niedziela, 25 lutego 2018 r.

Lublin

Wizyta na cmentarzu będzie mniej męcząca. Będa nowe meleksy

Dodano: 30 lipca 2015, 10:22
Autor: Dominik Smaga

Już w ten weekend na alejki cmentarza na Majdanku powinny wyjechać nowe elektryczne wózki zakupione przez Urząd Miasta. Będą z nich mogły korzystać osoby starsze i schorowane, dla których wyprawa na odległe groby bliskich może być wyprawą ponad siły.

Używane do tej pory meleksy są już bardzo wysłużone i dość zawodne. Te nowe niedawno przypłynęły statkiem z Chin, a każdy z nich ma osiem miejsc siedzących. Dzisiaj dostawca ma poprawić źle zamontowane pasy bezpieczeństwa. Potem wózki będą mogły zostać skierowane do użytku. Za oba pojazdy Urząd Miasta zapłacił łącznie 78 tysięcy złotych.

Nowością są nie tylko same meleksy, ale i zasady ich kursowania. – Będą mieć ustaloną trasę i rozkład jazdy – zapowiada Olga Mazurek z Urzędu Miasta. Wstępnie ustalono, że wózki będą kursować co pół godziny, ale wyłącznie w weekendy. – Nowe meleksy będą kursować tylko w soboty, niedziele i święta.

Jeden będzie jeździł, a drugi w tym czasie będzie się ładował. Tak, aby jeden z nich był stale w ruchu. We wszystkie dni tygodnia (także w weekendy) osoby odwiedzające cmentarz na Majdanku będą mogły korzystać ze starych wózków. Nie będą one jednak kursowały według ustalonego rozkładu, ale wyłącznie na żądanie. Będą dowozić pasażerów we wskazane przez nich miejsca.

Obsługą meleksów będzie się zajmować Lubelskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej, czyli miejska spółka, której Ratusz powierzył administrowanie komunalnymi cmentarzami na Majdanku i przy ul. Białej. Miasto zapewnia, że zasady przewozu pasażerów nie są ustalone raz na zawsze i mają być dostosowywane do potrzeb osób odwiedzających groby bliskich.

Komunalny cmentarz na Majdanku jest nie tylko największym w Lublinie, ale również na wschód od Wisły. Od momentu jego założenia w roku 1976 pochowano tu ponad 55 tys. zmarłych, a co roku organizowanych jest tu średnio ponad 1300 pochówków.

Cmentarz jest bardzo rozległy, co przysparza problemów zwłaszcza osobom starszym, niepełnosprawnym i schorowanym. Od głównej bramy cmentarza do najdalej położonych grobów jest aż kilometr drogi w jedną stronę. Dla starszego człowieka oznacza to konieczność pokonania dwóch kilometrów, a to tyle samo ile wynosi dystans od Bramy Krakowskiej do głównej bramy Ogrodu Saskiego i z powrotem.

Jan
Gość
Gość
(12) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Jan
Jan (31 lipca 2015 o 08:24) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

A gdzie mój komentarz ten o niechcianym busiku przewodnika turystycznego na ulicach Lublina. Decyzję odmowną POdjął mieszkaniec Świdnika co ma dobro Lublina w nosie. Interseuje się tylko kasą Gminy Lublin.


Daj se spokój z tym busiarstwem.Miasto go nie chce,bo mieszkańcy nie życzą sobie czegoś takiego na ich drodze spacerowania.
Rozwiń
Gość
Gość (30 lipca 2015 o 21:58) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Pan Jan za sterami (:

Proszę, proszę jaka znajomość personelu:)

Rozwiń
Gość
Gość (30 lipca 2015 o 20:59) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Pan Jan za sterami (:
Rozwiń
Gość
Gość (30 lipca 2015 o 16:02) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

nie wiedzisz różnicy w pisowni. Z Mielca jest melex a w artykule jest meleks. Różnica chyba widoczna.


Sadzisz, że pismaczyna z łapanki widzi tą różnicę?
Rozwiń
Gość
Gość (30 lipca 2015 o 15:59) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Większy pożytek jak z elektrycznego autobusu MPK i o ile tańszy...
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (12)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!