czwartek, 22 marca 2018 r.

Lublin

W obronie ludzi. Maraton Pisania Listów Amnesty International w Lublinie

Dodano: 3 grudnia 2015, 07:58
Autor: Damian Drabik

Yecenia Armenta, mat. organizatora
Yecenia Armenta, mat. organizatora

W sobotę, 12 grudnia, o godz. 12 w Centrum Kultury (ul. Peowiaków 12) rozpocznie się Maraton Pisania Listów Amnesty International, w czasie którego będziemy pisać listy w obronie ludzi, których prawa zostały złamane.

Każdego roku 10 grudnia obchodzimy Międzynarodowy Dzień Praw Człowieka. W związku z tym wydarzeniem Amnesty International przez kilka dni grudnia organizuje na całym świecie akcje związane z pisaniem listów-apeli w sprawie wybranych osób. Im większa ilość przygotowanych listów, tym większa szansa na poprawienie losu danej osoby. Celem akcji jest obrona ludzi, którzy zostali niesłusznie uwięzieni, bądź pokrzywdzeni przez prawo.

W tym roku będziemy bronić m.in. Yecenii Armenty z Meksyku, która w 2012 roku została aresztowana przez policję, po czym torturowano ją i bito do momentu, kiedy przyznała się do winy - zamordowania męża. Mimo że niezależne opinie medyczne potwierdziły stosowanie tortur, a nawet gwałt, "przyznanie się" Yecenii zostało wykorzystane do oskarżenia, pomimo braku dowodów. Celem akcji będzie wycofanie zarzutów postawionych Armencie i jej natychmiastowe zwolnienie.

Innym bohaterem tegorocznej akcji jest Saman Naseem z Iranu, na którym również torturami wymuszono przyznanie się do zabicia żołnierza. 17-letni chłopak został skazany na śmierć. Ostatecznie sprawa Naseema ma zostać ponownie rozpatrzona przez sąd. Będziemy domagać się sprawiedliwego procesu, nie brania pod uwagę zeznania uzyskanego poprzez tortury i zagwarantowania, że Saman będzie miał dostęp do prawnika.

Listę pozostałych bohaterów Maratonu znajdziemy na stronie internetowej organizacji: http://amnesty.org.pl/maraton/. Maraton potrwa do godz. 24.

(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!