Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

16 marca 2012 r.
13:28
Edytuj ten wpis

Pierwsza Dama z własnym planem

0 0 A A
Anna Komorowska z wizytą w Lubelskim Centrum Aktywności Obywatelskiej. Pierwsza dama chciała zobaczy
Anna Komorowska z wizytą w Lubelskim Centrum Aktywności Obywatelskiej. Pierwsza dama chciała zobaczy

Nie zajmują się rządzeniem, nie kierują sprawami państwa, ani nie wdają się w polityczne kłótnie. Ale to nie znaczy, że są tylko po to, żeby stać u boku swoich mężów. Kiedy jadą z nimi na oficjalne wizyty, mają też własne plany.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
"Wspieram mojego męża w jego pracy na rzecz dobra wspólnego, dobra naszej Ojczyzny. Chcę też dzielić się i służyć własnym życiowym doświadczeniem. To jest moim celem i moim pragnieniem” – takie słowa witają nas na stronie internetowej Pierwszej Damy.

Kim jest Anna Komorowska? Urodziła się w Warszawie i skończyła filologię klasyczną na UW. Po studiach pracowała jako nauczycielka łaciny w szkole średniej, a w 1970 roku poznała Bronisława, obecnego prezydenta. Po narodzinach pierwszej córki zrezygnowała z kariery zawodowej, chociaż w latach 90. jeszcze przez pięć lat pracowała w towarzystwie ubezpieczeniowym. Jest mamą pięciorga dzieci i babcią dla dwojga wnucząt.

Program odrębny

Teraz jest "panią prezydentową” i nie unika wystąpień publicznych.

– Pierwsza Dama bardzo często towarzyszy prezydentowi podczas jego wyjazdów, zarówno krajowych, jak i zagranicznych. I jest to aktywne uczestnictwo. Oprócz wspólnych punktów wizyty, małżonka prezydenta realizuje program odrębny. Zwykle propozycje miejsc, które mogłaby odwiedzić przedstawiają organizatorzy. Rekomendują m. in. wizyty w szpitalach, w domach dziecka, szkołach, instytucjach kultury – tłumaczy pracownik Kancelarii Prezydenta RP.

– Instytucja Pierwszej Damy nie jest uregulowana prawnie. Do decyzji każdej małżonki prezydenta należy to, w jakie działania będzie się angażowała. Pewne wymogi stawia jednak protokół dyplomatyczny. Kiedy prezydent składa oficjalną wizytę w innym kraju, zgodnie z protokołem, Pierwsza Dama towarzyszy małżonkowi.

Wspieranie i promowanie

Żona obecnego prezydenta wybrała już sobie kilka dziedzin, w które angażuje się szczególnie często. – Działalność Anny Komorowskiej skupia się m. in. wokół wspierania rodzin, zwłaszcza wielodzietnych i zastępczych, działalności prozdrowotnej i wspierania czytelnictwa. Zajmuje się także promowaniem polskiej kultury i wspieraniem młodych artystów – dodaje nasz rozmówca.

W ubiegłą niedzielę Anna Komorowska przyjechała do Lublina razem z prezydentem. Część następnego dnia państwo Komorowscy spędzili osobno. Jakie wrażenie zrobiła Pierwsza Dama?

– To bardzo sympatyczna osoba. Miałam przyjemność towarzyszyć pani prezydentowej przez cały poniedziałek, bo realizowała inny program wizyty niż pan prezydent – mówi Katarzyna Mieczkowska-Czerniak, rzecznik prasowy prezydenta Lublina. – Towarzyszyła nam również żona pana prezydenta Lublina Krzysztofa Żuka. Najpierw zjedliśmy śniadanie w "Mandragorze”, bo chcieliśmy zaprezentować elementy historii i kultury Lublina. Zaproponowaliśmy więc ciekawą kuchnię żydowską na śniadanie. Potem odwiedziliśmy Dziecięcy Szpital Kliniczny i Lubelskie Centrum Aktywności Obywatelskiej.

Historia

Poniedziałkowy program pani prezydentowa wybierała sama. – Wysłaliśmy Pierwszej Damie kilka propozycji miejsc, które mogłaby odwiedzić będąc w Lublinie – mówi Mieczkowska-Czerniak.

– Zainteresowało ją LCAO, bo dwoje dzieci państwa Komorowskich pracuje w organizacjach pozarządowych. Pani Komorowska chciała zobaczyć, jak takie organizacje działają u nas i jak wygląda współpraca z nimi. Wykazywała też bardzo duże zainteresowanie historią. W Muzeum Czartoryskich w Puławach odwiedzaliśmy bibliotekę. Zadawała wiele pytań o zgromadzone tam dzieła literackie i starodruki. W DSK pytała, czy rodzice przebywają razem z dziećmi, odwiedziła oddział intensywnej terapii noworodka, pytała o sprzęt i o działalność szpitala. W Kazimierzu Dolnym odwiedziła szkołę zniszczoną przez wybuch gazu. Bardzo zainteresowała się tą sprawą. Pierwsze, o co zapytała, to czy nikomu nic się nie stało.

Wielkie przeżycie

Na takich spotkaniach Anna Komorowska nie mówiła wiele dziennikarzom, ale zwracała się za to w ciepłych słowach do dzieci, z którymi się spotykała. – Życzę ci tego, żebyś rozwijał się w swojej pasji i żebyś nadal obserwował świat – powiedziała do Huberta, małego pacjenta DSK, gdy na pamiątkę dostała książkę z jego opowiadaniami.

Wśród dzieci Pierwsza Dama wzbudzała duże zainteresowanie. – Jedno z nich zaczęło płakać, że nie widziało pani prezydentowej. Wtedy personel przyprowadził je do pani Anny Komorowskiej i się uspokoiło – mówi Agnieszka Osińska, rzecznik prasowy DSK.

– Dla dzieci to wielkie przeżycie. Prezydent jest dla nich władcą państwa, człowiekiem, którego na co dzień widzą tylko w telewizji.

Prezydentowa pozytywnie oceniała miejsca, które odwiedzała. – To nie była pierwsza wizyta pani Komorowskiej w Lublinie. Powiedziała, że widzi tym razem ogromne zmiany – relacjonuje Mieczkowska-Czerniak. – Mówiła, że przez wiele lat Lublin się nie zmieniał, a teraz jako miasto poszedł do przodu i widać to na pierwszy rzut oka

Wsparcie dla wizerunku męża

– U nas klasyczną Pierwszą Damą była pani Kwaśniewska, która bardzo mocno wspierała i budowała image pana prezydenta – mówi politolog Stanisław Michałowski, prof. UMCS w Lublinie. – Inaczej było w przypadku Danuty Wałęsowej, która nie pokazywała się publicznie i nie odgrywała tej wspierającej roli, chociaż mogła. Była matką wielu dzieci i mogła to wnieść do wizerunku prezydenta. Nie można więc powiedzieć, że pierwsze damy nie odgrywają żadnej roli, ale to zależy od wielu czynników. Po pierwsze od tego, czy same tego chcą i czy mają ku temu predyspozycje.

Pozostałe informacje

Matury czas start. Jakie nastroje przed egzaminem?
NA ŻYWO
film

Matury czas start. Jakie nastroje przed egzaminem?

Punktualnie o godzinie 9, blisko 19 tys. osób w województwie lubelskim zasiądzie do egzaminu maturalnego z języka polskiego.

Cztery miejsca i siedmiu chętnych, czyli Motor i Górnik Łęczna walczą o baraże

Cztery miejsca i siedmiu chętnych, czyli Motor i Górnik Łęczna walczą o baraże

Do końca sezonu 23/24 na zapleczu ekstraklasy pozostały jeszcze trzy kolejki. Na 99 procent nikt nie odbierze już awansu przede wszystkim Lechii Gdańsk, ale i Arce Gdynia. Na górze tabeli trwa jeszcze walka o strefę barażową. A uczestniczy w niej siedem ekip, w tym: Motor Lublin i Górnik Łęczna. Nasze kluby obecnie zajmują jednak miejsca poza czołową szóstką.

Hrubieszów. Komitet pani burmistrz władzą się nie dzieli
Wybory 2024

Hrubieszów. Komitet pani burmistrz władzą się nie dzieli

Wygrała w pierwszej turze, deklasując dwójkę rywali i właśnie rozpoczęła kolejną kadencję. Rządzić powinno się płynnie, bo Marta Majewska ma za sobą w nowej radzie zdecydowaną większość. Jej radni tworzą całe prezydium.

Wojsko przeszkoli uczniów z naszego regionu

Wojsko przeszkoli uczniów z naszego regionu

266 szkół podstawowych i ponadpodstawowych z terenu województwa lubelskiego weźmie udział w nowym programie edukacyjno-obronnym pn. „Edukacja z wojskiem”. To odpowiedź na współczesne potrzeby

„Muzeum na kółkach” odwiedzi Końskowolę
10 maja 2024, 9:00

„Muzeum na kółkach” odwiedzi Końskowolę

Niezwykłe muzeum po raz ósmy wyruszy w trasę po Polsce. W maju i czerwcu – odwiedzi 10 miejscowości z województw: świętokrzyskiego, małopolskiego oraz lubelskiego. Początek w niedzielę (10 maja) w Końskowoli.

Budowanie wież mają w małym palcu - studenci z Lublina najlepsi w kraju

Budowanie wież mają w małym palcu - studenci z Lublina najlepsi w kraju

Kreatywność, precyzja i lekkość to drugie imię ich konstrukcji. Studenci Politechniki Lubelskiej osiągnęli sukces w architektonicznym konkursie

Grzegorz Turnau w CSK
10 maja 2024, 19:00

Grzegorz Turnau w CSK

Piosenki takie jak: „Bracka”, „Cichosza”, „Naprawdę nie dzieje się nic” sprawiły, że Grzegorz Turnau skradł serca słuchaczy. W tym roku artysta obchodzi jubileusz 40-lecia twórczości. Jubileuszowy koncert już w najbliższy piątek w lubelskim CSK.

Stand-up w Łukowskim Ośrodku Kultury
9 maja 2024, 19:00

Stand-up w Łukowskim Ośrodku Kultury

Michał Kutek zaprezentuje najnowszy program „Bilans żenady własnej”. Wydarzenie odbędzie się w najbliższy czwartek o godzinie 19:00 w sali widowiskowej ŁOK.

Trzecia Droga zgarnia niemal całą pulę w powiecie bialskim

Trzecia Droga zgarnia niemal całą pulę w powiecie bialskim

Tym razem już bez współrządzenia z PiS. W powiecie bialskim niemal całą pulę najważniejszych funkcji zgarnął PSL. I nieprzerwanie starostą pozostanie Mariusz Filipiuk.

XXI Ogólnopolski Tydzień Bibliotek
7 maja 2024, 9:00

XXI Ogólnopolski Tydzień Bibliotek

W dniach 7-15 maja odbędzie się Tydzień Bibliotek. Tegoroczne wydarzenie będzie przebiegało pod hasłem - "Biblioteka - miejsce na czasie". Z tej okazji WBP im. Hieronima Łopacińskiego w Lublinie przygotowała szereg bezpłatnych wydarzeń. Tylko na niektóre obowiązują wcześniejsze zapisy.

Trzecia Droga zaprezentowała kandydatów do Parlamentu Europejskiego
Zdjęcia/Wideo
galeria

Trzecia Droga zaprezentowała kandydatów do Parlamentu Europejskiego

Trzecia Droga zaprezentowała dzisiaj kandydatów w wyborach do Parlamentu Europejskiego z okręgu nr 8 obejmującego województwo lubelskie. Tak, jak już informowaliśmy przed tygodniem, listę otwierają posłowie Sławomir Ćwik z Polska 2050 Szymona Hołowni i Wiesław Różyński z Polskiego Stronnictwa Ludowego.

Przebiegną kilometry dla chorej Ani

Przebiegną kilometry dla chorej Ani

Już 23 maja wystartuje Akademicki Bieg Charytatywny UMCS. Celem jest zbiórka funduszy na turnus rehabilitacyjny i wsparcie psychologiczne dla ciężko chorej Anny Gajos.

Wyprzedzał na przejściu dla pieszych. Wpadł na nieoznakowany radiowóz
WIDEO
film

Wyprzedzał na przejściu dla pieszych. Wpadł na nieoznakowany radiowóz

Radzyńscy policjanci w miniony weekend zatrzymali 5 kierowców przekraczających prędkość w terenie zabudowany o ponad 50 km/h. Oprócz tego zatrzymali zawodowego kierowcę, który wyprzedzał inny pojazd na przejściu dla pieszych.

Kto przejmie władzę w Puławach? Wkrótce pierwsza sesja

Kto przejmie władzę w Puławach? Wkrótce pierwsza sesja

We wtorek o godz. 15 w sali konferencyjnej puławskiego Ratusza, zgodnie z decyzją komisarza wyborczego, odbędzie się pierwsza sesja nowej kadencji rady miasta. Kto będzie sprawował władzę? Tego jeszcze nie wiemy. PiS potrzebuje zaledwie jednego głosu, a Koalicja Obywatelska - trzech.

Ponad 3 mln zł ukryli w bagażach. Pieniądze miały trafić na teren UE

Ponad 3 mln zł ukryli w bagażach. Pieniądze miały trafić na teren UE

Tylko od stycznia do marca lubelscy celnicy wykryli kilkadziesiąt prób nielegalnego wwozu gotówki. Grozi za to wysoka grzywna

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium