Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

29 czerwca 2016 r.
19:35

Znaleziska sprzed 10 tys. lat na budowie ekspresówki (zdjęcia)

Autor: Zdjęcie autora Paweł Puzio
0 14 A A

Mezolityczne krzemienne drapacze sprzed 10 tysięcy lat - to tylko jeden z kilkuset przedmiotów wykopanych przez archeologów na budowie ekspresówki od S17 do mostu w Puławach. Dwupasmówka ma być gotowa za dwa lata, w kwietniu 2018 roku.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Ponad 200 robotników oraz 160 różnego rodzaju maszyn pracuje przy przygotowaniu terenu pod budowę ekspresówki od węzła Kurów Zachód do nowego mostu na Wiśle w Puławach. Droga powstaje w trybie „zaprojektuj i zbuduj”, dlatego dopiero półtora roku od podpisania umowy, co miało miejsce w grudniu 2014, na placu budowy pojawili się ludzie.

Najpierw projekty i pozwolenia

Ten tryb wykonania inwestycji drogowej wymusza inny harmonogram działań, niż na dotychczas realizowanych budowach nowych dróg w naszym regionie. – Wykonawca, czyli konsorcjum Energopol Szczecin i Przedsiębiorstwo Robót Drogowych Zwoleń, najpierw musiał opracować dokumentację techniczną, projekt i złożyć wniosek o wydanie decyzji zezwolenia na realizacje inwestycji drogowej(ZRID – przyp. red.) – mówi Krzysztof Nalewajko, rzecznik prasowy lubelskiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad. 30 marca wojewoda lubelski wydał ZRID, co uruchomiło zielone światło dla rozpoczęcia działań.

Operaty i piły

ZRID to przede wszystkim szybka ścieżka przejęcia nieruchomości leżących na przebiegu drogi. – Wydanie decyzji ZRID uruchomiło procedurę odszkodowawczą za tereny przejęte pod budowę. Na 513 przejętych działek otrzymaliśmy już 240 operatów z wyceną. Po wydaniu przez wojewodę decyzji odszkodowawczych GDDKiA przeleje pieniądze na konta byłych właścicieli – dodaje K. Nalewajko.

Niemal równolegle ruszyła wycinka drzew. – Droga biegnie po nowym śladzie, dlatego musi być wycięte ponad 30 hektarów lasów. Zajmują się tym leśnicy. Na przebiegu nowej drogi znalazły się też szkółki roślin ozdobnych. One też poszły pod topór – mówi Przemysław Maliszkiewicz, kierownik kontraktu z Energopolu Szczecin.

Mezolit i II Wojna Światowa

Niemal równocześnie z wycinką lasów prowadzone są prace archeologiczne. Za poszukiwanie artefaktów odpowiada Fundacja Rzeszowskiego Ośrodka Archeologicznego. – Najcenniejsze zabytki wydobyliśmy na stanowisku Pulki I. Były to mezolityczne krzemienne groty, ostrza drapaczy służących do obróbki upolowanych zwierząt. Jest to niezwykle rzadkie i cenne znalezisko z kultury sprzed około 10 tysięcy lat. Te elementy wydobyliśmy na ok. 3 arach. Prawdopodobnie było tam krzemienisko, czyli chata gdzie ludzie wytwarzali takie narzędzie – mówi Przemysław Muzolf, archeolog z fundacji.

Poszukiwacze znaleźli też kurhan okresu kultury trzcinieckiej, czyli ok. 1,5 tys. lat przed naszą erą., średniowieczną ceramikę. Jednak najwięcej „fantów” pozostawili po sobie żołnierze z dwóch ostatnich wojen światowych.

Wcześniej teren przyszłej drogi dokładnie zbadali saperzy, którzy unieszkodliwili tylko 14 pocisków artyleryjskich. To niewiele biorąc pod uwagę, że podczas obu wojen te tereny były miejscem zażartych walk.

- Po żołnierzach z II wojny światowej pozostały przedmioty użytkowe, butelki, metalowe elementy uprzęży, niemiecki zasobnik na maskę przeciwgazową, resztki amunicji – dodaje Mirosław Mazurek, kierownik prac archeologicznych. – Niewiele, bo te okopy wcześniej zostały bardzo dokładnie spenetrowane przez amatorów militariów – dodaje.

Kwerenda dokumentów pozwala sądzić, że te przedmiotu należały do żołnierzy do 2. i 5. Pułku Piechoty LWP, którzy tu okopali się przed forsowaniem Wisły. Natomiast niemieckie pozostałości mogły należeć do Ormian, do legionu który podobno szkolił się w pobliskim obozie, podczas wojny zlokalizowanym na terenie obecnego Tesco. – Być może mieli tu mały poligon – dodaje Mazurek.

Trudności

Zanim ruszy budowa samej drogi, trzeba usunąć szereg kolizji z sieciami energetycznymi średniego i wysokiego napięcia, gazowymi, kanalizacyjnymi, wodnymi i innymi. – Musimy też w niektórych miejscach wzmocnić grunt. Palowanie na pewno nas czeka w okolicach Młynek, na odcinku 300 metrów – dodaje Maliszkiewicz. Także kierowcy muszą się już oswoić z trudnościami. – Pod ruchem będziemy pracować na odcinku ok. 1300 metrów, od zjazdu do Zakładów Azotowych do początku dwupasmówki w kierunku mostu. Już teraz obowiązuje tu ograniczenie do 50 km/h – dodaje K. Nalewajko.

W ramach budowy dojazdu od Węzła Kurów do mostu w Puławach o łącznej długości ok. 11,8 km powstaną dwa węzły, cztery wiadukty, trzy mosty i przejścia dla zwierząt. W tym jedno górą, dla dużych zwierząt, takie jak w Konopnicy na Zachodniej Obwodnicy. Prace budowlane będą kosztować 233 mln złotych a wartość całego kontraktu (wykup nieruchomości, nadzór budowlany, itd...) to ok. 323 mln zł. Zakończenie prac jest przewidziane na 30 kwietnia 2018.

Pozostałe informacje

IMGW ostrzega: kolejna noc z przymrozkami

IMGW ostrzega: kolejna noc z przymrozkami

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej przestrzega przed kolejną nocą z przymrozkami w województwie lubelskim.

Zwłoki dwóch dziewczynek znalezione na pogorzelisku
Z KRAJU

Zwłoki dwóch dziewczynek znalezione na pogorzelisku

W piątek rano na pogorzelisku w województwie małopolskim znaleziono ciała dwóch dziewczynek. W sprawie została zatrzymana matka.

Nocne dachowanie w centrum Lublina
WIDEO
film

Nocne dachowanie w centrum Lublina

Dwie osoby trafiły do szpitala wskutek nocnego wypadku w centrum Lublina. Przyczyną było wymuszenie pierwszeństwa.

Krzemienna siekiera w malinowym chruśniaku
galeria

Krzemienna siekiera w malinowym chruśniaku

Pod koniec kwietnia w powiecie biłgorajskim doszło do ciekawego znaleziska. To krzemienna siekierka datowana na trzecie tysiąclecie przed naszą erą.

Bank krwi pustoszeje. Brakuje trzech grup

Bank krwi pustoszeje. Brakuje trzech grup

Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa przejdzie przez województwo lubelskie w poszukiwaniu dawców. Obecnie najbardziej potrzebne są grupy krwi 0 RhD -, A RhD- i B RhD-.

Majówka w Beretowym stylu
foto
galeria

Majówka w Beretowym stylu

Zobaczcie, jak się bawił Lublin na majówkowej imprezie w Rzut Beretem. Zapraszamy do obejrzenia naszej fotogalerii z tej szalonej imprezy.

Lubelskie uczelnie już rekrutują. Jakie kierunki mogą wybrać tegoroczni maturzyści?

Lubelskie uczelnie już rekrutują. Jakie kierunki mogą wybrać tegoroczni maturzyści?

Już niedługo tegoroczni maturzyści zadecydują, jaki kierunek dalszej edukacji wybrać. Lubelskie uczelnie oferują całą gamę kierunków i próbują zachęcić do siebie abiturientów.

Majówka w rytmie reggae
foto
galeria

Majówka w rytmie reggae

Tak się bawi Lublin! Albo grubo albo wcale. Sprawdźcie sami, co się działo na podczas nocy z muzyką reggae. Zapraszamy do obejrzenia naszej fotogalerii.

Bytniewski bierze wszystko. Mikusek szefem rady

Bytniewski bierze wszystko. Mikusek szefem rady

Ostatnie wybory samorządowe przyniosły spore zmiany w składzie dęblińskiej rady miasta. Niemal wszystkie miejsca trafiły w ręce komitetu nowego burmistrza - Romana Bytniewskiego. Przewodniczącym rady został Tomasz Mikusek.

Nietuzinkowi artyści na 34. Spotkaniach Artystów Nieprzetartego Szlaku „Opowieści”
ZDJĘCIA
galeria

Nietuzinkowi artyści na 34. Spotkaniach Artystów Nieprzetartego Szlaku „Opowieści”

34. Spotkania Artystów Nieprzetartego Szlaku „Opowieści” odbywają się w Lublinie. Czterodniowe święto teatru, muzyki i wspólnej zabawy to zwieńczenie całorocznego cyklu imprez kulturalnych osób z niepełnosprawnością. Na deskach Opery Lubelskiej teatry z całej Polski, a także świata.

Majóweczka w Helium Club
foto
galeria

Majóweczka w Helium Club

Zapraszamy do obejrzenia gorącej fotogalerii z majówki w klubie Helium. Zobaczcie, jak się bawi Lublin!

Ruszyła przedsprzedaż biletów na Świdnik Air Festival
15 czerwca 2024, 0:00

Ruszyła przedsprzedaż biletów na Świdnik Air Festival

W piątek ruszyła przedsprzedaż biletów na Świdnik Air Festival. Bilety w tej cenie kupimy do 9 czerwca. Poznaliśmy także kolejnego asa, który wystąpi na świdnickim niebie.

Wielka powódź w Brazylii. KUL otwiera zbiórkę na pomoc Polonii

Wielka powódź w Brazylii. KUL otwiera zbiórkę na pomoc Polonii

W związku z powodziami jakie nawiedziły Brazylię, Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II uruchomił specjalną zbiórkę na rzecz Polonii, która jest w tym kraju jest bardzo liczna.

Trener Motoru po meczu ze Zniczem: Szkoda, że pasję i determinację pokazujemy, kiedy nam się pali
galeria

Trener Motoru po meczu ze Zniczem: Szkoda, że pasję i determinację pokazujemy, kiedy nam się pali

Wielkie emocje na Arenie Lublin. Motor w piątkowy wieczór tylko zremisował jednak ze Zniczem Pruszków 3:3. Jak spotkanie oceniają trenerzy obu drużyn?

Juwenalia 2024 czas start. Tak bawią się studenci Politechniki
ZDJĘCIA
galeria

Juwenalia 2024 czas start. Tak bawią się studenci Politechniki

Rozpoczęła się jedna z największych imprez studenckich Juwenalia.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Ogłoszenia

Najnowsze · Promowane
Nieruchomości -> Stancje -> Wynajmę

bezpłatna stancja

powiat radzyński

0,00 zł

Nauka -> Inne

bezpłatne kursy

lublin

0,00 zł

Budownictwo -> Inne -> Sprzedam

dom z bala

lublin

65 000,00 zł

Motoryzacja -> Sprzedam -> Osobowe

Nissan

lublin

0,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

kolkom

Zamość

399,00 zł

Komunikaty