niedziela, 18 marca 2018 r.

Lublin

Wytargowaliśmy ponad miliard euro

  Edytuj ten wpis
Dodano: 13 grudnia 2002, 22:59

Oznacza to, że do polskiego budżetu wpłynie dodatkowo 6 miliardów zł. Będą także wyższe dopłaty bezpośrednie dla rolników i limity produkcji mleka w Polsce. Utrzymamy 7-procentowy podatek
w budownictwie mieszkaniowym

- Po całodziennych, trudnych i momentami niezwykle dramatycznych negocjacjach wszystkie postulaty, z jakimi przyjechaliśmy do Kopenhagi zostały przyjęte - powiedział wczoraj premier Leszek Miller. - Pozwoliło mi to oświadczyć w imieniu polskiego rządu, że przyjmujemy warunki naszego członkostwa w Unii Europejskiej.
Co zyskamy? Do polskiego budżetu w latach 2004-6 trafi prawie 6 mld złotych, czyli 1,5 mld euro. Dopłaty bezpośrednie dla rolników wyniosą 55 proc. średniej dopłaty w unii w pierwszym roku członkostwa, 60 proc. - w drugim, 65 proc. - w trzecim. Polska uzyskała też zgodę na utrzymanie 7-procentowej stawki VAT w budownictwie mieszkaniowym oraz podniesienie limitu produkcji mleka o 1,5 mln ton - do 8,5 mln.
Wczoraj wieczorem w Kopenhadze 15 państw członkowskich Unii Europejskiej i 10 krajów do niej kandydujących osiągnęło porozumienie co do warunków rozszerzenia UE do 25 krajów. Polska, Czechy i Węgry to trzy kraje, które najdłużej walczyły o warunki członkostwa w Unii Europejskiej. Zgoda z ich strony zapadła dopiero po znacznych ustępstwach ze strony Piętnastki.
Szczyt w Kopenhadze umożliwi rozszerzenie Unii Europejskiej o Polskę, Węgry, Republikę Czeską, Słowację, Słowenię, Litwę, Łotwę, Estonię, Maltę i Cypr. Ich wejście do unii ma nastąpić 1 maja 2004 r.
Artur Jurkowski (kl) (pap)

  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!