Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

12 września 2014 r.
9:00
Edytuj ten wpis

XVI-wieczny obraz Matki Bożej Latyczowskiej w Lublinie

2 9 A A

Będzie go można zobaczyć po raz pierwszy od 70 lat. W poniedziałek XVI-wieczny obraz Matki Bożej Latyczowskiej rozpocznie peregrynację po lubelskich kościołach.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
- To jest bardzo cenny obraz. Pod względem religijnym i artystycznym - mówi Halina Landecka, wojewódzki konserwator zabytków.

Pod koniec XV wieku z Rzymu do Latyczowa na Ukrainie przywieźli go dominikanie. - Wiemy na pewno, że był tam w roku 1606. Dominikanie otrzymali go od papieża Klemensa VIII - opowiada ks. dr Ryszard Podpora, dyrektor Wydziału Duszpasterstwa Archidiecezji Lubelskiej. - W Latyczowie wizerunek Bogarodzicy otaczany był przez wiernych szczególnym kultem.

Kiedy wybuchło powstanie Chmielnickiego, zakonnicy wywieźli w 1648 r. obraz do Lwowa. Do Latyczowa wrócił dopiero w 1722 r. 56 lat później biskup Stanisław Rajmund Jezierski ukoronował go złotymi koronami papieskimi. - W ten sposób wierni chcieli podziękować za liczne cuda i łaski, które wyprosili u Boga przez wstawiennictwo Matki Bożej Latyczowskiej - dodaje ks. Ryszard.

Na stałe w Latyczowie obraz jednak nie został. Podczas wojny polsko-bolszewickiej w 1920 r. został wywieziony do Warszawy. Później znajdował się w katedrze w Łucku, a następnie trafił do Lublina. Przez blisko 70 lat jego kustoszkami były siostry Służki Najświętszej Maryi Panny Niepokalanej. Obraz znajdował się w kaplicy zakonnej przy ul. I Armii Wojska Polskiego w Lublinie.

- Dostęp do niego dla wiernych świeckich był bardzo utrudniony - przyznaje dyrektor Wydziału Duszpasterstwa Archidiecezji Lubelskiej. - Arcybiskup Stanisław Budzik zaczął czynić starania, aby obraz został przywrócony do kultu wiernych, tak jak to już było w jego historii.

Udało się. Obraz będzie znajdować się na stałe w kościele Matki Bożej Różańcowej na lubelskich Czubach. - Obecnie jest w konserwacji - mówi ks. Krzysztof Podstawka, wicekanclerz i rzecznik archidiecezji lubelskiej.

Ale wcześniej, w najbliższy poniedziałek, rozpocznie się jego wędrówka po kościołach. W sumie będzie go można oglądać w 20 świątyniach. - Według klucza tajemnic różańcowych - zapowiada ks. Podpora. - Z kościoła do kościoła obraz nie będzie przenoszony w procesji tylko przewożony specjalnie do tego przygotowanym samochodem.

Z jednym wyjątkiem: 4 października z kościoła pw. św. Rodziny na Czubach obraz zostanie uroczyście przeniesiony w procesji do kościoła na ul. Bursztynowej. Stanie się tak dokładnie w 236. rocznicę koronacji tego obrazu.
Czytaj więcej o:

Komentarze 9

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 14 września 2014 o 23:13

Drogi drewniarzu nie ujmuję wartości obrazu z XVIw.Co do stawiennictwa mam wątpliwości.

Avatar
drewniarz / 14 września 2014 o 23:01

Jak to jest drogi Człowieku? Obrazu nie widziałeś, a już wiesz, że kiczowaty. Mnie wydaje się, że jeśli jest to dzieło z XVIw. to już przez sam fakt ma ogromną wartość. Z drugiej strony nie z piękna malowidła płynie siła, ale z wiary w stawiennictwo Tej, która jest na obrazie i która trzyma Zbawiciela świata.

Avatar
Lubelak-Stop Sektom / 12 września 2014 o 16:28

Nie uczynisz sobie obrazu rytego ani żadnej podobizny tego, co jest na niebie w górze i co na ziemi nisko, ani z tych rzeczy, które są w wodach pod ziemią.Nie będziesz im się kłaniał ani służył.Każdy bałwochwalca czyli modlący się do figur,obrazów,relikwii,szczątków zmarłych,zmarłych ludzi,aniołów,bożków,Izydy,Semiramis...itd wyląduje w ognistym jeziorze tak mówi Biblia.Na dodatek widzę tu kult słońca.

Avatar
Gość / 12 września 2014 o 14:38

Z przedmiotów kultu religijnego się wyśmiewasz, ludzi wierzących w Boga wyśmiewasz,

Ale gdy tłumy stoją w kolejkach żeby zobaczyć jakiegoś celebrytę (który ma swoje 5 minut a nie wieczność) albo tych co wydają miliony na obrazek przedstawiający jakąś plamę - tych nikt nie wyśmiewa.

Szanujmy wszystkich ludzi !

Ooooo! To jescze mało wiesz!

Poczytaj w necie jak WYSMIEWANA JEST SZTUKA!

I ti jest właśnie SZTUKA WYSMIEWANIA!

Ooooo! To jescze mało wiesz!

Poczytaj w necie jak WYSMIEWANA JEST SZTUKA!

I ti jest właśnie SZTUKA WYSMIEWANIA!

rozwiń
Avatar
człowiek / 12 września 2014 o 13:54

Z przedmiotów kultu religijnego się wyśmiewasz, ludzi wierzących w Boga wyśmiewasz,

Ale gdy tłumy stoją w kolejkach żeby zobaczyć jakiegoś celebrytę (który ma swoje 5 minut a nie wieczność) albo tych co wydają miliony na obrazek przedstawiający jakąś plamę - tych nikt nie wyśmiewa.

Szanujmy wszystkich ludzi !

Avatar
Mirek BOSEK / 12 września 2014 o 12:57

a kiedy będzie XXI-wieczny Obraz Matki Boskiej z Budzikiem?

Przynajmniej taki z tego będzie pożytek, że jak człowiek spojrzy to będzie wiedział która GODZINA!

Ha ha ha... i będzie to Cud Lubelski...

Avatar
nemo / 12 września 2014 o 10:47

Gość Niedzielny Lublelski znów nadaje !!!

PS.

Strasznym kiczem wali z tego obrazka

Avatar
Piotr / 12 września 2014 o 10:43

2:26

Jak złodziej wstydzi się, gdy go złapią, tak wstydzić się będzie dom izraelski, oni, ich królowie, ich książęta, ich kapłani i ich prorocy,

2:27

Którzy mówią do drewna: Ty jesteś moim ojcem, a do kamienia: Ty mnie zrodziłeś! Gdyż obrócili się do mnie plecami, a nie twarzą, a w czasie swojej niedoli mówią: Powstań i wybaw nas!

2:28

A gdzie są twoi bogowie, których sobie zrobiłaś? Niech powstaną, jeżeli mogą cię wybawić w czasie twojej niedoli! Gdyż ile jest twoich miast, tyle jest twoich bogów, o Judo!

 

Biblia Ksiega jeremiasza 2: 26-28   Był naród który  w podobny sposob podchodzil do wielbienia Jedynego Boga

2:26

Jak złodziej wstydzi się, gdy go złapią, tak wstydzić się będzie dom izraelski, oni, ich królowie, ich książęta, ich kapłani i ich prorocy,

2:27

Którzy mówią do drewna: Ty jesteś moim ojcem, a do kamienia: Ty mnie zrodziłeś! Gdyż obrócili się do mnie plecami, a nie twarzą, a w czasie swojej niedoli mówią: Powstań i wybaw nas!

2:28

A gdzie są twoi bogowie, których sobie zrobiłaś? Niech powstaną, jeżeli mogą cię wybawić w czasie twojej nie... rozwiń

Avatar
Gość / 12 września 2014 o 09:54

o Boże, znowu jakis CUD LUBELSKI czy też ino CUDak?

Wypada postawić tam symbolicznego budzika, a niech se dynda!

Avatar
Gość / 14 września 2014 o 23:13

Drogi drewniarzu nie ujmuję wartości obrazu z XVIw.Co do stawiennictwa mam wątpliwości.

Avatar
drewniarz / 14 września 2014 o 23:01

Jak to jest drogi Człowieku? Obrazu nie widziałeś, a już wiesz, że kiczowaty. Mnie wydaje się, że jeśli jest to dzieło z XVIw. to już przez sam fakt ma ogromną wartość. Z drugiej strony nie z piękna malowidła płynie siła, ale z wiary w stawiennictwo Tej, która jest na obrazie i która trzyma Zbawiciela świata.

Avatar
Lubelak-Stop Sektom / 12 września 2014 o 16:28

Nie uczynisz sobie obrazu rytego ani żadnej podobizny tego, co jest na niebie w górze i co na ziemi nisko, ani z tych rzeczy, które są w wodach pod ziemią.Nie będziesz im się kłaniał ani służył.Każdy bałwochwalca czyli modlący się do figur,obrazów,relikwii,szczątków zmarłych,zmarłych ludzi,aniołów,bożków,Izydy,Semiramis...itd wyląduje w ognistym jeziorze tak mówi Biblia.Na dodatek widzę tu kult słońca.

Avatar
Gość / 12 września 2014 o 14:38

Z przedmiotów kultu religijnego się wyśmiewasz, ludzi wierzących w Boga wyśmiewasz,

Ale gdy tłumy stoją w kolejkach żeby zobaczyć jakiegoś celebrytę (który ma swoje 5 minut a nie wieczność) albo tych co wydają miliony na obrazek przedstawiający jakąś plamę - tych nikt nie wyśmiewa.

Szanujmy wszystkich ludzi !

Ooooo! To jescze mało wiesz!

Poczytaj w necie jak WYSMIEWANA JEST SZTUKA!

I ti jest właśnie SZTUKA WYSMIEWANIA!

Ooooo! To jescze mało wiesz!

Poczytaj w necie jak WYSMIEWANA JEST SZTUKA!

I ti jest właśnie SZTUKA WYSMIEWANIA!

rozwiń
Avatar
człowiek / 12 września 2014 o 13:54

Z przedmiotów kultu religijnego się wyśmiewasz, ludzi wierzących w Boga wyśmiewasz,

Ale gdy tłumy stoją w kolejkach żeby zobaczyć jakiegoś celebrytę (który ma swoje 5 minut a nie wieczność) albo tych co wydają miliony na obrazek przedstawiający jakąś plamę - tych nikt nie wyśmiewa.

Szanujmy wszystkich ludzi !

Avatar
Mirek BOSEK / 12 września 2014 o 12:57

a kiedy będzie XXI-wieczny Obraz Matki Boskiej z Budzikiem?

Przynajmniej taki z tego będzie pożytek, że jak człowiek spojrzy to będzie wiedział która GODZINA!

Ha ha ha... i będzie to Cud Lubelski...

Avatar
nemo / 12 września 2014 o 10:47

Gość Niedzielny Lublelski znów nadaje !!!

PS.

Strasznym kiczem wali z tego obrazka

Avatar
Piotr / 12 września 2014 o 10:43

2:26

Jak złodziej wstydzi się, gdy go złapią, tak wstydzić się będzie dom izraelski, oni, ich królowie, ich książęta, ich kapłani i ich prorocy,

2:27

Którzy mówią do drewna: Ty jesteś moim ojcem, a do kamienia: Ty mnie zrodziłeś! Gdyż obrócili się do mnie plecami, a nie twarzą, a w czasie swojej niedoli mówią: Powstań i wybaw nas!

2:28

A gdzie są twoi bogowie, których sobie zrobiłaś? Niech powstaną, jeżeli mogą cię wybawić w czasie twojej niedoli! Gdyż ile jest twoich miast, tyle jest twoich bogów, o Judo!

 

Biblia Ksiega jeremiasza 2: 26-28   Był naród który  w podobny sposob podchodzil do wielbienia Jedynego Boga

2:26

Jak złodziej wstydzi się, gdy go złapią, tak wstydzić się będzie dom izraelski, oni, ich królowie, ich książęta, ich kapłani i ich prorocy,

2:27

Którzy mówią do drewna: Ty jesteś moim ojcem, a do kamienia: Ty mnie zrodziłeś! Gdyż obrócili się do mnie plecami, a nie twarzą, a w czasie swojej niedoli mówią: Powstań i wybaw nas!

2:28

A gdzie są twoi bogowie, których sobie zrobiłaś? Niech powstaną, jeżeli mogą cię wybawić w czasie twojej nie... rozwiń

Avatar
Gość / 12 września 2014 o 09:54

o Boże, znowu jakis CUD LUBELSKI czy też ino CUDak?

Wypada postawić tam symbolicznego budzika, a niech se dynda!

Zobacz wszystkie komentarze 9

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Orlęta Spomlek kontra Podlasie. Kto się przełamie?

Orlęta Spomlek kontra Podlasie. Kto się przełamie? 0 0

Najbliższy weekend upłynie kibicom z województwa lubelskiego pod znakiem derbów. W Chełmie gra Motor, a w Radzyniu Podlaskim zmierzą się tamtejsze Orlęta Spomlek i Podlasie (godz. 17). Punktów niby bardziej potrzebują podopieczni Tomasza Złomańczuka jednak gospodarze też mają o co grać

Kiedy skończy się przebudowa deptaka w Lublinie? Miasto ustaliło nowy termin zakończenia prac

Kiedy skończy się przebudowa deptaka w Lublinie? Miasto ustaliło nowy termin zakończenia prac 0 6

Po niedzieli zacznie się układanie kamiennych płyt na odnawianym deptaku. Najpierw pojawią się między ul. Kapucyńską i Staszica. Na całej długości powinny być ułożone do końca czerwca. Taki jest nowy termin ustalony przez miasto z wykonawcą prac, które miały się zakończyć do połowy maja

Czwartek na KULturaliach w Lublinie [zdjęcia]
galeria

Czwartek na KULturaliach w Lublinie [zdjęcia] 0 0

W Lublinie trwają KULturalia. Koncerty odbywają się na pl. Teatralnym przed CSK. Wczoraj wystąpili Vestige, Lilly Hates Roses, Ted Nemeth, Smolik // Kev Fox i Krzysztof Zalewski. Dzisiaj odbędą się koncerty zespołów Pasażer, Kamp!, Myslovitz, The Dumplings i Voo Voo

Goły mężczyzna na schodach i awantura domowa

Goły mężczyzna na schodach i awantura domowa 0 0

Do zrozumienia tej porannej przygody jaka wydarzyła się w jednym z bloków, potrzebna jest wiedza o zasadach dystrybucji mleka w czasach PRL i działaniu zamków zatrzaskowych w drzwiach

Lublin: Wojska Obrony Terytorialnej złożą przysięgę na pl. Zamkowym. Będzie też piknik

Lublin: Wojska Obrony Terytorialnej złożą przysięgę na pl. Zamkowym. Będzie też piknik 0 2

Żołnierze 2 Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej im. mjr. Hieronima Dekutowskiego ps. „Zapora” złożą przysięgę w najbliższą niedzielę o godz. 14. na placu Zamkowym w Lublinie. Uroczystość będzie połączona ze świętem lubelskiej brygady. Po ceremonii zaplanowano piknik rodzinny.

Premiera "Hana Solo"! Repertuar kin i teatrów w weekend w Lublinie i regionie (25-27.05)
25 maja 2018, 9:00

Premiera "Hana Solo"! Repertuar kin i teatrów w weekend w Lublinie i regionie (25-27.05) 0 0

Co Gdzie Kiedy. To jedna z najgorętszych premier tego roku. Na ekrany lubelskich kin wkracza kolejna odsłona sagi Gwiezdnych Wojen - Han Solo, przedstawiająca młodzieńcze losy słynnego przemytnika. To jednak nie jedyna ciekawa premiera filmowa nadchodzącego weekendu. Ponadto lubelskie placówki oferują interesujące koncerty i spektakle. Sprawdź weekendowy repertuar kin i teatrów z Lublina oraz regionu.

Sondaż wyborczy w Lublinie, Chełmie i Zamościu. Kto ma szanse na fotel prezydenta?

Sondaż wyborczy w Lublinie, Chełmie i Zamościu. Kto ma szanse na fotel prezydenta? 0 8

W Lublinie Krzysztof Żuk, w Chełmie Agata Fisz, a w Zamościu Andrzej Wnuk mają największe szanse na zwycięstwo w zbliżających się wyborach samorządowych

Osak ograł Sawczuka na otwarcie sezonu

Osak ograł Sawczuka na otwarcie sezonu 0 0

TENIS ZIEMNY Na kortach MOSiR w Parczewie odbył się otwarty turniej na otwarcie sezonu

Przebudowa Al. Racławickich w Lublinie. Na nową drogę trzeba jeszcze poczekać

Przebudowa Al. Racławickich w Lublinie. Na nową drogę trzeba jeszcze poczekać 2 14

Nie będzie tego lata utrudnień spowodowanych przebudową Al. Racławickich i ul. Lipowej. Roboty nie zaczną się wcześniej niż pod koniec roku. Dotąd nie ogłoszono nawet przetargu, który wyłoni wykonawcę prac, a sam przetarg może potrwać wiele miesięcy

Kłótnia o sprzedaż alkoholu przy kościołach. "To jest igranie z Bogiem"

Kłótnia o sprzedaż alkoholu przy kościołach. "To jest igranie z Bogiem" 3 26

To jest igranie z panem Bogiem. To komentarz jednego z kraśnickich radnych odnośnie odległości, w jakiej mają być usytuowane punkty sprzedaży i podawania alkoholu od kościołów. W Kraśniku odległość ta musi być co najmniej 20-metrowa. Dyskusja w temacie sprzedaży alkoholu w mieście i ewentualnego nocnego ograniczenia tej sprzedaży była burzliwa. Ostatecznie żadne decyzje nie zapadły. 

Będzie al. Tadeusza Mazowieckiego w Lublinie. Radna PiS: Stalinowiec, agent

Będzie al. Tadeusza Mazowieckiego w Lublinie. Radna PiS: Stalinowiec, agent 106 63

Nowa droga na przedłużeniu ul. Bohaterów Monte Cassino otrzyma imię Tadeusza Mazowieckiego. W Lublinie będzie też skwer Władysława Bartoszewskiego

Jan Gilas. Bohater doczekał się ulicy w Lublinie
galeria

Jan Gilas. Bohater doczekał się ulicy w Lublinie 0 3

Był 9 września 1939 r., gdy na Lublin posypały się niemieckie bomby, jedna z nich wpadła do Ratusza i nie wybuchła. Ratuszowy woźny wyniósł ją z budynku i zmarł z wysiłku przed schodami. Jego imię nosi od wczoraj uliczka stykająca się z deptakiem. Tabliczkę z nazwą odsłaniała wzruszona rodzina