niedziela, 25 marca 2018 r.

Lublin

Wiosenne porządki w Lublinie. Napisz lub powiedz, gdzie jest potrzebne sprzątanie

Dodano: 13 marca 2018, 11:22
Autor: Dominik Smaga

Ratusz zaczął wiosenne porządki na terenie miasta. Ma pozamiatać ulice, wyzbierać śmieci z terenów zielonych i zlikwidować dzikie wysypiska. Miejsca, w które trzeba oczyścić można zgłaszać przez telefon lub pocztą elektroniczną

– Oczekujemy na sygnały – mówi Krzysztof Żuk, prezydent Lublina.

• Sygnały można zgłaszać mailem (czysto@lublin.eu) lub telefonicznie do Straży Miejskiej (tel. 986).
Wiosenne porządki mają potrwać co najmniej do końca miesiąca. Obejmą czyszczenie ulic, trawników i parków oraz usuwanie dzikich wysypisk, których uprzątnięto w tym roku już jedenaście. Sześć innych jest w trakcie likwidacji, a na swoją kolej czekają śmietniska przy ul. Koło, Zemborzyckiej, Lema, Wapiennej, Szwoleżerów i Dzieci Zamojszczyzny.

W krzakach lądują najróżniejsze odpady. – Lodówki, opony, wersalki, telewizory – wylicza Jacek Kucharczyk, komendant Straży Miejskiej. – Coraz więcej jest odpadów ciężkich, budowlanych – ubolewa Ludwika Stefańczyk, dyrektor Wydziału Gospodarki Komunalnej w Urzędzie Miasta i przyznaje, że nie z każdego miejsca można już teraz wywieźć śmieci, bo grunt jest jeszcze zbyt grząski.

Dużo pracy będzie też przy oczyszczaniu chodników i jezdni z piachu sypanego podczas zimy, która pod względem kosztu odśnieżania dróg była dla miejskiej kasy o wiele łaskawsza od poprzedniej. – Obciążyła budżet na kwotę 5 mln zł, a rok wcześniej było to ponad 8 mln zł – mówi Żuk, ale zastrzega, że miasto jest przygotowane na zapowiadany powrót zimy i konieczność odśnieżania dróg. – Prawdopodobnie znowu będziemy musieli wznowić akcję – spodziewa się Adam Borowy, zastępca dyrektora Zarządu Dróg i Mostów.

Równocześnie zaczął się wiosenny przegląd nawierzchni jezdni, na których naprawy wydano już 200 tys. zł. Na razie możliwe jest tylko doraźne łatanie nawierzchni. Na szczęście dziur jest dość mało. – Nie mamy dużo ubytków – potwierdza Borowy. Pytany o ulice, na których mróz zrobił najwięcej dziur wymienia starsze odcinki al. Tysiąclecia, al. Witosa i ul. Kunickiego. – Gorzej jest z drogami gruntowymi.

Nieco dłużej potrwa sprzątanie miejskich terenów zielonych. – Szacujemy, że do 10 kwietnia – spodziewa się Stefańczyk. Z kolei MPK w trzy tygodnie ma się uporać z porządkowaniem przystanków. – W mieście jest ich 765 – mówi Tomasz Fulara, prezes Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego.

Organizowane przez Ratusz wiosenne porządki nie obejmą koryt rzecznych, bo to nie miasto jest ich gospodarzem, tylko zarząd gospodarki wodnej. – Ale jesteśmy skłonni zawierać stosowne porozumienia – deklaruje prezydent.

Ma być czyściej

Do końca marca trwa zbieranie kart zgłoszeniowych od uczestników tegorocznej edycji akcji „Posprzątajmy Lublin na wiosnę”. Wydział Ochrony Środowiska UM zaprasza do udziału uczniów i przedszkolaki. Kartę zgłoszeniową (do pobrania na lublin.eu/mieszkancy/srodowisko/aktualności), należy dostarczyć pocztą tradycyjną albo bezpośrednio do Wydziału Ochrony Środowiska ul. Zana 38, pok.117 lub do dowolnego Biura Obsługi Mieszkańców.

Akcję zaplanowano na 19 i 20 kwietnia (w godz. 8.00-15.00). Placówki, które będą uczestniczyć w akcji, otrzymają worki na odpady oraz rękawice. Będzie je można odbierać 17 i 18 kwietnia w siedzibie wydziału (ul. Zana 38, pok.12).

Ma być ładniej

W drugiej połowie maja ulice mają być ozdobione kwiatami. Na ul. Lubartowskiej sadzonki pojawią się w 235 skrzynkach wzdłuż jezdni. Na ul. Jana Pawła II na barierkach między jezdniami zawieszonych ma być 130 skrzynek. W ścisłym centrum pojawi się 55 donic z kwiatami na latarniach, w planie jest też 48 konstrukcji kwiatowych. Ozdobione mają być też trzy ronda.

Czytaj więcej o: Lublin porządki
Użytkownik niezarejestrowany
Użytkownik niezarejestrowany
Użytkownik niezarejestrowany
(14) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (14 marca 2018 o 08:00) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
CAŁE OSIEDLE ZOR BRONOWICE!!!!!! Zarząd na Jastrzębiej ma głęboko w du..pie wszelkie porządki na zewnątrz jak i na klatkach schodowych. Te nie są myte o dawna - smród i bród. A na osiedlu rządzą kierowcy. Totalnie zniszczone trawniki, rozjeżdżone krawężniki, nikt nie przestrzega znaków parkowania (ul. Puchacza). Nagminne parkowanie na każdym chodniku (gdzie jest wymagane 1,5 m??). A WISIENKĄ NA TORCIE JEST TEREN WOKÓŁ TARGOWISKA KRAŃCOWA. Sprzątacze oczywiście sprzątają tylko wewnątrz A NA ZEWNĄTRZ PO HANDLU np. SOBOTNIM ISTNY JAWIDZ PO HURAGANIE!!!!!!! OGŁASZAM TO OSIEDLE MAXI NIECHLUJNYM MIEJSCEM NA ZIEMI!!! A zarząd ADM z Jastrzębiej DO ROBOTY!!!!!!!!! A NAJLEPIEJ DO ZWOLNIENIA!!!!!!!!!! BANDA NIEROBÓW!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Rozwiń
Gość
Gość (13 marca 2018 o 23:11) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Ul. RUSKA I UL. LUBARTOWSKA Z MENELI I LUDZI ŻYJĄCYCH NA KOSZT PODATNIKÓW !!!!!
Rozwiń
Gość
Gość (13 marca 2018 o 16:58) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
felin wokol bloku przy krolowej jadwigi 11 czy administracja sie tym w koncu zajmie i zlikwiduje ochydne ogrodki
Rozwiń
Gość
Gość (13 marca 2018 o 14:47) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
TYMIANKOWA....TYMIANKOWA...oprócz sprzątania poprawa "bubla" czyli tzw przebudowy ulicy....zwłaszcza przy przychodni i przedszkolu.....oprócz tego kontrola wycinki - przycinki drzewostanu...bo spółdzielnia i Pani Aftyka..."działa "' sporadycznie....a jej pracownicy wyposażeni są w chwytaki rehabilitacyjne służące do wyciągania puszek....
Rozwiń
abc
abc (13 marca 2018 o 14:17) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Os. Widok, przystanek końcowy linii 44. Takiego burdelu dawno nie widziałem. Petów za wiatą przystankową tyle, że trawy nie widać. Butelki po wódce, papiery. Jednym słowem syf kompletny.
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (14)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!