Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

9 października 2015 r.
13:33

Żółty maluch z glazury, czyli nowa mozaika na LSM. "Chcemy, by ludzie uśmiechali się na ich widok"

0 18 A A
Fot. Paulina Furtak / Społeczna Pracownia Mozaiki
Fot. Paulina Furtak / Społeczna Pracownia Mozaiki

Ma oryginalną klamkę, wlot paliwa i rozmiary prawdziwego fiata 126p. Żółte auto z pociętych płytek to ostatnia w tym roku realizacja Społecznej Pracowni Mozaiki (część projektu lokatorzy.eu).

Artykuł otwarty

Czytaj Dziennik Wschodni bez ograniczeń. Sprawdź naszą ofertę

Artykuł otwarty
AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Pomysł by na ścianie garaży przy ul. Balladyny 1 a pojawił się żółty maluch wyszedł od 13-letniego mieszkańca osiedla – Kacpra Mykitki (na zdjęciu głównym).

– Kacper brał udział w warsztatów mozaikarskich. To on zdecydował, że robimy żółtego fiata 126p. Wspólnie wybraliśmy miejsce, a nasza plastyczka Paulina Furtak zrobiła projekt – mówi Rafał Lis ze Społecznej Pracowni Mozaiki.

Maluch z płytek nie był pierwszy. Społeczna Pracownia Mozaiki działa na hansenowskim osiedlu od marca. Najpierw pojawił się napis „Cześć” stylizowany na fonty liter kojarzonych z okresem PRL. Potem mozaika inspirowana Tetris (gra wideo z lat 80.) na jednym placu zabaw i jaskółki na innym.

– Napisem „Cześć” chcieliśmy się przywitać z mieszkańcami osiedla. Tetrisem przypomnieć o tym rzadko odwiedzanym przez dzieci placu zabaw. Z kolei jaskółki to odniesienie do „Osiedla jaskółczych gniazd”, jak nazywali go jego pierwsi mieszkańcy – opowiada Lis.

Na tym nie koniec. Blok, w którym mieszka pani, która przekazała materiały do prac w nagrodę dostał piękną oryginalną numerację. A pani Alina która dbała, by pracujący w upały artyści się nie odwodnili – kocie łapki na balkonie. Bo z panią Aliną mieszka kotka Kropka.

– Ze względu na specyfikę osiedla większość projektów jest utrzymane w stylu retro – tłumaczy Paulina Furtak. – Nasze prace nie poruszają żadnych problemów. Chcemy, by ludzie uśmiechali się na ich widok. I jak dotąd, nam się to udaje. Za każdym razem gdy przyklejamy mozaiki ludzie się zatrzymują, zaczepiają nas, pytają gdzie mogą zobaczyć kolejne. Inna sprawa, że na os. Słowackiego łatwo można się zgubić. Mam nadzieję, że dzięki tym mozaikom łatwiej się będzie zorientować w przestrzeni.

W latach 70. ubiegłego wieku w dzielnicy LSM odbywały się Lubelskie Spotkania Plastyczne. Wzięło w nich udział kilkudziesięciu artystów plastyków z całej Polski. Powstało kilkadziesiąt realizacji: malarskich, mozaikowych, rzeźbiarskich – na ścianach szczytowych, prześwitach, w alejach i skwerach osiedli. Do dziś zachowało się niewiele, m.in. niektóre rzeźby na osiedlu Mickiewicza, czy mozaiki na Słowackiego.

Pod koniec października Społeczna Pracownia Mozaiki zaprasza na spacer po wszystkich swoich tegorocznych realizacjach. A wiosną pojawią się kolejne mozaiki, niekoniecznie tylko na os. Słowackiego.

– Jesteśmy otwarci na wszelkie prośby i zaproszenia – deklaruje Rafał Lis.

Fot. Paulina Furtak/ Społeczna Pracownia Mozaiki
Fot. Paulina Furtak/ Społeczna Pracownia Mozaiki
Fot. Paulina Furtak/ Społeczna Pracownia Mozaiki
Fot. Paulina Furtak/ Społeczna Pracownia Mozaiki

Komentarze 18

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
fanki nr,1 mikitka!!!! / 22 listopada 2016 o 13:21
najleoszyyy czykita.umyj sie
Avatar
Janusz / 20 września 2016 o 13:31
Grażyna bo maluchem w twój wielki hangar wjadą
Avatar
Gość / 10 czerwca 2016 o 10:42
Chcemy więcej takich!
Avatar
Gość / 10 czerwca 2016 o 10:42
Kacper Mykitka to zycie
Avatar
Gość / 10 czerwca 2016 o 10:40
mikitkonators foreva
Avatar
Gość / 10 czerwca 2016 o 10:39
Mykita- Nasz maluszek
Avatar
Gość / 10 czerwca 2016 o 10:39
Mykita Bogiem a Kacper nałogiem!!!
Avatar
Gość / 10 czerwca 2016 o 10:38
Mykitka boogiem
Avatar
Gość / 10 czerwca 2016 o 10:37
Grażyna ty tępa dzido
Avatar
Gość / 10 czerwca 2016 o 10:37
Mykita jest super!!!!
Avatar
fanki nr,1 mikitka!!!! / 22 listopada 2016 o 13:21
najleoszyyy czykita.umyj sie
Avatar
Janusz / 20 września 2016 o 13:31
Grażyna bo maluchem w twój wielki hangar wjadą
Avatar
Gość / 10 czerwca 2016 o 10:42
Chcemy więcej takich!
Avatar
Gość / 10 czerwca 2016 o 10:42
Kacper Mykitka to zycie
Avatar
Gość / 10 czerwca 2016 o 10:40
mikitkonators foreva
Avatar
Gość / 10 czerwca 2016 o 10:39
Mykita- Nasz maluszek
Avatar
Gość / 10 czerwca 2016 o 10:39
Mykita Bogiem a Kacper nałogiem!!!
Avatar
Gość / 10 czerwca 2016 o 10:38
Mykitka boogiem
Avatar
Gość / 10 czerwca 2016 o 10:37
Grażyna ty tępa dzido
Avatar
Gość / 10 czerwca 2016 o 10:37
Mykita jest super!!!!
Zobacz wszystkie komentarze 18

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Wstrząsająca napaść w Lubelskiem. Gwałcili chłopaka kijem baseballowym i kluczem do kół

Wstrząsająca napaść w Lubelskiem. Gwałcili chłopaka kijem baseballowym i kluczem do kół 0 0

Pobili, wywieźli do lasu i znów katowali. Prokuratura mówi o „szczególnym udręczeniu”. Sprawcy zostali już aresztowani

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 19 czerwca 2018 roku

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 19 czerwca 2018 roku 0 0

Mundial 2018: Tunezja – Anglia 1:2. Wielkie męczarnie faworyta

Mundial 2018: Tunezja – Anglia 1:2. Wielkie męczarnie faworyta 1 0

Świetna pierwsza połowa, ale z fatalną skutecznością. A w drugiej wielkie męczarnie. Anglia ostatecznie wygrała jednak z Tunezją 2:1 po dwóch golach Harry’ego Kane’a. Ta druga padła w doliczonym czasie gry,

To kino dostało wyróżnienie. Może się pochwalić frekwencją

To kino dostało wyróżnienie. Może się pochwalić frekwencją 1 0

Centrum Kultury Filmowej Stylowy zostało wyróżnione za najlepsze wyniki frekwencyjne w rozpowszechnianiu filmów europejskich i światowych. Nie pierwszy raz CKF ma się czym chwalić

Wkrótce marszałek zarobi mniej. "Będę dodatkowo przekazywał ok. 1 tys. zł na cele charytatywne"

Wkrótce marszałek zarobi mniej. "Będę dodatkowo przekazywał ok. 1 tys. zł na cele charytatywne" 3 11

O 545 zł brutto mniej będzie zarabiał od 1 lipca marszałek województwa lubelskiego. To efekt rządowego rozporządzenia, którego celem było zmniejszenie zarobków samorządowców o 20 proc. Ale obniżka w przypadku naszego marszałka będzie niższa niż zakładał PiS

Kto może dostać mieszkanie od miasta? Wkrótce zasady mogą się zmienić

Kto może dostać mieszkanie od miasta? Wkrótce zasady mogą się zmienić 13 4

Zmienione mają być zasady przyznawania mieszkań od miasta. Ratusz chce wpuścić do kolejki po lokal osoby o nieco wyższych dochodach. Sama kolejka rządziłaby się nieco innymi prawami niż obecnie. Osoby, które samowolnie zajęły inny lokal, trafiałyby na dalsze miejsca, przez co dłużej czekałyby na klucze

MKS Perła musi powalczyć o Ligę Mistrzyń w kwalifikacjach

MKS Perła musi powalczyć o Ligę Mistrzyń w kwalifikacjach 1 0

MKS Perła Lublin nie zagra w fazie grupowej. Podopieczne Roberta Lisa do elity będą musiały przebijać się przez turniej kwalifikacyjny. Losowanie eliminacji jest zaplanowane na 27 czerwca.

Skręcała w lewo, ale ją wyprzedzał. Jedna osoba ranna

Skręcała w lewo, ale ją wyprzedzał. Jedna osoba ranna 1 2

Jedna osoba trafiła do szpitala po wypadku w Czemiernikach (pow. radzyński).

MUNDIAL 2018. Belgia – Panama 3:0. Opór tylko do przerwy

MUNDIAL 2018. Belgia – Panama 3:0. Opór tylko do przerwy 1 0

MUNDIAL 2018 W pierwszym meczu grupy G Belgia nie bez problemów pokonała na stadionie w Soczi Panamę 3:0

Ekspresówka z Lublina do Rzeszowa coraz bliżej. Podpisali umowy na kolejny odcinek S19

Ekspresówka z Lublina do Rzeszowa coraz bliżej. Podpisali umowy na kolejny odcinek S19 109 8

W poniedziałek podpisano trzy umowy na prawie 25-kilometrowy odcinek S19 Lasy Janowskie – Nisko Południe. Tym samym ekspresowe połączenie Lublina z Rzeszowem nabiera coraz bardziej realnych kształtów

Miasto movie w Warsztatach Kultury: "Ucieczka z Nowego Jorku"
20 czerwca 2018, 21:00

Miasto movie w Warsztatach Kultury: "Ucieczka z Nowego Jorku" 1 0

Co Gdzie Kiedy. W środę, 20 czerwca o godz. 21 w Warsztatach Kultury (ul. Grodzka 5a) w ramach cyklu Miasto movie analogowo zobaczymy film Ucieczka z Nowego Jorku.

Trudna sytuacja plantatorów. Wojewoda obwinia PSL, a PSL partię rządzącą

Trudna sytuacja plantatorów. Wojewoda obwinia PSL, a PSL partię rządzącą 0 10

Będzie więcej kontroli owoców miękkich, w tym malin wjeżdżających do Polski zza wschodniej granicy – zapowiedział podczas dzisiejszej konferencji prasowej wojewoda lubelski Przemysław Czarnek. To reakcja na fatalną dla producentów malin sytuację na rynku i niskie ceny skupu tych owoców, które są zdecydowanie poniżej kosztów produkcji.

Motor odmłodzi skład? Decyzje do końca czerwca

Motor odmłodzi skład? Decyzje do końca czerwca 0 6

Kolejny sezon i kolejne rozczarowanie w Lublinie. Motor po raz czwarty z rzędu nie wywalczył awansu do upragnionej II ligi. W lecie znowu zanosi się na zmiany w klubie. Wydaje się, że najbardziej prawdopodobny jest wariant z odmłodzeniem kadry zespołu

Lublin: Oto laureaci Wielkiego Testu Języka Angielskiego [zdjęcia]
galeria

Lublin: Oto laureaci Wielkiego Testu Języka Angielskiego [zdjęcia] 0 0

Za nami kolejna edycja Wielkiego Testu Języka Angielskiego „Challenge Accepted”.

Kadrę Nawałki stać na sukces. Rozmowa z Nataszą Górnicką, kapitan piłkarek Górnika Łęczna
Lubelskie Ekstra

Kadrę Nawałki stać na sukces. Rozmowa z Nataszą Górnicką, kapitan piłkarek Górnika Łęczna 0 0

Rozmowa z Nataszą Górnicką, kapitan piłkarek Górnika Łęczna, aktualnych mistrzyń Polski.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!