Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

30 lipca 2018 r.
21:11

W Lublinie powstał dom dla byłych więźniów. W tym tygodniu przyjadą pierwsi podopieczni

188 8 A A

Nie wolno tu spożywać alkoholu ani żadnych środków odurzających. Zakazana jest przemoc i agresja. Od poniedziałku w Lublinie działa pierwszy po tej stronie Wisły dom dla byłych więźniów. Jego lokalizacja jest trzymana w tajemnicy.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

– Wyjście z więzienia to bardzo trudny moment. Ludzie się cieszą, że wychodzą na wolność, ale ta nowa rzeczywistość jest dla nich bardzo trudna – mówi Agnieszka Szeliga-Żywioł, wiceprezes Małopolskiego Stowarzyszenia Probacja, który od 2005 r. prowadzi Centrum Integracji Pro Domo Dom Pomocy Postpenitencjarnej w Krakowie.

Z myślą o takich osobach powstał stacjonarny Ośrodek Pomocy Postpenitencjarnej w Lublinie, czyli dom dla byłych więźniów z terenu naszego województwa. To inicjatywa Centrum Wolontariatu w Lublinie, które z osadzonymi i opuszczającymi zakłady karne pracuje od 15 lat.

– Teraz nasi podopieczni będą mieć dach nad głową – mówi Karolina Wychowaniak z Centrum Wolontariatu w Lublinie.

– Ośrodek został otwarty w poniedziałek o godz. 11 – mówi ks. Mieczysław Puzewicz, przewodniczący Rady Programowej Centrum Wolontariatu w Lublinie a także członek Prezydium Rady Głównej do Spraw Społecznej Readaptacji i Pomocy Skazanym działającej przy ministrze sprawiedliwości. I zapowiada: – W tym tygodniu pojawią się w nim pierwsi podopieczni.

Otwarcie odbyło się bez udziału kamer, dziennikarzy i fotoreporterów. Ci o nowym ośrodku dowiedzieli dwie godziny później na konferencji prasowej w siedzibie Centrum Wolontariatu (na zdjęciu).

– Nie podajemy adresu, bo nie chcemy stygmatyzować tych ludzi – tłumaczy ks. Puzewicz. – Robimy to w trosce o te osoby. Nie chcielibyśmy aby ktoś zorganizował protesty.

Jak podkreśla, to pierwszy dom dla byłych więźniów po tej stronie Wisły. – W Polsce działa już kilka podobnych ośrodków m.in. w Krakowie i Szczecinie. Pomagają byłym osadzonym w powrocie do społeczeństwa, usamodzielnieniu się i znalezieniu pracy – tłumaczy duchowny.

Kadrę ośrodka tworzą psychologowie, terapeuci uzależnień, prawnik, pedagodzy i pracownik socjalny. Jednorazowo może przebywać tu kilka osób przez okres do 3 miesięcy (maksymalnie pół roku). Zamieszkają tu przede wszystkim młode osoby, kierowane m.in. przez sąd, kuratorów czy pomoc społeczną.

– Istnienie takiej placówki znacznie ogranicza zjawisko recydywy – podkreśla Agnieszka Szeliga-Żywioł. – Okres po wyjściu z zakładu karnego to czas kluczowy. Albo ktoś wystartuje na nowo, bo otrzyma odpowiednie wsparcie, albo problemy, które napotka za murami, go przerosną. I ponownie wejdzie w konflikt z prawem.

Lokatorzy lubelskiego domu zobowiązani będą do przestrzegania regulaminu. W dokumencie jest mowa m.in. o zakazie picia alkoholu i używaniu środków odurzających. Nie można stosować również przemocy i być agresywnym w stosunku do współlokatorów, sąsiadów czy wolontariuszy. Mieszkańcy mają też obowiązek uczestniczyć w cotygodniowych spotkaniach.

Pobyt w ośrodku jest bezpłatny. Prowadzący dom zapewniają żywność długoterminową, środki chemiczne i ubrania. O resztę dbają sami lokatorzy, np. sami będą przygotowywać sobie posiłki.

(fot. Maciej Kaczanowski)

Pozostałe informacje

Muzeum na Majdanku. 80-lecie utworzenia
galeria

Muzeum na Majdanku. 80-lecie utworzenia

Wystawy, konferencja i spotkania z okrutną historią. Przed nami szereg wydarzeń, a najbliższe już w ten weekend.

Czyszczenie zmywarki: krok po kroku

Czyszczenie zmywarki: krok po kroku

Czy zastanawiałeś się kiedykolwiek, jak utrzymać swoją zmywarkę w nienagannej czystości i sprawności? Jeśli tak, to ten artykuł jest dla Ciebie. Zmywarka to niezastąpione urządzenie w każdym domu, które znacznie ułatwia codzienne obowiązki. Ale aby służyło nam jak najdłużej, wymaga regularnego czyszczenia i konserwacji. Właśnie dlatego przygotowaliśmy dla Ciebie przewodnik Czyszczenie zmywarki: krok po kroku. Dowiesz się z niego, jak skutecznie wyczyścić zmywarkę domowymi sposobami, jak często należy to robić oraz jak dbać o nią na co dzień. Przekonasz się, że utrzymanie czystości w zmywarce to naprawdę proste zadanie!

Polityczna dogrywka - czyli o co chodzi w Świdniku?
POLITYKA
film

Polityczna dogrywka - czyli o co chodzi w Świdniku?

Gorąca polityczna sytuacja w Świdniku. Po wizycie w studiu Dziennika Wschodniego w cyklu Dzień Wschodzi, burmistrza Marcina Dmowskiego pojawiły się gorące komentarze ze strony jego przeciwników. Nie pierwszy raz. Zaraz po wyborach padły ostre słowa ze strony polityków kontrkandydatki w Edyty Lipniowieckiej z Polski 2050 oraz radnego powiatowego Mariusza Wilka.

Jak znaleźć dobrego najemcę mieszkania?

Jak znaleźć dobrego najemcę mieszkania?

Znalezienie odpowiedniego najemcy to kluczowy aspekt zarządzania wynajmem nieruchomości, który może przesądzić o sukcesie finansowym i operacyjnym każdego właściciela mieszkania.

Prezydencki klub zgarnia komisje w radzie. PiS: Poszliście na całość

Prezydencki klub zgarnia komisje w radzie. PiS: Poszliście na całość

Ludzie prezydenta Michała Litwiniuka (PO) zgarnęli najważniejsze funkcje w komisjach Rady Miasta. - Jest silna opozycja 9 radnych z PiS. Niestety nie doceniliście tego – punktuje Stanisław Nikołajczuk (PiS).

Puławski ratusz doczeka się windy. Ruszyły prace

Puławski ratusz doczeka się windy. Ruszyły prace

Dwupiętrowy gmach Urzędu Miasta jeszcze w tym roku otrzyma zewnętrzną windę, która ułatwi komunikację pomiędzy poszczególnymi kondygnacjami. Miasto wybrało już wykonawcę tego zadania. Koszty mają zamknąć się w granicach 900 tys. zł.

Święto miłośników świata roślin i zwierząt

Święto miłośników świata roślin i zwierząt

W Ogrodzie Saskim w Lublinie rozpoczął się dwudniowy Festiwal Przyrody. Jest to już trzecia edycja tego wydarzenia. Organizatorem jest Fundacja Dla Przyrody. Tegoroczna edycja została skierowana w szczególności do uczniów szkół podstawowych

Prognoza pogody na weekend. Będzie słonecznie i przyjemnie
Pogoda na weekend
film

Prognoza pogody na weekend. Będzie słonecznie i przyjemnie

To będzie bardzo ciepły weekend. Tradycyjnie w piątek przedstawiamy prognozę pogody przygotowaną przez meteorologów z Instytutu Nauk o Ziemi i Środowisku UMCS. Prezentuje Adam Skiba.

Kopali i bili 22- latka. Sprawcy zatrzymani
film

Kopali i bili 22- latka. Sprawcy zatrzymani

Zatrzymano dwóch mężczyzn, którzy kilka dni temu dotkliwie pobili mieszkańca gminy Żółkiewka. Najbliższe trzy miesiące spędzą w areszcie tymczasowym.

Cel Górnika Łęczna na mecz ze Stalą Rzeszów? Wygrać pomimo poważnych osłabień

Cel Górnika Łęczna na mecz ze Stalą Rzeszów? Wygrać pomimo poważnych osłabień

Terminarz 33. kolejki ułożył się tak, że Motor Lublin gra na wyjeździe z Resovią, a Górnik Łęczna u siebie ze Stalą Rzeszów. Dla zielono-czarnych wynik sobotniego meczu (godz. 20) może okazać się kluczowy w kontekście walki o miejsce w strefie barażowej po zakończeniu sezonu zasadniczego

Badania potwierdziły. Czart został otruty

Badania potwierdziły. Czart został otruty

Znane są już wyniki sekcji zwłok lubelskiego sokoła Czarta. Potwierdziły się przypuszczenia obserwatorów i ptak został otruty.

Uciekał skuterem na podwójnym gazie

Uciekał skuterem na podwójnym gazie

Dzielnicowy z gminy Janowiec zauważył kierowcę skutera bez kasku i chciał zatrzymać go do kontroli. Ten jednak zaczął uciekać i jak się okazało, miał ku temu powód.

Mistrzowie i uczniowie, czyli gala programu mentoringowego na KUL
ZDJĘCIA
galeria

Mistrzowie i uczniowie, czyli gala programu mentoringowego na KUL

Rozwijanie kompetencji, także tych zawodowych, stawiają na pierwszym miejscu. Mentorzy oraz studenci KUL z sukcesem zakończyli kolejną edycję programu.

Wisła Grupa Azoty Puławy kończy wyjazdowy maraton, z GKS Jastrzębie znowu o sześć punktów

Wisła Grupa Azoty Puławy kończy wyjazdowy maraton, z GKS Jastrzębie znowu o sześć punktów

Wisła Grupa Azoty Puławy w piątek zagra ostatni w tym sezonie mecz na wyjeździe. Walczący o utrzymanie podopieczni trenera Mikołaja Raczyńskiego o godzinie 20.30 zmierzą się w Jastrzębiu Zdroju z tamtejszym GKS 1962. Jeśli Duma Powiśla wróci z Górnego Śląska z kompletem punktów, to zapewni sobie utrzymanie.

Strażacy walczą z pożarem lasu. Są dowody na podpalenie
galeria

Strażacy walczą z pożarem lasu. Są dowody na podpalenie

Strażacy już drugi dzień walczą z pożarem lasu w Wiskach w gminie Tuczna. Żywioł objął ponad 5 hektarów.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Komunikaty