Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

11 października 2014 r.
13:00
Edytuj ten wpis

Kto zyska, kto straci, co się rozproszy - o co chodzi w tych wyborach?

0 4 A A

We wtorek o północy minął termin zgłaszania kandydatów na radnych. Do 17 października komitety mają czas na zgłoszenie osób, które będą walczyły o fotele prezydentów, burmistrzów i wójtów. Część ugrupowań karty odsłoniła już wcześniej, inne z podaniem nazwisk czekają do ostatniej chwili. Większość z nich jednak kampanię wyborczą już rozpoczęła.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
16 listopada odbędą się wybory samorządowe, w których wybierzemy prezydentów, burmistrzów i wójtów, a także radnych wojewódzkich, miejskich, powiatowych i gminnych

Pierwszy skok w trójskoku

Kampania samorządowa ze względu na lokalny charakter różni się od pozostałych. Ale przez zaplanowane na przyszły rok wybory prezydenckie i parlamentarne ma dla partii politycznych bardzo istotne znaczenie.

- To taki pierwszy skok w trójskoku - uważa dr hab. Norbert Maliszewski, politolog z Uniwersytetu Warszawskiego. Jak ocenia dotychczasowe działania ugrupowań na arenie ogólnopolskiej?

- Prawo i Sprawiedliwość ma hasło (Słuchać Polaków, zmieniać Polskę - red.) zbliżone do tego z wyborów do Parlamentu Europejskiego. Bardziej samorządowe hasło ma Platforma Obywatelska (Miliardy dla samorządu, lepsze życie Polaków -red.). Tematy typowo samorządowe w swojej kampanii porusza Sojusz Lewicy Demokratycznej. To może oznaczać, że partie traktują te wybory jako rozruch przed przyszłorocznymi wyborami parlamentarnymi - ocenia Maliszewski.

Sejmiki jak Sejm

Zdaniem Norberta Maliszewskiego wyborom samorządowym najbliżej jest do wyborów parlamentarnych na poziomie sejmików województw. Politolog jest współautorem symulacji przeprowadzonej na podstawie średniej z ostatnich sondaży CBOS i IBRiS.

Wynika z niej, że Platforma Obywatelska wygra w dziewięciu województwach, a Prawo i Sprawiedliwość w siedmiu. Jednak ze względu na możliwości koalicyjne PiS będzie rządzić tylko w czterech regionach. W tej ostatniej grupie znajduje się województwo lubelskie. Według Maliszewskiego, partia Jarosława Kaczyńskiego miałaby zdobyć 18 mandatów, PO - 8, PSL - 6, a SLD tylko jeden.

- Z tego typu symulacjami jest jednak pewien kłopot polegający na tym, że są one oparte na sondażach. A w tych zazwyczaj niedoszacowany jest wynik Polskiego Stronnictwa Ludowego. Na Lubelszczyźnie PiS i PO idą na razie łeb w łeb i to, czy zwycięska partia będzie w stanie rządzić samodzielnie, będzie zależało od ostatecznego wyniku ludowców - dodaje Maliszewski.

Która linia?

Dwie główne partie swoje kampanie opierają na dwóch różnych tematach.

- PO wybrało linię zdobywania unijnych miliardów dla samorządu, jak na razie ocenianą pozytywnie. Z kolei PiS chce być postrzegana jako partia służąca Polsce i Polakom. Pozostaje pytanie, który temat będzie dominujący w całej kampanii? Dużo zależy też od tego, kto lepiej zmobilizuje swój elektorat - uważa Maliszewski. - Jeśli chodzi o pozostałe partie, to w porównaniu do 2010 roku najprawdopodobniej straci SLD i PSL. Z kolei Kongres Nowej Prawicy w sondażach jeszcze przekracza próg 5 procent, ale wydaje mi się, że ze względu na brak struktur tym razem nie będzie czarnym koniem wyborów.

Unikają szyldów

Według politologa mniejszy wymiar polityczny mają wybory prezydentów, burmistrzów i wójtów, którzy zajmują się sprawami najbliższymi wyborcom.

- Partie będą tu miały mniejszy udział, tym bardziej, że jest zauważalny pewien trend. Część ugrupowań wystawiając kandydatów w tych wyborach stara się unikać swoich szyldów. Choć startują osoby powiązane z partiami, to starają się mówić, że nie zajmują się polityką i są najbliżej ludzi - wyjaśnia Norbert Maliszewski.
Politolog zauważa też, że przed czterema laty lokalne komitety wyborcze zdobyły 15 procent wszystkich głosów, ale przełożyło się to jedynie na 3 procent mandatów w całych wyborach. - Teraz będzie podobnie. Te głosy się rozproszą.
Czytaj więcej o:

Pozostałe informacje

Voo-Voo w Fabryce Kultury Zgrzyt
18 maja 2024, 20:00

Voo-Voo w Fabryce Kultury Zgrzyt

W sobotę (18 maja) w lubelskim Zgrzycie wystąpi Voo-Voo. Zespół zagra koncert promujący album "Premiera".

Niezależni razem z PiS. Taki jest układ sił w Biłgoraju
Wybory 2024

Niezależni razem z PiS. Taki jest układ sił w Biłgoraju

Choć to kandydatów KWW Janusza Rosłana weszło do Rady Miasta Biłgoraj najwięcej, to władzę w mieście przez najbliższe lata sprawować będzie koalicja KW Prawo i Sprawiedliwość oraz KWW Niezależni.

Matura 2024 wystartowała. Dzisiaj język polski
foto
galeria
film

Matura 2024 wystartowała. Dzisiaj język polski

Równo o 9 tegoroczni maturzyści usiedli w ławkach i rozpoczęli egzamin z języka ojczystego. Zajrzeliśmy do kilku szkół w Lublinie.

Wybory nic nie zmieniły. PiS nadal ma w tym powiecie pełnię władzy

Wybory nic nie zmieniły. PiS nadal ma w tym powiecie pełnię władzy

To było do przewidzenia. Prawo i Sprawiedliwość zdecydowanie wygrało wybory w powiecie tomaszowskim i władzą z nikim dzielić się nie musi. Poniedziałkowa, inauguracyjna sesja tylko to potwierdziła.

Pow. hrubieszowski. Nikt nie miał większości. Musieli się dogadać
Wybory 2024

Pow. hrubieszowski. Nikt nie miał większości. Musieli się dogadać

Wyraźnego zwycięzcy nie było. Do 17-osobowej Rady Powiatu Hrubieszowskiego weszli przedstawiciele aż pięciu komitetów wyborczych. Musieli się więc dogadać w kwestii sprawowania władzy i podziału stanowisk. Jak wyszło? Pokazały głosowania podczas poniedziałkowej sesji.

Big bag, czyli wszechstronne i wytrzymałe rozwiązanie dla przemysłu

Big bag, czyli wszechstronne i wytrzymałe rozwiązanie dla przemysłu

Worki Big Bag, znane również jako FIBC, stanowią nieodłączny element w przemyśle, zapewniając wszechstronne i wytrzymałe rozwiązanie dla transportu i przechowywania różnych materiałów sypkich. Ich popularność w różnych gałęziach przemysłu wynika z prostoty obsługi, wytrzymałej konstrukcji i możliwości wielokrotnego użytkowania. Dowiedz się więcej o tym niezwykle przydatnym produkcie z poniższego artykułu.

Na burmistrza próbował, ale nie wyszło. Nadal będzie starostą

Na burmistrza próbował, ale nie wyszło. Nadal będzie starostą

Chociaż nie kandydował do rady, to i tak został starostą. W powiecie parczewskim władzę utrzymał Janusz Hordejuk z PSL.

Nowoczesne mieszkania w okolicach Szczecina

Nowoczesne mieszkania w okolicach Szczecina

Mieszkania na sprzedaż w zachodniopomorskim. Poznaj ofertę godną XXI wieku!

Podsłuch na posiedzeniu Rady Ministrów
Z KRAJU

Podsłuch na posiedzeniu Rady Ministrów

W Katowicach, gdzie ma odbyć się dzisiaj wyjazdowe posiedzenie Rady Ministrów wykryto podsłuch. Poinformował o tym Jacek Dobrzyński, rzecznik prasowy ministra koordynatora służb specjalnych.

6 zasad, jak zadbać o baterię w iPhone?

6 zasad, jak zadbać o baterię w iPhone?

Każdy użytkownik iPhone'a pragnie, aby jego urządzenie służyło mu jak najdłużej. Jednak jak każdy element elektroniczny, bateria w iPhone'ie ma ograniczoną żywotność. Okazuje się jednak, że w dużej mierze to od użytkownika zależy, jak długo będzie nam służyła..

Matury czas start. Jakie nastroje przed egzaminem?
NA ŻYWO
film

Matury czas start. Jakie nastroje przed egzaminem?

Punktualnie o godzinie 9, blisko 19 tys. osób w województwie lubelskim zasiądzie do egzaminu maturalnego z języka polskiego.

Cztery miejsca i siedmiu chętnych, czyli Motor i Górnik Łęczna walczą o baraże

Cztery miejsca i siedmiu chętnych, czyli Motor i Górnik Łęczna walczą o baraże

Do końca sezonu 23/24 na zapleczu ekstraklasy pozostały jeszcze trzy kolejki. Na 99 procent nikt nie odbierze już awansu przede wszystkim Lechii Gdańsk, ale i Arce Gdynia. Na górze tabeli trwa jeszcze walka o strefę barażową. A uczestniczy w niej siedem ekip, w tym: Motor Lublin i Górnik Łęczna. Nasze kluby obecnie zajmują jednak miejsca poza czołową szóstką.

Hrubieszów. Komitet pani burmistrz władzą się nie dzieli
Wybory 2024

Hrubieszów. Komitet pani burmistrz władzą się nie dzieli

Wygrała w pierwszej turze, deklasując dwójkę rywali i właśnie rozpoczęła kolejną kadencję. Rządzić powinno się płynnie, bo Marta Majewska ma za sobą w nowej radzie zdecydowaną większość. Jej radni tworzą całe prezydium.

Wojsko przeszkoli uczniów z naszego regionu

Wojsko przeszkoli uczniów z naszego regionu

266 szkół podstawowych i ponadpodstawowych z terenu województwa lubelskiego weźmie udział w nowym programie edukacyjno-obronnym pn. „Edukacja z wojskiem”. To odpowiedź na współczesne potrzeby

„Muzeum na kółkach” odwiedzi Końskowolę
10 maja 2024, 9:00

„Muzeum na kółkach” odwiedzi Końskowolę

Niezwykłe muzeum po raz ósmy wyruszy w trasę po Polsce. W maju i czerwcu – odwiedzi 10 miejscowości z województw: świętokrzyskiego, małopolskiego oraz lubelskiego. Początek w niedzielę (10 maja) w Końskowoli.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium