyżurze, to kontynuowanie zabiegu operacyjnego, którego nie można przerwać.

Pomijam, że gdyby lekarz został po dyżurze i popełnił błąd ze zmeczenia po nieprzespanej nocy, to odpowiadałby za ten błąd i żadne tłumaczenia by mu nie pomogły, bo wszyscy krzyczeliby wtedy, że jak był zmęczony to powinien był iść do domu, a nie leczyć pacjentów.

Szpital powinien zapewnić obsadę na kolejny dyżur, jezeli tego nie zrobił, to gdzie tu wina lekarza? Jeżeli szpital zapewnił obsadę na dyżur, ale w liczbie nie pozwalającej podejmowac zabiegów innych niż nagłe ratujące życie, to gdzie tu wina lekarza? Myślisz, że na 50 łóżkowym oddziale pojedynczy lekarz zostawi 49 pacjentów, a 1 pacjenta sam znieczuli i bedzie operował bez asysty? Jeżeli stanie się coś temu operowanemu albo komuś z pozostałych pacjentów w międzyczasie, to winny bedzie oczywiście ten lekarz.

A jak to wygląda w Anglii? Znajomy zgłosił się z głęboko rozcięta reką na Emergency, ale że były jakieś święta, więc tylko zatamowali krwawienie, zabandażowali rękę, dali aspirynę i kazali przyjść za 4 dni, bo wtedy dopiero będzie lekarz. Za 4 dni okazało się, że ma uszkodzone ścięgno i nerw, a najbliższy możliwy termin operacji za 1,5 roku. Oczywiście na operację wrócił do kraju, bo raz, że szybciej, a dwa, że lepiej. A o pozwaniu NHS (angielski odpowiednik naszego NFZ) albo angielskiego szpitala, to może sobie pomarzyć, bo nie byłoby go stać na koszty sądowe i opłaty od pozwu.

Co wcale nie oznacza, że mamy się cieszyć jak to u nas jest dobrze, bo oczywiście nie jest, jak widać na przykładzie komentowanego artykułu. Rzecz jednak w tym, że w dużo bogatszych krajach wcale nie jest lepiej, a w wielu nawet gorzej. I tu dochodzimy do kwesti, czy w ogóle jest możłiwe, żeby stworzyć dobry państwowy system opieki zdrowotnej w kraju, który nie posiada ogromnego budżetu np. z wydobycia surowców naturalnych?
[quote name='k' timestamp='1354112012' post='701524']
Sku***syna bym złapał i powiesił tego lekarza. Moim zdaniem lekarz powinien zapłacić pół miliona sam i miec zakaz wykonywania zawodu do końca życia.
[/quote]
Lekarz skończył swój dyżur i poszedł do domu, za co go chcesz wieszać? Jedyna sytuacja w której miałby obowiązek zostać po dyżurze, to kontynuowanie zabiegu operacyjnego, którego nie można przerwać.

Pomijam, że gdyby lekarz został po dyżurze i popełnił błąd ze zmeczenia po nieprz... rozwiń
Avatar
zdrowie publiczne / 28 listopada 2012 o 20:55
W takich sprawach warto sobie zdać sprawę, że za stan naszego zdrowia w 50% odpowiadamy my sami, a tylko 10%-20% ma na to wpływ opieka medyczna. Nowotwór jelita u dzieci jest żadkością, co wynika z faktu jak długo musimy sobie na niego pracować po przez swój styl życia ( zła dieta, brak ruchu, używki) plus nasze czynniki genetyczne, których chyba każdy z nas jest świadomy po przez obserwacje jakie choroby dotykają naszą rodzinę we wcześniejszych pokoleniach.
Może zamiast narzekać na opiekę zdrowotną warto popatrzeć najpierw na siebie wytknąć sobie błędy? Gdyby każdy Polak najpierw naprawił swoje błędy napewno pozwoliło by to nam uzdrowić system opieki zdrowotnej w Polsce od zmniejszenia czasu oczekiwania do specjalistów po zwiększenie jakości świadczonych usług.
W takich sprawach warto sobie zdać sprawę, że za stan naszego zdrowia w 50% odpowiadamy my sami, a tylko 10%-20% ma na to wpływ opieka medyczna. Nowotwór jelita u dzieci jest żadkością, co wynika z faktu jak długo musimy sobie na niego pracować po przez swój styl życia ( zła dieta, brak ruchu, używki) plus nasze czynniki genetyczne, których chyba każdy z nas jest świadomy po przez obserwacje jakie choroby dotykają naszą rodzinę we wcześniejszych pokoleniach.
Może zamiast narzekać na opiekę zdrowotną warto popatrzeć najpierw na siebie w... rozwiń
Avatar
Ala / 28 listopada 2012 o 20:24
Zdajmy sobie sprawe, że lekarz tak jak każdy z nas też jest tylko człowiekiem / pracownikiem / mężem / ojcem. Kto z was rezygnuje z wolnego i spędzonia czasu z rodziną na rzecz rypania w pracy za free nadgodzin ?
Avatar
JA / 28 listopada 2012 o 20:11
W przypadku ludzi, którzy roszczą prawa do odszkodowania w wyniku choroby zawsze zastanawiam się nad:
Czy rodzicom kierującym się miłością do dziecka, a nie materializmem jaka kolwiek kwota jest w stanie zadość uczynić chorobę dziecka?
Jeśli uznajemy, że w szpitalu jest nie właściwa opieka wynikająca z braku funduszy to czy pozbawienie szpitala kolejnych pieniędzy w celu wypłaty odszkodowań poprawi opiekę w szpitalu?
Avatar
0987654321 / 29 listopada 2012 o 23:05
[quote name='m.ak.s' timestamp='1354172829' post='701852']Mnie ZUS nie zwalnia z płacenia składki na służbę zdrowia gdy jest długi weekend.[/quote]
Tu również masz rację. Jako płatnik składek masz prawo oczekiwać, że za Twoje pieniądze otrzymasz odpowiednią opiekę zdrowotną. Jednak zastanów się:
1) czy te składki są właściwie rozdysponowywane,
2) czy wszyscy płacą takie same składki,
3) czy może jest tak, że ty płacisz, a są tacy, którzy nie płacą wcale i są leczeni za Twoje pieniądze
4) czy odpowiada Ci sytuacja, że państwo zmusza Ciebie do płacenia na niewydolny system opieki zdrowotnej i nie pozwala Ci wydać Twoich ciężko zarobionych pieniędzy na usługę medyczną tam gdzie chcesz, bez kolejki?

I na koniec zastanów się czy to wina lekarzy. oczywiście zawsze najłatwiej jest wskazać kozła ofiarnego. Za komuny to Amerykanie zrzucali nam stonkę z samolotów ...

[quote name='m.ak.s' timestamp='1354172829' post='701852']A lekarze jakoś nie potrafią zrozumieć, że to my, pacjenci, płacimy kasę na ich pensyjki. A niby tacy wykształceni....[/quote]
Podobnie jak "pensyjki" urzędników i całego aparatu państwa, które wszyscy utrzymujemy z naszych podatków. A co do wykształcenia, nikt nie bronił Tobie zostać lekarzem, studia są jak dotąd bezpłatne, zmieniłbyś system od środka. Zrezsztą po co ten przekąs ... jak kiedyś zachorujesz, czego oczywiście nie życzę, to właśnie "niby tacy wykształceni" będą Cię leczyć i być może nawet przypadkiem uratują Ci życie. Bo wyobraź sobie, że "niby tacy wykształceni" nawet od czasu do czasu komuś pomogą ... ale co z tego ... haters gonna hate ...
[quote name='m.ak.s' timestamp='1354172829' post='701852']Mnie ZUS nie zwalnia z płacenia składki na służbę zdrowia gdy jest długi weekend.[/quote]
Tu również masz rację. Jako płatnik składek masz prawo oczekiwać, że za Twoje pieniądze otrzymasz odpowiednią opiekę zdrowotną. Jednak zastanów się:
1) czy te składki są właściwie rozdysponowywane,
2) czy wszyscy płacą takie same składki,
3) czy może jest tak, że ty płacisz, a są tacy, którzy nie płacą wcale i są leczeni za Twoje pieniądze
4) ... rozwiń
Avatar
0987654321 / 29 listopada 2012 o 23:04
[quote name='m.ak.s' timestamp='1354172829' post='701852']
szpital to nie warsztat produkcyjny gdzie robi się od 8 do 16-stej. To jest zakład opieki całodobowej.[/quote]
Prawda.

[quote name='m.ak.s' timestamp='1354172829' post='701852']
I pacjenta g..no obchodzi że lekarz idzie na urlop.[/quote]
Lekarza to również g...no obchodzi, bo ma takie same prawa jak każdy inny pracownik - szewc, murarz, piekarz, pilot samolotu, maszynista kolejowy, dziennikarz, hydraulik, urzędnik, dozorca - w tym prawo do odpoczynku po pracy i prawo do urlopu.


[quote name='m.ak.s' timestamp='1354172829' post='701852']
Na jego miejscu powinien być ktoś kto go zastąpi.[/quote]
Prawda, tylko co do tego ma lekarz? Za zapewnienie obsady dyżurów odpowiada dyrekcja zakładu opieki zdrowotnej, wszystko w tym temacie.

[quote name='m.ak.s' timestamp='1354172829' post='701852']A jeśli takiej osoby nie bylo, to odpowiada ten co takiego zastępstwa nie zorganizował.[/quote]
Otóż to, tylko co do tego ma lekarz?
[quote name='m.ak.s' timestamp='1354172829' post='701852']
szpital to nie warsztat produkcyjny gdzie robi się od 8 do 16-stej. To jest zakład opieki całodobowej.[/quote]
Prawda.

[quote name='m.ak.s' timestamp='1354172829' post='701852']
I pacjenta g..no obchodzi że lekarz idzie na urlop.[/quote]
Lekarza to również g...no obchodzi, bo ma takie same prawa jak każdy inny pracownik - szewc, murarz, piekarz, pilot samolotu, maszynista kolejowy, dziennikarz, hydra... rozwiń
Avatar
Kalik / 29 listopada 2012 o 11:38
[color=#282828][font=arial, tahoma, sans-serif]Dlaczego Sąd Okręgowy w Lublinie zasądził od szpitala 20 tys. zł zadośćuczynienia a nie od tych leniwych lekażżżży??[/font][/color]


Bo to szpital ma zorganizować obsadę medyczną a nie lekarz.Jak wie że nie będzie komu leczyć to nie puszcza na wolne.
Avatar
m.ak.s / 29 listopada 2012 o 08:07
Zapewne, gdyby to był syn jakiegoś znanego polityka lub sportowca, to już pewnie ordynator i lekarz prowadzący do tej pory nie pracowali by w tym szpitalu.
A wszystkim lekarzam, którzy na forum próbują bronić tego szpitala przypomnę, że szpital to nie warsztat produkcyjny gdzie robi się od 8 do 16-stej. To jest zakład opieki całodobowej. I pacjenta g..no obchodzi że lekarz idzie na urlop. Na jego miejscu powinien być ktoś kto go zastąpi. A jeśli takiej osoby nie bylo, to odpowiada ten co takiego zastępstwa nie zorganizował.
Mnie ZUS nie zwalnia z płacenia składki na służbę zdrowia gdy jest długi weekend. A lekarze jakoś nie potrafią zrozumieć, że to my, pacjenci, płacimy kasę na ich pensyjki. A niby tacy wykształceni....
Zapewne, gdyby to był syn jakiegoś znanego polityka lub sportowca, to już pewnie ordynator i lekarz prowadzący do tej pory nie pracowali by w tym szpitalu.
A wszystkim lekarzam, którzy na forum próbują bronić tego szpitala przypomnę, że szpital to nie warsztat produkcyjny gdzie robi się od 8 do 16-stej. To jest zakład opieki całodobowej. I pacjenta g..no obchodzi że lekarz idzie na urlop. Na jego miejscu powinien być ktoś kto go zastąpi. A jeśli takiej osoby nie bylo, to odpowiada ten co takiego zastępstwa nie zorganizował.
Mnie ... rozwiń
Avatar
bogu / 29 listopada 2012 o 07:35
ZWYRODNIALCY !
Avatar
Adrian / 28 listopada 2012 o 23:10
"Żadkością"" - naucz sie pisać a potem wij te swoje baje.
Avatar
0987654321 / 28 listopada 2012 o 21:31
[quote name='k' timestamp='1354112012' post='701524']
Sku***syna bym złapał i powiesił tego lekarza. Moim zdaniem lekarz powinien zapłacić pół miliona sam i miec zakaz wykonywania zawodu do końca życia.
[/quote]
Lekarz skończył swój dyżur i poszedł do domu, za co go chcesz wieszać? Jedyna sytuacja w której miałby obowiązek zostać po dyżurze, to kontynuowanie zabiegu operacyjnego, którego nie można przerwać.

Pomijam, że gdyby lekarz został po dyżurze i popełnił błąd ze zmeczenia po nieprzespanej nocy, to odpowiadałby za ten błąd i żadne tłumaczenia by mu nie pomogły, bo wszyscy krzyczeliby wtedy, że jak był zmęczony to powinien był iść do domu, a nie leczyć pacjentów.

Szpital powinien zapewnić obsadę na kolejny dyżur, jezeli tego nie zrobił, to gdzie tu wina lekarza? Jeżeli szpital zapewnił obsadę na dyżur, ale w liczbie nie pozwalającej podejmowac zabiegów innych niż nagłe ratujące życie, to gdzie tu wina lekarza? Myślisz, że na 50 łóżkowym oddziale pojedynczy lekarz zostawi 49 pacjentów, a 1 pacjenta sam znieczuli i bedzie operował bez asysty? Jeżeli stanie się coś temu operowanemu albo komuś z pozostałych pacjentów w międzyczasie, to winny bedzie oczywiście ten lekarz.

A jak to wygląda w Anglii? Znajomy zgłosił się z głęboko rozcięta reką na Emergency, ale że były jakieś święta, więc tylko zatamowali krwawienie, zabandażowali rękę, dali aspirynę i kazali przyjść za 4 dni, bo wtedy dopiero będzie lekarz. Za 4 dni okazało się, że ma uszkodzone ścięgno i nerw, a najbliższy możliwy termin operacji za 1,5 roku. Oczywiście na operację wrócił do kraju, bo raz, że szybciej, a dwa, że lepiej. A o pozwaniu NHS (angielski odpowiednik naszego NFZ) albo angielskiego szpitala, to może sobie pomarzyć, bo nie byłoby go stać na koszty sądowe i opłaty od pozwu.

Co wcale nie oznacza, że mamy się cieszyć jak to u nas jest dobrze, bo oczywiście nie jest, jak widać na przykładzie komentowanego artykułu. Rzecz jednak w tym, że w dużo bogatszych krajach wcale nie jest lepiej, a w wielu nawet gorzej. I tu dochodzimy do kwesti, czy w ogóle jest możłiwe, żeby stworzyć dobry państwowy system opieki zdrowotnej w kraju, który nie posiada ogromnego budżetu np. z wydobycia surowców naturalnych?
[quote name='k' timestamp='1354112012' post='701524']
Sku***syna bym złapał i powiesił tego lekarza. Moim zdaniem lekarz powinien zapłacić pół miliona sam i miec zakaz wykonywania zawodu do końca życia.
[/quote]
Lekarz skończył swój dyżur i poszedł do domu, za co go chcesz wieszać? Jedyna sytuacja w której miałby obowiązek zostać po dyżurze, to kontynuowanie zabiegu operacyjnego, którego nie można przerwać.

Pomijam, że gdyby lekarz został po dyżurze i popełnił błąd ze zmeczenia po nieprz... rozwiń
Avatar
zdrowie publiczne / 28 listopada 2012 o 20:55
W takich sprawach warto sobie zdać sprawę, że za stan naszego zdrowia w 50% odpowiadamy my sami, a tylko 10%-20% ma na to wpływ opieka medyczna. Nowotwór jelita u dzieci jest żadkością, co wynika z faktu jak długo musimy sobie na niego pracować po przez swój styl życia ( zła dieta, brak ruchu, używki) plus nasze czynniki genetyczne, których chyba każdy z nas jest świadomy po przez obserwacje jakie choroby dotykają naszą rodzinę we wcześniejszych pokoleniach.
Może zamiast narzekać na opiekę zdrowotną warto popatrzeć najpierw na siebie wytknąć sobie błędy? Gdyby każdy Polak najpierw naprawił swoje błędy napewno pozwoliło by to nam uzdrowić system opieki zdrowotnej w Polsce od zmniejszenia czasu oczekiwania do specjalistów po zwiększenie jakości świadczonych usług.
W takich sprawach warto sobie zdać sprawę, że za stan naszego zdrowia w 50% odpowiadamy my sami, a tylko 10%-20% ma na to wpływ opieka medyczna. Nowotwór jelita u dzieci jest żadkością, co wynika z faktu jak długo musimy sobie na niego pracować po przez swój styl życia ( zła dieta, brak ruchu, używki) plus nasze czynniki genetyczne, których chyba każdy z nas jest świadomy po przez obserwacje jakie choroby dotykają naszą rodzinę we wcześniejszych pokoleniach.
Może zamiast narzekać na opiekę zdrowotną warto popatrzeć najpierw na siebie w... rozwiń
Avatar
Ala / 28 listopada 2012 o 20:24
Zdajmy sobie sprawe, że lekarz tak jak każdy z nas też jest tylko człowiekiem / pracownikiem / mężem / ojcem. Kto z was rezygnuje z wolnego i spędzonia czasu z rodziną na rzecz rypania w pracy za free nadgodzin ?
Avatar
JA / 28 listopada 2012 o 20:11
W przypadku ludzi, którzy roszczą prawa do odszkodowania w wyniku choroby zawsze zastanawiam się nad:
Czy rodzicom kierującym się miłością do dziecka, a nie materializmem jaka kolwiek kwota jest w stanie zadość uczynić chorobę dziecka?
Jeśli uznajemy, że w szpitalu jest nie właściwa opieka wynikająca z braku funduszy to czy pozbawienie szpitala kolejnych pieniędzy w celu wypłaty odszkodowań poprawi opiekę w szpitalu?
Zobacz wszystkie komentarze 23

Skomentuj

Komentujesz jako Gość
Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Alba, biały tort i prezenty. Pierwsza Komunia to spory wydatek
MAGAZYN

Alba, biały tort i prezenty. Pierwsza Komunia to spory wydatek 0 0

Dzieci, które za kilka tygodni przystąpią do Pierwszej Komunii, biorą już udział w próbach. Rodzice zapinają zaś na ostatni guzik logistyczne wydarzenia tego dnia.

Burzą amfiteatr, by go odbudować. Wszystkiego dogląda prezydent miasta

Burzą amfiteatr, by go odbudować. Wszystkiego dogląda prezydent miasta 1 0

W amfiteatrze w Kumowej Dolinie znika dotychczasowa scena i widownia. Z całego obiektu pozostaną jedynie zewnętrzne mury budynku zaplecza i stalowa konstrukcja zadaszenia sceny. Poza tym wszystko ma być nowe

Groźny pożar w wieżowcu na lubelskim Czechowie (zdjęcia)
galeria

Groźny pożar w wieżowcu na lubelskim Czechowie (zdjęcia) 2 0

Pożar w wieżowcu przy ulicy Lipińskiego 5 w Lublinie.

Zdunek Wybrzeże Gdańsk - Speed Car Motor [NA ŻYWO]

Zdunek Wybrzeże Gdańsk - Speed Car Motor [NA ŻYWO] 9 0

O 16:15 lubelscy żużlowcy w pierwszym w tym sezonie meczu wyjazdowym Nice 1 Ligi Żużlowej zmierzą się ze Wybrzeżem Gdańsk

MKS Trzebinia – Podlasie Biała Podlaska 1:1. Już byli w ogródku

MKS Trzebinia – Podlasie Biała Podlaska 1:1. Już byli w ogródku 0 0

Duży pech piłkarzy Tomasza Złomańczuka. Podlasie w końcówce prowadziło na wyjeździe z MKS Trzebinia, ale w czwartej minucie doliczonego czasu gry samobójcze trafienie Mateusza Łakomego dało gospodarzom jeden punkt.

Do radiowozu podjechał przerażony mężczyzna. Policjanci ruszyli na pomoc

Do radiowozu podjechał przerażony mężczyzna. Policjanci ruszyli na pomoc 0 3

Policjanci z lubelskiej drogówki przez kilkanaście kilometrów eskortowali dzisiaj samochód z małym dzieckiem. Maluch prawdopodobnie czymś się zakrztusił, a jego ojciec poprosił funkcjonariuszy o pomoc.

Koncert kameralny w DK LSM
23 kwietnia 2018, 18:00

Koncert kameralny w DK LSM 1 0

Co Gdzie Kiedy. Dom Kultury LSM (ul. Wallenroda 4a) zaprasza na 16. juz odsłonę cyklu muzycznego Bo piękno na to jest, by zachwycało… pod dyrekcją Teresy Księskiej-Falger. Wydarzenie odbędzie się w poniedziałek, 23 kwietnia o godz. 18.

Wybory samorządowe 2018: Brakuje urzędników do pracy
PROBLEM

Wybory samorządowe 2018: Brakuje urzędników do pracy 5 1

W ponad 40 gminach województwa lubelskiego wciąż brakuje urzędników wyborczych, którzy mają zająć się organizacją tegorocznych wyborów samorządowych. Problemu z naborem nie było jedynie na terenie delegatury Krajowego Biura Wyborczego w Chełmie

Pokazy spektaklu "Diabeł i tabliczka czekolady" w Osterwie

Pokazy spektaklu "Diabeł i tabliczka czekolady" w Osterwie 1 0

Co Gdzie Kiedy. Teatr im. Juliusza Osterwy w Lublinie zaprasza na pokazy spektaklu opartego na reportażach Pawła Piotra Reszki o "zwykłych - niezwykłych" mieszkańcach województwa lubelskiego - Diabeł i tabliczka czekolady.

300 złotych na wyprawkę czy niższy CIT. Wracamy do obietnic premiera
POLITYKA

300 złotych na wyprawkę czy niższy CIT. Wracamy do obietnic premiera 10 2

Niższy CIT i ZUS dla przedsiębiorców, fundusz budowy dróg lokalnych, 300 zł na wyprawkę dla każdego ucznia i zabezpieczenia emerytalne dla kobiet, które urodziły i wychowały co najmniej czworo dzieci - to niektóre z założeń "Piątki Morawieckiego". Zdaniem opozycji ma to na celu przykrycie zamieszania związanego z wysokimi nagrodami dla członków rządu. - Może chodzić o odbicie w sondażach - przyznaje politolog

Szedł ulicą, osunął się na chodnik. Policjanci uratowali mu życie, teraz im za to dziękuje

Szedł ulicą, osunął się na chodnik. Policjanci uratowali mu życie, teraz im za to dziękuje 18 1

Do komendanta hrubieszowskiej policji wpłynął niecodzienny list. 58-letni mężczyzna w ten sposób podziękował miejscowym funkcjonariuszom za uratowanie mu życia.

Koncert charytatywny w Nałęczowie
21 kwietnia 2018, 15:00

Koncert charytatywny w Nałęczowie 1 0

Co Gdzie Kiedy. 21 kwietnia o godz. 15 w Nałęczowskim Ośrodku Kultury (ul. Lipowa 6) odbędzie się wyjątkowy koncert charytatywny, z którego dochód przeznaczony zostanie na rzecz Hospicjum dla Dzieci im. Małego Księcia w Lublinie.

"Kolejka ciągnęła się poza drzwi wejściowe". Tłumy na otwarciu Wielokranu w CSK (zdjęcia)
galeria

"Kolejka ciągnęła się poza drzwi wejściowe". Tłumy na otwarciu Wielokranu w CSK (zdjęcia) 19 6

Oficjalnie otwarty jest już Wielokran Browaru Zakładowego w lubelskim Centrum Spotkania Kultur. - Kolejka ciągnęła się długo poza drzwi wejściowe. Atmosfera była znakomita. Dzisiaj także spodziewamy się wielu gości - mówi jeden z pracowników.

Sporo atrakcji dla kibiców podczas meczu TBV Start - Miasto Szkła Krosno

Sporo atrakcji dla kibiców podczas meczu TBV Start - Miasto Szkła Krosno 2 0

Ostatni mecz sezonu, to tradycyjnie szansa dla kibiców, żeby spotkać się z zawodnikami. Sympatycy TBV Startu będą mieli taką okazję w niedzielę po zakończeniu zawodów z Miastem Szkła Krosno.

Czarne jest piękne, czyli nowy Opel Astra

Czarne jest piękne, czyli nowy Opel Astra 0 0

Opel astra po raz pierwszy jest dostępny również w wersji dwukolorowej — czarny lakier na dachu, bocznych lusterkach i obręczach kół z lekkiego stopu kontrastuje z resztą nadwozia.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!