Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Biała Podlaska

20 września 2021 r.
18:02

Ludzie umierają przy granicy. Aktywiści obawiają się najgorszego scenariusza

Autor: Zdjęcie autora Ewelina Burda
16 6 A A
Generał Tomasz Praga, komendant główny Straży Granicznej dementował dziś najnowsze doniesienia białoruskich mediów. – Oczerniają nas, że nasze służby przeciągają ciała na stronę Białorusi. To kłamstwo – podkreślił
Generał Tomasz Praga, komendant główny Straży Granicznej dementował dziś najnowsze doniesienia białoruskich mediów. – Oczerniają nas, że nasze służby przeciągają ciała na stronę Białorusi. To kłamstwo – podkreślił (fot. TVN 24 / x-news)

Straż Graniczna odnalazła w weekend przy polsko-białoruskiej granicy zwłoki trójki cudzoziemców, którzy zmarli z wychłodzenia. Sprawę bada prokuratura. Aktywiści pomagający imigrantom zarzucają niewłaściwe zachowania służbom zarówno po stronie polskiej jak i białoruskiej.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

– Doszło do tragicznych wydarzeń. Trzy osoby, które przekroczyły nielegalnie granicę na skutek hipotermii i wycieńczenia zmarły – potwierdził na wczorajszej konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki.

Zdarzenie nie dotyczy terenu woj. lubelskiego.

– Trwają czynności prokuratorskie zmierzające do ustalenia przyczyny zgonu tych osób oraz ich narodowości – informuje ppor. SG Anna Michalska, p.o. rzecznika prasowego Komendanta Głównego Straży Granicznej.

Wiadomo już, że jedną z ofiar był obywatel Iraku. – Zmarł przy granicy z Litwą. Ustaliliśmy, że on i jego dwóch towarzyszy w połowie września trafili do Mińska. Zapłacili za transfer 2,5 tys. dolarów, bo prawdopodobnie przez Polskę mieli dostać się do Niemiec. Na Białorusi wywieziono ich do lasu, tam się zgubili. Chcieli wrócić do Mińska, ale siłą zostali doprowadzeni pod polską granicę – relacjonował w poniedziałek Mariusz Kamiński, szef MSWiA. Szczegóły mieli przekazać pozostali Irakijczycy, którzy przeżyli.

Sprawą zmarłych cudzoziemców zajęła się prokuratura. – Będzie szczegółowa sekcja zwłok, również w kierunku badań toksykologicznych. Irakijczycy zeznali bowiem, że ich współtowarzysz miał wcześniej otrzymać pigułkę od służb granicznych białoruskich. Miała mu pomóc gdyby było mu zimno – dodał minister Kamiński.

Okazuje się, że w tych trudnych warunkach przebywają też dzieci. – Podczas weekendu nasze służby zatrzymały kobietę w ciąży z 13 dzieci. Ale to nie były jej dzieci, tylko pewnie odłączone od innych rodzin. Połowa z nich trafiła do naszych szpitali, bo jest chora na COVID–19 – podał w poniedziałek generał Tomasz Praga, komendant główny Straży Granicznej. Dementował on też najnowsze doniesienia białoruskich mediów. – Oczerniają nas, że nasze służby przeciągają ciała na stronę Białorusi. To kłamstwo – podkreślił Praga.

Organizacje pozarządowe obawiają się, że takich przypadków może być więcej. – Dla nas jest to o tyle przerażające, bo widząc jak ta sytuacja wygląda, przypuszczaliśmy, że to się może wydarzyć – przyznaje Maria Złonkiewicz z grupy „Chlebem i Solą”, która pomaga uchodźcom. – Spotykaliśmy się z migrantami, którzy byli wywożeni do lasów, byli bici, bez jedzenia i wody, w lichych ubraniach. Są tak przerzucani przez dwie strony, białoruską i polską – zaznacza aktywistka. – Nie tylko reżim Łukaszenki, ale również polska Straż Graniczna traktuje ich z przemocą, wywozi na drugą stronę granicy, nakazuje przechodzić przez płot. A jak ktoś nie chce, to jest bity. Widzieliśmy siniaki u tych ludzi – podkreśla Złonkiewicz.

Często cudzoziemcem zabiera się telefony.– Aby nie mogli niczego nagrywać, ani z nikim się skontaktować. Ale mamy nagrania jak są szczuci pasami, jak grozi się im bronią – opowiada członkini „Chlebem i Solą”, przyznając, że „istnieje potrzeba ochrony granic”.

– I to szczególnie w tak trudnej sytuacji politycznej jak teraz. Ale uważamy, że to można połączyć z ochroną praw uchodźców. Ci ludzie powinni trafiać do ośrodków, gdzie następuje weryfikacja czy ochrona międzynarodowa im przysługuje, wtedy zostają w Polsce. A jeśli nie, to są deportowani – podkreśla Złonkiewicz.

Organizacje pozarządowe obawiają się najgorszego scenariusza. – Niestety spodziewamy się więcej takich przypadków jak te w weekend – nie ukrywa. – Stan wyjątkowy jest blokadą, nie wiemy do końca co się tam dzieje, świadków nie ma.

Tymczasem, polski rząd utrzymuje narrację wojenną. – To zorganizowany szturm na polską granicę. Mamy nagrania z kamer, dronów. Jesteśmy pewni, że białoruskie służby graniczne przywożą cudzoziemców pod granicę z Polska. To akcja sterowana z Moskwy – uważa premier Mateusz Morawiecki. – Białoruś wprowadziła ruch bezwizowy z takimi państwami jak Pakistan, Jordania, Egipt, południowa Afryka – wymienia szef MSWiA. To może oznaczać, że dziesiątki, setki tysięcy ludzi będzie ściąganych na naszą wschodnią granicę – ostrzega Kamiński.

Tylko od początku września Straż Graniczna odnotowała już ponad 4 tys. prób nielegalnego przekroczenia granicy. A w sierpniu było ich 3,5 tys. Część cudzoziemców trafia do sześciu wyznaczonych do tego celu ośrodków strzeżonych. Jeden  z nich znajduje się w Białej Podlaskiej. Obecnie przebywa w nich 1,4 tys. osób. – Mamy wolnych 230 miejsc. Ale w razie konieczności możemy jeszcze uruchomić 500 dodatkowych – zaznacza komendant główny SG.

W ciągu najbliższego tygodnia ma zapaść decyzja o tym, czy stan wyjątkowy zostanie przedłużony. Przypomnijmy, że wprowadzono go 2 września w odpowiedzi na kryzys migracyjny na polsko–białoruskiej granicy. Obejmuje on 183 przygraniczne miejscowości w województwie podlaskim i lubelskim.

Straż graniczna: Po polskiej stronie granicy z Białorusią odnotowano trzy przypadki zgonów wśród migrantów

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Jesteśmy nieco rozczarowani czyli opinie po meczu Wisły Grupy Azoty Puławy z GKS 1962 Jastrzębie

Jesteśmy nieco rozczarowani czyli opinie po meczu Wisły Grupy Azoty Puławy z GKS 1962 Jastrzębie

W piątkowy wieczór Wisła Grupa Azoty Puławy bezbramkowo zremisowała na wyjeździe z GKS 1962 Jastrzębie i wciąż nie może być w pełni pewna pozostania w eWinner Drugiej Lidze, choć cel wydaje się być jak najbardziej do osiągnięcia. Jak mecz podsumowali trenerzy obu ekip?

Radny PiS na lodzie. Nie dostał obiecanego stanowiska

Radny PiS na lodzie. Nie dostał obiecanego stanowiska

Samorządowiec z Prawa i Sprawiedliwości rzucił posadę z-cy dyrektora inspekcji handlowej dla obiecanego stanowiska w zarządzie powiatu puławskiego. Gdy niespodziewanie PiS stracił władzę w powiecie, radny został z niczym. Czy pomoże mu wojewoda?

Noc Muzeów 2024: PORADNIK: jakie miejsca możesz zwiedzić

Noc Muzeów 2024: PORADNIK: jakie miejsca możesz zwiedzić

Wieża Trynitarska albo Ogród Botaniczny. Muzeum Fortyfikacji i Broni Arsenał albo Muzeum Czartoryskich. A może Muzeum Badań Polarnych? Przed nami Noc Muzeów 2024. Co i kiedy można zobaczyć

Zezulin. Groźny wypadek o świcie

Zezulin. Groźny wypadek o świcie

Audi zderzyło się z ciężarówką dziś około godz. 4 nad ranem. 58-letni kierowca z obrażeniami przewieziony do szpitala

Tak wyglądała Włodawa. Zdjęcia przełomu lat 50. i 60. XX wieku
foto

Tak wyglądała Włodawa. Zdjęcia przełomu lat 50. i 60. XX wieku

W zbiorach Lubelskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Lublinie znaleźć można prawdziwe perełki. Jedną z nich są zdjęcia Włodawy z przełomu lat 50. i 60. ubiegłego wieku Zapraszamy na nostalgiczną podróż po magicznych zaułkach miasta trzech kultur.

KULturalia ruszyły. Studenci bawią się w nowej lokalizacji
ZDJĘCIA
galeria

KULturalia ruszyły. Studenci bawią się w nowej lokalizacji

Studenci Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II rozpoczęli świętowanie. KULturalia to ostatnia z imprez studenckich w Lublinie.

Majówka z Panem Prusem w Nałęczowie
19 maja 2024, 10:30

Majówka z Panem Prusem w Nałęczowie

W niedzielę (19 maja) odbędzie się XXIII Majówka z Panem Prusem. W programie wydarzenia zaplanowano koncert (Vinyl Band), spektakl, panel dyskusyjny z udziałem wybitnych literaturoznawczyń - prof. Beaty Obsulewicz-Niewińskiej oraz prof. Beaty Utkowskiej oraz występy uczniów nałęczowskich szkół.

Roztańczone El Cubano
foto
galeria

Roztańczone El Cubano

Kolejna impreza w El Cubano za nami. Co to była za impreza! Gorąca salsa do białego rana w samym centrum Lublina. Jeśli chcecie się dowiedzieć, jak się bawi Lublin, to zapraszamy Was do obejrzenia naszej fotogalerii.

Koncert Łukasza Jemioły
18 maja 2024, 19:00

Koncert Łukasza Jemioły

W Noc Muzeów - „na ulicy Złotej pod trójką” - odbędzie się koncert Łukasza Jemioły, który zaprezentuje poezję polską (także lubelską), we własnych opracowaniach muzycznych. Początek o godzinie 19:00.

Młodzi deskorolkarze lobbują u burmistrza

Młodzi deskorolkarze lobbują u burmistrza

Młodzi chłopcy z Łukowa biorą sprawy w swoje ręce. Chcą zmian w miejskim skateparku. I osobiście powiedzieli o tym burmistrzowi.

Bliżej do zmian na Skwerze Niepodległości. Poprawią alejki

Bliżej do zmian na Skwerze Niepodległości. Poprawią alejki

Dwie firmy złożyły oferty w przetargu dotyczącego przebudowy alejek, placu zabaw oraz nowych nasadzeń zieleni na Skwerze Niepodległości w Puławach. Roboty się rozpocząć i zakończyć w tym roku. Koszty wyniosą kilka milionów złotych.

Świdnik. Jak trzeba to i życie uratują
galeria

Świdnik. Jak trzeba to i życie uratują

W czwartek na terenie galerii handlowej w Świdniku pojawił się nietypowy gość. Potrzebna była interwencja straży pożarnej, miejskiej, a także weterynarza. Drugie wezwanie dotyczyło kota, który utknął na drzewie.

Cel Górnika Łęczna na mecz ze Stalą Rzeszów? Wygrać pomimo poważnych osłabień

Cel Górnika Łęczna na mecz ze Stalą Rzeszów? Wygrać pomimo poważnych osłabień

Terminarz 33. kolejki ułożył się tak, że Motor Lublin gra na wyjeździe z Resovią, a Górnik Łęczna u siebie ze Stalą Rzeszów. Dla zielono-czarnych wynik sobotniego meczu (godz. 20) może okazać się kluczowy w kontekście walki o miejsce w strefie barażowej po zakończeniu sezonu zasadniczego

Lubartów: Motocykliści rozpoczynają sezon i pomagają

Lubartów: Motocykliści rozpoczynają sezon i pomagają

W sobotę w Lubartowie będzie słychać przyjemny ryk silników i czuć zapach spalin. Ulicami miasta przejadą setki jednośladów. Przed nami 15. Kapucyński Piknik Motocyklowy połączony ze zbiórką charytatywną.

Już od 10.00. Wyprzedaż, wystawa i warsztaty dla dzieci
18 maja 2024, 10:00

Już od 10.00. Wyprzedaż, wystawa i warsztaty dla dzieci

Fundacja KZMRZ zaprasza na weekendowe wydarzenia organizowane w hali po nieczynnym dworcu autobusowym przy Lubelskiej w Puławach: garażową wyprzedaż, a także zwiedzanie budynku i wystawę sztuki współczesnej w ramach "nocy muzeów".

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium