sobota, 24 marca 2018 r.

Lublin

Wyłączą światła na ruchliwym skrzyżowaniu. Po zmianach będą większe korki?

Autor: Dominik Smaga

Na skrzyżowaniu al. Solidarności z al. Sikorskiego, ul. Ducha i Północną we wtorek rano wyłączona ma zostać sygnalizacja świetlna
Na skrzyżowaniu al. Solidarności z al. Sikorskiego, ul. Ducha i Północną we wtorek rano wyłączona ma zostać sygnalizacja świetlna

Na skrzyżowaniu al. Solidarności z al. Sikorskiego, ul. Ducha i Północną we wtorek rano wyłączona ma zostać sygnalizacja świetlna. Kierowanie ruchem ma przejąć policja. W środę po południu światła powinny działać już z nowym sterownikiem. Ale czy nie zatamują ruchu?

Artykuł otwarty

Czytaj Dziennik Wschodni bez ograniczeń. Sprawdź naszą ofertę

Artykuł otwarty

Wyłączenie świateł ma związek z budową systemu zarządzania ruchem. Na wielu skrzyżowaniach, w tym również na tym, konieczna jest wymiana urządzeń sterujących sygnalizacją. U zbiegu al. Solidarności i al. Sikorskiego robotnicy poprzestaną na wymianie sterownika. Słupki, choć nie są najnowsze, zostawią w spokoju, bo i tak skrzyżowanie otrzymać ma zupełnie inny kształt w wyniku przebudowy, na którą przetarg ogłoszony będzie przez miasto najprawdopodobniej w listopadzie.

Wymiana sterownika ma skutkować wyłączeniem sygnalizacji od godziny 9 rano we wtorek, do godziny 15 w środę. Takie są zapowiedzi miejskich urzędników. Ratusz zapowiada, że przez ten czas ruchem na bardzo ruchliwym skrzyżowaniu będą ręcznie kierować funkcjonariusze policji.
Nie wiadomo jednak, czy wraz z ponownym uruchomieniem sygnalizacji problemy kierowców się skończą, czy wręcz przeciwnie, jeszcze się nasilą. Bo przykładów skrzyżowań, na których wymiana sterownika pogorszyła płynność ruchu można wymienić kilka.

Najświeższy przykład to skrzyżowanie Krakowskiego Przedmieścia z ul. Wieniawską w połączeniu ze światłami u zbiegu Krakowskiego Przedmieścia z ul. Lipową i Al. Racławickimi. Zaraz po uruchomieniu nowych urządzeń zamontowanych tu, gdzie stały stare, powstały niepotrzebne korki. Gdy dla jadących na wprost z Al. Racławickich w Krakowskie Przedmieście zapalało się zielone światło koło Astorii, to kilkadziesiąt metrów dalej zapalało się czerwone. Jadący w przeciwną stronę mieli podobny problem. Po skargach kierowców miasto kazało wyłączyć sygnalizację i wgrać ustawienia z tej starej. Przez pewien czas było dobrze, potem znów zieleń przeplatała się z czerwienią.

Jak będzie na bardzo wrażliwym i obciążonym skrzyżowaniu al. Solidarności z ul. Ducha? – Cykl świateł po wymianie sterownika będzie taki sam jak teraz – zapewnia Karol Kieliszek z Urzędu Miasta. Dodaje, że do czasu przebudowy skrzyżowania nie będzie wydzielonych sygnalizatorów dla poszczególnych kierunków ruchu.

Jak to działa

Najpierw na 54 sekundy zapala się zielone światło dla jadących w stronę Warszawy. W tym samym czasie zapala się też zielone światło dla jadących od strony stolicy, które gaśnie po 26 sekundach, a przez 28 sekund świeci jeszcze zielona strzałka dla skręcających w al. Sikorskiego. Wyjeżdżający z al. Sikorskiego mają 30 sekund zielonego światła, na ul. Ducha jest to 17 sekund, a na Północnej 13.

Gość
auto
Gość
(8) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (19 października 2015 o 14:50) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
A co jeżeli korki przy wyłączonych skrzyżowaniach będą mniejsze?
Rozwiń
auto
auto (19 października 2015 o 12:46) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Jak tu się nie gorączkować, kiedy zapala się zielone światło, a samochody stoją bo nie mają gdzie pojechać, ponieważ te które przejechały wcześniej jeszcze nie zjechały, korek po sam sufit to sama gorączka skacze! Zielone światło jest po to żeby jechać, a nie stać, a psim obowiązkiem ludzi za to odpowiedzialnych jest rozwiązanie problemu, a nie tłumaczenie, że w grudniu po południu może będzie dobrze......

Rozwiń
Gość
Gość (19 października 2015 o 10:15) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
inteligentny system zarządzania ruchem jeszcze nie działa więc trudno oczekiwać by już teraz wszystko było ok
Rozwiń
Marian
Marian (19 października 2015 o 10:01) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Skrzyżowanie ma być przebudowane, nowy sterownik ma mieć cykl jak ten stary, działający, a stary działa nadal, nie popsuł się. To po co wymieniać?
Rozwiń
Gość
Gość (19 października 2015 o 09:43) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Nie gorączkujcie się tak. Przebudowa wszystkich świateł ma skończyć się w grudniu i WTEDY wszystkie światła mają być zsynchronizowane. Dopiero jeśli w styczniu będzie taka lipa, jak teraz to znaczy, że cała przebudowa psu w du**
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (8)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!