niedziela, 25 lutego 2018 r.

Lublin

Wreszcie otwierają

  Edytuj ten wpis
Dodano: 12 czerwca 2007, 12:13
Autor: DOMINIK SMAGA

Dziewięć lat czekania, dwa lata budowy, prawie sto sklepów i kilometr neonów w samym tylko kinie. Ale tylko przez dwa lata Lublin Plaza będzie szczycić się tytułem największego centrum handlowego w mieście.

Wszystko zaczęło się w 1998 r., kiedy spółka Movement Poland wydzierżawiła grunt między ul. Lipową, a schodami Sądu Apelacyjnego przy ul. Obrońców Pokoju. Wcześniej były tu szpetne baraki handlowe, a po ich wyburzeniu teren służył jako parking. Ale samo przejęcie ziemi przez Movement Poland niewiele zmieniło, bo spółka nie miała pieniędzy na budowę.
Światełko w tunelu zapaliło się latem 2003 r., kiedy to połowę udziałów w spółce przejęła izraelska firma Plaza Centers specjalizująca się w budowie wielkich centrów handlowych. Plaza nie była jednak zainteresowana tym, by trzymać się pierwotnych planów, które mówiły o m.in. o hotelu i biurowcu. Bo w tym czasie w Lublinie jak grzyby po deszczu wyrosły kolejno drogie hotele: Lublinianka i Europa.
Jednak do zmiany planów trzeba było jeszcze przekonać prezydenta miasta. Ten w końcu zgodził się na to, by najpierw powstało centrum handlowe, a w dopiero w przyszłości hotel i biurowiec. Budowa ruszyła w 2003 r., ale tylko na papierze, bo prace się nie rozpoczęły. Firmie groziła nawet utrata pozwolenia na budowę. W końcu Plaza Centers wystartowała z inwestycją. Gdyby tak się nie stało, spółka zapłaciłaby miastu 2,5 mln zł kary.
Budowa pochłonęła grubo ponad 40 milionów euro. Pod sam parking podziemny trzeba było wybrać aż 170 tys. metrów sześciennych ziemi. Przy wznoszeniu Plazy pracowało przeszło 1200 robotników. Opowieści o pijaństwie na budowie obiegły cały Lublin.
Większość marek, które znalazły się w Plazie jest już obecna w Lublinie. Nowością jest sklep H&M, centrum rozrywkowe Fantasy Park oraz pierwszy w lublinie multipleks sieci Cinema City z ośmioma salami projekcyjnymi. Sama aranżacja wystroju kina trwała 11 miesięcy.
To wszystko mieliśmy obejrzeć już 25 maja. Ale dwa dni przed otwarciem woda zalała podziemny parking i przez przewody wentylacyjne wdarła się do sklepów. Grupa młodych ludzi chce dziś wykpić zabezpieczenie obiektu organizując happening przed wejściem do Plazy. Z parasolami, pontonami i czepkami kąpielowymi pojawią się pod Plazą dziś o godz. 17.00.
ramka
Dziś Plaza jutro Felicity
Za dwa lata ma zostać otwarte olbrzymie centrum handlowe Felicity, które powstaje przy al. Witosa. Obiekt buduje spółka Gray International. Galeria handlowa na lubelskim Felinie ma być jedną z największych w Polsce.

  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!