czwartek, 22 marca 2018 r.

Lublin

Znalazłeś martwego dzika? Urząd zapłaci Ci za niego 200 zł. Do wydania ma 450 tys. zł

Dodano: 24 lipca 2017, 20:02

Walka z ASF 200 złotych za znalezienie padłego dzika lub za odstrzelenie lochy zapłaci Urząd Marszałkowski. Urzędnicy mają do wydania 450 tys. zł

Żeby coś prowadzić trzeba mieć na to pieniądze. Obecnie przesuwany ma ten cel 450 tysięcy złotych – mówi Grzegorz Kapusta, wicemarszałek województwa lubelskiego. – Będziemy obserwować jak ta sytuacja będzie się rozwijać. 

Chodzi o działania, które mają pomóc w walce z afrykańskim pomorem świń (ASF). Śmiertelna dla świń i dzików choroba rozprzestrzenia się na kolejne obszary. Rośnie liczba ognisk w powiecie bialskim. Tydzień temu ujawniono pierwsze ognisko ASF w powiecie radzyńskim. Badania wykonane w miniony piątek potwierdziły obecność wirusa w gospodarstwie w gminie Międzyrzec Podlaski, gdzie hodowano dwie świnie. To już 36. w tym roku ognisko ASF w Polsce.

Dlatego osoby, które znajdą padłego dzika i zgłoszą to wójtowi dostaną 200 złotych. Działania te zapowiedział podczas czerwcowej sesji sejmiku marszałek województwa lubelskiego Sławomir Sosnowski. Teraz zapowiedzi nabierają już realnych kształtów, bo w poniedziałek radni sejmiku zabezpieczyli na ten cel pieniądze w budżecie.

200 zł będzie można dostać nie tylko za znalezionego padłego dzika, ale też za ustrzelenie lochy. – Od 15 sierpnia jest taka możliwość, by zgodnie z prawem łowieckim lochy odstrzeliwać – precyzuje wicemarszałek Kapusta.

Władze województwa nie mają wątpliwości, że akcja przyniesie efekty. – W wyniku organizowanego przez wojewodę przeczesania 2,5 tysiąca hektarów przez 70 osób znaleziono 14 dzików – przypomina wicemarszałek Kapusta. I podkreśla: – My to robimy, choć nie są to nasze kompetencje.

Akcja ma ruszyć na początku przyszłego tygodnia. – Mamy przygotowane porozumienia z wójtami. Obecnie są w konsultacjach z 35 gminami, których dotyczy sprawa ASF. W następnym tygodniu, kiedy fizycznie pieniądze będą już dostępne, rozpoczynamy akcję w praktyce – dodaje. 

Osoby, które znajdą padłego dzika, muszą zgłosić to powiatowemu lekarzowi weterynarii i powiadomić urząd gminy.

– Po pieniądze powinni zgłosić się do nas – zapowiada wicemarszałek Kapusta. – Będą przygotowane zestawienia tygodniowe. My po otrzymaniu takiego zestawienia z gminy będziemy wypłacać pieniądze przelewem lub przekazem.

Na sejmiku województwa

Poniedziałkową sesję sejmiku zdominowały tematy dotyczące rolnictwa. Radni przegłosowali dwa stanowiska i apel (głosami radnych PO i PSL, ponieważ radni PiS nie wzięli udziału w głosowaniu, zarzucając wnioskodawcom cele polityczne).

W pierwszym stanowisku w „sprawie dramatycznej sytuacji w sadownictwie” jest mowa m.in. o przeprowadzeniu zmian w systemie ubezpieczeń i wypłacie pomocy poszkodowanym, w wyniku wiosennych przymrozków rolnikom na poziomie 2000 zł do hektara. Sejmik wystosował również „apel o wszczęcie procedury wprowadzającej stan klęski żywiołowej w związku z rozprzestrzenianiem się choroby afrykańskiego pomoru świń”. 17 radnych zagłosowało też za przyjęciem jeszcze jednego stanowiska ws. ustaw dotyczących organizacji wymiaru sprawiedliwości w Polsce.

Czytaj więcej o: dziki Urząd Marszałkowski
Użytkownik niezarejestrowany
matka polska
Użytkownik niezarejestrowany
(5) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (25 lipca 2017 o 17:37) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Za 500zl sprzedam takiego dzika do baru albo pierwszemu lepszemu wieśniakowi który zrobi z niego kiełbasę
Rozwiń
matka polska
matka polska (25 lipca 2017 o 10:37) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
undefined napisał:
Abyś mógł jeść schabowego za cenę dotychczasową wieprza to trzeba zwalczyć ASF. Jak to g*** się rozniesie po Polsce na hodowle świń to ceny wieprzowiny a co za tym idzie inne ceny żywca pójdą w górę. Trzeba działań rządu i ministerstwa bo straty dla rolników będą ogromne.
 to rzad podniesie nam 500+ do 1000+ i będe miała za co kupić droższą wieprzowinę.
Rozwiń
Gość
Gość (25 lipca 2017 o 08:09) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Abyś mógł jeść schabowego za cenę dotychczasową wieprza to trzeba zwalczyć ASF. Jak to g*** się rozniesie po Polsce na hodowle świń to ceny wieprzowiny a co za tym idzie inne ceny żywca pójdą w górę. Trzeba działań rządu i ministerstwa bo straty dla rolników będą ogromne.
Rozwiń
Gość
Gość (25 lipca 2017 o 05:54) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
A jak będzie trzeba to się to żartuje i tak się bawią hooye z polityki czy pis czy po czy psl czy sld jeden grzyb aby nas wyborców wyruchać i wyjebać.a Ty suwerenie sieć cichoooo i oglądaj tvpinfo
Rozwiń
Gość
Gość (24 lipca 2017 o 22:28) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
U nas zabija sie leśne zwierzęta, bo wchodzą z głodu do miast, a w Czechach zabrania się zbierania owoców leśnych, aby małe zwierzęta miały co jeść, a kiedyś kiedyś mogły stać się pokarmem dla większych zwierząt. Wyznacza się też część lasu bez dostępu dla ludzi, aby zwierzęta mogły tam spokojnie żyć. W Polsce zaś tylko zabić, zniszczyć, wytruć.
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (5)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!