niedziela, 18 marca 2018 r.

Lublin

Mieszkańcy zablokują dziś drogę Lublin-Lubartów

Dodano: 16 września 2016, 06:30
Autor: Paweł Puzio

W piątek mieszkańcy Niemiec będą głosować nogami za budową S19. Na trasie Lublin-Lubartów zapowiadają się olbrzymie korki

Artykuł otwarty

Czytaj Dziennik Wschodni bez ograniczeń. Sprawdź naszą ofertę

Artykuł otwarty
Protestujący uzyskali wszystkie niezbędne zgody, a blokada drogi jest zgłoszona na policję
Protestujący uzyskali wszystkie niezbędne zgody, a blokada drogi jest zgłoszona na policję

Kamil Rarak wraz z grupą mieszkańców Niemiec (powiat lubelski) mówi „dość”.

– Organizujemy protest nie przeciwko komuś, ale za budową S19 na odcinku Lublin-Niemce-Lubartów. Dość już mamy obietnic, chcemy konkretnych działań. Życie w ciągłym towarzystwie samochodów jest uciążliwe i niebezpieczne – mówi Kamil Rarak, organizator protestu.

Protestujący uzyskali wszystkie niezbędne zgody, a blokada drogi jest zgłoszona na policję.

– Zbieramy się dzisiaj o 15.20, na boisku przy osiedlu Chmielno. Protest ruszy o godz. 16 i potrwa 45 minut. Przez 5 minut non stop będziemy chodzić po trzech przejściach dla pieszych w Niemcach. Przez kolejne 10 minut będziemy puszczać samochody – tłumaczy Rarak.

Według ostatniego pomiaru ruchu z 2015 roku, wykonanego przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad, natężenie ruchu na odcinku Łucka-Niemce wynosi 19,7 tys. aut na dobę, zaś na Niemce-Ciecierzyn – 22,5 tys. aut na dobę. Dla porównania na odcinku Niedrzwica-Lublin w ciągu doby przejeżdża15,5 tys. aut.

Odcinek S19 od węzła Lublin Rudnik do Lubartowa jest ujęty w Programie Budowy Dróg na lata 2014-2023. Jego realizacja jest zaplanowana na lata 2018-2021.

– Mamy decyzję środowiskową na ten odcinek. Czekamy na zatwierdzenie przez Ministerstwo Infrastruktury programu inwestycyjnego, aby rozpisać przetarg na opracowanie koncepcji programowej i ogłosić przetarg na wyłonienie wykonawcy w trybie „zaprojektuj i zbuduj” – mówi Krzysztof Nalewajko, rzecznik prasowy lubelskiego oddziału GDDKiA.

– Chcemy zwrócić uwagę na nasz problem. Dlatego ten protest organizujemy w piątek, w godzinach szczytu – tłumaczy Rarak.

– Taka sytuacja, jak obecnie, nie może dłużej trwać. Szybka budowa S19 jest koniecznością. Boimy się, że za kilka lat rząd zmieni plany, zabraknie unijnych środków i przez Niemce wciąż będą jeździć kawalkady samochodów – dodaje mieszkanka tej miejscowości.

Mieszkańcy boją się jeszcze jednego. Pod koniec roku ma zostać uruchomiona nowa sortownia śmieci w Wólce Rokickiej.

– A wtedy przez nasze miasteczko będzie przejeżdżać fala śmieciarek. To będzie horror – stwierdza Rarak. I zapowiada: – Jeśli nie będzie żadnego odzewu, zorganizujemy kolejne protesty. Aż do skutku.
Mieszkańcy Niemiec umawiają się na Facebooku. W proteście może wziąć udział od 50 do 200 osób.

W piątek po południu kierowcom radzimy omijać Niemce objazdem przez Dziuchów-Bystrzycę-Charlęż i dalej drogą nr 829 kierunku Łucki.

Czytaj więcej o: droga protest
Użytkownik niezarejestrowany
Użytkownik niezarejestrowany
haha
(23) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (16 września 2016 o 18:47) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Tu trzeba "umilać życie" dysydentom którzy decyduja o takich inwetycjach !edrfghnbvfdwq
Rozwiń
Gość
Gość (16 września 2016 o 17:25) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Panie Rarak widzę, że nie ma Pan wiedzy. Przedstawicielami rządu na szczeblu lokalnym jest WOJEWODA powtórzę, żeby Pan zrozumiał WOJEWODA i to tam niech Pan sobie blokuje przejścia a nie utrudnia życie nic nie winnym ludziom. Niech pan protestuje w dniu odbioru u pana złomu. Jak widzę pana złośliwość co do godziny i dnia jest porażająca. Proszę zablokować 19 w dniu odbioru złomu!!!!!!!!!!!!
Rozwiń
haha
haha (16 września 2016 o 15:29) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Mistrzostwo świata to było wybudowanie obwodnicy Frampola gdzie prawie nikt nie jeździ a ciężarówki mają dalej zakaz na tej trasie w kierunku Szczebrzeszyna- no ale trzeba było gdzieś pieniuądze unijne wydać :_)
Rozwiń
Gość
Gość (16 września 2016 o 13:12) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Czy ktoś im tę drogę ostatnio wybudował za płotem? Czy może wredna komuna zesłała ich i nakazała mieszkać w tym miejscu? A może jednak było tak że dziadunio wydał ostatnie pieniądze aby przenieść się z Kolonii lub Wólki pod lasem i zamieszkać przy głównym trakcie gdzie było wygodniej i prestiżowo. Historycznie patrząc, to właśnie przy głównych szlakach handlowych i komunikacyjnych powstawały osady - a nie odwrotnie - a każdy chciał mieszkać jak najbliżej drogi. Dzisiaj te szlaki również służą do komunikacji, czyli przemieszczania się wszystkich potrzebujących - a nie jak niektórzy uważają, do procesji bożocielnych i przemarszu pielgrzymek. Nie da się ukryć, że narosłe wiochy i pipidówy to przemieszczanie utrudniają. Ale zamiast budować cholernie drogie obwodnice każdej dziury - które dodatkowo wymuszają na podróżujących dziesiątki kilometrów przymusowych objazdów - należało by tak poprowadzić główny trakt, aby przechodząc przez taką miejscowość nie włączał się w jej życie wewnętrzne ( wysoki wiadukt, tunel, co wcale nie było by droższe od obwodnicy). A póki co, jak komuś przeszkadza hałas - to do lasu.
Rozwiń
Gość
Gość (16 września 2016 o 12:45) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Proponuję wziąć przykład i wzorem utworzyć podobną akcję na trasie Lublin - Łęczna przy wyjeździe z osiedla Borek.
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (23)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!