sobota, 17 marca 2018 r.

Lublin

Zmiany w edukacji. W podstawówce dzieci będą uczyć się gry w szachy

Dodano: 8 lipca 2016, 06:53

Uczy koncentracji, rozwija pamięć, intuicję i zdolność analitycznego myślenia – od września 2017 r. wszystkie dzieci klas 1-4 będą się uczyć gry w szachy

O wprowadzeniu elementów gry do edukacji wczesnoszkolnej poinformowała Anna Zalewska, minister edukacji narodowej. – Ma to na celu nie tyle nauczenie dzieci zasad tej gry, co wykorzystanie jej do wszechstronnego rozwoju dzieci – tłumaczy Anna Harazińska, koordynator programu „Edukacja przez szachy w szkole”.

Ogólnopolski projekt „Edukacja przez szachy w szkole” Polski Związek Szachowy rozpoczął już w 2013 r. Zrobił to po tym, gdy Parlament Europejski zalecił wprowadzenie gry w szachy jako najbardziej pożądany kierunek rozwoju edukacji. – W programie pilotażowym wzięło kilkanaście szkół. Dziś jest ich już ponad 800 – mówi Harazińska. – Niestety, nie ma wśród nich żadnej szkoły z Lublina. Jest za to 57 placówek z województwa lubelskiego: z Puław, Białej Podlaskiej, Międzyrzecza Podlaskiego czy Zamościa. 

W ramach tzw. godzin karcianych we wszystkich tych szkołach raz w tygodniu uczniowie grają w szachy. Od września, kiedy godziny karciane zostaną zlikwidowane, zajęcia odbywać będą się w ramach godzin dyrektorskich. – Nauczyciele cieszą się z likwidacji „karcianek”, ale nie chcą rezygnować z mądrych i pożytecznych zajęć – podkreśla Harazińska. – Nikt nie wycofał się z programu. Wciąż zgłaszają się za to kolejne placówki.

Wiele szkół prowadzi też naukę gry w szachy w ramach kółek zainteresowań lub zajęć świetlicowych i dodatkowych. Tak jest m.in. w Szkole Podstawowej im. Bolesława Chrobrego w Lublinie, która w rankingu najlepszych podstawówek Dziennika Gazeta Prawna zajęła pierwsze miejsce w województwie i drugie w Polsce.

– Jesteśmy przekonani, że o wynikach naszych uczniów świadczy nie tylko praca ich samych i nauczycieli, ale także dodatkowe zajęcia rozwijające talenty i umiejętności – mówi Jadwiga Czerkas, dyrektor szkoły. – Nasi uczniowie uczą się m.in. gry w szachy. Dawno już przecież stwierdzono, że szachiści uczą się szybciej i mają lepsze oceny nie tylko w naukach ścisłych.

– Szachy w szkołach to dobry pomysł. Profesjonalne badania dowiodły, że ta gra rozwija intelektualnie pod każdym względem. Jest także polecana dla dzieci z problemem ADHD – mówi Zbigniew Pyda, prezes zarządu Lubelskiego Klubu Szachowego. – To zarazem bardzo trudna gra, więc warto zaczynać naukę jak najwcześniej. 7-, czy 8-latki mają bardzo chłonne umysły więc jest to prawdopodobnie najlepsza pora. Jedynym problemem jest tylko to, kto miałby uczyć dzieci. Nie wyobrażam sobie żeby robiły to osoby bez przeszkolenia.

Od 1 września 2017 roku lekcje szachów odbywać się mają w każdej szkole podstawowej w ramach edukacji wczesnoszkolnej. Obejmą uczniów klas 1-4.

Czytaj więcej o: szkoła dzieci edukacja nauka szachy
Użytkownik niezarejestrowany
koala
mintarko
(17) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (12 grudnia 2017 o 12:53) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
dlaczego nie grać w szachy ***s://rodzic.com/2017/12/12/szachy-na-powaznie-czyli-czarna-strona-tej-dyscypliny/
Rozwiń
koala
koala (12 września 2017 o 13:52) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
o, i to jest bardzo dobry pomysł. taką inicjatywę jak najbardziej popieram. zresztą musi ją chyba poprzeć każdy, kto wie, jakie pozytywne efekty dla rozwoju umysłowego dziecka przynosi gra w szachy. a kto nie wie, to tutaj ***s://abcporady.pl/wplyw-szachow-na-rozwoj-intelektualny-czlowieka/ może poszerzyć swoją wiedzę w tej dziedzinie.
Rozwiń
mintarko
mintarko (19 lutego 2017 o 11:15) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
To jest super pomysł, jest bardzo dużo programów, które mogą wykorzystać nauczyciele w nauczaniu. Mówię to jako nauczyciel informatyki i matematyki i czynny szachista o rankingu 2000, dlatego uważam, że nie mogą uczyć szachów ludzie z przypadku a najlepiej tacy pasjonaci jak ja ( wiem, więcej skromności ale takie jest moje zdanie i wierzę w to, co napisałem).
Rozwiń
mintarko
mintarko (19 lutego 2017 o 10:36) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Uczę w szkole i jestem pasjonatem szachów, dlatego jestem wniebowzięty takim rozwiązaniem !!!!!!!
Rozwiń
Gość
Gość (28 listopada 2016 o 10:13) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
1-4 klasy dobre i to , ja bym wprowadził we wszystkich szkołach !!!
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (17)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!