sobota, 20 stycznia 2018 r.

Lublin

W jednych szkołach uczniowie przebierali się za kościotrupy, w innych za anioły


Zabawa z okazji Halloween w Zakładzie Doskonalenia Zawodowego przy ul. Królewskiej w Lublinie (fot. AS)
Zabawa z okazji Halloween w Zakładzie Doskonalenia Zawodowego przy ul. Królewskiej w Lublinie (fot. AS)

W jednych szkołach po korytarzach chodziły kościotrupy, w innych anioły i święci.

– Halloween nam nie straszne – śmieje się Małgorzata Stachurska, dyrektor szkoły podstawowej nr 52 w Lublinie. – W poprzednich latach uczniowie organizowali z tej okazji zabawy. Teraz nie wyszli z taką inicjatywą, ale mamy halloweenowe dekoracje, gazetkę ścienną, a na lekcjach angielskiego panie opowiadają o tym święcie.

W Zespole Szkół Miejskich Nr 2 w Hrubieszowie otrzęsiny uczniów klas pierwszych gimnazjum połączone zostały z tradycyjną już Halloween Party. Nie obyło się bez konkursu na plakat o tematyce Halloween, wyborów najstraszniejszej dyni i najstraszniejszego przebrania.

W Szkole Podstawowej nr 6 w Białej Podlaskiej zorganizowano konkurs na najstraszniejszą maskę halloweenową.

Są też szkoły, w których urządza się alternatywne uroczystości Holy Wins. W Publicznej Szkole Podstawowej w Janowie Lubelskim zorganizowano akcję „Mój święty przyjaciel”.

– Z tą inicjatywą wyszli katecheci, ale włączyli się w nią także wychowawcy klas – mówi Monika Leśniak-Skakuj, dyrektor szkoły. – Impreza wpisuje się w realizowany przez nas od lat program „Warto być dobrym”. Jej celem jest pokazywanie i promowanie wśród uczniów osób dobrych, życzliwych i wyrozumiałych.

W trakcie przerw chętne dzieci przebierały się za świętych oraz anioły.

– Ponieważ szanujemy wszystkie dzieci, i z rodzin wierzących i ateistycznych, udało nam się pogodzić ich poglądy tworząc akcję o ciekawym przesłaniu nie urażającą niczyich uczyć i przede wszystkim nieobowiązkową – podkreśla Leśniak-Skakuj.

Nieco inaczej sprawę przedstawiono to na stronie internetowej szkoły. „Chcemy w ten sposób przygotować się do świętowania uroczystości Wszystkich Świętych obchodzonej 1 listopada i jednocześnie chcemy uświadomić wszystkim, że Halloween to święto pogańskie. Dzieci z klas I-III zachęcamy, by w piątek wcieliły się w role swoich Aniołów Stróżów i za nich się przebrały, natomiast uczniów klas IV-VI zachęcamy, by zaprezentowali stroje swoich patronów lub świętych wybranych przez siebie”.

– Wszystko zależy od poglądów nauczyciela – mówi mama jednego z uczniów podstawówki w centrum Lublina. – Moja córka usłyszała na religii, że może się bawić w sobotę z dyniami, ale w niedzielę powinna iść na cmentarz odwiedzić swoich bliskich zmarłych. Z kolei od pani od polskiego dowiedziała się, że jak ktoś czci Halloween to jest satanistą.

– Katecheta mojego dziecka powiedział, że żyjemy w Polsce i trzeba obchodzić tylko polskie święta, a z zabawy w Halloween trzeba się spowiadać – mówi ojciec czwartoklasisty z podstawówki na Kalinowszczyźnie.

Rodzice są tym oburzeni. Nie chcą jednak oficjalnie powiedzieć, o jakie szkoły chodzi. Proszę też, by nie rozmawiać na ten temat z dyrekcją. – Moje dziecko spędzi tam jeszcze prawie trzy lata. W jego klasie tylko my mamy niezbyt zaangażowany stosunek do religii. Od razu będzie wiadomo, kto się poskarżył – tłumaczy rodzic.

SONDA
Liczba głosów: 332

Co sądzisz o obchodzeniu Halloween?

43.67 %
Nie mam nic przeciwko
51.81 %
To głupota, należy obchodzić polskie święta
4.52 %
Trudno powiedzieć
Gość
Gość
Jan Katol
(20) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (2 listopada 2015 o 12:03) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
jak na razie nie obchodzimy polskich świąt tylko obce katolickie. Polskie święta to słowiańskie świeta.
Rozwiń
Gość
Gość (2 listopada 2015 o 09:46) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
"Trzeba obchodzić polskie święta." Tak tylko przypominam że pierwsze były dziady.
Rozwiń
Jan Katol
Jan Katol (1 listopada 2015 o 07:59) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Znam dziewczynke która bawiła się dynią a później zesikała sie w nocy !!!

Rozwiń
adam
adam (1 listopada 2015 o 07:58) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Tak tak trzeba sie spowiadać. A najlepiej u księdza, który baaardzo lubi dzieci albo lubi przytulac swoich męskich przyjaciół. To jest upadek polaków a nie halloween

Rozwiń
Gość
Gość (31 października 2015 o 17:37) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Zapomnieliśmy nasze zwyczaje wcale nie gorsze a może nawet lepsze, bo mające korzenie w dawnej tradycji narodzin i śmierci czenściowo przez sam kościół wyplenione. Niestety przez ludzi którzy powinni wyszukiwać odkrywać i kultywować ją w ośrodkach kultury ignorowana nie brane pod uwagę bo niestety często ci ludzie nie mają ani wiedzy w tym kierunku, wykształcenia a nawet nie lubioncych naszej kultury zwłaszcza ludowej bo i tacy są,pracujący tylko by pracować. Mamy efekt zachłyśnięcia się płytką obca kulturą jak helloween
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (20)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!