Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

4 kwietnia 2015 r.
19:15
Edytuj ten wpis

Nowa elektrociepłownia w Lublinie? Jeszcze jej nie ma, a już rozgrzewa

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
0 15 A A

Czy elektrociepłownia na paliwo ze śmieci to dobry pomysł? Mieszkańcy okolicy boją się fetorów i zanieczyszczenia powietrza. Inwestor twierdzi, że powietrze stanie się wręcz czystsze. Argumenty obu stron musi teraz zważyć Ratusz, choć wydaje się być przychylny tej inwestycji. Do 21 kwietnia w sprawie kontrowersyjnej instalacji potrwają konsultacje społeczne

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Instalacja do przetwarzania paliwa z odpadów na prąd i ciepło miałaby być nową częścią elektrociepłowni Megatem EC działającej od lat przy ul. Mełgiewskiej w dzielnicy Tatary.

O sprawie zrobiło się głośno w listopadzie, gdy inwestor złożył w Ratuszu dokument niezbędny do uzyskania decyzji środowiskowej, bez której nie ma mowy o takiej inwestycji.

Do poprawki

Okazało się jednak, że zakład wywołuje bardzo duże kontrowersje, a dokumenty w wielu miejscach są zbyt mało treściwe. Uwagę na to zwróciła zarówno Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska jak też sanepid, czy Urząd Miasta. Ze złożonego przez spółkę raportu nie można było m.in. wywnioskować jak dużo starych opon będzie mogło trafiać do instalacji jako paliwo uzupełniające. Wszystkie wspomniane instytucje zażądały wyjaśnień oraz uzupełnienia raportu. Spółka złożyła takie dokumenty, a teraz cała procedura rusza na nowo.

W nowej dokumentacji spółka poinformowała, że jednak nie będzie spalać w instalacji ani opon, ani wysuszonych osadów z oczyszczalni ścieków, choć w pierwszej wersji mowa była również o takim paliwie.

Co tu trafi?

Każdego dnia w nowym bloku elektrociepłowni spalanych miałoby być od 338 do 385 ton paliwa z odpadów. Inwestor podaje, że paliwo miałoby być dowożone ciężarówkami przez ul. Mełgiewską i Tokarską.

W ciągu godziny byłoby to siedem pojazdów. Rozładunek ma następować poprzez specjalne śluzy bezpośrednio do bunkra magazynowego, w którym panować ma podciśnienie zasysające powietrze tak, by odory nie wydostawały się poza bunkier. W pomieszczeniu tym paliwo RDF (bo tak się ono nazywa) ma być mieszane, bo może różnić się składem w zależności od dostawcy, ale też od... pory roku.

- Skład będzie zmienny z uwagi na jego niejednorodność w zależności od odpadów komunalnych (...) trafiających do punktów przetwarzania odpadów oraz pory roku - czytamy w dokumentach inwestora. - Z tego też względu konieczny jest bufor w postaci bunkra, w którym dostarczane z różnych tras i dostawców odpady będą uśredniane poprzez mieszanie.

Co więcej, odpady będą tu trafiać nie tylko z Lublina i okolic, bo tych będzie za mało. Spółka przyznaje, że konieczne będzie przywożenie ich także z bardziej odległych zakątków regionu.

Co dalej?

Do 21 kwietnia trwać będą rozpoczęte kilka dni temu konsultacje społeczne. Każdy z mieszkańców ma prawo zgłosić swoje uwagi, zastrzeżenia i pytania do tego projektu.

Mieszkańcy dzielnicy Tatary obawiają się tego zakładu. Zebrali już osiem tysięcy podpisów pod protestem przeciwko takiej spalarni. Składali je nie tylko lokatorzy budynków na Tatarach, ale też mieszkańcy innych, odleglejszych dzielnic. Twierdzą, że do powietrza będą się dostawać szkodliwe substancje. Tymczasem spółka twierdzi, że powietrze będzie bardziej czyste, bo nowy blok na paliwo z odpadów ma zastąpić częściowo ten tradycyjny, na węgiel, który musi spełniać znacznie mniej rygorystyczne normy.

Żeby grzało

To właśnie zastąpienie tradycyjnych bloków energetycznych jest wskazywane przez Megatem EC jako główny powód budowy takiej instalacji. Spółka twierdzi, że od roku 2016 r., a najpóźniej od roku 2020 w życie mają wejść wymogi dyrektywy Parlamentu Europejskiego w sprawie emisji przemysłowych.

- Oba źródła ciepła zasilające system ciepłowniczy Lublina wymagały będą radykalnej przebudowy, lub zostaną zamknięte - twierdzi inwestor w uzupełnieniach do raportu. - Budowa bloku ma za zadanie częściowe zastąpienie likwidowanych urządzeń, przez co w części zostanie pokryty deficyt mocy spowodowany zmniejszeniem mocy zainstalowanej w Megatem z obecnych 383 MWt do przewidywanych 217 MWt od roku 2016.

Miasto chce

Kontrowersyjna inwestycja była niedawno dla jednego z radnych powodem do oficjalnego wystąpienia do prezydenta Lublina z pytaniem o plany wykorzystania odnawialnych źródeł energii. W odpowiedzi na jego pismo Ratusz chwali bardzo rozwiązania stosowane w Kopenhadze.

- Połowa odpadów generowanych przez miasto trafia do recyclingu, a pozostała część jest wykorzystywana do zasilenia miejskiej sieci ciepłowniczej - czytamy w piśmie Artura Szymczyka, zastępcy prezydenta. - Dzięki temu obywatele postrzegają odpady przez pryzmat ich ponownego wykorzystania, jako źródło ciepła i energii dostarczanej do domów i przedsiębiorstw.

Według przytaczanych przez Ratusz danych, jeden worek domowych odpadów to dla przeciętnego gospodarstwa domowego energia elektryczna na 3,5 godziny i 4 godziny ogrzewania.

Pozostałe informacje

Budują boisko między blokami. Ma być dostępne dla wszystkich

Budują boisko między blokami. Ma być dostępne dla wszystkich

Plac budowy został przekazany w środę i prace ruszyły natychmiast. Na osiedlu Chmielna II w Krasnymstawie powstaje boisko. Będzie dostępne dla wszystkich.

Kilka godzin bez wody. To dotyczy jednej ulicy w mieście

Kilka godzin bez wody. To dotyczy jednej ulicy w mieście

Albo trzeba kranówki nałapać na zapas, albo po prostu jakoś bez bieżącej wody przeżyć kilka godzin. Przerwy w dostawie zapowiada na poniedziałek PGK Zamość.

Owoce na wagę złota? Kto pracuje, ten ma

Owoce na wagę złota? Kto pracuje, ten ma

Rozmawiamy z Marek Krzesickim z Pachnowoli koło Puław. Jednym z większych plantatorów truskawki w gminie. Razem z polami, które przepisał dzieciom, posiada około 3,5 hektara truskawkowych pól.

Lidera nie oddali, czyli Orlęta Łuków w derbach lepsze od ŁKS Łazy

Lidera nie oddali, czyli Orlęta Łuków w derbach lepsze od ŁKS Łazy

W spotkaniu otwierającym 24. kolejkę Orlęta Łuków pokonały ŁKS Łazy 1:0. Gola na wagę trzech punktów strzelił z rzutu karnego Bartosz Młynarczyk.

Truskawka ma się dobrze, ale lokalnych plantacji ubywa

Truskawka ma się dobrze, ale lokalnych plantacji ubywa

Tegoroczny sezon truskawkowy zaczął się kilka tygodni wcześniej, niż zwykle. Choć mamy dopiero początek maja, prace na polach idą pełną parą. Pogoda, nie licząc nocnych przymrozków, dopisuje. Za dwukilogramową łubiankę znad Wisły w tym tygodniu płaciliśmy ok. 35 złotych

Słabo zaczęli, dobrze skończyli. Edach Budowlani nadal w grze o brązowy medal

Słabo zaczęli, dobrze skończyli. Edach Budowlani nadal w grze o brązowy medal

W spotkaniu przedostatniej kolejki Edach Budowlani Lublin pokonali Drew Pal 2 RC Lechię Gdańsk 29:17.

Policyjny pościg. Z okna volkswagena wylatywały narkotyki

Policyjny pościg. Z okna volkswagena wylatywały narkotyki

Wieźli w samochodzie prawie kilogram narkotyków, więc nic dziwnego, że nie mieli ochoty na spotkanie z policją. Ale po pościgu zostali zatrzymani. Dwaj mieszkańcy powiatu włodawskiego musza się liczyć z długą odsiadką.

Kolejna zimna noc. Może być kilka stopni poniżej zera

Kolejna zimna noc. Może być kilka stopni poniżej zera

W dzień jest słonecznie i sporo na plusie, ale nocą temperatura znacząco się obniży. Instytut Meteorologii I Gospodarki Wodnej wydał kolejne w ostatnim czasie ostrzeżenie o przymrozkach. Zimno będzie w całym województwie.

28 przelewów w 2 miesiące. Kobieta straciła duże pieniądze

28 przelewów w 2 miesiące. Kobieta straciła duże pieniądze

Uwierzyła, że może dużo zarobić. A wizja zysku uśpiła jej czujność. 40-latka z powiatu ryckiego tak skutecznie "inwestowała", że straciła aż 85 tys. zł. Teraz oszustów, którzy ją nabrali próbuje ustalić policja.

Pomysł na wycieczkę. Róże, historia i plany na przyszłość
Zdjęcia
galeria

Pomysł na wycieczkę. Róże, historia i plany na przyszłość

To wyjątkowe miejsce, powstałe z pasji do historii i róż. Tych najpiękniejszych kwiatów jest tutaj już ponad 700 odmian. Park Miliona Róż i Zabytków Kresowych w Kazimierzu Dolnym lada dzień mienić się będzie tysiącem barw.

Bakterie w wodociągu. Problem ma kilka wsi w dwóch gminach

Bakterie w wodociągu. Problem ma kilka wsi w dwóch gminach

Przekroczenie wartości parametru mikrobiologicznego i obecność bakterii kałowych stwierdzili kontrolerzy sanepidu po zbadaniu wody z wodociągu w Wierzchowiskach (gm. Piaski, pow. świdnicki) oraz w Opoczce (gm. Annopol, pow. kraśnicki).

Pysznie jak przed wiekami. Kulinarny festiwal z kuchnią Mikołaja Reja (program)
24 maja 2024, 10:00

Pysznie jak przed wiekami. Kulinarny festiwal z kuchnią Mikołaja Reja (program)

Ćwikiełki w piec namotać, czyli zbliża się Festiwal Mikołaja Reja – mówi prof. Jarosław Dumanowski, który obok Nicolasa Mikołaja Niki Reya, Łukasza Modelskiego i dr Jacka Szklarka przyjedzie do Siennicy Różanej, by od 24-26 maja 2024 opowiadać o ojcu literatury polskiej, gotować wedle jego upodobań i wypiekać mikołajowe gąski

Tragiczny wypadek na motocyklu. Nie żyje 35-letni mężczyzna
AKTUALIZACJA
galeria

Tragiczny wypadek na motocyklu. Nie żyje 35-letni mężczyzna

Nie wiadomo jeszcze dokładnie, jak do tego doszło. Faktem jest, że w wypadku drogowym pod Kraśnikiem dzisiaj rano zginął 35-letni mężczyzna jadący motocyklem.

Oddycha czy nie oddycha? Młodzi ludzie ratowali ofiary wypadków
ZDJĘCIA/WIDEO
galeria
film

Oddycha czy nie oddycha? Młodzi ludzie ratowali ofiary wypadków

Park Ludowy był w sobotę jak wielki tor nieszczęść i wypadków. Odbywały się tam okręgowe zawody w ramach XXX Ogólnopolskie Mistrzostwa Pierwszej Pomocy Polskiego Czerwonego Krzyża. Uczestnicy musieli pomagać i ratować osoby potłuczone, poparzone, nieprzytomne, omdlałe, ranne i połamane. Na szczęscie byli to tylko pozoranci.

Ponad 100 nowych ochotników w terytoliarsach
ZDJĘCIA
12 maja 2024, 8:00
galeria

Ponad 100 nowych ochotników w terytoliarsach

Kolejni ochotnicy rozpoczęli szkolenie podstawowe i wyrównawcze w 2 Lubelskiej Brygadzie Wojsk Obrony Terytorialnej. 24 maja złożą uroczystą przysięgę.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium