Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

14 marca 2016 r.
15:48

Włączyłeś światła za wcześnie? Oblałeś egzamin na prawo jazdy. Nowe przepisy

Autor: Zdjęcie autora Paweł Puzio
15 81 A A
Nowe przepisy weszły w życie 24 lutego
Nowe przepisy weszły w życie 24 lutego

Od kilku dni wśród kandydatów na kierowców popłoch sieje jazda po łuku. 24 lutego weszły w życie nowe przepisu dotyczące egzaminu na prawo jazdy kategorii B. Sporo osób oblewa na tym punkcie, bo za wcześnie włączają światła

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Nasza czytelniczka poinformowała nas, że w WORD Lublin 90 proc. osób „oblewa” egzamin na prawo jazdy „B” już na placu. – Chodzi o jazdę po łuku. Zmieniły się przepisy i podczas tego zadania trzeba m.in. uruchomić silnik, zapalić światła, spojrzeć się w prawo, lewo i dopiero zacząć jazdę. Ważna jest kolejność. Ludzie w stresie zapalają światła przed uruchomieniem silnika albo zapominają spojrzeć w prawo i lewo. I to już jest powód do oblania egzaminu. Przecież to nonsens – pisze nasza czytelniczka na alarm24@dziennikwschodni.pl.

– Po zmianie przepisów nie notujemy znacząco większej liczby przerwanych egzaminów z powodu błędów podczas tego zadania – mówi z kolei Ryszard Pasikowski, dyrektor WORD Lublin. – Kosmetyczne zmiany wprowadzono w części egzaminu odbywającego się na placu. Włączenie świateł odpowiednich do jazdy w ruchu drogowym przeniesienie zostało do drugiego zadania na placu, czyli ruszanie z miejsca oraz jazda do przodu i tyłu. Trzeba to jednak wykonać w odpowiedniej kolejności, najpierw uruchomić silnik, a dopiero potem zapalić światła i upewnić się o możliwości jazdy, czyli spojrzeć w prawo i w lewo.

A jak wygląda to w praktyce? – Oblałem na łuku, bo przed uruchomieniem silnika włączyłem światła. 140 złotych w plecy. Egzaminator był w porządku. Przed rozpoczęciem egzaminu dał mi kartkę z kolejnością czynności na tej części egzaminu. Niestety, nerwy zrobiły swoje – mówi Rafał z Lublina, który w piątek na placu oblał egzamin.

Zmianami zaskoczona była również pani Dominika z Lublina. – Drugi raz podchodzę do egzaminu. Dopiero tu, na miejscu, dowiedziałam się o tych zmianach. Ludzie mówią, że egzaminatorzy są życzliwi i wszystko tłumaczą – mówiła przed egzaminem pani Dominika.

Nowy wzór zdjęć do prawa jazdy

Zmieniły się również przepisy dotyczące zdjęć, które trzeba dołączyć do wniosku o wydanie prawa jazdy. Zgodnie z nowymi regulacjami muszą to być fotografie z twarzą na wprost, a nie jak do tej pory, z lewym półprofilem. Fotografia musi być kolorowa o wymiarach 35x45 mm, wykonana na jednolitym jasnym tle. Ponadto zdjęcie powinno być wykonane nie wcześniej niż 6 miesięcy przed dniem złożenia wniosku.

Czytaj więcej o:

Komentarze 81

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 30 grudnia 2016 o 14:03
Jezeli chcecie zdac teorie tak jak ja za pierwszym razem to szczerze polecam serwis prawo-jazdy-360.pl na ktorym macie dostep do calej bazy pytan z wyjasnieniem oraz do aplikacji mobilnej. Najlepiej wydane 17 zl.
Avatar
Blanka89 / 26 lipca 2016 o 15:48
ile ja się nastresowałam tymi opowieśmiami... normalnie zdałam bez problemu a pierwszym razem. ale myślę, ze to kwestia dobrze przygotowanego kursu. ja zdawałam z  ***testynaprawojazdy.eu
Avatar
Gość / 7 lipca 2016 o 09:35
testy prawo jazdy 360 - 100% zgodnosc z pytaniami na egzaminie. wystarczylo troche czasu poswiecic i egzamin zdany za 1 podejsciem
Avatar
Gość / 22 kwietnia 2016 o 10:44
Ja tam polecam dokumenty kolekcjonerskie, a zwłaszcza ze strony szybkieprawojazdy pl , bardzo przydatne i świetnej jakości, mam już dwa komplety. Tak na wszelki wypadek ;)
Avatar
Gość / 29 marca 2016 o 22:18
Na kat.A i pochodne powinno być sprawdzenie i regulacja naciągu łańcucha, na kat.B i pochodne wymiana koła przedniego,na kat.C, C+E, B+E, sprawdzenie ciśnienia w ogumieniu i pompowanie kół łącznie z zapasowym.Najlepiej by osoba zdająca miała swoje klucze i narzędzia . Do tej pory nikt nie wpadł na taki pomysł, ale następne zmiany pewnie za niedługo te elementy na egzaminie wprowadzą. Czy my instruktorzy mamy uczyć napraw i mechaniki czy podstawowych zasad poruszania się po drogach, a nie po placach typu skośne ,prostopadłe itp.
Avatar
Gość / 18 marca 2016 o 22:23

@ewa

Nie mam i nie miałem volvo, podobno tez nie jestem ( jak to ładnie określiłaś "debilem" ) ale mam obecnie auto ( niekoniecznie z wyższej półki ) gdzie po włożeniu kluczyka i jego przekręceniu ale przed uruchomieniem silnika włączają się, podświetlenie konsoli, radio i światła i powiedz co mam zrobić, jak żyć eva , jak żyć ? 

Ja nawet kluczyka nie wkładam do stacyjki,bo mam funkcje ''start-stop''i dalej dzieje sie to samo,co u Henia.Wiec powiedz Ewa,jak życ,no jak???

Ja nawet kluczyka nie wkładam do stacyjki,bo mam funkcje ''start-stop''i dalej dzieje sie to samo,co u Henia.Wiec powiedz Ewa,jak życ,no jak???

rozwiń
Avatar
Gość / 18 marca 2016 o 21:58

Ja zdawałam rok temu i od razu jak wsiadłam do samochodu powiedziano mi że najpierw silnik, potem światła. Co za idioci uczą na odwrót, przecież samochód pobiera prąd debile! Jak włączycie najpierw światła to pobiera go więcej! Czy to tak na prawdę trudno pojąć? Normalnie jak święte krowy, gdzie tu są normalni kierowcy

TO Ty jesteś właśnie tą świetą krową,normalnym kierowcą(cokolwiek miałoby to oznaczac). no i wygląda na to,że tylko TY jesteś w stanie to wszystko pojąc. !!! 

TO Ty jesteś właśnie tą świetą krową,normalnym kierowcą(cokolwiek miałoby to oznaczac). no i wygląda na to,że tylko TY jesteś w stanie to wszystko pojąc. !!! 

rozwiń
Avatar
Gość / 18 marca 2016 o 21:36

A czytać umiesz??? Napisała: "Nie wlaczylam kilkakrotnie kierunkowskazu, wymijajac auta zaparkowane na kraweznikach na drodze jednokierunkowej" Naprawdę uważasz, że to istotne dla bezpieczeństwa?? No to dowiedz się, że na mojej, jednokierunkowej uliczce również nie włączam kierunkowskazów omijając auta stojące na krawężnikach :D  I co z tego?Żadnego trupa :D
 

O ile wiem to auta zaparkowane omija sie a nie wymija.Kiedy ja robiłam prawko to za samo takie nieodpowiednie sformułowanie pan egzaminator potrafił przerwac egzamin,a było to 8 lat temu.

O ile wiem to auta zaparkowane omija sie a nie wymija.Kiedy ja robiłam prawko to za samo takie nieodpowiednie sformułowanie pan egzaminator potrafił przerwac egzamin,a było to 8 lat temu.

rozwiń
Avatar
Gość / 18 marca 2016 o 21:05
Widze ze jesteś cwaniaczku za mądry po tych komętarzach
Avatar
Gość / 18 marca 2016 o 09:57
Jak nie wiadomo o co chodzi... to chodzi o kaskę ;) Z czegoś te WORD-y muszą żyć i zawsze będą oblewać za pierdoły... Chcesz zdać? Musisz trafić na dzień SWÓJ i... egzaminatora ;) Zdaję w czwartek po raz... trzeci. Trzymajcie kciuki! Pozdro dla wytrwałych ;))
Avatar
Gość / 30 grudnia 2016 o 14:03
Jezeli chcecie zdac teorie tak jak ja za pierwszym razem to szczerze polecam serwis prawo-jazdy-360.pl na ktorym macie dostep do calej bazy pytan z wyjasnieniem oraz do aplikacji mobilnej. Najlepiej wydane 17 zl.
Avatar
Blanka89 / 26 lipca 2016 o 15:48
ile ja się nastresowałam tymi opowieśmiami... normalnie zdałam bez problemu a pierwszym razem. ale myślę, ze to kwestia dobrze przygotowanego kursu. ja zdawałam z  ***testynaprawojazdy.eu
Avatar
Gość / 7 lipca 2016 o 09:35
testy prawo jazdy 360 - 100% zgodnosc z pytaniami na egzaminie. wystarczylo troche czasu poswiecic i egzamin zdany za 1 podejsciem
Avatar
Gość / 22 kwietnia 2016 o 10:44
Ja tam polecam dokumenty kolekcjonerskie, a zwłaszcza ze strony szybkieprawojazdy pl , bardzo przydatne i świetnej jakości, mam już dwa komplety. Tak na wszelki wypadek ;)
Avatar
Gość / 29 marca 2016 o 22:18
Na kat.A i pochodne powinno być sprawdzenie i regulacja naciągu łańcucha, na kat.B i pochodne wymiana koła przedniego,na kat.C, C+E, B+E, sprawdzenie ciśnienia w ogumieniu i pompowanie kół łącznie z zapasowym.Najlepiej by osoba zdająca miała swoje klucze i narzędzia . Do tej pory nikt nie wpadł na taki pomysł, ale następne zmiany pewnie za niedługo te elementy na egzaminie wprowadzą. Czy my instruktorzy mamy uczyć napraw i mechaniki czy podstawowych zasad poruszania się po drogach, a nie po placach typu skośne ,prostopadłe itp.
Avatar
Gość / 18 marca 2016 o 22:23

@ewa

Nie mam i nie miałem volvo, podobno tez nie jestem ( jak to ładnie określiłaś "debilem" ) ale mam obecnie auto ( niekoniecznie z wyższej półki ) gdzie po włożeniu kluczyka i jego przekręceniu ale przed uruchomieniem silnika włączają się, podświetlenie konsoli, radio i światła i powiedz co mam zrobić, jak żyć eva , jak żyć ? 

Ja nawet kluczyka nie wkładam do stacyjki,bo mam funkcje ''start-stop''i dalej dzieje sie to samo,co u Henia.Wiec powiedz Ewa,jak życ,no jak???

Ja nawet kluczyka nie wkładam do stacyjki,bo mam funkcje ''start-stop''i dalej dzieje sie to samo,co u Henia.Wiec powiedz Ewa,jak życ,no jak???

rozwiń
Avatar
Gość / 18 marca 2016 o 21:58

Ja zdawałam rok temu i od razu jak wsiadłam do samochodu powiedziano mi że najpierw silnik, potem światła. Co za idioci uczą na odwrót, przecież samochód pobiera prąd debile! Jak włączycie najpierw światła to pobiera go więcej! Czy to tak na prawdę trudno pojąć? Normalnie jak święte krowy, gdzie tu są normalni kierowcy

TO Ty jesteś właśnie tą świetą krową,normalnym kierowcą(cokolwiek miałoby to oznaczac). no i wygląda na to,że tylko TY jesteś w stanie to wszystko pojąc. !!! 

TO Ty jesteś właśnie tą świetą krową,normalnym kierowcą(cokolwiek miałoby to oznaczac). no i wygląda na to,że tylko TY jesteś w stanie to wszystko pojąc. !!! 

rozwiń
Avatar
Gość / 18 marca 2016 o 21:36

A czytać umiesz??? Napisała: "Nie wlaczylam kilkakrotnie kierunkowskazu, wymijajac auta zaparkowane na kraweznikach na drodze jednokierunkowej" Naprawdę uważasz, że to istotne dla bezpieczeństwa?? No to dowiedz się, że na mojej, jednokierunkowej uliczce również nie włączam kierunkowskazów omijając auta stojące na krawężnikach :D  I co z tego?Żadnego trupa :D
 

O ile wiem to auta zaparkowane omija sie a nie wymija.Kiedy ja robiłam prawko to za samo takie nieodpowiednie sformułowanie pan egzaminator potrafił przerwac egzamin,a było to 8 lat temu.

O ile wiem to auta zaparkowane omija sie a nie wymija.Kiedy ja robiłam prawko to za samo takie nieodpowiednie sformułowanie pan egzaminator potrafił przerwac egzamin,a było to 8 lat temu.

rozwiń
Avatar
Gość / 18 marca 2016 o 21:05
Widze ze jesteś cwaniaczku za mądry po tych komętarzach
Avatar
Gość / 18 marca 2016 o 09:57
Jak nie wiadomo o co chodzi... to chodzi o kaskę ;) Z czegoś te WORD-y muszą żyć i zawsze będą oblewać za pierdoły... Chcesz zdać? Musisz trafić na dzień SWÓJ i... egzaminatora ;) Zdaję w czwartek po raz... trzeci. Trzymajcie kciuki! Pozdro dla wytrwałych ;))
Zobacz wszystkie komentarze 81

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Lublin: Restauracje powalczą o tytuł "Miejsce Inspiracji". Dwa miesiące imprez nad talerzem

Lublin: Restauracje powalczą o tytuł "Miejsce Inspiracji". Dwa miesiące imprez nad talerzem 0 1

Przez całe wakacje lubelscy restauratorzy mają organizować imprezy walcząc o miejsce na liście lokali polecanych turystom przez władze miasta. Wczoraj rozpoczął się nabór chętnych do tej rywalizacji. Każdy, kto przejdzie do drugiego etapu, będzie musiał zorganizować własne, otwarte wydarzenie.

Młodzi posłowie oburzeni na Sejm

Młodzi posłowie oburzeni na Sejm 5 1

Ten wyjazd do Warszawy to była dla nas nagroda, którą nam odebrano – mówią Mateusz Sroka i Adam Sygocki, posłowie tegorocznego XXIV Sejmu Dzieci i Młodzieży, którzy w środę w Lublinie zorganizowali konferencję prasową w tej sprawie. Kancelaria Sejmu odwołała posiedzenie młodych parlamentarzystów, przekładając je z 1 czerwca na wrzesień.

List minister zdenerwował niektórych rodziców. "Zaklinanie rzeczywistości"

List minister zdenerwował niektórych rodziców. "Zaklinanie rzeczywistości" 1 4

– To zaklinanie rzeczywistości – tak mama siódmoklasisty ze Szkoły Podstawowej nr 16 w Lublinie komentuje list do rodziców wystosowany przez minister edukacji narodowej. Anna Zalewska pisze w nim, że rekrutacja do zdublowanych klas pierwszych szkół średnich „nie spowoduje istotnych problemów”.

Hol w szpitalu dziecięcym zamienili w salon kosmetyczno-fryzjerski

Hol w szpitalu dziecięcym zamienili w salon kosmetyczno-fryzjerski 1 0

Kosmetyki do makijażu, lokówki i suszarki, szczotki do włosów, lakiery do paznokci, pędzle oraz lusterka i lampy. W środę hol na parterze Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Lublinie zamienił się w salon kosmetyczno-fryzjerski

Unia Hrubieszów – Eko Różanka 1:0. Pierwszy finał w historii!

Unia Hrubieszów – Eko Różanka 1:0. Pierwszy finał w historii! 0 1

Najniżej notowany zespół z całej czwórki półfinalistów Pucharu Polski sprawił niespodziankę i ograł u siebie Eko Różanka 1:0

Lublin: Szykują strefę kibica na mundial. Ma być trzy razy większa niż podczas Euro 2016

Lublin: Szykują strefę kibica na mundial. Ma być trzy razy większa niż podczas Euro 2016 58 5

Nie czekając na telewizyjną licencję MOSiR zamawia już wielki ekran, na którym obok Areny Lublin chce wyświetlać mecze zbliżających się Mistrzostw Świata w Piłce Nożnej. Planowana przy stadionie strefa kibica ma być trzykrotnie większa od tej, którą przygotowano na Euro 2016 obok Aqua Lublin

Powiślak - Orlęta Spomlek 2:5. Finał Pucharu Polski dla trzecioligowca

Powiślak - Orlęta Spomlek 2:5. Finał Pucharu Polski dla trzecioligowca 0 0

Piłkarze Powiślaka robili co mogli, ale kończą przygodę z Pucharem Polski na etapie wojewódzkiego półfinału. W środę lepsze okazały się Orlęta Spomlek, które wygrały w Końskowoli 5:2

Kalarepa w menu może być groźna

Kalarepa w menu może być groźna 0 1

Przedwojenny amerykański poeta zajął się pewnym bardzo popularnym warzywem. Kto używa kalarepy w kuchni może być zaskoczony

Zabójstwo na stacji paliw. Damian S. i Magdalena J. przed sądem
galeria
film

Zabójstwo na stacji paliw. Damian S. i Magdalena J. przed sądem 2 0

Damian S. i Magdalena J. stanęli w środę przed sądem. Odpowiadają za udział w rozboju i brutalne zabójstwo pracownika stacji benzynowej. Mirosława W. napadnięto, kiedy pełnił swój ostatni nocny dyżur na stacji paliw w Pałecznicy-Kolonii (gm. Niedźwiada). Sprawcy zabrali mu 140 zł.

Wojewoda lubelski z wizytą w USA

Wojewoda lubelski z wizytą w USA 0 4

Spotkania z Polonią, odwiedzanie nekropolii, msze święte oraz odsłonięcie tablicy poświęconej prezydentom Lechowi Kaczyńskiemu i Ryszardowi Kaczorowskiemu – to były główne punkty wizyty wojewody lubelskiego Przemysława Czarnka w USA.

Przystanek bez dojazdu? Radni PiS: Może być taka sytuacja

Przystanek bez dojazdu? Radni PiS: Może być taka sytuacja 0 20

Dojazdu do nowego przystanku kolejowego Lublin Zachód dotyczyć ma uchwała, której projekt chce w czwartek przeforsować w Radzie Miasta opozycyjny klub radnych Prawa i Sprawiedliwości

Świdnik z góry. Zdjęcia miasta
galeria

Świdnik z góry. Zdjęcia miasta 2 1

Zobacz zdjęcia Świdnika z góry.

218 najlepszych studentów z woj. lubelskiego ze stypendiami [lista nagrodzonych]
ZDJĘCIA
galeria

218 najlepszych studentów z woj. lubelskiego ze stypendiami [lista nagrodzonych] 39 7

218 najlepszych studentów z regionu dostało w środę stypendia od marszałka województwa. Sławomir Sosnowski wręczył im decyzje na uroczystej gali w Lubelskim Centrum Konferencyjnym.

Po awanturze na przyjęciu komunijnym restauracja chce wprowadzić nowy rodzaj rosołu
sonda
film

Po awanturze na przyjęciu komunijnym restauracja chce wprowadzić nowy rodzaj rosołu 44 10

Szef restauracji „Krokus” rozważa wprowadzenie do stałego menu nowej zupy o nazwie Kwaśny rosół a'la Sylwia. W ten sposób, z przymrużeniem oka odnosi się do konfliktu z kobietą o tym imieniu, która zakwestionowała jakość przygotowanego dla jej dziecka przyjęcia komunijnego.

Najeźdźcy szykują oblężenie Twierdzy Zamość
25 maja 2018, 21:00

Najeźdźcy szykują oblężenie Twierdzy Zamość 1 0

Już w najbliższy piątek rozpocznie się Szturmu Twierdzy Zamość przez wojska Chmielnickiego. Wielkie widowisko plenerowe potrwa przez trzy dni.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!