sobota, 17 marca 2018 r.

Lublin

Zapłacisz, będziesz wiedział więcej

  Edytuj ten wpis
Dodano: 9 września 2002, 21:17

80 zł miesięcznie kosztuje przygotowanie gimnazjalisty do testu kompetencji. Zajęcia odbywają się w macierzystej szkole, a prowadzi je nauczyciel, z którym uczeń ma lekcje

Takie praktyki to nie wyjątek, to coraz częściej codzienność. W ten sposób organizowane są też kursy przygotowujące uczniów do egzaminu maturalnego. Kuratorium zwraca uwagę na nieetyczność takich postępowań.
W Gimnazjum nr 6 w Lublinie za dodatkowe osiem godzin z języka polskiego i 8 godzin matematyki – przygotowujących uczniów klas trzecich do testów kompetencji – miesięcznie rodzice będą płacić 40 zł za przedmiot.
– Dowiedziałam się o tym w ubiegłym tygodniu – mówi Teresa D., matka gimnazjalisty z tej szkoły. – Ciekawa jestem, dlaczego szkoła nie przygotowuje uczniów do tego w czasie normalnych codziennych zajęć? Dlaczego w publicznej szkole musimy za to płacić?
– Kursy są organizowane na wyraźne życzenie rodziców – tłumaczy Halina Olczak, dyrektor gimnazjum. – Jest to dobrowolna forma. W ubiegłym roku skorzystała z niej 1/3 uczniów. W tej chwili zbieramy oświadczenia rodziców, którzy mają prawo wyboru nauczyciela prowadzącego zajęcia. To nieprawda, że szkoła nie przygotowuje dzieci do testów. Jest to jednak przygotowanie standardowe, a rodzice chcą, żeby ich pociechy zdobywały maksymalną liczbę punktów. Stąd potrzeba dodatkowych ćwiczeń.
– Może się zdarzyć, że nauczyciel uczący dziecko w szkole będzie prowadził zajęcia na płatnym kursie – przyznaje organizator repetytoriów maturalnych w renomowanym I LO im. Staszica w Lublinie. – Za 36 godzin zajęć trzeba zapłacić 420 zł.
Co na to szkoła? – U nas wynajmowane są tylko sale na zajęcia – usłyszeliśmy.
W Kuratorium Oświaty w Lublinie powiedziano Dziennikowi, że żaden przepis nie zabrania organizowania tego typu kursów w szkołach, pod warunkiem, że są dla uczniów dobrowolne.
– Jest to jednak nieetyczne, kiedy dziecko jest uczone na płatnym kursie przez nauczyciela, z którym ma codziennie zajęcia w szkole – mówi Jolanta Kasprzak, rzecznik prasowy Kuratorium Oświaty w Lublinie.
Na słupach ogłoszeniowych i w prasie nie brakuje także droższych ofert, które proponują profesjonalne przygotowanie do egzaminów w gimnazjach, maturalnych i na studia. Wybór zależy od zasobności portfela rodziców. •

Czy szkoła rzeczywiście uczy bezpłatnie? Czy twoje dziecko też dostało ofertę płatnych kursów? Zadzwoń: tel. (0-81) 534-06-06


  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!