poniedziałek, 22 stycznia 2018 r.

Lublin

Zawilcowa się zazieleni. Od północnego-zachodu

  Edytuj ten wpis
Dodano: 13 czerwca 2012, 19:22
Autor: Dominik Smaga

 (Archiwum)
(Archiwum)

Na obrzeżach Kalinowszczyzny miał powstać nowy park. Drzewa miasto dostanie gratis. Ale nie ma pieniędzy na przygotowanie gruntu pod drzewa. Dlatego teren będzie urządzany etapami.

Park ma powstać na zaniedbanych terenach przy ul. Zawilcowej, na których niegdyś znajdowała się oczyszczalnia ścieków i wysypisko śmieci. Teraz miejsce to nie przynosi chluby dzielnicy. To w sumie 16 ha gruntu.

O jego ucywilizowaniu miasto mówi już od kilkunastu lat. Całkowity koszt parku był szacowany wstępnie na 20 mln zł. Później kwotę te ograniczono do 10 mln zł.

– Niedawno postanowiliśmy jednak, że nie będziemy od razu zagospodarowywać całego terenu – informuje Katarzyna Mieczkowska-Czerniak, rzecznik prezydenta miasta. – W pierwszym etapie wydzielimy północno-zachodnią część od strony osiedla obejmującą 2,5 ha terenu. Na jej urządzenie potrzeba 1,7 mln złotych. Chcemy to zrobić do końca przyszłego roku.

Od niedawna miasto nie musi martwić się o drzewa do przyszłego parku. Ma je dostarczyć spółka Port Lotniczy Lublin w ramach tzw. nasadzeń kompensacyjnych w zamian za las wykarczowany pod pas startowy przyszłego lotniska w Świdniku. Miały one objąć cały, 16-hektarowy teren.

Ale na to, by przygotować cały obszar pod nasadzenia miasto nie ma pieniędzy. Kwota potrzebna do przygotowania całego terenu pod drzewka nie jest duża, to zaledwie 400 tys. zł. Koszt prac pomiarowych Ratusz oszacował na 31 tys. zł, roboty ziemne na 348 tys. zł, zaś wycinkę 165 drzew na 21 tys. złotych. Zamiast tego magistrat chce w tym i w przyszłym roku przeznaczyć po ok. 850 tys. zł na zagospodarowanie północno-zachodniej części wraz z posadzeniem drzew i urządzeniem terenu do wypoczynku.

Na przeprowadzenie nasadzeń Port Lotniczy Lublin ma czas do końca 2013 r. Jeśli grunt przy Zawilcowej nie będzie odpowiednio wcześnie gotowy (po niwelacji trzeba czekać kilka miesięcy, by ziemia osiadła), to lotnisko będzie mogło posadzić drzewa gdzie indziej. – Żeby zdążyć przed zimą, już niedługo powinno się myśleć o ogłaszaniu przetargów. A w przyszłym roku nie sądzę, żeby udało się zrobić wszystko na raz – alarmuje nas Czytelnik, Karol Piekarski.

– Będziemy się starać o zmianę terminu nasadzeń kompensacyjnych – odpowiada Mieczkowska-Czerniak. Dlaczego miasto woli urządzić część terenu, zamiast przygotować cały pod nasadzenia? – Bo nie miałoby sensu tworzenie terenu z samymi sadzonkami. My chcemy budować park.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
Gość
Gość
(2) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (15 czerwca 2012 o 02:08) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
a w czym przeszkadzaja te stare drzewa?
Rozwiń
Gość
Gość (14 czerwca 2012 o 15:19) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
I znowu wycinka 165 starych drzew, żeby zrobić miejsce na nowe, ale sponsor jest to trzeba wykorzystać. Może lepiej posadzić resztę drzewek przy Unickiej i Walecznych?
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (2)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!