Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

24 stycznia 2020 r.
18:02

Materiał przyszłości prosto z Puław. Firma MakeGrowLab z kolejnymi laurami

150 10 A A
Róża Rutkowska i Josh Brito, założyciele MakeGrowLab<br />
<br />
Róża Rutkowska i Josh Brito, założyciele MakeGrowLab

(fot. Fot. Radosław Szczęch)

Firma MakeGrowLab to obecnie jeden z najgorętszych start-upów w Polsce. Para naukowców-pasjonatów z Puław wygrywa kolejne konkursy i zaczyna zdobywać pieniądze. Ich bio-materiał nowego typu „tkają” mikroorganizmy. W odróżnieniu od plastiku, rozkłada się w 3 miesiące

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Gdy wynaleziono tworzywa sztuczne, te szybko zrewolucjonizowały świat. Z polietylenu i polipropylenu zaczęto wytwarzać niemal wszystko, a rynek zalały plastikowe kubki, butelki, pojemniki, foliowe torby, zabawki.

Lekki, szczelny, elastyczny i wytrzymały materiał ekspresowo wypierał szkło i metale. Niestety: po latach okazało się, że posiada on również pewne wady. Niektóre tworzywa sztuczne zawierają szkodliwy bisfenol. Ponadto trudno się ich pozbyć, bo plastik rozkłada się przez setki lat. Rocznie tylko mórz i oceanów, rocznie trafia nawet 13 mln ton plastikowych śmieci.

SCOBY

Puławski start-up MakeGrowLab próbuje udowodnić, że istnieją lepsze rozwiązania. Młodzi naukowcy opracowali własną, unikalną technologię wytwarzania materiału pochodzenia biologicznego, a jego próbki wysłali do zainteresowanym nim odbiorców na całym świecie.

Nazwali go SCOBY, od Symbiotic Culture of Bacteria and Yeast. Produkcja przypomina hodowlę, bo ten eko-materiał rośnie sam, do czego potrzebuje miedzy innymi wyciągu z odpadów rolniczych, odpowiedniej temperatury i czasu (kilku tygodni).

Właściwościami produktów z puławskiego MGL interesują się już firmy z różnych stron świata, a sam start-up zdobywa kolejne laury. W zeszłym roku wygrał konkurs Climat-Kic i otrzymał grant w wysokości 30 000 euro.

Początek nowego roku to z kolei awans do światowego finału konkursu Chivas Venture z szansą na znacznie większe pieniądze. Młode przedsiębiorstwo zaczyna rozwijać skrzydła. Niedawno zakończył się remont ich nowego pomieszczenia w Puławskim Parku Naukowo-Technologicznym. Dostarczono im również zamówiony sprzęt, między innymi duży kompostownik, suszarnię, zamrażarkę, prasę i dużą maszynę do mielenia.

Wygrany konkurs pozwolił również na ochronę patentową, ochronę nazwy wytwarzanego materiału, itp.

Testy puławskiego wynalazku

- Dzięki temu możemy naprawdę ruszyć do przodu. Krok po kroku wykonujemy coraz bardziej zaawansowane produkty i przygotowujemy się do następnego etapu naszego rozwoju, czyli zatrudnienia nowej osoby, mikrobiologa - mówi Róża Rutkowska, współwłaścicielka start-upu. W dalszej kolejności, do MGL może trafić laborant, technik produkcji oraz asystent biurowy.

Jeszcze pół roku temu MGL bazował na wysyłaniu próbek.

Te trafiły miedzy innymi do USA, Japonii, Australii oraz niemal wszystkich krajów Unii Europejskiej. Puławski wynalazek testują małe przedsiębiorstwa i koncerny przemysłowe. Dzięki temu, badania nad właściwościami bio-materiału przyspieszyły.

Bez toksyn

- Dowiedzieliśmy się na przykład, że można go zgrzewać, a nie tylko sklejać - przyznaje Róża Rutkowska. To, co najważniejsze to fakt, że nie posiada on żadnych toksyn, a zakopany w ziemi rozkłada się w ciągu kilku miesięcy.

Ponadto do jego produkcji potrzebne są odpady, co jest jego dodatkowym atutem. Zainteresowanie tą technologią rośnie, o czym świadczą spływające zamówienia. Jedna z polskich firm zgłosiła już zapotrzebowanie na 500 sztuk po 100 gramów.

W planach MGL jest zarówno produkcja większych partii oraz ich sprzedaż, oferowanie gotowych opakowań na zamówienie, wypuszczanie limitowanych edycji, jak również zezwalanie na korzystanie z tej technologii innym firmom, które opłacą licencję.

Co ważne, sam produkt można wykorzystywać w całości jako zamiennik dla folii, czy plastiku, ale można go także łączyć z innymi. Domieszka SCOBY mogłaby sprawiać, że produkty przemysłowe byłyby bardziej „eko”. W grę wchodzą nie tylko opakowania żywności, ale także branża kosmetyczna, odzieżowa i wiele innych.

Z Kalifornii do Puław

Rok 2020 dla MGL-u może być przełomowy.

- Chcemy nadal rozwijać firmę. Sprawiać, by stawała się coraz większa. Dostrzegamy to, że rośnie zainteresowanie naszymi produktami. Będziemy je sprzedawać, zarabiać i zatrudniać nowe osoby. Liczymy także na zwycięstwo w Chivas Venture - mówi Josh Brito, drugi ze współwłaścicieli firmy. Amerykanin z Kaliforni, który zadomowił się już w Puławach. Oboje z Różą chwalą sobie warunki pracy, ciszę, spokój, przyjazne otoczenie, a także potencjał działających nad Wisłą instytutów naukowych oraz dobrze wykwalifikowanej kadry. Dlatego, mimo różnych propozycji, nie zamierzają opuszczać Puław. - Mamy wszystko, czego potrzebujemy i coraz bardziej nam się tutaj podoba - przyznaje Róża.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Ostatni etap. Pożegnalny koncert zespołu KAMP
25 maja 2024, 19:00

Ostatni etap. Pożegnalny koncert zespołu KAMP

KAMP! wyruszył w ostatni etap pożegnalnej trasy Endless Party. W najbliższą sobotę zespół zagra pożegnalny koncert w lubelskiej Fabryce Kultury Zgrzyt.

Gospodarzem święta był komendant Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej gen. bryg. SG Jacek Szcząchor.
Dużo zdjęć
galeria

33 świeczki na torcie nadbużańskich pograniczników

Były awanse, odznaczenia i koncert – tak hucznie obchodzono 33. rocznicę powstania Nadbużańskiego Oddziału SG w Chełmie. Pogranicznicy z NOSGchronią jeden z nadłużsych odcinków polskiej, a zarazem unijnej granicy.

Kto najlepiej ratuje życie?
Foto/wideo
galeria
film

Kto najlepiej ratuje życie?

3 dni, 36 zespołów i 6 konkurencji. Zespoły ratownictwa medycznego z całej Polski przyjechały do Lublina.

Liga la. Tak biegają, skaczą i rzucają najlepsi uczniowie w Lublinie
Zdjęcia/Wyniki
galeria

Liga la. Tak biegają, skaczą i rzucają najlepsi uczniowie w Lublinie

Uczennice z SP nr 4 i uczniowie z „12” wygrali drużynową ligę la w Lublinie. Młodzi lekkoatleci z lubelskich szkół rywalizowali w czwartek na stadionie przy al. Piłsudskiego w dziewięciu konkurencjach: biegach na 60 m, 100 m, 300 m i 1000 m, sztafetach 4x100 m, skoku w dal i skoku wzwyż, rzucie oszczepem oraz w pchnięciu kulą.

Kadrowa miotła w Bogdance

Kadrowa miotła w Bogdance

Zaczęła się kadrowa karuzela w Bogdance. Nieoficjalnie dowiedzieliśmy się, że Seweryn Szwarowski, Mariusz Wojdanowski i Adam Laskowski stracili dyrektorskie posady. Byli to ludzie z ekipy byłego prezesa Kasjana Wyligały.

Studentka UMCS z nagrodą Grand Press Photo

Studentka UMCS z nagrodą Grand Press Photo

Za nami ogólnopolska gala Grand Press Photo 2024. Wśród laureatów w kategorii dla młodych znalazła się studentka Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie.

Willa Raabego
galeria

Drugie życie willi Raabego. Warszawska firma rysuje projekt wielkiego remontu

To może być zabytkowa perełka Białej Podlaskiej. Powstaje projekt modernizacji dawnej willi Raabego przy ulicy Łomaskiej. Obecnie to siedziba oddziału muzeum. Ale jest w opłakanym stanie.

KPR Padwa Zamość stanie przed szansą sprawienia niespodzianki

Padwa Zamość zagra z Zagłębiem Lubin o Orlen Superligę. Nie mają nic do stracenia

W pierwszym meczu barażu o Orlen Superligę KPR Padwa Zamość zmierzy się z Zagłębiem Lubin. Początek piątkowego starcia w Zamościu o godzinie 19

Marszałek nagrodził studentów. Wiemy, ile wynosi stypendium
Zdjęcia
galeria

Marszałek nagrodził studentów. Wiemy, ile wynosi stypendium

Osiągają nie tylko wysokie wyniki w nauce i aktywnie działają w kołach naukowych, wydają publikacje, ale także odnoszą sukcesy artystyczne i sportowe. W czwartek blisko 300 uzdolnionych studentów zamieszkujących lub studiujących w naszym regionie otrzymało stypendia od marszałka województwa lubelskiego.

Jakub Karolak podpisał nowy kontrakt z Polskim Cukrem Startem Lublin

Jakub Karolak zostaje w Lublinie

Polski Cukier Start ogłosił w czwartek, że w klubie zostaje Jakub Karolak. 30-latek podpisał w Lublinie nowy, dwuletni kontrakt.

Biżuteria męska – jak wybrać najlepsze dodatki do stylizacji eleganckich i casualowych

Biżuteria męska – jak wybrać najlepsze dodatki do stylizacji eleganckich i casualowych

Mężczyźni w każdym wieku chętnie sięgają po biżuterię męską. Wybór dodatków jest w tym sezonie ogromny, dlatego z łatwością wybierzemy te pasujące do naszych stylizacji. Pamiętajmy, że nie każda biżuteria pasująca do stylizacji casualowej będzie nadawała się do pracy czy na ważne wyjście. Jak wybrać najlepsze dodatki do kreacji casualowych i eleganckich?

Działka przy ulicy Jasnej w Lublinie zostanie sprzedana przez miasto

Działka przy ulicy Jasnej w Lublinie zostanie sprzedana przez miasto

Radni Prawa i Sprawiedliwości mówią o betonowaniu miasta. Z kolei radni prezydenta Krzysztofa Żuka odbijają piłeczkę. Twierdzą, że działka jest za mała, aby przekazać ją na cele społeczne. W głosowaniu rozstrzygnięto przyszłość małej działki w samym centrum miasta.

Jak nadpłacać kredyt hipoteczny? O czym należy pamiętać?

Jak nadpłacać kredyt hipoteczny? O czym należy pamiętać?

Z nadpłatą kredytu hipotecznego bank ma do czynienia wtedy, gdy kredytobiorca zdecyduje się na wcześniejszą spłatę części pożyczonej kwoty. Wysokość nadpłaty nie jest ściśle określona i zależy od możliwości finansowych klienta. Często nadpłata to równowartość dwóch lub trzech rat. Sprawdź, jak najlepiej nadpłacać kredyt hipoteczny.

Charlie z Holandii to oszust. Omotał i okradł 35-latkę

Charlie z Holandii to oszust. Omotał i okradł 35-latkę

Zapożyczyła się w banku i wśród znajomych. Bo poznany przez aplikację randkową Charlie, podobno Holender obiecywał 35-latce złote góry. Kobieta straciła przez swoją łatwowierność naprawdę duże pieniądze.

Rada Miasta Lublin w końcu w komplecie

Rada Miasta Lublin w końcu w komplecie

Na pierwszej sesji Rady Miasta stolicy Lubelszczyzny obecnych było wyjątkowo 30 radnych, a nie tylu, ilu powinno czyli 31. Teraz Rada Miasta jest już skompletowana, wszyscy radni złożyli przysięgi i prace ruszyły w normalnym trybie.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!