środa, 21 marca 2018 r.

Lublin

Władze LSM pod lupą prokuratury

Dodano: 20 maja 2017, 17:06

O komentarz poprosiliśmy Jana Gąbkę, prezesa LSM
O komentarz poprosiliśmy Jana Gąbkę, prezesa LSM

Prokuratura wszczęła śledztwo w sprawie nadużyć w Lubelskiej Spółdzielni Mieszkaniowej. Prześwietlona zostanie zarówno działalność zarządu, jak i Rady Nadzorczej LSM. Chodzi przede wszystkim o niegospodarność i nepotyzm.

– Wszczęliśmy śledztwo w kierunku nadużycia uprawnień przez władze spółdzielni – wyjaśnia Katarzyna Czekaj, szefowa Prokuratury Rejonowej Lublin-Południe. – Na obecnym etapie postępowanie prowadzone jest „w sprawie”. Nikomu nie postawiliśmy więc żadnych zarzutów.

Postępowanie to efekt doniesień przesyłanych przez spółdzielców. Jak informuje prokuratura, śledztwo ma bardzo szeroki zakres. Dotyczy nie tylko spraw finansowych, ale i podstaw działania LSM. Prokurator ma wyjaśnić m.in., czy prezes pracujący bez zgody radny nadzorczej działa legalnie. Śledczy sprawdzą także informacje dotyczące bezumownego wynajmowania i dzierżawy spółdzielczych nieruchomości.

– Jeden z wątków postępowania dotyczy również zatrudniania w spółdzielni i związanych z nią spółkach osób personalnie powiązanych z prezesem LSM – dodaje prokurator Czekaj. – Wyjaśnienia będzie wymagała również kwestia zgodności z prawem oświadczeń majątkowych prezesa.

O komentarz poprosiliśmy Jana Gąbkę, prezesa LSM. – Nic takiego do mnie nie dotarło, więc niczego nie chcę tego komentować. Porozmawiamy, gdy otrzymam informacje w tej sprawie.

Prokurator sprawdzi również, jak wybierano wykonawców biurowca przy ul. Krasińskiego oraz innych spółdzielczych inwestycji. Decyzje w tych sprawach miały być podejmowane bez przetargów.

– W ramach śledztwa zaplanowano bardzo szeroki zakres czynności. Ich przeprowadzenia zleciliśmy policjantom z IV komisariatu w Lublinie – dodaje prokurator Czekaj.

Śledztwo ma wyjaśnić przede wszystkim, czy i jakie straty mogła ponieść spółdzielnia w wyniku działalności jej kierownictwa. Tego rodzaju przestępstwo zagrożone jest karą do 5 lat więzienia.
Skargi na działalność władz LSM wpływały do prokuratury już w ubiegłym roku. Były jednak anonimowe, więc nie kończyły się śledztwem. W kwietniu mieszkańcy zaczęli protestować przeciwko spółdzielczym inwestycjom.

Chodziło o budowę tzw. domów seniora. Miały one powstać w miejscu terenów zielonych. Mieszkańcy znowu zawiadomili prokuraturę. Tym razem nie anonimowo i stawiając konkretne zarzuty. Śledczy zebrali więc wszystkie doniesienia i sprawdzą je w ramach jednego postępowania.

Awantura na walnym zgromadzeniu członków spółdzielni LSM

Czytaj więcej o: Lublin LSM Lublin
Użytkownik niezarejestrowany
czytelnik
Calineczka
(36) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (26 maja 2017 o 13:43) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Sobota 27.05.17, godz 13:00 przed Domem Kultury LSM (od str ul. Wallendroda) przychodzimy z plakatami/banerami itp. nawiązującymi do ważnych dla nas spraw ignorowanych, bagatelizowanych lub wręcz uciszanych przez Władze Spółdzielni LSM: - odbieranie Nam zielonych przestrzeni rekreacyjnych - ograniczanie Naszym dzieciom przestrzeni do zabawy i spychanie ich w "kąt", np. pod transformator-os. Piastowskie, między alejki-os. Sienkiewicza - podburzanie i nastawianie mieszkańców przeciw sobie oraz szerzenie nieprawdziwych informacji - określanie "Zadymiarzami" przeciwników planów Prezesa, w tym członków spółdzielni z osiedli, które w trakcie Walnego Zgromadzenia nie udzieliły Prezesowi absolutorium - bojkotowanie oddolnej inicjatywy mieszkańców, ignorowanie Naszych pism z prośbami i postulatami o pokojowe rozwiązanie konfliktu - zignorowanie blisko 700 oświadczeń woli osób popierających Nas w walce o spokój i bezpieczeństwo Naszych osiedli i wiele, wiele innych! Zachęcamy do przyjścia z dziećmi i młodzieżą. Protest ma mieć charakter pokojowy, ale uczulamy i prosimy, aby reagować i tłumić w zarodku wszelkie próby burzenia porządku :) Do zobaczenia!
Rozwiń
czytelnik
czytelnik (23 maja 2017 o 09:29) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
kiedy kolej na motor ?
Rozwiń
Calineczka
Calineczka (23 maja 2017 o 08:24) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Kilkakrotnie próbowałam kupić mieszkanie z przetargu. Np. w spółdzielni Czuby wszystko jest bardzo proste: jest przetarg ustny i osoby zainteresowane, publicznie podają oferowaną przez siebie cenę. Na LSM każdy chętny podaje swoją cenę w zaklejonej kopercie. Potem komisja (z tego co mi wiadomo, złożona z przedstawicieli zarządu i rady nadzorczej) dokonuje otwarcia kopert i odbywa się to bez udziału osób biorących udział w przetargu. Ja absolutnie nie mam nikomu nic do zarzucenia, ale czy jednak nie lepsze są przetargi ustne?
Rozwiń
Gość
Gość (23 maja 2017 o 07:44) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
I kto to pisze ?. Jakaś "PANDA" firmy Inwestprojekt -Dźwig , która również konserwowała tam wcześniej windy w ten sam sposób. A fakt, że konserwuje dźwigi w pozostalych Spółdzielniach bez przetragu jest ok. Może Prezesi Spółdzielni mają z tego zyski. Mam nadzieję , że już niedługo organy zajmą się szczegółowo równiez tym tematem.
Rozwiń
Gość
Gość (22 maja 2017 o 12:39) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Prezes A. Mazurek to też chyba w wieku emerytalnym? Musicie wybrać młodych ludzi, żeby tak wielka spółdzielnia mogła racjonalnie funkcjonować, czyli bez fikcyjnych kosztów w czynszu.
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (36)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!