poniedziałek, 19 lutego 2018 r.

Lublin

W naszym regionie 61 proc. dzieci skorzystało z 500+. Podsumowali program

Dodano: 5 marca 2017, 16:53

Ze statystyk wynika, że w województwie lubelskim ze świadczeń skorzystało 234 tys. dzieci – to 61 proc. wszystkich dzieci w regionie.
Ze statystyk wynika, że w województwie lubelskim ze świadczeń skorzystało 234 tys. dzieci – to 61 proc. wszystkich dzieci w regionie. (fot. Wojciech Nieśpiałowski)

61 proc. dzieci z województwa lubelskiego skorzystało z rządowego programu Rodzina 500+. Rodziny z naszego regionu do tej pory otrzymały świadczenia o łącznej wysokości 2,1 mln zł

Choć sztandarowy program rządu Beaty Szydło wystartował 1 kwietnia ubiegłego roku, to już teraz Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej i Lubelski Urząd Wojewódzki już teraz przedstawiło jego roczne podsumowanie. Jak tłumaczą urzędnicy, rok temu rozpoczęły się przygotowania do wdrożenia projektu.

Ze statystyk wynika, że w województwie lubelskim ze świadczeń skorzystało 234 tys. dzieci – to 61 proc. wszystkich dzieci w regionie. W skali ogólnopolskiej program objął 55 proc. ogółu.

- Po tym wskaźniku widać, jak ważny jest to projekt dla mieszkańców Lubelszczyzny – komentuje Krzysztof Michałkiewicz, wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej. - Szczególnie dumni jesteśmy z tego, że eksperci mówią, że liczba dzieci, które żyją w skrajnym ubóstwie zmniejszyła się o 94 proc.

W sumie w programie uczestniczy 150,5 tys. rodzin z woj. lubelskiego. 57,8 proc. z nich otrzymuje 500 zł na jedno dziecko, 30,7 proc. – na dwoje, 8,6 proc. – na troje, 2 proc. – na czworo, 0,59 proc. – na pięcioro i 8,6 proc. - na sześcioro i więcej. Świadczenie na pierwsze dziecko (wypłacane rodzinom, w których dochód na osobę nie przekracza 800 zł) w naszym regionie stanowi 43,2 proc. Wsparcie otrzymuje 43 tys. jedynaków z Lubelskiego, co stanowi 18,4 proc. dzieci objętych programem.

Autorzy podsumowania przekonują, że program przyczynił się do poprawy do sytuacji w wielu sferach życia. – Liczba osób korzystających z pomocy społecznej spadła o 10 proc. O 12 zmalała liczba osób korzystających z programu dożywiania. Wbrew obawom nie pogorszyła się sytuacja na rynku pracy, w regionie zanotowano wzrost liczby pracujących kobiet – twierdzi Tomasz Pitucha, pełnomocnik wojewody lubelskiego ds. rodziny.

Województwo lubelskie pozostaje w tyle, jeśli chodzi o składanie wniosków drogą elektroniczną. W naszym regionie z takiej możliwości skorzystało 12 proc. rodzin (w całym kraju – 20 proc.) - Chcemy jeszcze bardziej ułatwić składanie wniosków przez internet. Pracujemy też nad odbiurokratyzowaniem świadczeń rodzinnych. Chodzi o to, żeby rodzice i opiekunowie zamiast zaświadczeń dołączali do wniosków oświadczenia, a ich weryfikacją zajęliby się urzędnicy – tłumaczy Michałkiewicz. Zmian w zasadach przyznawania świadczeń i ich wysokości nie będzie. – Jeżeli program ma spełnić swoje cele, to musi być stabilny i planowany na wiele lat. Odgrywa tak ogromną rolę, że żaden polityk nie ośmieli się go zlikwidować, nawet jeśli zmienią się rządy – podsumowuje wiceminister.

Czytaj więcej o: Lublin dzieci lubelskie 500
Użytkownik niezarejestrowany
Użytkownik niezarejestrowany
lenie do pracy
(30) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (6 marca 2017 o 07:35) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
A ONI JESZCZE SAMOLOT DLAVIPÓW KUPUJĄ... ROWERY MUSZĄ KUPIĆ ZA SWOJE !!! SAMOCODY POZABIERAĆ
Rozwiń
Gość
Gość (6 marca 2017 o 06:30) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Mimo że nie korzystam to popieram 500 + jak by rządzili oszuści z PO byśmy ponosili większe koszty płacąc na dzikich imigrantów których ściągnięto by do Polski
Rozwiń
lenie do pracy
lenie do pracy (5 marca 2017 o 22:50) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Użytkownik niezarejestrowany napisał:
I bardzo dobrze - lepiej dać rodzinom na dzieci niż mają pieniądze rozkraść lub rozdać lewakom na manify i inne cyrki - jak za PO. Platforma z pogarda podchodziła do ludzi, a najbardziej prostych zwykłych ludzi ...
jak chcesz dawac to dawaj ze swoich, od moich podatków precz z łapami, ja chcę je przeznaczyć na leczenei chorych dzieci, a młodzi zdrowi rodzice jak sobie narobili dzieci to do pracyyyyyy, mają siłę robić i rodzić to niech maja siłe pracować na to co narobili i narodzili
Rozwiń
fgf
fgf (5 marca 2017 o 22:48) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
za pracę 1300 zł netto a za rozmnażanie sie za darmo od 500 zł do nawet 5 tysięcy. Czy warto pracować. Porąbany kraj
Rozwiń
feliks
feliks (5 marca 2017 o 22:39) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
a rodzice mający chore dzieci żebrzą o pieniądze na ich leczenie. Odkąd rzad rozdaje za pieprzenie się i rozmnażanie 500+ nie daję ani grosza na pomoc chorym dzieciom bo uważam, że jako kraj jesteśmy bardzo bogaci i najpierw winny być leczone dzieci za te pieniadze, a młodzi zdrowi rodzice jak sobie narabią dzieci to niech na nie zapieprzają
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (30)

Pozostałe informacje

komentarze (0)0
polubienia (0)0
19-02-2018

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!