Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

17 kwietnia 2021 r.
21:02

Nie wybiera się koloru "szalupy ratunkowej". Powstała fundacja, która edukuje o szczepieniach

58 5 A A
Działa między innymi w mediach społecznościowych, by przekazywać rzetelnie informacje na temat szczepień i walczyć z fake newsami na ten temat. Razem z dr Anną Rahnamą założyła grupę na Facebooku dotyczącą szczepień. Popularność tej grupy oraz chęć podejmowania kolejnych, bardziej formalnych inicjatyw stała się początkiem stworzenia Fundacji „Szczepienia – rozwiewamy wątpliwości”.
Działa między innymi w mediach społecznościowych, by przekazywać rzetelnie informacje na temat szczepień i walczyć z fake newsami na ten temat. Razem z dr Anną Rahnamą założyła grupę na Facebooku dotyczącą szczepień. Popularność tej grupy oraz chęć podejmowania kolejnych, bardziej formalnych inicjatyw stała się początkiem stworzenia Fundacji „Szczepienia – rozwiewamy wątpliwości”. (fot. Archiwum prywatne)

Wierzymy głęboko, że twarde dane i rzeczowa argumentacja broni się sama w wielu przypadkach – rozmowa z Anną Denslow, współzałożycielką Fundacji „Szczepienia – rozwiewamy wątpliwości”, która propaguje rzetelne informacje na temat szczepień, w tym przeciwko COVID-19.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
  • Czym zajmuje się Fundacja „Szczepienia - rozwiewamy wątpliwości”?

– Grupa na Facebooku i strona internetowa Fundacji o tej samej nazwie, to miejsce, gdzie można zadać pytania dotyczące działania i potrzeby szczepień oraz uzyskać odpowiedź bezpośrednio od specjalistów w tej dziedzinie. To bezpieczne miejsce, gdzie odpowiedzi są oparte wyłącznie o twarde dane naukowe i wiedzę zweryfikowanych ekspertów.

Czas, jaki lekarz może poświęcić pacjentowi, by odpowiedzieć na jego pytania i rozwiać wątpliwości na temat szczepień jest ograniczony, a medycy zazwyczaj mówią mało zrozumiałym dla laika językiem. Tak zrodził się pomysł stworzenia grupy na Facebooku dotyczącej tej tematyki.

Jeśli nie uda się uzyskać informacji podczas wizyty lekarskiej, pacjent może skorzystać z pomocy naszej Fundacji i ok. 500 specjalistów z różnych dziedzin powiązanych z tematyką szczepień. Oni w prosty i zrozumiały sposób odpowiadają na trudne pytania i „uodparniają” na zmanipulowane przekazy, których jest pełno w internecie.

  • Z jakimi fake newsami na temat szczepień przeciwko COVID-19 czy samej choroby macie państwo najczęściej do czynienia?

– Początkowo mierzyliśmy się z bardzo silnym przekonaniem, że szczepionki powstały za szybko, że mamy niewystarczająca ilość badań na ich temat, że skutki szczepień mogą być bardzo odległe w czasie.

Grupowicze pytali o mechanizm działania szczepień mRNA (technologia mRNA została wykorzystana przy opracowaniu szczepionek Pfizera i Moderny – przyp. aut.) i kwestie adenowirusów-wektorów (preparaty AstraZeneca i Johnson&Johnson to szczepionki wektorowe - przyp. aut.) w obawie o ich niekorzystny wpływ na organizm.

Później wiele kontrowersji budziło szczepienie w ciąży i podczas karmienia piersią. Podnoszono często temat wpływu szczepień na płodność. Obecnie, gdy szczepienie ma za sobą wiele osób i można powiedzieć, że trochę się z nim oswoiliśmy, na pierwszy plan wysuwają się pytania o kwalifikację w odniesieniu do konkretnych kondycji zdrowotnych. Staramy się na te pytania odpowiadać, ale mamy poczucie, że te obawy są odbiciem pewnego głębszego przekonania – że szczepienie jest procedurą niebezpieczną i bardzo skomplikowaną.

Fake newsy na temat pandemii jako takiej w zasadzie na grupie się nie pojawiają. Myślę, że przede wszystkim dlatego, że jednak staramy się ściśle trzymać tematu szczepień. Użytkownicy naszego forum to osoby racjonalnie oceniające to, co dzieje się dookoła. I o ile wielu z nich ma wątpliwości co do różnych aspektów szczepień – w końcu nie są specjalistami – to jednak nie kwestionują rzeczywistości pandemicznej.

  • Jakie wątpliwości mają pacjenci?

– Najczęściej są to kwestie praktyczne. Pomijając już kwestie samych szczepień przeciwko COVID-19, ogromna większość pytań dotyczy przeciwwskazań do szczepień, możliwości i sensowności ich łączenia, czy tego, jakie należy zachować odstępy między dawkami szczepionki. Rodzice bardzo często pytają czy określona kondycja dziecka po szczepieniu jest NOP-em. Nieraz padają też pytania o szczepienia dodatkowe lub o preparat, jaki powinno się wybrać.

Co jakiś czas pojawiają się też „trudniejsze” tematy, na przykład obawy przed szczepieniem MMR (szczepionka przeciwko odrze, śwince i różyczce), czy jest konieczność szczepienia w pierwszej dobie życia dziecka. Wtedy dyskusje bywają bardzo ożywione. Oczywiście zawsze dbamy o to, by argumentacja z naszej strony była poparta źródłami.

  • Udaje się przekonać tych, którzy byli sceptyczni?

– Z relacji niejednej osoby wiemy, że tak. Są użytkownicy, którzy deklarują, że dzięki grupie powrócili do szczepień lub zdecydowali się je w ogóle rozpocząć. Oczywiście: nie jesteśmy w stanie przekonać wszystkich, ale takich ambicji na szczęście nie mamy. Jednak wierzymy głęboko, że twarde dane i rzeczowa argumentacja broni się sama w wielu przypadkach.

  • Czy jakiekolwiek obawy co do szczepionek przeciwko COVID-19 mają racjonalne podstawy?

– Podjęcie decyzji o każdym szczepieniu jest zawsze związane z pewnym ryzykiem, choćby reakcji uczuleniowej. Z kolei rezygnacja ze szczepienia, to na pewno ryzyko znacznie poważniejsze. Problem w tym, że zaczynamy się bać nie tego, czego powinniśmy. Bardziej niebezpieczne od szczepień są na przykład popularne środki przeciwbólowe czy antykoncepcja hormonalna, a jednak z nich nie rezygnujemy. Terapia hormonalna lub leki na serce mogą powodować skutki uboczne, ale ich odstawienie także niesie ze sobą duże ryzyko dla zdrowia.

  • Jak idą szczepienia w Wielkiej Brytanii?

– Wielka Brytania na początku grudnia stała się pierwszym na świecie państwem, w którym dopuszczono do użytku szczepionkę opracowaną przez zespół Pfizera i BioNTech.

W użyciu w Wielkiej Brytanii do tej pory były dwa rodzaje szczepionek: szczepionka wektorowa Vaxzevria wyprodukowana przez AstraZenekę oraz szczepionka mRNA Pfizer-BioNTech. Od 7 kwietnia stosuje się też szczepionkę Moderny. Program szczepień okazał się wielkim sukcesem. Brytyjski minister zdrowia Matt Hancock potwierdził, że szczepienia idą szybciej niż zakładany harmonogram. Prawie 32 miliony ludzi otrzymało pierwszą dawkę szczepionki czyli ponad 60 proc. populacji.

Zaszczepione zostały już pierwsze cztery grupy: osoby w wieku 70 lat i starsze, mieszkańcy domów opieki, pracownicy służby zdrowia i osoby z chorobami współistniejącymi. Jak dotąd grupy te odpowiadają za 88 proc. zgonów, dlatego tak ważne było zaszczepienie tych osób. Do końca lipca brytyjski rząd planuje zaszczepić pozostałe 21 milionów ludzi. Strategia działa, nie widać dużej odmowy szczepień. Widzimy za to jak szczepienia działają: mamy coraz mniej dziennych zakażeń oraz zgonów.

  • Czy podejście pacjentów do szczepień w Wielkiej Brytanii jest inne niż w Polsce, czy były na przykład podobne obawy przed szczepionką AstraZeneca?

– Nie wybiera się koloru szalupy ratunkowej. W Wielkiej Brytanii nikt nie pyta, jakiej marki jest szczepienie, tylko korzysta z tego, które jest dostępne. To naturalne, bo nikt nie zastanawia się też jakiej marki jest szczepienie przeciwko grypie, ospie czy odrze. Wiadomo, że chroni przed chorobą i chroni życie najbliższych – to wystarczy.

Szczepienia przeciwko COVID-19 nie są wyjątkiem. Zagrożenie, jakim jest ta choroba sprawiło, że doszło do współpracy na poziomie, jakiego do tej pory nie było. Naukowcy dostali w końcu możliwość ukończenia badań, które czasami trwały wiele lat. Efektem jest to, że mamy kilka różnych szczepionek i złudzenie, że mamy wybór. Nie mamy i nie mieliśmy.

Szczepienia to nie jest zwykły produkt. Nie da się ich porównywać między sobą, jak telefonów w salonie. Jeśli nie zdążysz na promocję telefonu, to kupisz go drożej albo poczekasz na następną. Jeśli nie dostaniesz szczepienia teraz, możesz nie doczekać kolejnej szansy. Choroba nie zaczeka. Czy kiedyś będzie możliwość wyboru? Może gdy zakończy się pandemia i problemy z produkcją, a ludzie przestaną umierać.

  • Czy można porównać walkę z pandemią w Wielkiej Brytanii i w Polsce?

– Nie da się tego porównać. Trzeba by zacząć od samego zachowania społeczeństwa. Od początku pandemii każdy kraj radzi sobie jak może pokonując kolejne problemy sprzętowe, kadrowe, finansowe. Kraje, które w jednym momencie radzą sobie lepiej, w drugim przechodzą w kryzys, z wprowadzeniem godziny policyjnej włącznie.

To, jak radzi sobie dany kraj, w dużej mierze zależy od podejścia społeczeństwa. To ludzie muszą chcieć się szczepić, ale też testować i zachowywać środki bezpieczeństwa. Bez wsparcia społeczeństwa, każda strategia jest skazana na porażkę. Ja mogę mówić za siebie – jestem zaszczepiona, noszę maskę, zachowuję dystans.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Pociąg do wakacji. Szybciej nad morze

Pociąg do wakacji. Szybciej nad morze

Pociągi szykują się na wakacje. Rozkład jazdy wejdzie w życie 9 czerwca. Szybciej dotrzemy nad morze

 Tak się bawi Lublin! Weekend na dachu
Zdjęcia
galeria

Tak się bawi Lublin! Weekend na dachu

Wasza ulubiona letnia miejscówka - Przystań na dachu - jest już otwarta. Znajdziecie tam wakacyjny vibe i.... inne atrakcje. Zapraszamy do obejrzenia naszej fotogalerii. Tak się bawi Lublin!

Bieg Solidarności (83 zdjęcia)
galeria

Bieg Solidarności (83 zdjęcia)

Około tysiąca uczestników wzięło udział w 31. Biegu Solidarności „Lubelski Lipiec 1980” na dystansie 2300 m. Meta była na stadionie lekkoatletycznym przy al. Piłsudskiego. W głównym Biegu Rodziców i Nauczycieli zwyciężył Adam Świrgoń

ul. Lubelska w Janowcu

Burze nad Lubelszczyzną. Potoki na ulicach, połamane drzewa, nawałnice

Burze nad Lubelszczyzną. Potężna ulewa w Janowcu nad Wisłą, strażacy usuwają szkody w powiatach puławskim, ryckim, opolskim i w rejonie Białej Podlaskiej

Lublinianka wiosną wygrała 10 z 14 ligowych meczów

Lublinianka pokonała rezerwy Górnika Łęczna i zapewniła sobie utrzymanie w IV lidze

Przed tygodniem było już bardzo blisko, a w sobotę wreszcie cel został osiągnięty. Lublinianka po słabej pierwszej połowie i dużo lepszej drugiej ograła u siebie Górnika II Łęczna 2:0. Dzięki temu w kolejnym sezonie na pewno zagra w IV lidze.

Wojciech Kamiński od piątku jest nowym trenerem koszykarzy z Lublina

Nowy trener Polskiego Cukru Start Lublin

W piątek poznaliśmy nazwisko następcy Artura Gronka. W sezonie 24/25 Polski Cukier Start Lublin poprowadzi Wojciech Kamiński, ostatnio szkoleniowiec Legii Warszawa.

Rowerowa stolica Polski. Miasto nie chce oddać pucharu
Zdjęcia
galeria

Rowerowa stolica Polski. Miasto nie chce oddać pucharu

Ambicje są duże, bo mieszkańcy pokochali ten sport i chcą utrzymać puchar Rowerowej Stolicy Polski trzeci rok z rzędu. Rywalizacja ruszyła w sobotę.

VI Marsz Równości w Lublinie (109 zdjęć) - „Jesteśmy u siebie”.
Foto
galeria
film

VI Marsz Równości w Lublinie (109 zdjęć) - „Jesteśmy u siebie”.

Kolejny raz, ulicami miasta przeszła kolorowa parada. Pod hasłem „Miłość, a nie wojna” uczestnicy maszerowali m.in. w imię tolerancji, równości, wolności i pokoju na świecie.

Darmowe wycieczki szkolne. Koszty pokryje minister

Darmowe wycieczki szkolne. Koszty pokryje minister

Minister Edukacji ogłosił nowy program dla szkół podstawowych i ponadpodstawowych. Uczniowie będą mogli wyjechać na 5-dniową wycieczkę szkolną, a ministerstwo pokryje 100 procent jej kosztów

Noc Kultury 2023
WYDARZENIE
1 czerwca 2024, 19:00
galeria

Noc Kultury 2024 już dzisiaj: To będzie noc pełna niespodzianek

Najbardziej ekscytujący i magiczny festiwal w Polsce już dzisiaj. Noc Kultury 2024 już od dzisiejszego wieczora, przez kilka godzin. Będą spektakle, spacery, film, warsztaty, instalacje artystyczne oraz koncerty. Podpowiadamy, na co warto się wybrać

Noc pod znakiem reggae
foto
galeria

Noc pod znakiem reggae

Reggae Night to jedna z popularniejszych imprez w El Cubano. Ciesząca się niesłabnącą popularnością. Tego wieczoru była okazja pokręcić bioderkami. Co działo się na parkiecie? Tego dowiecie się oglądając naszą fotogalerię.

Piłkarze Motoru i Arki w niedzielę raczej nie będą musieli martwić się o poziom sędziowania

Motor w niedzielę zagra z Arką Gdynia. Sędzia z najwyższej półki

W piątek dowiedzieliśmy się, kto będzie prowadził finałowy mecz barażowy o awans do PKO BP Ekstraklasy. Motor Lublin zmierzy się w niedzielę na wyjeździe z Arką Gdynia. Sędzią głównym spotkania będzie doskonale znany kibicom nie tylko w Polsce Szymon Marciniak.

Zwycięzcy Olimpiady otrzymali nagrody

Miejsca na studiach mają już zapewnione

Wygrali indeksy na Politechnikę Lubelską. Chodzi o osiemnastu zwycięzców ogólnopolskiego etapu Olimpiady Zawodowej "Rok przed dyplomem” skierowanej do uczniów techników.

Gorący weekend z Trzydziestką
foto
galeria

Gorący weekend z Trzydziestką

Życie zaczyna się po trzydziestce, a weekend w Klubie 30. To popularne miejsce weekendowych szaleństw jest wybierane przez spragnionych szaleństw lublinian. Zobaczcie, jak się bawiono podczas ostatniej imprezy. Tak się bawi Lublin!

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!