Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

23 października 2003 r.
11:49
Edytuj ten wpis

Opowieść o kiszeniu kapusty

0 0 A A

- Tak my se to wszyscy pojodali, popijali i pogadywali, a kapusta sie już kisiła. Za jaki tydzień, to jom trza przeżgać dambowym kołkiem, coby ta surowizna z niej wylazła, a potem za trzy tydnie to już bedzie gotowo. Ale co to za kapusta! Dzisio w żodnym sklepie takiej nie dostaniecie...

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować


Kapustę jadło się na Lubelszczyźnie od zawsze. - Ale od jedzenia ważniejsze było kiszenie. Panny stroiły się odświętnie, chłopy i parobki zbierali się, aby je podglądać. Starsze kobiety siadały na ławach dookoła płachty, na której leżały główki kapusty. Gospodarz pilnował, aby każdy miał pod dostatkiem jadła i gorzałki - opowiada Mateusz Cieliszak z Kocudzy.
Najpierw ogławiano główki
Kaczany zjadało bydło. Siadały gospodynie kołem przed izbą. Z jednej strony beczka ogromna na siekanie, z drugiej muzykanci. Jak za dawnych lat, Stefan Myszak z Mateuszem Cieliszakiem chwycili za okazałe tasaki i dawaj kapustę szatkować, że bryzgi soku po ciekawskich leciały.
- Nie macie chłopy pomocników. Mateuszu, dajże mieszczuchom siły popróbować - zerwała się od roboty Alicja Myszakowa.
Złapał za tasak Andrzej Bagiński i Jurek Kaszuba.
- Rychlej, rychlej! Równo, równo! - krzyczy Mateusz.
- A co my z tego będziemy mieli?
- Głębiej chłopy, głębiej! Może jakiej wiejskiej dziewuchy popróbujecie? - krzyczy jedna z obieraczek.
Po obejściu roznosi się salwa śmiechu.
Siekierzyca
Nagle wśród obieraczek podnosi się krzyk. Którąś ból w pachwinie złapał. Lamentuje i lamentuje.
- Widać: ktoś urok rzucił - śmieje się Barbara Nazarewicz z Muzeum Regionalnego w Janowie Lubelskim, opiekunka zespołu z Kocudzy.
- O jejku, jak boli! - krzyczy Myszakowa.
Rzuca Stefan Myszak tasak, łapie siekierę i w bolące przykłada.
- Co mi tu przykładacie, gdzie nie trzeba! - strofuje Myszakowa.
Rzuca gospodarz siekierę na ziemię. Biorą obieraczki Myszakową w pół, prowadzą do siekiery. Trzy razy musi przestąpić i splunąć za siebie na tę stronę, gdzie ból wlazł.
- Jak ból wlazł w człowieka, to taką chorobę nazywano siekierzycą albo siekiernicą. Po przestąpieniu siekiery ustępowała. Na migreny zawijano głowę świeżym liściem kapusty i pomagało - tłumaczy Nazarewicz.
Zaprawianie beki
Po skansenowym obejściu zewsząd zapachniało kapustą. Aż dorożka wioząca z cerkwi do dworu na weselną ucztę Olę Olijnyk i Romana Zilinko, co w niedzielę ślub brali, przystanęła.
- Jantek, gdzieżeś się znowu zapodział? Bierz kosz i kapustę do drugiej beczki noś - krzyczy Jasia Korczakowa.
- Jak ma parobek lecieć, skoro z komórki za rogiem gada? - krzyczy któryś z widzów.
A gospodynie zebrały się wokół nowiutkiej beki z dębu. Trzeba najpierw wody z mąką żytnią zarobić i pokrowy, co dno trzymają, namaścić, żeby uszczelnienie było.
Kiszenie
Jeszcze Myszakowa żytnią mąką krzyż na dnie sypie, co by się kapucha zdrowa zakisiła i zaczyna się sypanie kapusty. Najpierw warstwa, potem całe główki, potem warstwa. Żadnej soli.
- Zapomniały baby, że się wcześniej kamienie w ogniu rozgrzewało, na dno beczki szło trochę wody, kamienie, na to woda i para bekę szczelniła -podpowiada mi Tadeusz Białek z Krzemienia, co cały czas pięknie przygrywa.
Beka uszczelniona, kapusta zasypana, drągiem mocno wybita. Bierze Jantek kołek i dziurę na przestrzał w kapuście bije, żeby gorycz na wierzch uszła. Denko na wierzchu zatyka, na nim kamień kładzie. Teraz beczka pójdzie do kuchni, żeby koło pieca ciepło miała.
Za trzy tygodnie się kapuchę do zimna wyniesie.
Zabawa
Teraz czas na najlepsze. Gospodynie na dwór miski z kaszą jaglaną niosą. Chleba z serem kroją, gryczakami i zbożową kawą częstują. Mateusz z Myszakiem bimbru na spróbowanie za ciężką robotę dostaną.
Łapię za ser. Twardy, słony w smaku, smakuje jak góralski oscypek. Pytam, kto ser taki dobry wyrabia. I za chwilę Janina Korczak przepis dyktuje:
RASTER
- Trzeba mleka zsiadłego na kuchni zwarzyć, przez woreczek przelać, powiesić, by obciekło, wyjąć, osolić, śmietany dodać, dodać kminku (jak kto lubi), wyrobić, do woreczka nałożyć, pod praską wycisnąć i teraz najważniejsze: na drucianą płytkę wyłożyć i na blasze podpiec.
KONIEC

Tradycja
Przed występem w Lublinie gospodynie i gospodarze, co tradycję kochają, wystąpili w Rzeszowie. Po występach nocne tańce z publicznością odprawili, do autobusu, do Kocudzy, ciuchy przebrać, do autobusu, i do Lublina, do skansenu.
- Kochamy tradycję. Jak my młodym nie pokażemy, jak ich matki i babki żyły, to życia nie będą znali -tłumaczy Alina Myszak.
• Tyle godzin na nogach. Skąd siły bierzecie?
- Jak jesteśmy między wami, to nawet o bólu człowiek zapomina.
Spódnice furkoczą, ledwo za nimi skrzypki nadążają.
Pytam zebranych, co ich tu przyciągnęło.
- Tradycja. Przyszłam z wnukami. Mnie się w oku łza kręci. Jak wrócę do domu, wezmę kiszonej kapusty i, tak jak moja babka, ugotuję - mówi Alicja Zając.
• Jak?
- Wrzucę do garnka z cebulą, na to dwie małe golonki nałożę, pieprzu dosypię, potem kapusty, majeranku na wierzch i na dwie godziny na kuchni postawię. A jak się potem pokrywkę zdejmie i popróbuje...
Waldemar Sulisz

Pod kliszę:
U góry (01 -03)
Na początku było ogławianie. Starsze kobiety siadały na ławach dookoła płachty, na której leżały główki kapusty...

05 lub 06:
Stefan Myszak z Mateuszem Cieliszakiem chwycili za okazałe tasaki i dawaj kapustę szatkować, że bryzgi soku po ciekawskich leciały.
11
Na pozbycie się bólu sposób jest bardzo prosty: trzeba siekierę trzy razy przestąpić i splunąć za siebie na tę stronę, gdzie ból wlazł...
Fot. Maciej Kaczanowski


PRZEPISY
Kapusta na szybko
Składniki:
40 dag kapusty białej, 3 łyżki oleju, cebula, 2 papryki czerwone, jabłko, sól, cukier, odrobina pieprzu, sok lub kwas cytrynowy, szczypiorek
Wykonanie:
Poszatkowaną kapustę włożyć do małej ilości wrzącej wody, gotować 4 minuty, odcedzić, osączyć z wody, wystudzić. Paprykę oczyszczoną z nasion pokrajać wzdłuż na ćwiartki , a następnie w poprzeczne paski . Podobne pokrajać cebulę. Cebulę z papryką podsmażyć kilka minut na niezbyt mocno rozgrzanym oleju, wystudzić, dodać do zimnej kapusty. Zetrzeć jabłko na grubej tarce i wymieszać sałatkę, a podczas mieszania przyprawić do smaku solą, pieprzem i kwasem lub sokiem cytrynowym. Posypać obficie szczypiorkiem.
Babka z kapusty
Składniki:
10-12 liści kapusty, 3 dag masła, 2 łyżki tartej bułki.
Nadzienie:
30 dag mięsa mielonego, bułka kazjerka, 2 łyżki zieleniny, sól, pieprz, gałka muszkatołowa, jajko, kilka plasterków wędzonego boczku, 2-3 pomidory
Wykonanie:
Naczynie żaroodporne wysmarować masłem, wyłożyć kilkoma plasterkami bardzo cienko pokrajanego boczku. Liście kapusty sparzyć, skrajać grube nerwy, wystudzić. 3. liśćmi wyłożyć naczynie tak, aby wystawały ponad krawędzie naczynia i wyłożyć dno naczynia. Następnie układamy warstwy nadzienia przekładając liśćmi. Ostatnią warstwę nadzienia przykrywamy liśćmi wystającymi ponad brzegi naczynia, lekko przyciskając. Zapiekankę skropić stopionym tłuszczem lub rozłożyć cienkie plasterki boczku wędzonego, wstawić do nagrzanego piekarnika. Piec około 35 minut. W trakcie pieczenia można na całej powierzchni zapiekanki ułożyć obrane ze skórki, pokrajane w krążki pomidory.

Kapusta

...zawiera niemal wszystkie biopierwiastki i sporo witamin. Jest pomocna w chorobach skóry, paznokci, przy wypadaniu włosów, łojotoku, miażdżycy, przy dietach odchudzających. Duża ilość potasu w kapuście poprawia pracę serca i wydalanie nadmiaru płynów. Sok z kapusty kwaszonej to cenny napój wielowitaminowy, wzmacniający, poprawiający wydzielanie soków trawiennych i apetyt. Najnowsze doniesienia potwierdzają, że kapusta ma silne działanie przeciwnowotworowe.

Pozostałe informacje

Politechnika polepsza komfort jazdy windą

Politechnika polepsza komfort jazdy windą

Naukowcy z Politechniki Lubelskiej opatentowali urządzenie, które ma posłużyć producentom i użytkownikom wind. Dzięki niemu, jazda ma być bezpieczna i komfortowa.

Jak zostać samodzielnym pilotem paralotni?

Jak zostać samodzielnym pilotem paralotni?

Historia paralotniarstwa jako sportu jest stosunkowo młoda, ale paralotnia szybko zyskała na popularności wśród entuzjastów lotów na całym świecie. W tym artykule znajdziesz wszystko, co musisz wiedzieć, aby rozpocząć swoją przygodę z lataniem na paralotni.

Zmienił się dyrektor lubelskiego oddziału TVP3

Zmienił się dyrektor lubelskiego oddziału TVP3

Nowym dyrektorem i redaktorem naczelnym lubelskiego oddziału Telewizji Polskiej został Piotr Adamczuk.

Nowe ogrodzenie parku pułapką na sarny
Nałęczów

Nowe ogrodzenie parku pułapką na sarny

Trzeciego maja złapała się pierwsza, a szóstego maja druga. Sarny próbowały przejść pomiędzy stalowymi prętami nowego ogrodzenia Parku Zdrojowego. Dzikie zwierzęta zginęły. Problem zaskoczył urzędników. Samorządowcy szukają rozwiązania.

Zmarł Waldemar Kowalski

Zmarł Waldemar Kowalski

W wieku 84 lat odszedł „bombardier ze Świdnika”. Waldemar Kowalski był bokserem, z którym Avia Świdnik odnosiła największe sukcesy.

Ulica Stary Gaj zyska nawierzchnię asfaltową. Koniec utrudnień jeszcze dzisiaj
LUBLIN

Ulica Stary Gaj zyska nawierzchnię asfaltową. Koniec utrudnień jeszcze dzisiaj

Trwają pracę nad położeniem nawierzchni asfaltowej na ulicy Stary Gaj w Lublinie. W związku z tym występują tam utrudnienia w ruchu. Ulica zamknięta jest dla kierowców na remontowanym odcinku.

Ambasador Węgier Orsolya Zsuzsanna Kovács odwiedziła Lublin
ZDJĘCIA
galeria

Ambasador Węgier Orsolya Zsuzsanna Kovács odwiedziła Lublin

W czwartek Lublin odwiedziła Ambasador Węgier Orsolya Zsuzsanna Kovács. Dyplomatka po siedmiu latach kończy "swoją misję", stolica Lubelszczyzny była pierwszym miastem jakie odwiedziła na swojej pożegnalnej trasie. Ambasador złożyła wieniec przed pomnikiem Solidarności polsko-węgierskiej.

Kamerzyści rozbili Urzędników w czwartej kolejce Piłkarskiej Amatorskiej Branżowej Ligi Orlikowej

Kamerzyści rozbili Urzędników w czwartej kolejce Piłkarskiej Amatorskiej Branżowej Ligi Orlikowej

Znamy rozstrzygnięcia 4. kolejki Piłkarskiej Amatorskiej Branżowej Ligi Orlikowej w grupie „35+”.

Ortopedia jak nowa. Wszystko „ładne, pachnące, świeże”
galeria

Ortopedia jak nowa. Wszystko „ładne, pachnące, świeże”

Bez żadnej dotacji, wyłącznie z własnych środków Zamojski Szpital Niepubliczny przeprowadził remonty na oddziale chirurgii urazowo-ortopedycznej. Pacjenci będą teraz mieć dużo lepsze warynki pobytu i leczenia.

IV Turniej Lubelskiego Cebularza w rugby zostanie rozegrany już w sobotę

IV Turniej Lubelskiego Cebularza w rugby zostanie rozegrany już w sobotę

Edach Budowlani Lublin po raz czwarty zapraszają na Turniej Lubelskiego Cebularza – Regionalny Turniej Dzieci i Młodzieży w rugby. Zawody odbędą się w najbliższą sobotę, na boiskach przy ul. Krasińskiego i ul. Magnoliowej. Początek o godz. 10.

Kolejna noc z przymrozkami

Kolejna noc z przymrozkami

Szykuje się kolejna noc z przymrozkami w województwie lubelskim.

"Jeden z łatwiejszych egzaminów". Pytamy o wrażenia po maturze z angielskiego
wideo
film

"Jeden z łatwiejszych egzaminów". Pytamy o wrażenia po maturze z angielskiego

Jakie wrażenia po egzaminie maturalnym z języka angielskiego? Zapytaliśmy o to uczniów z Lublina.

Antoni Muryj z Lubelskie Perła Polski Cycling Team najlepszy w Suchowoli

Antoni Muryj z Lubelskie Perła Polski Cycling Team najlepszy w Suchowoli

To był weekend pełen emocji. Na pierwszy plan wysuwa się rywalizacja w Pucharze Polski „Po ziemi zamojskiej”. Zmagania toczyły w okolicach Suchowoli, a rywalizowano w dwóch konkurencjach – jeździe indywidualnej na czas oraz wyścigu ze startu wspólnego.

Aquapark już otwarty. Mnóstwo wodnych atrakcji
ZDJĘCIA
galeria

Aquapark już otwarty. Mnóstwo wodnych atrakcji

W środę przed południem było oficjalne otwarcie, a od godz. 16 do nowej, rekreacyjnej części krytej pływalni w Biłgoraju mogli już wejść pierwsi użytkownicy.

SP 16 w Lublinie prowadzi nabór do klasy IV mistrzostwa sportowego w piłce nożnej

SP 16 w Lublinie prowadzi nabór do klasy IV mistrzostwa sportowego w piłce nożnej

Szkoła Podstawowa nr 16 im. Fryderyka Chopina w Lublinie zaprasza wszystkich chętnych, którzy chcą rozwijać swoje pasje sportowe i łączyć naukę z grą w piłkę nożną. W roku szkolnym 2024/2025 przy SP 16 zostanie utworzony oddział mistrzostwa sportowego w piłce nożnej na poziomie klasy IV.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!