poniedziałek, 19 marca 2018 r.

Lublin

ZUS skontrolował zwolnienia. Czasami chorujemy z urojenia

  Edytuj ten wpis
Dodano: 6 lutego 2013, 19:09

Inspektorzy sprawdzili zwolnienia lekarskie, które wypisano pacjentom naszego województwa w zeszłym
Inspektorzy sprawdzili zwolnienia lekarskie, które wypisano pacjentom naszego województwa w zeszłym

ZUS skontrolował zwolnienia lekarskie. Kilkaset osób wcale nie chorowało. Kolejne kilkaset było na zwolnieniach dłuższych niż powinny. Byli i tacy, co mieli zwolnienie a pracowali.

Inspektorzy sprawdzili zwolnienia lekarskie, które wypisano pacjentom naszego województwa w zeszłym roku. Ustalili, że prawie 260 osób wcale nie chorowało. A 400 pacjentów było na zwolnieniu dłuższym niż powinni.

– Zdarzyło mi się, że miałem kłopoty a urlopu brak. Powiedziałem lekarce wprost, że potrzebuję kilku dni na to, żeby się pozbierać. Dostałem zwolnienie i jakieś leki na uspokojenie. To chyba nie powinno być kwestionowane – uważa pan Michał z Lublina.

– Są takie sytuacje, że po zwolnienia przychodzą osoby, których stan zdrowia wcale nie wyklucza pracy. Ale wtedy dowiadują się ode mnie, że nie mogę takiego zwolnienia wystawić – mówi lek. med. Dorota Tokarska z przychodni NZOZ Praktyka Lekarza Rodzinnego "Życie” w Lublinie. – W takiej sytuacji obowiązuje jednak zasada ograniczonego zaufania.

W myśl tej zasady, osoby przebywające na zwolnieniach lekarskich mogą być sprawdzane.

– Ustawa daje nam uprawnienia do kontrolowania, w jaki sposób wykorzystywane są zwolnienia lekarskie. Możemy to sprawdzić w miejscu, w którym chory mieszka lub gdzie pracuje albo prowadzi swoją działalność gospodarczą – mówi Małgorzata Korba, rzecznik prasowy Oddziału ZUS w Lublinie.

Chodzi np. o to, czy w czasie zwolnienia ktoś nie prowadzi działalności zarobkowej. Lubelski oddział ZUS zakwestionował w ten sposób zwolnienia 195 osób (o 59 więcej niż rok wcześniej), a oddział w Biłgoraju – kolejnych 64.

Drugi rodzaj kontroli przeprowadzają lekarze orzecznicy z ZUS. Sprawdzają, czy osoba przebywająca na zwolnieniu w danym dniu rzeczywiście jest niezdolna do pracy. Jeżeli się okaże np., że już wyzdrowiała, to ZUS może skrócić jej zwolnienie lekarskie. Lubelski Zakład skrócił w minionym roku 405 zwolnień, a oddział w Biłgoraju – 205.

W sumie w wyniku ubiegłorocznych kontroli oba oddziały odzyskały ok. 475 tys. zł. To kwota zasiłków chorobowych i opiekuńczych oraz świadczeń rehabilitacyjnych, która w 2012 r. pozostała w funduszu chorobowym dzięki ujawnieniu nieprawidłowości.

Warto pamiętać, że ZUS sprawdza przede wszystkim osoby prowadzące działalność gospodarczą i pracowników firm, które zatrudniają do 20 osób. – Pracodawcy, którzy zgłaszają do ubezpieczenia więcej niż 20 osób, mogą sami sprawdzać, w jaki sposób wykorzystywane są zwolnienia lekarskie – mówi Małgorzata Korba. – W sprawach wątpliwych lub w sytuacji, kiedy stan zdrowia pracownika powinien sprawdzić lekarz, tacy pracodawcy mogą zgłosić się do ZUS.

Co grozi zbyt życzliwemu lekarzowi

Jeśli ZUS stwierdzi nieprawidłowości, lekarz może stracić prawo do wystawiania zwolnień, a w przypadku przestępstwa – powiadomiona zostanie prokuratura. Takie sytuacje są jednak rzadkością. W minionym roku na terenie naszego województwa się nie zdarzały.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
śmiechuwarte
Barbara Ubryk
marian
(3) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

śmiechuwarte
śmiechuwarte (21 maja 2013 o 14:42) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Znam osobiście osobę która jest na zwolnieniu lekarskim a teraz zasiłku chorobowym i cały czas symuluje chorą na głowę bo chodzi do psychiatry, oczywiście liczy na rentę. Ta niby chora pracuje na czarno, jezdźi za granicę i ona jest chora ????
Rozwiń
Barbara Ubryk
Barbara Ubryk (7 lutego 2013 o 19:34) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Sam ZUS to patologia.Oni są spadkobiercami Gestapo i tak jak tamci mają niebagatelne wcale osiągnięcia w kwestii eksterminacji narodu polskiego.
Rozwiń
marian
marian (7 lutego 2013 o 10:54) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
jeśli komisja z zusu potrafi "uzdrowić" ludzi niepełnosprawnych, którzy od wielu lat ciężko chorują, to tym bardziej uzdrowią każdego kto choć tylko trochę jest chory

zus ma wytyczne odgórne i zrobią wszystko aby przyznać jak najmniej zasiłków, kosztem ludzi niestety
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (3)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!