poniedziałek, 26 lutego 2018 r.

Lublin

Zamek Lubelski na niebiesko. Światowy Dzień Wiedzy o Autyźmie

  Edytuj ten wpis
Dodano: 1 kwietnia 2013, 10:24
Autor: (pab)

Światowy Dzień Wiedzy na Temat Autyzmu (Paweł Romański)
Światowy Dzień Wiedzy na Temat Autyzmu (Paweł Romański)

2 kwietnia obchodzony jest Światowy Dzień Wiedzy na Temat Autyzmu, który został ustanowiony sześć lat temu przez Zgromadzenie Ogólne ONZ.

Dzień ten rozpoczyna w Stanach Zjednoczonych, ale także w Polsce, Światowy Miesiąc Wiedzy na Temat Autyzmu, który ma zwrócić uwagę społeczeństwa na problemy i potrzeby osób z autyzmem.

W Europie żyje 5 mln osób z autyzmem, co oznacza, że 1 osoba na 150 dotknięta jest tym zaburzeniem. Według Centers for Desease Control and Prevention w Stanach Zjednoczonych autyzm wykrywany jest u 1 dziecka na 88. W Polsce mówi się o 1 przypadku na 300. Rozbieżność statystyk wynika z różnic w dostępie do diagnozy, jej jakości, a także świadomości społeczeństwa w zakresie autyzmu.

Jednym z wydarzeń towarzyszących obchodom 2 kwietnia jest ogólnoświatowa akcja "Light It Up Blue", której inicjatorem jest amerykańska organizacja Autism Speaks. W Polsce pod hasłem "Na niebiesko dla autyzmu" jest celebrowana od 2011 roku. 2 kwietnia 2012 w geście solidarności z osobami z autyzmem na niebiesko zmieniły swoją iluminację tysiące budowli w ponad 600 miastach w 45 krajach, w tym Empire State Building, Opera w Sydney, Pomnik Chrystusa Zbawiciela w Rio de Janeiro, Pałac Kultury i Nauki, Most Śląsko – Dąbrowski oraz Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie, Spodek w Katowicach i Zamek w Lublinie.

W tym roku również akcja odbędzie się w Lublinie. - Zostanie podświetlony Lubelski Zamek, wypuścimy do nieba 100 niebieskich lampionów, a wszystkiemu towarzyszyć będzie fire show - zapowiada Paweł Romański, jeden z organizatorów wydarzenia.

Organizatorzy akcji zapraszają wszystkich we wtorek o godz. 21. Zachęcają również, aby ubrać się na niebiesko.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!