czwartek, 22 lutego 2018 r.

Lublin

CBA żąda odsunięcia Żuka od władzy. Będzie głosowanie

Dodano: 8 listopada 2016, 16:10
Autor: Dominik Smaga

Ostatnia aktualizacja: 8 listopada 2016, 20:56
Krzysztof Żuk
Krzysztof Żuk

Nad tym, czy Krzysztof Żuk stracił fotel prezydenta Lublina zagłosuje Rada Miasta na nadzwyczajnej sesji, o której zwołanie prosi sam Żuk. Odsunięcia go od władzy żąda Centralne Biuro Antykorupcyjne. Głosowanie odbędzie się najprawdopodobniej w poniedziałek.

O stwierdzenie, że Krzysztof Żuk nie jest już prezydentem, Centralne Biuro Antykorupcyjne wystąpiło do Rady Miasta w poniedziałek. Do tego sprowadzałaby się uchwała o wygaszeniu mandatu prezydenta, której oczekuje CBA od radnych.

Do takiego głosowania dojdzie lada dzień. Sprawa Żuka będzie tematem nadzwyczajnej sesji, o której zwołanie prezydent wystąpił do przewodniczącego Rady Miasta.

– Jestem zobowiązany do zwołania i przeprowadzenia tej sesji w ciągu najbliższych siedmiu dni i tak też uczynię – mówi Piotr Kowalczyk, przewodniczący rady. Ogłoszenia terminu posiedzenia można się spodziewać dzisiaj. – Na 90 proc. będzie to poniedziałek, godz. 17.

Jednocześnie Krzysztof Żuk kieruje do radnych projekt uchwały stwierdzającej, że nie jest już prezydentem. – Pokuszę się o złożenie wniosku, by głosowanie było imienne – zapowiada Kowalczyk.
Sam prezydent tłumaczy, że wnioskuje o nadzwyczajną sesję, bo nie ma nic do ukrycia. – Żeby szybko skończyć ten temat – wyjaśnia Żuk. – Skoro wpłynął wniosek CBA, proszę radę o jak najszybsze rozpatrzenie sprawy.

CBA żądając odsunięcia Żuka od władzy zarzuca mu, że złamał tzw. ustawę antykorupcyjną, łącząc przez dwa lata funkcję prezydenta Lublina z zasiadaniem w radzie nadzorczej PZU Życie.

– Nie złamałem ustawy – mówi Żuk tłumacząc, że do spółki wskazał go Skarb Państwa.
Jeżeli Rada Miasta uchwali, że Żuk stracił stanowisko, to będzie on mógł zaskarżyć uchwałę do Wojewódzkiego, a potem Naczelnego Sądu Administracyjnego.

Jeśli taka uchwała nie zapadnie, to do jej podjęcia będzie mógł wezwać radę wojewoda. Gdyby wezwanie nie odniosło skutku, wojewoda może wydać zarządzenie zastępcze. Takie zarządzenie prezydent mógłby zaskarżyć do wspomnianych sądów.

Jeżeli prezydent będzie korzystać z przysługujących mu odwołań – a zapowiada, że będzie – to stanowiska będzie mógł go pozbawić dopiero prawomocny wyrok sądu.

Zwolennicy Żuka mocno zauważalni są na portalu społecznościowym Facebook, gdzie publikują swoje zdjęcia z kartkami z napisem „#muremzaŻukiem”. Przypinki z takim napisem nosiła we wtorek cześć samorządowców i pracowników Ratusza.

Na Facebooku stronę „Popieramy Krzysztofa Żuka” popiera prawie 5000 osób.

SONDA
Liczba głosów: 5105

Czy Krzysztof Żuk powinien zostać odwołany ze stanowiska prezydenta Lublina?

27.35 %
Tak
72.65 %
Nie
Czytaj więcej o: Krzysztof Żuk polityka PiS
Użytkownik niezarejestrowany
Użytkownik niezarejestrowany
Użytkownik niezarejestrowany
(136) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (9 listopada 2016 o 17:58) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Prezydent jest O.K. Tylko nie potrzebnie ciągnie za sobą tego Kowalczyka pajaca. Dalej biega po firmach i f-rki ?
Rozwiń
Gość
Gość (9 listopada 2016 o 13:12) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
najlepszy Prezydent od 25 lat kazdy moze zobaczyc jak teraz rozwija sie Lublin.Apropos zasiadania w radzie nadzorczej- a Misiewicze , bez kwalifikacji to moga ?? to jest nieprzyzwoite tak ludzi niszczyc!
Rozwiń
Gość
Gość (9 listopada 2016 o 12:24) -1
Zaloguj się, aby oddać głos
Nic nie zrobił tylko z pachołkami doił i doi Lublinian. Co to za Prezydent Miasta jak zleca inwestycje warszafiaczkom z Budimexu. A Lublin to największa dziura UE jak określiła Brukselka. POszoł won .
Rozwiń
Gość
Gość (9 listopada 2016 o 11:06) -1
Zaloguj się, aby oddać głos
popierajcie żuka to was wystuka hahahahaha
Rozwiń
Polak
Polak (9 listopada 2016 o 11:00) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
a to ciekawe, bo z początku władzy prezydenta Żuka i zasiadania w radzie nadzorczej było to uznane za SUKCES, a teraz? Sytuacja identyczna jak z Bratłomiejem SIENKIEWICZEM, który z wroga stał się OHATEREM, a prezydent Lublina z BOHATERA - WROGIEM. Materiały z początku okresu powinny być w TVP LUBLIN, a kto wie czy nie w TVP np. 1 ... Niestabilne prawo lub NIEPRZESTREGANIE PRAWA doprowadza do taki komediowych sytuacji...
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (136)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!