sobota, 17 marca 2018 r.

Magazyn79 LAT TEMU
Siedlce stolicą djecezji Podlaskiej
Na mocy postanowienia Watykanu, stolica biskupstwa podlaskiego zostaje przeniesiona z Janowa Podlaskiego do Siedlec.

Pocałunek matki
W mieście hiszpańskiem Vittoria miano w tych dniach pochować dziewczynkę, uznaną przez lekarzy za zmarłą. Gdy zamknięto już trumnę, matka zmarłej, jakby tknięta przeczuciem, ubłagała pogrzebowych, aby pozwolili jej jeszcze raz pocałować córkę. Zdjęto więc wieko i matka nachyliła się nad dzieckiem, w tejże jednak chwili uczuła jakby lekki ruch rzekomo zmarłej. Pobiegła więc natychmiast do lekarza, który stwierdził, że dziewczynka wychodzi istotnie ze stanu silnego odrętwienia, w którym wzięto ją za umarłą. Wkrótce też powiodło się przywrócić rzekomo zmarłą do życia.

Niemowlę z brodą
Według pism czeskich, w pobliżu Bratisławy urodził się pewnemu małżeństwu chłopczyk zupełnie normalnie rozwinięty i zdrowy, ale z wąsami i brodą długości trzech i pół cali. Fenomenalnie to brodate niemowlę ściąga tłumy ciekawych i lekarzy z Pragi, a nawet z Wiednia i Budapesztu.
„Wyzwolenie” z 7 września 1924 r.

73 LATA TEMU

Nowy rekord lotniczy
W wyścigu za osiągnięciem jak najświetniejszych wyników w dziedzinie lotnictwa dwaj lotnicy amerykańscy podjęli próbę jak najdłuższego utrzymania się w powietrzu. Wzbiwszy się w przestworza, postanowili nie lądować przez 1000 godzin. Nie udało im się w prawdzie w całości zamiar ten urzeczywistnić, gdyż wskutek uszkodzenia silnika musieli lądować wcześniej, w każdym razie jednak utrzymali się w powietrzu 640 godzin, czyli prawie 27 dni.
„Przewodnik Gospodarski” z 7-14 września 1930 r.

51 LAT TEMU
W 75-lecie urodzin Feliksa Dzierżyńskiego
Siedemdziesiąt pięć lat mija od chwili, kiedy w małym dworku w powiecie oszmiańskim na Wileńszczyźnie, w drobno szlacheckiej rodzinie urodził się Feliks Dzierżyński.
Feliks Dzierżyński, utalentowany i ofiarny syn narodu polskiego, wielki uczeń i współtowarzysz walk Lenina i Stalina, wzór przywódcy rewolucyjnego, symbol głębokiego patriotyzmu i internacjonalizmu, jest dumą polskiego ruchu robotniczego.
„Sztandar Ludu” z 12 września 1952 r.
30 LAT TEMU
Po zamachu stanu na Chile
Tragiczne wydarzenia, jakie rozegrały się w Chile w Chile we wtorek 11 września, do głębi poruszyły światową opinię publiczną. Ze wszystkich kontynentów nadchodzą wypowiedzi polityków reprezentujących różne tendencje, partii postępowych i organizacji związkowych, potępiających skrajną prawicę chilijską, która złamała wieloletnie tradycje demokratyczne tego kraju i obaliła legalny rząd ludowy.
Salvador Allende nie żyje
Junta wojskowa ogłosiła komunikat, w którym oficjalnie informuje się, że patrol wojskowy znalazł w pałacu prezydenckim zwłoki prezydenta Salvadora Allende. Junta potwierdziła wiadomość o pogrzebie prezydenta.
„Sztandar Ludu” z 13 września 1973 r.
Pisownia oryginalna
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!