wtorek, 20 marca 2018 r.

Lublin

Wspaniała zabawa bez jakichkolwiek barier

  Edytuj ten wpis
Dodano: 26 czerwca 2002, 15:07

Uliczny spektakl teatralny, wystawy prac plastycznych i użytkowych, występy artystyczne, to część prezentacji dorobku dzieci i młodzieży uczestniczących w warsztatach terapii zajęciowej w Nałęczowie i Lublinie, zorganizowanego przez Nałęczowski Ośrodek Kultury. – To nasze tradycyjne spotkanie przebiega zawsze w atmosferze radosnej, wspólnej zabawy, w której zanikają wszelkie bariery – podkreśla Bogusława Gałat, dyrektor NOK.
Nałęczowsko-Kazimierskie Stowarzyszenie „Pomoc Dzieciom Niepełnosprawnym” ma blisko pół setki podopiecznych. – Prowadzimy także warsztaty terapii zajęciowej, wspomagające w procesie przystosowania się naszych dzieci do normalnego życia, odzyskiwania sprawności ruchowych, manualnych, wykonywania wielu czynności i działań, niemożliwych dotąd ze względu na stopień upośledzenia – stwierdza Urszula Giełzak, przewodnicząca stowarzyszenia. – Efekty są widoczne, choćby w tej dzisiejszej prezentacji prac plastycznych i rękodzielniczych. A to przecież efekt tylko jednej z form terapeutycznych.
Odmienny, ale niezwykle oryginalny popis dali uczestnicy warsztatów działających przy Teatrze im. J. Osterwy w Lublinie. – Działamy od 7 lat, przygotowując dotąd osiem spektakli. Ten, który pokazaliśmy w Nałęczowie jest eksperymentem, przełamującym kolejne bariery. Dotąd grywaliśmy w salach, teraz wyszliśmy na ulicę, bliżej widza. To jak wyjście z zamkniętego świata do normalności – podkreśla Maria Budzyńska, prowadząca te warsztaty. Tę drogę pokonujemy właśnie dzięki teatroterapii.
Spektakl teatru ulicznego, wspaniale zainscenizowany przez młodych aktorów, o oszczędnej scenografii, lecz wyrazistej poprzez maski i wielkie kukły, publiczność przyjęła z niekłamanym podziwem. Równie duże zainteresowanie wzbudziły możliwe do kupienia prace plastyczne wychowanków nałęczowskich WTZ. Uzyskane ze sprzedaży pieniądze uzupełnią środki przeznaczone na organizację wycieczek i obozów rehabilitacyjnych oraz na zaspokojenie indywidualnych potrzeb autorów tych prac.

  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!