sobota, 24 lutego 2018 r.

Lublin

Zakłady Tytoniowe w Lublinie na krawędzi. Dlaczego lubelska firma upada?

  Edytuj ten wpis
Dodano: 16 lutego 2014, 19:15

Zarząd Zakładów Tytoniowych w Lublinie złożył wniosek o ogłoszenie upadłości firmy, a rolnicy zawiadamiają prokuraturę. O tym, że spółka jest na równi pochyłej pisaliśmy już przed dwoma laty.

Władze firmy złożyły do sądu wniosek o ogłoszenie tzw. upadłości układowej, która umożliwia utrzymanie produkcji. Spółka musiałaby jednak porozumieć się z wierzycielami i przejść restrukturyzację pod nadzorem sądu. W swoim wniosku zarząd ZZT przekonuje, że trudna sytuacja przedsiębiorstwa to skutek polityki państwa w zakresie akcyzy. Znaczącą rolę odegrały także procesy sądowe, wytoczone przez wierzycieli. Na wniosek o upadłość kontrahenci ZTL wystąpili do prokuratury z zawiadomieniem o możliwości popełnienia przestępstwa. - Zachodzi podejrzenie, że fakt ten (złożenie wniosku o upadłość - red.) mógł zostać poprzedzony działaniami na niekorzyść spółki, podejmowanymi przez większościowego udziałowca Biosyntec - przekonuje Leszek Barwiński, przewodniczący Lubelskiego Zarządu Regionalnego OPZZ Rolników i Organizacji Rolniczych. Rolnicy wskazują na zaciąganie długów i podpisywanie umów, które ich zdaniem doprowadziły firmę na skraj bankructwa. O pogarszającej się kondycji ZTL pisaliśmy na początku 2012 r. Pracownicy alarmowali wówczas, że komornik blokuje firmowe konta. Spółka zakładała więc kolejne, starając się utrzymać przepływ gotówki. Wpłaty od kontrahentów miały trafiać do spółki córki w Krasnymstawie. Problemy ZTL wynikały ze zobowiązań wobec MS Global Funding z Nowego Jorku. Chodzi o trzy weksle na 2 mln USD każdy. Zakłady ich nie wykupiły, więc komornik zablokował rachunki. Z roszczeniami wobec ZTL na kilka milionów złotych wystąpili również celnicy. Zarząd firmy nigdy nie odpowiedział na nasze pytania, dotyczące sytuacji finansowej spółki.

Obecnie zakłady, których historia sięga 1934 r. zatrudniają ponad 150 osób. Mają ok. 20 proc. udziałów w krajowym rynku tytoniu. Jeśli chodzi o produkcję papierosów, odgrywają jednak marginalną rolę. W 2011 r. ponad 70 proc. udziałów ZTL kupiła od Skarbu Państwa zarejestrowana we Francji firma Biosyntec. Kwota transakcji opiewała na 32 mln zł. Prezesem ZTL został Dariusz Witkowski. W 2005 r. był wiceministrem Skarbu Państwa (zajmował się m.in. prywatyzacją RUCH-u). Prezes Biosyntec, Iman Emami obiecywał, że w ciągu czterech lat zainwestuje u nas 100 mln zł i stworzy tysiąc miejsc pracy. Wszystko dzięki uruchomieniu produkcji filtrów, które według zapewnień Biosyntec zmniejszają szkodliwość palenia. Skończyło się na obietnicach i groźbie bankructwa. Wniosek o ogłoszenie upadłości będzie rozpatrzony 3 kwietnia.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o: zakłady tytoniowe w Lublinie
Deb0308el
PAPIEROS
mamija
(26) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Deb0308el
Deb0308el (11 października 2016 o 16:33) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Doceniam Wasze zaangażowanie w wątek, jednak nie zgadzam się niestety z żadną powyższą wypowiedzią. Deb0308 - Nasze www:
Rozwiń
PAPIEROS
PAPIEROS (26 lutego 2014 o 21:58) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Likwidowane są saloniki ZTL tzw.CYGALERIE.Punkty które przynosiły b.duży zysk.Dlaczego nikt o tym nie mówi.Dlaczego nikt tym tematem się nie interesuje DLACZEGO NIKT TEGO NIE SKONTROLUJE.i zapyta CO TAM SIĘ NAPRAWDE DZIEJE
Rozwiń
mamija
mamija (18 lutego 2014 o 17:20) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

prezes, czego się nie dotknie - w g.wno obróci! Pr.stak, ch.m i cichod.jka sprzedajna.

Rozwiń
otucha
otucha (18 lutego 2014 o 17:11) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Otuchy? Dla kogo? Banda idiotów! Jak mi nie przedłużali umowy - słowa otuchy nie usłyszałem, a powiem więcej to dzięki opinii ZŁOTEGO mechanika, który sieje zamęt na całej produkcji i spółki patafianów, którzy szczekają tak jak on i obrabiają sobie tyłki po poza plecami. Nie ma kogo i czego żałować (z kilkoma wyjątkami - była tylko garstka życzliwych osó B) Je.ać fr.jerów!!!

Rozwiń
LSM
LSM (18 lutego 2014 o 15:28) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Złośliwości, wrogość, entuzjazm dla kopiącego, brak pokrzepienia dla kopanego (z małymi, acz miłymi wyjątkami). A gdzie chrześcijańskie słowa otuchy, wy, czerwoni żydzi z Lublina ?

Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (26)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!