piątek, 23 lutego 2018 r.

Lublin

Wynajem mieszkania. Porady dla właścicieli i najemców

  Edytuj ten wpis
Dodano: 17 września 2014, 15:00

Wrzesień to najgorętszy czas na rynku mieszkań na wynajem. Eksperci podpowiadają, jak w tym szale nie stracić głowy i uniknąć błędów. Pomyłki mogą sporo kosztować.

Przed październikiem setki tysięcy studentów wracają do miast akademickich, aby znaleźć dach nad głową. To okres, w którym najlepsze oferty wynajmu znikają w ciągu godzin. W takim pośpiechu łatwo zapomnieć o ważnych formalnościach. Zdarza się to zarówno właścicielom, jak i poszukującym mieszkań.

Sprawdź kto jest kim

Nie skupiajmy się tylko na lokalizacji, standardzie i cenie lokalu. Bezwzględnie należy też sprawdzić czy osoba, od której chcemy wynająć mieszkanie jest jego właścicielem. Najemca może w tym celu sięgnąć do księgi wieczystej. Dostęp najłatwiej uzyskać przez internet. O ile w drugim dziale księgi nie znajdują się żadne wzmianki, których właściciel nie będzie w stanie wytłumaczyć, wystarczy sprawdzić czy dane tam zawarte pokrywają się z tymi z dowodu osobistego właściciela.

- Może się oczywiście zdarzyć, że wynajmujący nie będzie właścicielem lokalu, ale powinien w takiej sytuacji posiadać pisemne pełnomocnictwo od właściciela - wyjaśnia Bartosz Turek, analityk firmy Lion's Bank.

Z punktu widzenia właściciela także niezbędne jest spisanie danych najemcy z dokumentu tożsamości. Wszystkie osoby, które będą korzystały z lokalu powinny być stronami umowy. Dzięki temu, w przypadku zniszczeń w mieszkaniu odpowiadać będą wszyscy lokatorzy. Ważne jest również, by na własną rękę sprawdzić lokatora.

- W krajach zachodnich nikogo nie dziwi, gdy właściciel mieszkania pyta potencjalnego najemcę o miejsce pracy, stanowisko, wynagrodzenie czy nawet referencje od osoby, od której kandydat na najemcę wcześniej wynajmował mieszkanie - dodaje Turek.

Umowę można podpisać w formie zwykłej lub najmu okazjonalnego. W odróżnieniu od tradycyjnej umowy najem okazjonalny pozwala właścicielowi na łatwiejsze pozbycie się z mieszkania najemcy, który nie wywiązuje się z umowy. Warunkiem podpisania umowy o najem okazjonalny jest przygotowanie oświadczenia, w którym najemca zobowiązuje się wyprowadzić na żądanie właściciela nieruchomości. Taki dokument musi być poświadczony przez notariusza.

- Najemca musi ponadto wskazać miejsce, w którym będzie mógł zamieszkać, oraz przedstawić zgodę właściciela tego lokalu - dodaje Turek. - Nie można też zapomnieć o poinformowaniu fiskusa o fakcie czerpania zysków z wynajmu.

Podlicz i przygotuj umowę

W ogłoszeniach często znajdziemy bowiem formułę, w której cena podawana jest jako np. "1000 zł miesięcznie plus czynsz”. Właściciel powinien wtedy dokładnie wytłumaczyć o co chodzi. Przeważnie znaczyć to może, że właściciel mieszkania będzie oczekiwał kwoty nie 1000, ale np. 1400 zł. Dobrą praktyką jest przedstawienie dokładnej kalkulacji potencjalnych kosztów najmu.

Elementem umowy jest też kaucja wpłacana przez najemcę. Standardowo jest to kwota odpowiadająca wysokości jednomiesięcznego czynszu. Kaucja ma zabezpieczyć właściciela przed ewentualnymi zniszczeniami lokalu lub jego wyposażenia. W umowie warto także poruszyć kwestię rozliczeń w przypadku, gdy najemca odda lokal w dobrym stanie, ale opuści go wcześniej niż wynikałoby to z umowy.

- Często dochodzi w takiej sytuacji do sporu między właścicielem i najemcą, który żąda zwrotu kaucji - wyjaśnia Turek. - Właściciel natomiast czuje się poszkodowany, w związku z krótszym niż zakładał okresem najmu. Chce więc zachować kaucję. O ile umowa tego problemu nie porusza, właściciel nie ma prawa potrącać żadnych kwot z kaucji z tytułu krótszej umowy. Zdaniem ekspertów, nie ma jednej uniwersalnej umowy najmu, którą można stosować, jako "szablon”. Są jednak elementy, o których warto pamiętać. W umowie warto zapisać na jakich zasadach właściciel może składać wizyty w nieruchomości. Standardem jest zapis, który pozwala właścicielowi na umówione wcześniej z najemcą wizyty. Jeśli najemca chce podnająć część lokalu innym osobom musi zadbać o takie prawo w umowie.

Przygotuj protokół

Po podpisaniu umowy obie strony powinny sporządzić protokół. Trzeba w nim ująć nie tylko wskazania wszystkich liczników, ale też wymienić elementy wyposażenia mieszkania, które pozostawia właściciel (pralka, lodówka, piekarnik, odkurzacz).

- Niezbędnym elementem protokołu zdawczo odbiorczego jest też dokładne opisanie każdego z pomieszczeń z osobna z wymienieniem wszystkich elementów wykończenia i opisem ich stanu - dodaje Turek. - Sumiennie przygotowany protokół powinien zapobiec konfliktom związanym z rozliczeniem kaucji po zakończeniu umowy

Uzupełnieniem protokołu mogą być zdjęcia mieszkania z dnia przekazania kluczy. To kolejny sposób na uniknięcie konfliktów.

Właściciel mieszkania powinien powiadomić spółdzielnię, wspólnotę lub gminę o liczbie osób, które w danej nieruchomości będą mieszkały. Warto również rozważyć wykupienie polisy OC.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o: Lublin mieszkania nieruchomości
Użytkownik niezarejestrowany
Użytkownik niezarejestrowany
Gość
(5) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (16 lutego 2018 o 14:16) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
polecam artykuły stowarzyszenia właścicieli nieruchomości na wynajem mieszkanicznik - oni mają największą wiedzę w polsce na temat rynku najmu. znają zarówno perspektywę właścicieli, jak i wynajmujących. dużo cennej wiedzy. ***mieszkanicznik.org.pl/
Rozwiń
Gość
Gość (17 maja 2016 o 15:15) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Według mnie warto podpisać umowę z biurem nieruchomości. Nic to nas nie kosztuje, a można zyskać i międzyczasie szukać też na własną rękę. Ja tak zrobiłem i jednak pośrednictwo Estate Dealer działało skuteczniej ode mnie ;)
Rozwiń
Gość
Gość (27 grudnia 2015 o 18:03) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Jak sprawdzić/znaleźć właściciela działki/nieruchomości: www.czyjadzialka.pl
Rozwiń
Gość
Gość (9 grudnia 2015 o 11:35) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Ciekawy artykuł. Więcej informacji na temat umów najmu można znaleźć też na blogu prowadzony przez prawnika, który dotyczy tylko i wyłącznie umów najmu. Są tam fajne porady dla właścicielu - na przykład w jaki sposób wypowiedzieć umowę najmu mieszkania i czy trzeba mieć zgodę męża lub żony na podpisanie umowy. Blog jest pod adresem http://umowanajmu.info
Rozwiń
Były Pilot Wojskowy
Były Pilot Wojskowy (17 września 2014 o 16:43) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Teraz nikt nie broni Lublina przez ostatnie dni i dzisiaj białe,wojskowe,nieoznakowane samoloty cysterny NATO rozpylają trucizny niszczące system odpornościowy na mieszkańców.Odbywa się to pod przykrywką walki z globalnym ociepleniem i promieniowaniem.Depopulacja zarządzona przez masonerię,Grupę Bilderberg ,Komisję Trójstronną,Klub Rzymski..itd.Rozpylane jest Aluminium,Bar,Stront wirusy i grzyby.Chemtrails,Smugi Chemiczne.

Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (5)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!