piątek, 19 stycznia 2018 r.

Lublin

Zamykają ośrodek dla dzieci z wadą słuchu w Lublinie. Rodzice protestują

  Edytuj ten wpis
Dodano: 2 listopada 2010, 22:06

Jedyna poradnia zapewniająca dzieciom z wadami słuchu kompleksową opiekę, przestaje istnieć. Nie ma pieniędzy na jej prowadzenie. Jeśli będą – poradnia ma wrócić.

Chodzi o Specjalistyczny Ośrodek Diagnozy i Rehabilitacji Dzieci i Młodzieży z Wadą Słuchu w Lublinie, który przestaje istnieć z końcem grudnia. Do tej pory z pomocy ośrodka przy ul. Leszczyńskiego 50 korzystała blisko setka dzieci z wadami słuchu z całej Lubelszczyzny. Otrzymywały tam specjalistyczną opiekę laryngologów, psychologów i pedagogów. O zamknięciu placówki zadecydował Zarząd Główny Polskiego Związku Głuchych w Warszawie.

W Państwowym Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, który wraz z NFZ kontraktuje poradnię, zabrakło pieniędzy na dalszą jej działalność. Wszyscy pracownicy otrzymali już wypowiedzenia.
Z decyzją nie zgadzają się między innymi rodzice dzieci, które korzystały z poradni.

– To jedyne tego typu miejsce na Lubelszczyźnie, gdzie dzieci dwa razy w tygodniu mogły chodzić na zajęcia i korzystać z kompleksowej opieki – mówi Ewa Szymanek, matka dwudziestokilkuletniej Magdy, która jako dziecko korzystała z poradni. – Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, jak ogromne znaczenie w przypadku osób niesłyszących ma rehabilitacja w początkowych latach życia. Inne ośrodki nie zapewnią im tak szerokiej pomocy – podkreśla.

Aleksandra Nadzieja, dziś studentka II roku Wydziału Artystycznego UMCS w Lublinie, jest wychowanką ośrodka. – Przychodziłam tam regularnie od 2 do 18 roku życia. Tu nauczyłam się mowy, poprawnej polszczyzny, a dzięki turnusom rehabilitacyjnym poznałam przyjaciół. Zamknięcie poradni oznacza odebranie ludziom niepełnosprawnym ogromnej szansy na dalszy rozwój – dodaje.

Specjalistyczny ośrodek rehabilitacyjny przestaje istnieć z końcem grudnia tego roku. – Najbliższa tego typu placówka znajduje się w Białej Podlaskiej – mówi Anita Riha, kierownik likwidowanej lubelskiej poradni. – To zbyt daleko, by rodzice z Lublina i okolicy mogli dwa razy w tygodniu wozić tam dzieci. A przy każdej rehabilitacji ogromne znaczenie ma systematyczność. Zamknięcie poradni to dla nich poważna strata – podkreśla.

Tymczasem, Danuta Stępień, sekretarz ZGPZG w Warszawie, uzasadnia: Decyzja o likwidacji ośrodka wynika wyłącznie z problemów finansowych. Pod względem finansowym radzi sobie najgorzej wśród pozostałych ośrodków w kraju. Dotacje z PFRON i NFZ są zbyt niskie. Nie wykluczamy jednak, że przy korzystniejszej sytuacji ekonomicznej ośrodek wznowi działalność.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
Ksin
Andrzej
Marianna
(14) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Ksin
Ksin (6 listopada 2010 o 21:01) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Zamknąć w Lublinie wszystko co się da a co się nie da zamknąć to doprowadzić do bankructwa albo sprzedać to maszyny wywiozą (patrz cukrownia Lublin). Drodzy Lublinianie sami się zastanówcie po jaki wał ośrodek dla dzieci głuchych po co mają się rehabilitować, albo ośrodek dla uchodźców (przecież uchodźcy to pijaki i złodzieje) potrzebny w Lublinie? Jak nie będzie takich zbytków to "żónd "załoszczędzi" dutków i dołoży farszafce.
A po co komu Lublin potrzebny ta cholerna kula u nogi rządzących.
Wysuwam następujące postulaty:
1.Lublin należy zaorać (wymazać z map i historii).
2.Województwo rozparcelować albo lepiej przyłączyć do Rzeszowa Ferenc będzie już wiedział co z tym nabytkiem począć.
3.Po przyłączeniu do w/w nazwę Lubelszczyzna też należy wymazać z kart historii.
4.Nie trzeba będzie lotniska budować bo jest w Jasionce w Rzeszowie - znów "łoszczędność"
5,Nie ma sztucznego tworu pod nazwą woj Lubelskie nie trzeba budować s17 same "łoszczędności" dla "żóndu"
6.Jak już spełnią w/w postulaty powinien wyjść rzecznik prasowy "żóndu" jako przedstawiciel jedynej słusznej partii i zacytować słusznie minionego rzecznika słusznie minionej monopartii - "Żónd" się sam wyżywi.
Rozwiń
Andrzej
Andrzej (6 listopada 2010 o 16:38) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
[quote name='Marianna' timestamp='1289057138' post='375239']
W żadnym wypadku nie wolno likwidować Poradni dla dzieci niesłyszących. To jest jedyna droga nauczenia dziecka mowy, niezbędnej w życiu każdego człowieka. Należy nagłaśniać tą sprawę, może znajdzie się jakiś sponsor. To jest też temat "Sprawy dla reportera". Rodzice, walczcie o swoje prawa do rehabilitacji dziecka głuchego, nie poddawajcie się!
[/quote]

To bandy złodziei i cwaniaczków mamy utrzymywać za nasze pieniądze a ośrodek leczący nasze dzieci ma szukać sponsora?
Rozwiń
Marianna
Marianna (6 listopada 2010 o 16:25) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
W żadnym wypadku nie wolno likwidować Poradni dla dzieci niesłyszących. To jest jedyna droga nauczenia dziecka mowy, niezbędnej w życiu każdego człowieka. Należy nagłaśniać tą sprawę, może znajdzie się jakiś sponsor. To jest też temat "Sprawy dla reportera". Rodzice, walczcie o swoje prawa do rehabilitacji dziecka głuchego, nie poddawajcie się!
Rozwiń
Iza2
Iza2 (4 listopada 2010 o 20:52) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Jak już redaktorzy tam byli, to powinni dokładnie zapisać . Nie laryngologów, tylko logopedów
Rozwiń
Gość
Gość (3 listopada 2010 o 15:23) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
[quote name='jaktojest' timestamp='1288788578' post='372803']
Widzę, że jest tu na forum jakiś guru. To może mi wyjaśni dlaczego jest tak, że nikt nie protestuje przeciwko zamykaniu ośrodka rehabilitacji niedosłyszących dzieci (czytaj: zabiera im się szansę poprawy zdrowia), a tytułowane sławy (?) protestują przeciwko likwidacji ośrodka dla uchodźców (czytaj: obcych kulturowo i religijnie biedaków z Czeczenii zajmujących się w Polsce np. złodziejstwem). Czekam na odpowiedź.
[/quote]
Tak to jest,że w Polsce liczą się pieniądze układy i kolesie.Jestem przeciw zamykaniu wszelkim ośrodkom,które niosą pomoc dzieciom,bezdomnym,cudzoziemcom itp.Mam wielkie sece,a szczególnie dla dzieci ,ale mój protest w rzekomo wolnej,demokratycznej Polsce nic nie znaczy.Tu są potrzebne mocne i twarde akcje społeczne,wraz z protestami ulicznymi.
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (14)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!