sobota, 24 lutego 2018 r.

Lublin

Za mandat zapłacisz kartą. W radiowozach zamontują terminale płatnicze

Dodano: 23 grudnia 2016, 10:32
Autor: Paweł Puzio

2 tysiące terminali płatniczych kupi policji Ministerstwo Rozwoju. W przyszłym roku urządzenia zostaną zamontowane w radiowozach drogówki

Termin wyposażenia radiowozów w terminale płatnicze nie jest jeszcze znany. Decyzja już jednak zapadła. Za kupno urządzeń odpowiada Ministerstwo Rozwoju. – W porozumieniu z policją liczbę potrzebnych terminali oszacowaliśmy na 2 tysiące sztuk. Zostaną one rozdzielone na 17 jednostek. Kierowcy, którzy zdecydują się na taką formę płatności, nie będą ponosili żadnych dodatkowych kosztów – informuje resort.

Obecnie obowiązujące prawo nie pozwala na montaż terminali płatniczych w policyjnych autach. Dlatego Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji przygotowało projekt zmiany ustawy „Kodeks postępowania w sprawach o wykroczenia”. Nowela jest właśnie na etapie uzgodnień międzyresortowych.

Według nieoficjalnych informacji, prawo zmieni się tuż po nowym roku. Jest więc szansa, że terminale płatnicze pojawią się w radiowozach w pierwszej połowie przyszłego roku. Jako pierwsze w te urządzenia zostaną wyposażone samochody drogówki.

– Od 10 lat postulujemy, aby nasze radiowozy miały terminale płatnicze. To decyzja bardzo przez nas wyczekiwana – mówi nadkomisarz Robert Koźlak, szef Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Lublinie.

Terminale usprawnią pracę policjantom. Chodzi głównie o karanie kierowców zagranicznych, którzy muszą płacić mandaty na miejscu. – Obcokrajowcy chcą płacić za swoje wykroczenie, ale przeważnie nie mają przy sobie gotówki. Trzeba z nimi jeździć do bankomatu, co wydłuża czas interwencji i odrywa policjantów od służby na drodze – dodaje nadkomisarz Koźlak.

Również polscy kierowcy chętnie skorzystają z tej możliwości zamiast płacić za mandat przelewem lub na poczcie. – Już dawno powinny być terminale w radiowozach. Na Zachodzie funkcjonuje to od lat – mówi Piotr Bednarek, kierowca w Lublina.

Jest jeszcze jedna zaleta wyposażenia patroli w terminale. – Zwiększy się ściągalność mandatów – nie ma wątpliwości nadkomisarz Robert Koźlak.

W 2015 r. policjanci w naszym województwie wystawili 275 593 mandaty na kwotę 41 mln 386 tys. zł. Kierowcy zapłacili 36,8 mln zł, co oznacza ściągalność na poziomie 89 proc. W tej liczbie obcokrajowcy zostali ukarani 29 965 mandatami na kwotę 4 mln 620 tys. zł. Tutaj ściągnięto 100 proc. należności.

Czytaj więcej o: policja pieniądze mandat
Użytkownik niezarejestrowany
Użytkownik niezarejestrowany
Użytkownik niezarejestrowany
(6) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (17 maja 2017 o 19:50) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
***terminale.platnicze.wroclaw.pl
Rozwiń
Gość
Gość (23 grudnia 2016 o 15:48) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Ależ się cieszę nareszcie! Zamiast prawidłowo oznaczyć drogi i zadbać o bezpieczeństwo "Państwo sprawiedliwości i prawa" zadbało o wygodę dla szarych biednych obywateli! BRAWO tak trzymać!
Rozwiń
Gość
Gość (23 grudnia 2016 o 15:45) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Czasami oglądam policyjne programy - to żenujące, żeby w byle restauracji był przenośny terminal, a Niemcy, Ukraińcy, czy inni zagraniczni kierowcy musieli z policją jeździć do najbliższego bankomatu!
Rozwiń
Gość
Gość (23 grudnia 2016 o 14:06) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Jakby ktoś miał wątpliwości że w mandatowaniu chodzi tylko o kasę
Rozwiń
Gość
Gość (23 grudnia 2016 o 12:55) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
po co policja martwi się ściągalnością mandatów. teraz to rola urzędu skarbowego
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (6)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!