Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

7 marca 2022 r.
21:34

W środku nocy w Lublinie zabrakło miejsc dla uchodźców? "Incydent"

81 1 A A
Każdego dnia na Dworzec Autobusowy w Lublinie dociera kilkadziesiąt autokarów z Ukrainy wypełnionych uchodźcami
Każdego dnia na Dworzec Autobusowy w Lublinie dociera kilkadziesiąt autokarów z Ukrainy wypełnionych uchodźcami (fot. Michał Siudziński)

O problemach z brakiem miejsc noclegowych dla uchodźców alarmuje wolontariusz pomagający w punkcie informacyjno-recepcyjnym na dworcu PKS w Lublinie. Odpowiedzialni za jego organizację urzędnicy zapewniają, że opisana sytuacja miała „charakter incydentalny.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Według poniedziałkowych danych Straży Granicznej polską granicę przekroczyło już 1 mln 60 tys. osób uciekających z ogarniętego wojną Ukrainy. Połowę z nich odprawiono na czterech przejściach działających w Lubelskiem.

Wielu z nich dociera na Dworzec Autobusowy przy al. Tysiąclecia w Lublinie. Każdego dnia przyjeżdża tu kilkadziesiąt autokarów z Ukrainy. Każdy wypełniony po brzegi. Od ubiegłego tygodnia działa tu punkt informacyjno-recepcyjny prowadzony przez samorządy miasta i województwa oraz Lubelski Urząd Wojewódzki. Podróżni mogą liczyć tu liczyć m.in. na ciepły posiłek, ale też pomoc w dotarciu na dworzec PKP lub do siedziby LUW, skąd są zabierani do nowych noclegowni.

W poniedziałek przed godz. 6 rano z jednego z autobusów wysiadła ukraińska rodzina. Wolontariuszowi powiedzieli, że nie mają gdzie przenocować. Poprosili o pomoc. Mężczyzna po wskazówki udał się do pracowników LUW dyżurujących na dworcu.

– Usłyszałem, że od godz. 23 w niedzielę nie ma już żadnych wolnych miejsc w Lublinie i okolicach. Polecili, żeby rodzina poczekała do godziny 8, bo może wtedy, po inwentaryzacji, pojawią się jakieś miejsca oferowane przez miasto. Mogło tak się stać, gdyby jacyś uchodźcy nocujący w Lublinie, wyruszyli w dalszą podróż – relacjonuje jeden z wolontariuszy, proszący o anonimowość.

I dodaje, że ta informacja go zaskoczyła, w sytuacji gdy na każdym kroku pojawiają się zapewnienia, że miejsc dla uchodźców oferowanych przez samorządy jest jeszcze dużo. – Poza tym jest wiele osób, które oferują miejsca noclegowe w swoich prywatnych mieszkaniach. Wydaje się, że wciąż brakuje tu odpowiedniego przepływu informacji – mówi.

– Chwilowy brak miejsc zakwaterowania dotyczył Lublina. Uchodźcy nie chcieli przyjąć propozycji zakwaterowania poza Lublinem i relokacji do innych miast w regionie. Na terenie województwa lubelskiego nie brakowało miejsc zakwaterowania – odpowiada na nasze pytanie w tej sprawie rzeczniczka wojewody Agnieszka Strzępka.

Podobnie sytuację komentuje Urząd Miasta. Rzeczniczka prezydenta Katarzyna Duma tłumaczy, że podległe wojewodzie Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego kieruje osoby przybywające do Lublina nie tylko do miejsc zlokalizowanych na terenie miasta, ale również powiatu.

– Nie każdy obywatel Ukrainy chce jednak spędzić noc we wskazanym mu miejscu. Dotyczy to szczególnie osób, które przyjeżdżają do Lublina autobusem i czekają na poranny pociąg, żeby kontynuować podróż. Tym samym tymczasowa sytuacja na Dworcu PKS wynikała z relokacji prowadzonej przez Urząd Wojewódzki i miała charakter incydentalny – dodaje rzeczniczka prezydenta . I dodaje, że wczoraj miasto uruchomiło kolejny punkt ze stu miejscami noclegowymi.

Zobacz: Przyjazd uchodźców na dworzec PKS w Lublinie

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Marcin Miller, lider grupy Boys
Dożynki

Jesteś szalona, czyli Boys na powiatowym święcie plonów

Zgodnie z decyzją władz samorządowych, w tym roku dożynki powiatu puławskiego odbędą się w Wąwolnicy. Ich gwiazdą będzie wykonujący muzykę taneczną Marcin Miller z zespołem Boys.

Noc Kultury 2023
WYDARZENIE

Noc Kultury 2024: To będzie noc pełna niespodzianek

Najbardziej ekscytujący i magiczny festiwal w Polsce. Noc Kultury już w nocy z soboty na niedzielę (1-2 czerwca). Będą spektakle, spacery, film, warsztaty, instalacje artystyczne oraz koncerty. Podpowiadamy, na co warto się wybrać.

Padwa Zamość nie zagra w Orlen Superlidze w przyszłym sezonie

Padwa Zamość przegrała z Zagłębiem Lubin w drugim barażu o Orlen Superligę

W rewanżowym barażu o Orlen Superligę KPR Padwa Zamość przegrała na wyjeździe z Zagłębiem Lubin 28:38. Taki wynik przesądził o tym, że to gospodarze utrzymali się w lidze zawodowej.

Dzień Samorządu Terytorialnego: wojewoda wręczył odznaczenia od ministra
Zdjęcia
galeria

Dzień Samorządu Terytorialnego: wojewoda wręczył odznaczenia od ministra

Są samorządowcami z wieloletnim stażem. We wtorek za pracę na rzecz swoich „Małych Ojczyzn” z okazji Dnia Samorządu Terytorialnego otrzymali od wojewody lubelskiego Krzysztofa Komorskiego odznaczenia i dyplomy nadane przez Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji.

Prowadziła mimo zakazu. I 2,5 promila alkoholu

Prowadziła mimo zakazu. I 2,5 promila alkoholu

Kara pozbawienia wolności do lat 5 oraz surowe konsekwencje finansowe. To finał kolizji zgłoszonej przez osobę, która widziała jak kierująca Peugeotem kobieta wjechała do rowu w Karmanowicach.

Kozłówka. Pałac Zamoyskich.
patronat
27 czerwca 2024, 10:00

Wystawa w Muzeum Zamoyskich w Kozłówce. „1944. Meandry historii”

Wystawa czasowa „1944. Meandry historii”, której wernisaż jest planowany na 26 lipca br., będzie stanowić główne wydarzenie obchodów jubileuszu 80-lecia utworzenia Muzeum w Kozłówce. Tytułowy rok „1944” ma akcentować datę powstania placówki w dawnej rezydencji arystokratycznej.

Świdnik: Będzie sześć nowych stacji ładowania elektryków
MOTORYZACJA

Świdnik: Będzie sześć nowych stacji ładowania elektryków

Już niedługo mieszkańcy Świdnika będą mogli skorzystać z 6 stacji ładowania samochodów elektrycznych. Obecnie trwają prace ziemne pod budowę ogólnodostępnej infrastruktury.

zdjęcie ilustracyjne
PROBLEMY

Tablet psuje wzrok radnemu. Kto jeszcze chce papierową wersję uchwał?

Bateria za słaba, rozmiar za mały, wzrok się psuje. Troje radnych powiatu bialskiego ma problem z tabletami. Wolą papierową wersję uchwał. Ale takiej możliwości nie będzie.

Petycja i sprzeciw. Mieszkańcy mówią „nie” budowie sklepu
Jakubowice Konińskie

Petycja i sprzeciw. Mieszkańcy mówią „nie” budowie sklepu

Jakubowice Konińskie: niewielka wieś położona kilka kilometrów na północ od Lublina. Spokojne i atrakcyjne miejsce położone na Obszarze Chronionego Krajobrazu doliny Ciemięgi. Teraz w samym centrum wsi pojawić ma się nowa Biedronka. Mieszkańcom ten pomysł się nie podoba.

Zespół Cyganeria z Góry Puławskiej w sobotę wystapi na Placu Chopina w Puławach
PUŁAWY

Piana party, akrobaci i tancerze na Dzień Dziecka

W sobotę, 1 czerwca, na Placu Chopina w Puławach najmłodsi nie powinni się nudzić. W programie zabawy w strażackiej pianie, występy akrobatyczne, mydlane bańki, mega-klocki i helowe balony.

Ogólnopolski Festiwal Sztuki Osób Niepełnosprawnych
ZDJĘCIA
galeria

Pasję i talent mają we krwi. I już szykują się do trzeciej edycji

Dwa dni warsztatów i występów oraz spacer po Lublinie – tak w skrócie można opisać Ogólnopolski Festiwal Sztuki Osób Niepełnosprawnych, który po raz drugi odbył się w naszym mieście.

Posłanka Wcisło uderza w Suwerenną Polskę i Fundusz Sprawiedliwości
POLITYKA

Posłanka Wcisło uderza w Suwerenną Polskę i Fundusz Sprawiedliwości

Marta Wcisło na zorganizowanej we wtorek konferencji prasowej odniosła się do wydawania pieniędzy z Funduszu Sprawiedliwości przez działaczy Zjednoczonej Prawicy. Jej zdaniem doszło do znacznych naruszeń prawa.

Każda z drużyn miała grupę swoich kibiców
BEZ BARIER

Olimpiada bez barier. Te przedszkolaki mają moc

V Paraolimpiada Przedszkolaków zorganizowana przez Przedszkole Integracyjne nr 39 w Lublinie. Hasło przewodnie: Czy Ty, czy Ja - każdy w sporcie szansę ma.

Cleo
DECYZJA

Cleo nie zaśpiewa na jarmarku. Ośrodek kultury musi oszczędzać

Mieszkańcy Radzynia Podlaskiego nie usłyszą Cleo ani zespołu Afromental podczas jarmarku Kozirynek. Miasto zaoszczędzi 200 000 złotych. To kwota, której Radzyński Ośrodek Kultury potrzebuje na wypłatę pensji dla pracowników za ostatni kwartał.

Jest gdzie usiąść i odpocząć. Siedem nowych altan przy szlaku rowerowym
NA ROWERZE
galeria

Jest gdzie usiąść i odpocząć. Siedem nowych altan przy szlaku rowerowym

Kosztowało to ok. 400 tys. zł, ale połowę pieniędzy samorząd dostał z Unii Europejskiej za pośrednictwem Lokalnej Grupy Działania Ziemia Zamojska. Przy szlaku rowerowym w gminie Łabunie powstało siedem drewnianych altan.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Komunikaty