środa, 24 stycznia 2018 r.

Lublin

Zbierają na nową ściankę wspinaczkową w Centrum Spotkania Kultur

Dodano: 15 marca 2016, 18:29

Fot. Kotlownia.org
Fot. Kotlownia.org

Amatorzy wspinaczki zbierają pieniądze na budowę nowej ścianki w Centrum Spotkania Kultur. Na razie mają jedną dziesiątą potrzebnej sumy.

Artykuł otwarty

Czytaj Dziennik Wschodni bez ograniczeń. Sprawdź naszą ofertę

Artykuł otwarty

Klub Wspinaczkowy „Kotłownia” do końca 2014 roku zarządzał jednym z największych niekomercyjnych obiektów służących fanom wspinaczki w kraju, zlokalizowanym w Centrum Kultury Fizycznej UMCS. Niespełna dwa lata temu uczelnia postanowiła jednak nie przedłużać umowy najmu z klubem, nakazując demontaż ścianki, którą jego członkowie wybudowali własnymi siłami i za prywatne pieniądze.

Teraz „Kotłownia” szuka funduszy na nowy obiekt. Bo miejsce udało się znaleźć. – Rozmawialiśmy z Urzędem Miasta. Była m.in. propozycja, by ścianka powstała w Domu Kultury Kolejarza, ale w grę nie wchodził długoterminowy wynajem. Szukaliśmy też możliwości wynajęcia hali bądź magazynu, ale finansowo było to dla nas nieosiągalne. Wtedy pojawił się pomysł, by zwrócić się do Centrum Spotkania Kultur. Tam spotkaliśmy się z entuzjazmem – mówi Marcin Ciepielewski, prezes KW Kotłownia.

– Chcemy prezentować kulturę w niecodziennych zestawieniach i wszelkich jej przejawach, również w aspekcie rekreacji, a budowa ścianki wspinaczkowej w kieszeni sali operowej wpisuje się w tę filozofię. Nasza ścianka będzie zaprojektowana przez artystów, co nada jej charakter dzieła sztuki użytkowej. Umowa regulująca zasady planowanej współpracy jest na ostatnim etapie czyli w opiniowaniu Urzędu Marszałkowskiego – mówi Ewa Dados-Jabłońska z Centrum Spotkania Kultur.

Po podpisaniu umowy będzie można rozpocząć prace projektowe. Jest szansa, że ścianka będzie gotowa przed planowanym na przełom maja i czerwca otwarciem CSK. Wiele zależy jednak od tego, czy uda się zebrać pieniądze.

– Potrzeba nawet 300 tys. zł, a dla nas to dużo. Do tej pory zebraliśmy 33 tysiące. Nasi członkowie wpłacają, rozmawiamy ze sponsorami – mówi Ciepielewski, który myśli nawet o wzięciu kredytu. – Za korzystanie z obiektu będziemy musieli pobierać opłaty, ale będą one niższe niż n obecnie funkcjonujących ściankach w Lublinie. Jesteśmy organizacją non profit i cały dochód będziemy przeznaczać na działalność statutową, czyli przede wszystkim na utrzymanie obiektu – dodaje.

Od listopada ubiegłego roku klub jest organizacją pożytku publicznego, dlatego na jego rzecz można przekazywać 1 proc. podatku. Więcej informacji na stronie www.kotlownia.org.

Seba
Gość
Gość
(3) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Seba
Seba (16 marca 2016 o 19:06) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Kolejna głupta...

Rozwiń
Gość
Gość (16 marca 2016 o 19:03) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
W pomieszczeniach po Kotłowni na UMCS, które rzekomo nie spełniały wymagań stawianych przez przepisy sanitarne i przeciwpożarowe, mają miejsce obecnie zajęcia judo i jogi. Bez żadnego remontu, bez adaptacji. Nagle okazało się, że wszystko jest w najlepszym porządku. Warto by było zawiadomić odpowiednie służby czy jednak nie dochodzi do zagrożenia ludzkiego życia przez ten "niedostosowany" obiekt. Dziękujemy panu Rektorowi Michałowskiemu i dyrektorowi CKF UMCS Bieleckiemu za pełne empatii i zrozumienia potraktowanie środowiska wspinaczkowego.
Rozwiń
Gość
Gość (15 marca 2016 o 20:25) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Kotłownia - kultowa ściana lubelskich wpinaczy. Kultowe miejsce zniszczone przez wojenki na UMCS. ludzie własnymi siłami budowali ją przez lata, studenci zdobywali medale dla uczelni, uczelnia w starym zapyziałym miejscu miała najbardziej klimatyczną bulderownię w Polsce. pomóżmy to odbudować braci wspinaczkowej w nowym miejscu, bez zawiści władz AOSu / UMCSu
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (3)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!