Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

15 marca 2006 r.
20:16
Edytuj ten wpis

KREWni

0 0 A A

Boss jest bardzo groźny. Nikt normalny nawet się do niego nie zbliży. Ale Boss swoje życie zawdzięcza Pershingowi, który nadstawił dla niego szyję i oddał mu swoją krew. I całe szczęście, że Pershing to nie żaden mafioso, tylko honorowy krwiodawca. Psi krwiodawca

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
W domu przy ulicy Romea w Lublinie mieszka sobie Boss. Osiem lat temu państwo Podstawka kupili miodowego szczeniaczka boksera od sprzedawcy na Rusałce. Oglądali rodzeństwo, matkę... bokserek był śliczny. - Nie miał rodowodu, ale nam to nie przeszkadzało - opowiada pan Mirosław, starając się utrzymać na smyczy dużego psa. - Trochę nam urósł i już dawno przestał wyglądać jak bokserek - uśmiecha się klepiąc Bossa po grzbiecie.
Teraz wygląda jak zabójca.

Rezydenci

Z gardła Bossa wydobywa się ostrzegawcze bulgotanie. Każdy rozsądny człowiek traci ochotę do pogłaskania pieska, po którym w ogóle nie widać wieku i tego, że jego życie wisiało na włosku. - To członek rodziny, więc decyzja była oczywista: ratujemy - wspomina Mirosław Podstawka historię z czerwca ubiegłego roku, kiedy Boss przeszedł bardzo ciężką operację usunięcia guza śledziony. Guz ważył kilka kilogramów, a w czasie zabiegu Bossowi oprócz leków podano pół litra krwi.
- Teraz już nie dojdziemy, kto nadstawił szyję, żeby ratować naszego Bossa: czy to Lolo, czy Perhing? - tłumaczą lekarze w Lubelskim Centrum Małych Zwierząt, gdzie był operowany Boss. Tych zabiegów jest u nas tyle, że nie pamiętamy, który z psów i kotów oddaje krew.
Krwiodawcy to cztery psy i dwa koty. Są stałymi rezydentami kliniki, dzięki temu wiadomo że są zdrowe i zawsze, nawet w nagłym wypadku, mogą służyć krwią.

Bez usypiania

Pierwszy był Hrabia. W 1995 roku czarnego kocura przyniesiono do kliniki, z prośbą o uśpienie. Właścicielka była w ciąży, a kota podejrzewano o toksoplazmozę. Przez tydzień lekarze nie znaleźli wśród nich chętnego do wykonania eutanazji. W końcu zadzwonili do byłych właścicieli z pytaniem, czy kot może zostać w klinice. I tak, przypadkiem uratowany kocur, został pierwszym krwiodawcą. - Chory kot czy pies po podaniu krwi bardzo szybko zdrowieje. Poprawę widać z doby na dobę - mówi doktor Ryszard Iwanicki, właściciel Lubelskiego Centrum Małych Zwierząt.
Lekarze nie wiedzą, jak Hrabia, Filipek czy Czesio, koci krwiodawcy, zapatrują się na ratowanie życia swoim pobratymcom, ale właściciele uratowanych dzięki nim zwierząt są szczęśliwi. To pewne.
- Amerykanie stosują transfuzje i mają banki krwi weterynaryjnej już od 20 lat. A my jesteśmy chyba jedyni w Europie - cieszy się doktor Robert Marczak, który dwa lata temu w Warszawie założył Weterynaryjny Bank Krwi im. Milusia, a w ubiegłą sobotę otworzył w Lublinie jego filię. - Idea krwiolecznictwa jest niemal identyczna jak u ludzi. Potrzebny jest zdrowy dawca. Można mu pobrać jednorazowo 450 ml krwi jeśli dawca jest psem, a 50 ml, jeśli kotem. One też mają grupy krwi, ale przy pierwszym podaniu to nie jest istotne, chory organizm to zaakceptuje, dopiero przy następnych trzeba robić tzw. próby krzyżowe. Kotom pobiera się pod narkozą krew z żyły jarzmowej. Psy wytrzymują ten zabieg bez usypiania.

Trzy kilo karmy

- Nasz Lolo sobie spokojnie leży, a krew spływa do woreczka - chwalą swojego pupila (80-kilogramowego doga de bordeaux) w klinice. Lolo od lat mieszka w klinice, bo nie mógł się dogadać z innymi psami w domu i właściciel go oddał. Pies pilnował budowy kliniki, teraz porządku na całym terenie. - Dla nas jest łagodny jak baranek, ale obcym nie radzimy się spoufalać - uśmiechają się znacząco weterynarze.
Dawcą zwierzak może być raz na co najmniej cztery tygodnie. W czasie pobierania dostaje kroplówkę, później smakołyki.
- Podajemy krew psom, które mają babeszjozę, czyli kleszczowe zapalenie krwi. Takich przypadków wiosną i jesienią jest bardzo dużo. Przy poważnych zabiegach chirurgicznych, przy hemofilii A i B, niedokrwistości - tłumaczy dr Marczak.
Idealny pies dawca powinien ważyć więcej niż 27 kg, mieć więcej niż 9 miesięcy, ale nie więcej niż 9 lat. Dawca dostaje bandanę z napisem "Ratuję życie” i przysługuje mu gratisowo komplet badań oraz - co w tym wypadku najważniejsze - 3 kg wysokoenergetycznej karmy.
A jego krew trafia do banku, gdzie w temperaturze 2-6 stopni może być przechowywana przez 35 dni.

Nasikał do butów

Dziś wizytówką centrum jest Hrabia. Jego pierwszym "pacjentem” był kot, który na stół trafił w stanie skrajnego wyczerpania. Krew była dla niego jedynym ratunkiem. - Właściciele nie mieli znajomego dawcy, przypomnieliśmy sobie o rezydującym u nas Hrabim - wspomina doktor Iwanicki. - Teraz Hrabia to koci emeryt, przestał być dawcą, ale lista "jego” kotów jest długa.
Dlatego nikt nie krzywi się na "hrabiowski” charakterek kocura, który w lecznicy jest dłużej niż większość personelu. Hrabia cieszy się specjalnymi względami szefa. Nawet sikanie Iwanickiemu do butów i maltretowanie kwiatków w gabinecie uchodziło mu na sucho.
Agnieszka Dybek

Pozostałe informacje

Indywidualne Mistrzostwa Polski: Żużlowcy Orlen Oil Motoru Lublin bez awansu

Indywidualne Mistrzostwa Polski: Żużlowcy Orlen Oil Motoru Lublin bez awansu

W czwartek rozgrywane były eliminacje Indywidualnych Mistrzostw Polski. Zawody odbyły się w: Krośnie, Gnieźnie i Krakowie. Nie doszła za to do skutku impreza w Gdańsku, gdzie mimo dobrej pogody były problemy z torem. Niestety, żaden z zawodników Orlen Oil Motoru nie wywalczył awansu do IMP Challenge, które odbędą się 30 maja w Pile.

Górnik Łęczna ma nowego prezesa

Górnik Łęczna ma nowego prezesa

Jest nowa osoba na stanowisku Prezesa Zarządu Spółki Górnik Łęczna

Powstała Unia Kultury Obszaru Metropolitalnego

Powstała Unia Kultury Obszaru Metropolitalnego

9 maja miasta, gminy i powiaty Lubelskiego Obszaru Metropolitalnego podpisały deklarację współpracy kulturalnej. Jej efektem jest powstanie regionalnej sieci, której głównym celem działań jest rozwój i promocja kultury Lubelszczyzny.

Matematyka i muzyka
Wideo
film

Matematyka i muzyka

Jutro startują Juwenalia Politechniki Lubelskiej. Na scenie będzie można zobaczyć takich wykonawców jak Kwiat Jabłoni, Szpaku, Lady Pank czy MSE Błąd Średniokwadratowy. O zespole z matematyczną nazwą rozmawiamy z Arkadiuszem Gałką, gitarzystą i... prodziekanem Wydziału Zarządzania PL Bartoszem Przysuchą, wokalistą z grupy.

Kandydatki do PE z okazji Dnia Europy zaprosiły mieszkańców na tort
Zdjęcia
galeria

Kandydatki do PE z okazji Dnia Europy zaprosiły mieszkańców na tort

Bożena Lisowska i Beata Krzewińska, kandydatki Koalicji Obywatelskiej w wyborach do Parlamentu Europejskiego przypadający na dzisiaj Dzień Europy postanowiły wykorzystać w kampanii. Na schodach przed lubelskim Zamkiem mówiły o wartościach, jakie Robert Schuman zawarł w deklaracji, która stała się początkiem tworzenia Unii Europejskiej. Poczęstowały też mieszkańców Lublina unijnym tortem.

Miasto wspiera dzieci i młodzież. W Lublinie działa telefon zaufania

Miasto wspiera dzieci i młodzież. W Lublinie działa telefon zaufania

Centrum Interwencji Kryzysowej w Lublinie uruchamia pomoc dla młodych mieszkańców Lublina. To część programu „POMOC kontra przemoc” dofinansowanego ze środków europejskich.

Marleyki 2024 w lubelskim Centrum Kultury
11 maja 2024, 21:00

Marleyki 2024 w lubelskim Centrum Kultury

Marleyki to coroczne święto muzyki reggae na cześć Roberta Nesty Marleya (znanego jako Boba Marleya). W sobotę (11 maja) muzyczny hołd – dla jednej z największych legend kultury i muzyki reggae – złożą członkowie Love Sen-c Music Sound System.

Platforma Obywatelska zdziwiona i zniesmaczona rezygnacją Janickiej

Platforma Obywatelska zdziwiona i zniesmaczona rezygnacją Janickiej

Z ogromnym zdziwieniem przyjęliśmy oświadczenie, jakie w mediach społecznościowych opublikowała radna Katarzyna Janicka. Tuż przed inauguracyjną sesją nowej - IX kadencji Rady Miasta Chełm ogłosiła otóż, że nie przystąpi do Klubu Radnych Koalicji Obywatelskiej – Małgorzata Sokół, przewodnicząca Rady Powiatu PO RP w Chełmie oraz Marek Sikora, przewodniczący Klubu KO w Radzie Miasta komentują decyzję byłej już radnej PO.

Spotkanie podróżnicze z Dominikiem Maińskim
NASZ PATRONAT

Spotkanie podróżnicze z Dominikiem Maińskim

Lubelski podróżnik tym razem wybrał się na miesięczną wyprawę, w czasie której odwiedził Amazonię i wyspy Morza Karaibskiego. Efektami tej wycieczki pochwali się w najbliższy piątek.

Politechnika polepsza komfort jazdy windą

Politechnika polepsza komfort jazdy windą

Naukowcy z Politechniki Lubelskiej opatentowali urządzenie, które ma posłużyć producentom i użytkownikom wind. Dzięki niemu, jazda ma być bezpieczna i komfortowa.

Jak zostać samodzielnym pilotem paralotni?

Jak zostać samodzielnym pilotem paralotni?

Historia paralotniarstwa jako sportu jest stosunkowo młoda, ale paralotnia szybko zyskała na popularności wśród entuzjastów lotów na całym świecie. W tym artykule znajdziesz wszystko, co musisz wiedzieć, aby rozpocząć swoją przygodę z lataniem na paralotni.

Zmienił się dyrektor lubelskiego oddziału TVP3

Zmienił się dyrektor lubelskiego oddziału TVP3

Nowym dyrektorem i redaktorem naczelnym lubelskiego oddziału Telewizji Polskiej został Piotr Adamczuk.

Nowe ogrodzenie parku pułapką na sarny
Nałęczów

Nowe ogrodzenie parku pułapką na sarny

Trzeciego maja złapała się pierwsza, a szóstego maja druga. Sarny próbowały przejść pomiędzy stalowymi prętami nowego ogrodzenia Parku Zdrojowego. Dzikie zwierzęta zginęły. Problem zaskoczył urzędników. Samorządowcy szukają rozwiązania.

Zmarł Waldemar Kowalski

Zmarł Waldemar Kowalski

W wieku 84 lat odszedł „bombardier ze Świdnika”. Waldemar Kowalski był bokserem, z którym Avia Świdnik odnosiła największe sukcesy.

Ulica Stary Gaj zyska nawierzchnię asfaltową. Koniec utrudnień jeszcze dzisiaj
LUBLIN

Ulica Stary Gaj zyska nawierzchnię asfaltową. Koniec utrudnień jeszcze dzisiaj

Trwają pracę nad położeniem nawierzchni asfaltowej na ulicy Stary Gaj w Lublinie. W związku z tym występują tam utrudnienia w ruchu. Ulica zamknięta jest dla kierowców na remontowanym odcinku.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium