wtorek, 17 października 2017 r.

Lublin

Zmiany w edukacji. W podstawówce dzieci będą uczyć się gry w szachy

Dodano: 8 lipca 2016, 06:53

Uczy koncentracji, rozwija pamięć, intuicję i zdolność analitycznego myślenia – od września 2017 r. wszystkie dzieci klas 1-4 będą się uczyć gry w szachy

O wprowadzeniu elementów gry do edukacji wczesnoszkolnej poinformowała Anna Zalewska, minister edukacji narodowej. – Ma to na celu nie tyle nauczenie dzieci zasad tej gry, co wykorzystanie jej do wszechstronnego rozwoju dzieci – tłumaczy Anna Harazińska, koordynator programu „Edukacja przez szachy w szkole”.

Ogólnopolski projekt „Edukacja przez szachy w szkole” Polski Związek Szachowy rozpoczął już w 2013 r. Zrobił to po tym, gdy Parlament Europejski zalecił wprowadzenie gry w szachy jako najbardziej pożądany kierunek rozwoju edukacji. – W programie pilotażowym wzięło kilkanaście szkół. Dziś jest ich już ponad 800 – mówi Harazińska. – Niestety, nie ma wśród nich żadnej szkoły z Lublina. Jest za to 57 placówek z województwa lubelskiego: z Puław, Białej Podlaskiej, Międzyrzecza Podlaskiego czy Zamościa. 

W ramach tzw. godzin karcianych we wszystkich tych szkołach raz w tygodniu uczniowie grają w szachy. Od września, kiedy godziny karciane zostaną zlikwidowane, zajęcia odbywać będą się w ramach godzin dyrektorskich. – Nauczyciele cieszą się z likwidacji „karcianek”, ale nie chcą rezygnować z mądrych i pożytecznych zajęć – podkreśla Harazińska. – Nikt nie wycofał się z programu. Wciąż zgłaszają się za to kolejne placówki.

Wiele szkół prowadzi też naukę gry w szachy w ramach kółek zainteresowań lub zajęć świetlicowych i dodatkowych. Tak jest m.in. w Szkole Podstawowej im. Bolesława Chrobrego w Lublinie, która w rankingu najlepszych podstawówek Dziennika Gazeta Prawna zajęła pierwsze miejsce w województwie i drugie w Polsce.

– Jesteśmy przekonani, że o wynikach naszych uczniów świadczy nie tylko praca ich samych i nauczycieli, ale także dodatkowe zajęcia rozwijające talenty i umiejętności – mówi Jadwiga Czerkas, dyrektor szkoły. – Nasi uczniowie uczą się m.in. gry w szachy. Dawno już przecież stwierdzono, że szachiści uczą się szybciej i mają lepsze oceny nie tylko w naukach ścisłych.

– Szachy w szkołach to dobry pomysł. Profesjonalne badania dowiodły, że ta gra rozwija intelektualnie pod każdym względem. Jest także polecana dla dzieci z problemem ADHD – mówi Zbigniew Pyda, prezes zarządu Lubelskiego Klubu Szachowego. – To zarazem bardzo trudna gra, więc warto zaczynać naukę jak najwcześniej. 7-, czy 8-latki mają bardzo chłonne umysły więc jest to prawdopodobnie najlepsza pora. Jedynym problemem jest tylko to, kto miałby uczyć dzieci. Nie wyobrażam sobie żeby robiły to osoby bez przeszkolenia.

Od 1 września 2017 roku lekcje szachów odbywać się mają w każdej szkole podstawowej w ramach edukacji wczesnoszkolnej. Obejmą uczniów klas 1-4.

Czytaj więcej o: szkoła dzieci edukacja nauka szachy
koala
mintarko
mintarko
(16) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

koala
koala (12 września 2017 o 13:52) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
o, i to jest bardzo dobry pomysł. taką inicjatywę jak najbardziej popieram. zresztą musi ją chyba poprzeć każdy, kto wie, jakie pozytywne efekty dla rozwoju umysłowego dziecka przynosi gra w szachy. a kto nie wie, to tutaj ***s://abcporady.pl/wplyw-szachow-na-rozwoj-intelektualny-czlowieka/ może poszerzyć swoją wiedzę w tej dziedzinie.
Rozwiń
mintarko
mintarko (19 lutego 2017 o 11:15) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
To jest super pomysł, jest bardzo dużo programów, które mogą wykorzystać nauczyciele w nauczaniu. Mówię to jako nauczyciel informatyki i matematyki i czynny szachista o rankingu 2000, dlatego uważam, że nie mogą uczyć szachów ludzie z przypadku a najlepiej tacy pasjonaci jak ja ( wiem, więcej skromności ale takie jest moje zdanie i wierzę w to, co napisałem).
Rozwiń
mintarko
mintarko (19 lutego 2017 o 10:36) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Uczę w szkole i jestem pasjonatem szachów, dlatego jestem wniebowzięty takim rozwiązaniem !!!!!!!
Rozwiń
Gość
Gość (28 listopada 2016 o 10:13) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
1-4 klasy dobre i to , ja bym wprowadził we wszystkich szkołach !!!
Rozwiń
Gość
Gość (9 lipca 2016 o 20:49) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
i bardzo dobrze
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (16)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!