wtorek, 20 marca 2018 r.

Lublin

W Lublinie powstanie nowoczesne centrum badawcze

Dodano: 2 lutego 2017, 20:17

Na Felinie mają powstać szklarnie o łącznej powierzchni 1,2 tys. mkw. Będą wyposażone w kontrolowaną atmosferę i oświetlenie najnowszej generacji
Na Felinie mają powstać szklarnie o łącznej powierzchni 1,2 tys. mkw. Będą wyposażone w kontrolowaną atmosferę i oświetlenie najnowszej generacji

Nowoczesne szklarnie, hala wegetacyjna i wyposażone w najnowocześniejszy sprzęt laboratoria powstaną na terenach Uniwersytetu Przyrodniczego na lubelskim Felinie

Chodzi o Centrum Badawczo-Wdrożeniowe i Dydaktyczne Innowacyjnych Technologii w Ogrodnictwie. Uniwersytet Przyrodniczy właśnie ogłosił przetarg na opracowanie projektu wraz z pozwoleniem na budowę. Te dokumenty są niezbędne, by starać się o unijną dotację. Inwestycja ma kosztować ok. 15 mln zł – uczelnia liczy na 80-procentowe dofinansowanie z funduszy UE.

– Jeśli uda się dopiąć szczegóły, to obiekt powinien powstać w ciągu dwóch lat. Nasza obecna baza naukowo-dydaktyczna na Felinie jest przestarzała. Chcemy zrobić coś, co będzie godne XXI wieku – mówi prof. dr hab. Zenia Michałojć, dziekan Wydziału Ogrodnictwa i Architektury Krajobrazu UP. – Jesteśmy jedynym wydziałem ogrodniczym po tej stronie Wisły, a nasz region jest potęgą w takich dziedzinach jak sadownictwo, warzywnictwo, zielarstwo czy szkółkarstwo. Jeśli jakiś lokalny producent będzie miał problem, to u nas dostanie odpowiedź na każde pytanie. Obecnie takich możliwości nie mamy.

Na Felinie mają powstać szklarnie o łącznej powierzchni 1,2 tys. mkw. Będą wyposażone w kontrolowaną atmosferę i oświetlenie najnowszej generacji. W sąsiedztwie znajdą się m.in. hala wegetacyjna, tunele foliowe, budynek z nowoczesnymi laboratoriami i ogrody tematyczne, które mają być ogólnodostępne dla mieszkańców miasta.

Inwestycja ma także pomóc w rozwiązaniu problemów wydziału, który obecnie przechodzi restrukturyzację. – Mamy świetnie wykształconą kadrę, która z powodu niżu demograficznego nie ma kogo uczyć – przyznaje dziekan Michałojć. Jak przyznaje, że w strukturach jednostki jest o 19 etatów za dużo. – Mamy gwarancję od pana rektora, że nie będzie zwolnień. Część pracowników, dla których nie ma godzin dydaktycznych przejdzie na emeryturę, a pozostali zostaną przeniesieni na inne wydziały.

Użytkownik niezarejestrowany
Użytkownik niezarejestrowany
Użytkownik niezarejestrowany
(5) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (8 lutego 2017 o 21:54) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Czy redaktorzyna który to pisał zastanowił się przez chwilę jakimi bredniami karmi czytelników? Szklarnie o powierzchni 1,2tys m2 ??????? Jedna ze szklarni na zdjęciu to ma ok. 1000m2. Czyli według redaktorzyny szklarnia o powierzchni 1,2 tys. m2 (czyli 12mx100m)ma kosztować 15 milionów złotych?
Rozwiń
Gość
Gość (3 lutego 2017 o 11:12) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
To marnowanie pieniędzy: Hetman (PSL) chyba już wyczerpał swoje możliwości przy budowie innych gmachów UP, ale może zostały jakieś grunty do sprzedania. Pani dziekan określanie UP potęgą to chyba przejęzyczenie. Jeśli studenci jeżdżą oglądać nowoczesne obiekty produkcyjne i poznawać najnowsze technologie w prywatnych gospodarstwach to, jak można tak twierdzić. A ile grantów realizowanych jest na wydziale? a ile studentów studiuje na I r.?, a dlaczego nowe odmiany roślin mają hodować na UMCS? a nie na UP. Co nowoczesnego, wartego uwagi powstało w ostatnich 5 latach na wydziale?
Rozwiń
Gość
Gość (3 lutego 2017 o 00:21) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
a może tak pora się włączyć wrócić do UMCSu i zachować pewną autonomię jak AKADEMIA MEDYCZNA (Coll. Medicum) w UJ
Rozwiń
Gość
Gość (2 lutego 2017 o 21:15) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
I będzie kolejny EcoTech ...sprzęt stoi tylko nie ma kto na nim pracować a z pomysłów zgłaszanych do NCN wszyscy się śmieją 
Rozwiń
Gość
Gość (2 lutego 2017 o 20:25) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Tu na razie jest klepisko ale będzie San Francicso
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (5)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!