sobota, 24 marca 2018 r.

Lublin

Zmiany w Filharmonii Lubelskiej. Nowy dyrektor artystyczny

Dodano: 25 lipca 2017, 12:09

Od lewej: Jan Sęk, dyrektor naczelny FL, Wojciech Rodek, były dyrektor artystyczny FL, Piotr Wajrak, dyrektor artystyczny FL, Przemysław Fiugajski przyszły drugi dyrygent chóru FL
Od lewej: Jan Sęk, dyrektor naczelny FL, Wojciech Rodek, były dyrektor artystyczny FL, Piotr Wajrak, dyrektor artystyczny FL, Przemysław Fiugajski przyszły drugi dyrygent chóru FL

Piotr Wajrak jest nowym dyrektorem artystycznym Filharmonii Lubelskiej. Zastąpił zwolnionego w maju Wojciecha Rodka. Związkowcy krytykują czas, w jakim dokonano zmian kadrowych

Odwołanie Wojciecha Rodka, uznawanego za jednego z najzdolniejszych dyrygentów młodego pokolenia odbyło się w atmosferze skandalu. Dyrektor naczelny instytucji Jan Sęk o zamiarze zwolnienia poinformował go już w marcu, ale wtedy za dyrektorem artystycznym wstawili się muzycy z orkiestry. Pod koniec kwietnia Sęk dopiął swego i mimo trwającego sporu zbiorowego wysłał swojemu podwładnemu wypowiedzenie.

– Dostałem je mailem. W dołączonym do niego piśmie przewodnim przeczytałem, że nie zgodziłem się na zaproponowany nowy zakres obowiązków – mówił nam wtedy dyrygent. – A to był zakres obowiązków, który miał spowodować, żebym odszedł z pracy. Mam zadaniowy czas pracy, a dyrektor chciał go ewidencjonować, a przecież jedno jest zaprzeczeniem drugiego – dodawał, zapowiadając skierowanie sprawy do sądu pracy.

Dziś Rodek przyznaje, że zrezygnował z tego zamiaru. – Dla mnie nie jest ważne stanowisko, nie będę walczył z dyrektorem. Sądy nie przywracają dyrektorów do pracy, a odszkodowanie mnie nie interesuje – tłumaczy Wojciech Rodek.

Tymczasem od początku miesiąca nowym dyrektorem artystycznym Filharmonii Lubelskiej i pierwszym dyrygentem orkiestry jest Piotr Wajrak, związany z Operą Novą w Bydgoszczy. Co ciekawe, był on brany pod uwagę przy obsadzie tego stanowiska już w 2011 roku, kiedy ostatecznie postawiono na Wojciecha Rodka.

- Od tamtej pory rozwinął się i zrobił kolosalny postęp. Ma bardzo duży dorobek. To jedyny dyrygent z Lublina, który zrobił ponadregionalną karierę. Nie było lepszego kandydata na to stanowisko – wyjaśnia dyrektor Jan Sęk. Jak dodaje, Wajrak w umowie ma zawarty zapis z którego wynika, że musi być w Lublinie przynajmniej przez dwa dni w tygodniu. Właśnie to było kością niezgody w przypadku Rodka.

Wybór nowego dyrektora artystycznego spotkał się ze sprzeciwem jednego ze związków zawodowych. I nie chodzi o samą kandydaturę, a o to, że został on mianowany w czasie, gdy związkowcy przebywają na urlopach.

- Powoływanie dyrektora artystycznego należy do moich kompetencji. Gdybym tego nie zrobił, muzycy zarzuciliby mi, że nie podejmuję żadnych działań, a oni nie wiedzą, jak mają pracować – odpowiada Sęk.

Pikanterii sprawie dodaje fakt, że po zamieszaniu związanym ze zwolnieniem Rodka władze województwa podjęły decyzję o rozpoczęciu procedury odwoławczej dyrektora naczelnego. Postępowanie jest w toku, ale trudno przewidzieć kiedy się zakończy i jaki będzie jego finał.

Do urzędu marszałkowskiego dotarły opinie z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, organizacji związkowych oraz stowarzyszeń zrzeszających artystów. Jak ustaliliśmy, tylko jedna z nich – przygotowana przez jeden z działających w instytucji związków zawodowych – jest negatywna. Zarząd województwa ma się zająć tą sprawą na jednym z najbliższych posiedzeń.

Tymczasem w najbliższym czasie szykuje się kolejna zmiana kadrowa w Filharmonii Lubelskiej. Od 1 września drugim dyrygentem chóru zostanie Przemysław Fiugajski. Zastąpi w tej roli Szymona Maksima.

Użytkownik niezarejestrowany
Meloman
Użytkownik niezarejestrowany
(4) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (25 lipca 2017 o 13:48) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
polityka pslowsko platformiana, wywieźć polityków na taczkach i i sytuacja sama się uspokoi
Rozwiń
Meloman
Meloman (25 lipca 2017 o 13:28) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Taaaak. Niecałe 2 miesiące przed rozpoczęciem Sezonu. Wiele można przez ten czas zmienić....
Rozwiń
Gość
Gość (25 lipca 2017 o 12:22) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
To bardzo dobra decyzja dyr.Seka.Filharmonia przed nowym sezonem musi miec dyrektora artystycznego.Zwolniony W.Rodek wie,co dopiero teraz przyznal,ze nie moze liczyc na przywrocenie na stanowisko przez sad.Gdyby dyr.Sek nie powolal dyrektora artystycznego przed nowym sezonem to dopiero wtedy uzasadnionym byloby jego odwolanie.
Rozwiń
Gość
Gość (25 lipca 2017 o 12:12) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Proponuję, żeby pracownicy Filharmonii Lubelskiej wzięli się wreszcie za to, za co im płacą. Poziom FL w porównaniu z tego typu instytucjami z innych miast jest, delikatnie mówiąc, niski.
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (4)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!