wtorek, 21 listopada 2017 r.

Lublin

W naszym regionie 61 proc. dzieci skorzystało z 500+. Podsumowali program

Dodano: 5 marca 2017, 16:53

Ze statystyk wynika, że w województwie lubelskim ze świadczeń skorzystało 234 tys. dzieci – to 61 proc. wszystkich dzieci w regionie.
Ze statystyk wynika, że w województwie lubelskim ze świadczeń skorzystało 234 tys. dzieci – to 61 proc. wszystkich dzieci w regionie. (fot. Wojciech Nieśpiałowski)

61 proc. dzieci z województwa lubelskiego skorzystało z rządowego programu Rodzina 500+. Rodziny z naszego regionu do tej pory otrzymały świadczenia o łącznej wysokości 2,1 mln zł

Choć sztandarowy program rządu Beaty Szydło wystartował 1 kwietnia ubiegłego roku, to już teraz Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej i Lubelski Urząd Wojewódzki już teraz przedstawiło jego roczne podsumowanie. Jak tłumaczą urzędnicy, rok temu rozpoczęły się przygotowania do wdrożenia projektu.

Ze statystyk wynika, że w województwie lubelskim ze świadczeń skorzystało 234 tys. dzieci – to 61 proc. wszystkich dzieci w regionie. W skali ogólnopolskiej program objął 55 proc. ogółu.

- Po tym wskaźniku widać, jak ważny jest to projekt dla mieszkańców Lubelszczyzny – komentuje Krzysztof Michałkiewicz, wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej. - Szczególnie dumni jesteśmy z tego, że eksperci mówią, że liczba dzieci, które żyją w skrajnym ubóstwie zmniejszyła się o 94 proc.

W sumie w programie uczestniczy 150,5 tys. rodzin z woj. lubelskiego. 57,8 proc. z nich otrzymuje 500 zł na jedno dziecko, 30,7 proc. – na dwoje, 8,6 proc. – na troje, 2 proc. – na czworo, 0,59 proc. – na pięcioro i 8,6 proc. - na sześcioro i więcej. Świadczenie na pierwsze dziecko (wypłacane rodzinom, w których dochód na osobę nie przekracza 800 zł) w naszym regionie stanowi 43,2 proc. Wsparcie otrzymuje 43 tys. jedynaków z Lubelskiego, co stanowi 18,4 proc. dzieci objętych programem.

Autorzy podsumowania przekonują, że program przyczynił się do poprawy do sytuacji w wielu sferach życia. – Liczba osób korzystających z pomocy społecznej spadła o 10 proc. O 12 zmalała liczba osób korzystających z programu dożywiania. Wbrew obawom nie pogorszyła się sytuacja na rynku pracy, w regionie zanotowano wzrost liczby pracujących kobiet – twierdzi Tomasz Pitucha, pełnomocnik wojewody lubelskiego ds. rodziny.

Województwo lubelskie pozostaje w tyle, jeśli chodzi o składanie wniosków drogą elektroniczną. W naszym regionie z takiej możliwości skorzystało 12 proc. rodzin (w całym kraju – 20 proc.) - Chcemy jeszcze bardziej ułatwić składanie wniosków przez internet. Pracujemy też nad odbiurokratyzowaniem świadczeń rodzinnych. Chodzi o to, żeby rodzice i opiekunowie zamiast zaświadczeń dołączali do wniosków oświadczenia, a ich weryfikacją zajęliby się urzędnicy – tłumaczy Michałkiewicz. Zmian w zasadach przyznawania świadczeń i ich wysokości nie będzie. – Jeżeli program ma spełnić swoje cele, to musi być stabilny i planowany na wiele lat. Odgrywa tak ogromną rolę, że żaden polityk nie ośmieli się go zlikwidować, nawet jeśli zmienią się rządy – podsumowuje wiceminister.

Czytaj więcej o: Lublin dzieci lubelskie 500
Użytkownik niezarejestrowany
Użytkownik niezarejestrowany
lenie do pracy
(30) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (6 marca 2017 o 07:35) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
A ONI JESZCZE SAMOLOT DLAVIPÓW KUPUJĄ... ROWERY MUSZĄ KUPIĆ ZA SWOJE !!! SAMOCODY POZABIERAĆ
Rozwiń
Gość
Gość (6 marca 2017 o 06:30) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Mimo że nie korzystam to popieram 500 + jak by rządzili oszuści z PO byśmy ponosili większe koszty płacąc na dzikich imigrantów których ściągnięto by do Polski
Rozwiń
lenie do pracy
lenie do pracy (5 marca 2017 o 22:50) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Użytkownik niezarejestrowany napisał:
I bardzo dobrze - lepiej dać rodzinom na dzieci niż mają pieniądze rozkraść lub rozdać lewakom na manify i inne cyrki - jak za PO. Platforma z pogarda podchodziła do ludzi, a najbardziej prostych zwykłych ludzi ...
jak chcesz dawac to dawaj ze swoich, od moich podatków precz z łapami, ja chcę je przeznaczyć na leczenei chorych dzieci, a młodzi zdrowi rodzice jak sobie narobili dzieci to do pracyyyyyy, mają siłę robić i rodzić to niech maja siłe pracować na to co narobili i narodzili
Rozwiń
fgf
fgf (5 marca 2017 o 22:48) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
za pracę 1300 zł netto a za rozmnażanie sie za darmo od 500 zł do nawet 5 tysięcy. Czy warto pracować. Porąbany kraj
Rozwiń
feliks
feliks (5 marca 2017 o 22:39) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
a rodzice mający chore dzieci żebrzą o pieniądze na ich leczenie. Odkąd rzad rozdaje za pieprzenie się i rozmnażanie 500+ nie daję ani grosza na pomoc chorym dzieciom bo uważam, że jako kraj jesteśmy bardzo bogaci i najpierw winny być leczone dzieci za te pieniadze, a młodzi zdrowi rodzice jak sobie narabią dzieci to niech na nie zapieprzają
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (30)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!